ελληνική μουσική
    691 online   ·  210.848 μέλη

    Γνωρίζει κανείς πώς λέγεται το παρακάτω έφε στα ντραμς...?

    sickhorse
    20.08.2010, 21:15

       ( τα ντραμς ξεκινάνε στο σημείο 2.29 του βίντεο και έχουν ήδη το εφέ )

     

    θα με βοηθούσατε πολύ αν μου δίνατε μια απάντηση...!!!

     

    Φιλικά

    Sickhorse


    ORFEASMIRSINIS
    20.08.2010, 22:58

     Καταρχήν να πώ οτι μου άρεσε πολύ το τραγούδι.Φοβερό κομμάτι!

      Σε ό,τι αφορ'α την ερώτησή σου,νομίζω οτι είναι ένα πιατίνι με τρύπες διάσπαρτες στην επιφάνεια του,ειδική κατασκευή που του προσδίδει αυτόν τον υπότονο,απαλό χωρίς διάρκεια ήχο γιατί οι τρύπες περιορίζουν τις δονήσεις του πιατινιού.Επίσης θεωρώ οτι δεν το χτυπά με μπαγκέτες αλλά με ειδικούς κοπάνους που έχουν αφρώδες υλικό μπροστά,κάτι σαν τους κοπάνους που χρησιμοποιούν οι τυμπανιστές στις συμφωνικές ορχήστρες.Αυτό προσδίδει στον ήχο ακόμα <<απαλότερη>> χροιά.

          Νομίζω όμως οτι πιο σίγουρη απάντηση,θα δώσουν οι επαγγελματίες τις παρέας Has.,Cobal και metronomos


    djmetronomos
    21.08.2010, 00:00

    cool song...

    εννοείς τα χτυπήματα στο ταμπούρο? μοιάζει σαν να έχουν προσθέσει delay στην ταμπουριά, όμως νομίζω ότι είναι το φυσικό παίξιμο του ντραμίστα, extra χτυπήματα με το αριστερό χέρι (grace notes). Πιθανόν να είναι λούπα (loop) διότι όλες οι ταμπουριές είναι πανομοιότυπες, φιλτραρισμένη μέσα από κάποιο εφέ το οποίο δεν μπορώ να προσδιορίσω, έχει μια ηλεκτρονική χροιά το όλο πράγμα. Άνθρωποι και μηχανές έχουν έρθει τόσο κοντά που καμιά φορά δυσκολεύομαι να καταλάβω αν παίζει ντράμερ ή drum-machine...

    Και υπάρχει κι ένα πιατίνι, κάποιο μικρό crash παιγμένο με κόπανους (και δεν εννοώ τους βλάκες!)


    ORFEASMIRSINIS
    21.08.2010, 01:10

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 21-08-2010 στις 00:00 έγραψε...

    cool song...

    εννοείς τα χτυπήματα στο ταμπούρο? μοιάζει σαν να έχουν προσθέσει delay στην ταμπουριά, όμως νομίζω ότι είναι το φυσικό παίξιμο του ντραμίστα, extra χτυπήματα με το αριστερό χέρι (grace notes). Πιθανόν να είναι λούπα (loop) διότι όλες οι ταμπουριές είναι πανομοιότυπες, φιλτραρισμένη μέσα από κάποιο εφέ το οποίο δεν μπορώ να προσδιορίσω, έχει μια ηλεκτρονική χροιά το όλο πράγμα. Άνθρωποι και μηχανές έχουν έρθει τόσο κοντά που καμιά φορά δυσκολεύομαι να καταλάβω αν παίζει ντράμερ ή drum-machine...

    Και υπάρχει κι ένα πιατίνι, κάποιο μικρό crash παιγμένο με κόπανους (και δεν εννοώ τους βλάκες!)



      ...δεν νομίζω οτι εννοεί το ταμπούρο,μιλά για το πιατίνι πριν το ταμπούρο.


    noizreduction
    21.08.2010, 01:20

    Το πιο πιθανον ειναι να ειναι loop τα drums ή να ειναι ηλεκτρονικη drums στην οποια μπορεις να παραμετροποιησεις τους ηχους και τα effect τους.

     

    Στην περιπτωση που θελεις να πετυχεις αυτο τον ηχο, προσθεσε ενα delay στο καναλι του ταμπουρου το οποιο ομως να εχει την ικανοτητα να περναει τις φασεις της επιστροφης του delay μεσα απο ενα filter ωστε να αλλοιωνεται η χροια του ηχου σε καθε επιστροφη!


    sickhorse
    21.08.2010, 01:56

    ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις χρήσιμες απάντησεις σας , αλλά παρατήρησα ότι μπορεί να μην έχει να κάνει με drums , επειδή σε όλα τα κομμάτια που έχω ακούσει αυτό το όργανο δεν ακούγεται πότε hi hat , και μου ήρθε και η εικόνα από ένα κουτί το οποίο κάθονται συνηθως πάνω του και βγάζουν αυτόν τον ήχο χτυπώντας το σε συγκεκριμένα σημεία ( αλλά ο ήχος βέβαια βγαίνει χωρίς delay )...!!!

    δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε...!!!! {#emotions_dlg.confused1}


    ORFEASMIRSINIS
    21.08.2010, 02:06

     Εννοείς το Cajon


    sickhorse
    21.08.2010, 02:15

    υπάρχει πιθανότητα το Cajon να είναι αυτό που ακουγόταν στο τραγούδι...???


    ORFEASMIRSINIS
    21.08.2010, 02:24

    Δε νομίζω.Αλλά εσύ μιλάς για το εφέ που ακούγεται και πριν το 2,29 που έχει ήχο πιατινιού,ή κάνω λάθος?Δώσε μου συγκεκριμμένο δευτερόλεπτο απο,έως που να ακούγεται μόνο αυτό απο κρουστά για να ξεκαθαρίσω τί εννοείς


    noizreduction
    21.08.2010, 02:28

    Δεν προκειται για Cajon. Η παραγωγη ειναι ηδη αρκετα ηλεκτρονικη για να μιλαμε και για ακουστικη drums. Πολυ φοβαμαι πως ειναι ή loop ή ηλεκτρονικη drums.


    sickhorse
    21.08.2010, 02:37

    βασίκα από όσο έχω καταλάβει , όλο αυτό που ακούγεται σαν drums πρέπει να έχει το ίδιο εφέ ( εννοείται μετά το 2.29 ) απλά την εντύπωση την κάνει το "ταμπούρο" που ακούγεται σα να έχει delay και η μπότα που σε μερικά σημεία ακούγεται σα να σκάει ( όπως στο 3.31 )...!!!

     

     


    ORFEASMIRSINIS
    21.08.2010, 02:53

     Εμένα μου ακούγεται οτι συμμετέχει τύμπανο συμφωνικής


    cobal
    22.08.2010, 16:25
    Εντεξει.... μιλαμε για μιξαρισμενους ηχους..... Δεν ακουω πουθενα καχον..... Η μποτα στο σημειο που λες σκαει με το μπασο μαζι αλλα τι μπορουμε να πουμε σε τετοιες παραγωγες οπου με τοσα ηλεκτρονικο που παιζει ακουγονται και τα κλαρινα σαν αηδονια.... Το ταμπουρο, εχει επεξεργαστει ο ηχος του και με το καταληλο βαθος και ακουγεται ετσι.....
    giorth
    23.08.2010, 20:21

    Χωρίς να είμαι κάποια αυθεντία στα τύμπανα θα έλεγα και γω πως είναι ηλεκτρονικά παραγόμενος ο ήχος.


    delta66
    30.08.2010, 04:33

    ή λουπα ειναι ή εχει περασει απο παραμετρικο EQ συν delay


    -----------------
    ----

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 30-08-2010 04:34 ]


    manco
    02.09.2010, 11:16

    Αν ακουσα καλα(αυτη τη στιγμη εχω το Netbook),ειναι μαλακοι κοπανοι στο 20'' China crash....


    cobal
    04.09.2010, 01:46
    Μαλακοι κοπανοι??? Εχω πολλα χρονια να δω τετοιους....... δεν νομιζω οτι μπορεις να καταλαβεις μεχρι και την διασταση του πιατινιου μεασα απο αυτες τις παραγωγες...
    manco
    04.09.2010, 10:33

    Επειτα απο 30 χρονια σαν νραμμερ & κρουστος,ε,,,,μπορω,πιστεψε με,,,,, στοιχημα,οτι αν αναλυσεις το σημειο(τοσα φιλτρα υπαρχουν,δες πχ το FL Studio 9 θα με θυμηθεις,,,,, Οσο για την απορια του φιλου,,,,,, σε κουβεντα να ειμαστε......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : manco στις 04-09-2010 10:34 ]


    cobal
    04.09.2010, 15:10
    Eχω τα μισα σου χρονια στο κουρμπετι.... παω πασο Η μαγκια θα ειναι να μου πεις και την μαρκα του πιατινιου
    manco
    04.09.2010, 15:15
    ,,,Να'μαστε λιγο σοβαροι.......αν και αν το ψαξω,μπορει & να στο πω!!!!!!