ελληνική μουσική
    227 online   ·  210.815 μέλη
    classical
    22.08.2010, 16:00

    Έχι ακούσει κανείς τίποτε για μελέτη το πιάνο φορώντας γάντι?(Για κλιμακες το άκουσα).Έχει κανείς άποψη για τον τρόπο (...πέρα από το να φορέσεις γάντια και να παίξεις του κεφαλιού σου) και το πιθανό ώφελος?


    -EIPHNH-
    22.08.2010, 19:24

    Καλέ πρώτη φορά το ακούω αυτό, πως θα καταφέρει κανείς τους δακτυλισμούς και την εναλλαγή των δακτύλων, εάν φοράει γάντι; ειδικά στις κλίμακες... απο την άλλη τι να πώ ίσως να είναι κάποια καινούργια μέθοδος που δεν την ξέρω... αλλά μου κάνει εντύπωση... άν γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο είμαι περίεργη και εγώ να μάθω.{#emotions_dlg.eek}

     

    Υ.Γ. Εγώ πάντως όταν παίζω πιάνο, αφαιρώ ακόμα και τα δακτυλίδια για να μην με ενοχλούν... άλλους πάλι δεν τους πειράζει.Smile


    classical
    22.08.2010, 19:45

    ναι!, και μου το είπε κοπέλα καθηγήτρια πιάνου, διακρίσεις δεξιοτεχνίας κλπ.Πολύ πιθανό η δυσκολία που συναντάς να φέρνει αποτελέσματα.(στην προπόνηση αθλημάτων ισχύει αυτό.)Θα χρειάζεται όμως συγκρκριμμένος τρόπος για να μην ΄καψεις' το αποτέλεσμα.Στο μεταξύ δεν μπορώ να βρώ τωρα την κοπέλα για διευκρινίσεις.Το ψάχνω διότι κανω ασκήσεις για να επαναφέρω 'επίπεδο παιξίματος' μετά από αρκετά χρόνια γιατί συνθέτω και το χρειάζομαι

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : classical στις 22-08-2010 19:46 ]


    -EIPHNH-
    22.08.2010, 20:10

    Κοίταξες και στο internet; μήπως μέσω Google σου βγάλει τίποτα πληροφορίες και απο εκεί. 


    classical
    22.08.2010, 20:25
    ναι και δεν βγαίνςι άκρη,είναι η τελευταία προσπάθεια στο musicheaven (το αποφεύγω ομολογώ).Μόλις πλακώσει η 'μαρίδα' στη συζήτηση μετά από 1 σελίδα μπορεί να γυρίσει η συζήτηση σε θέμα ονειροκρίτη από καζαμία με προεκτάσεις .Αν δεις παλιότερα θέματα μου,θα καταλάβεις...
    -EIPHNH-
    22.08.2010, 20:53

    Το κοίταξα και εγώ τώρα, πράγματι δεν βγάζει κάτι.  Εάν επικοινωνούσες  με τον ΝΑΚΑ να ρωτήσεις για αυτή τη μέθοδο, ή άν έχουν κάποιο σχετικό βιβλίο-οδηγό, λογικά αυτοί θα πρέπει να ξέρουν. Όσες φορές έχω χρειαστεί κάτι (κυρίως παρτιτούρες βασικά) το έχουν. 


    classical
    22.08.2010, 23:06

    Σε ευχαριστώ θα κανω καμιά βόλτα, αν και υποψιάζομαι για προσωπική μέθοδο κανενός 'πειραματιστή' αλλά από τον τρόπο που μου το ανέφερε η κοπέλα κάτι μου λέει πως α έχει θετικά αποτελέσματα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : classical στις 22-08-2010 23:07 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : classical στις 22-08-2010 23:09 ]


    Kristalo
    23.08.2010, 08:29

    {#emotions_dlg.eek}Μιλαμε έχω παθει τώρα!! Τοσα χρονια πρωτη φορα το εχω ακουσει αυτο!!!! Να παιζεις με γάντια.....μα τι γαντια;

    Εδω όπως ειπε το μελος -Ειρηνη- δεν αντεχω όυτε τα δαχτυλιδια...εγω καλε βγαζω και το ρολοι μου.....τιποτα να μην μ΄ακουμπαει!!!

    Εισαι σίγουρος ότι δεν σε κοροιδεψαν; Λεω εγω τώρα!!!!


    classical
    23.08.2010, 10:05
    Δεν με κοροϊδεψε.Σίγουρα.Τροπος μελέτης είναι, όχι εκτελεσης. λέω για τη δυσκολία φορώντας γάντι. Ρε κοριτσια, έχετε ν προτείνετε κανένα τρόπο μελέτης με γρήγορα αποτελέσματα?οχι μόνο για κλίμακες....Τώρα παντως μελετάω κλίμακες ξεκινώντας από px από do παίζοντας μείζωνα-ελάσσονα και με διαδοχή χρωματικη -οχι 5ες δηλ do+ do-, do#+ d#-, re+ re-klp
    -EIPHNH-
    23.08.2010, 10:44

    Εγώ θα σου πρότεινα τη μέθοδο του Carl Czerny, που γνωρίζω,  τουλάχιστον τότε που μάθαινα εγώ, θεωρούνταν η πιο πλήρης μέθοδος, και μπορείς να ακολουθήσεις τα βήματα που έχει, τώρα βέβαια αν θα έχεις γρήγορα αποτελέσματα ή όχι τι να σου πώ, είναι ανάλογα και με πόσες ώρες έχεις διαθέσιμες για μελέτη.  Δεν ξέρω μήπως έχει κάποια άλλη μέθοδο πιο πρόσφατη (ή και πιο γρήγορη) να σου προτείνει και η Kristalo. Πάντως πιστεύω με όποια μέθοδο και αν ακολουθήσεις, για να καταφέρεις να έχεις γρήγορα αποτελέσματα θα χρειαστείς πάρα πολλές ώρες μελέτης ανα ημέρα, και θα είναι λίγο κουαστικό.  Καλό κουράγιο εύχομαι. 


    Kristalo
    23.08.2010, 13:55

    Υπαρχει και η μεθοδος HANON που έχει 3 μερη. Στο 3ο θα βρεις πολλες ασκησεις με κλιμακες που παιζονται σε τριτες ενωμενες, σε ογδοες, τριτες στους πιο σημαντικους τόνους, κτλ κτλ. Ειναι καλη μεθοδος μπορεις να την κοιτάξεις!

    Θα σου προτεινα να παιξεις μειζονες σχετικες ελλασονες μελωδικες αρμονικές και αρπισμους αυτών!!!

    Ετσι τουλαχιστον θα έχεις στο μυαλο σου τον οπλισμο της κλιμακας απο τον μειζονα τροπο και απλα θα προθετεις στο παιξιμο της όξυνση του προσαγωγεα στην 7η βαθμιδα!!!

     


    GALOIS
    23.08.2010, 18:16

    Παράθεση:

    Το μέλος Kristalo στις 23-08-2010 στις 08:29 έγραψε...

    {#emotions_dlg.eek}Μιλαμε έχω παθει τώρα!! Τοσα χρονια πρωτη φορα το εχω ακουσει αυτο!!!! Να παιζεις με γάντια.....μα τι γαντια;

     



     

    Πάντως κάποτε είχα δοκιμάσει να παίξω με γάντια τα ίδια πράγματα που έπαιζα και χωρίς.................όταν ξαναδοκίμασα χωρίς γάντια έπαιζα με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.yes}


    classical
    23.08.2010, 22:21

    τις ξερω και τις 2 μεθόδους.Έχω κανει μεγάλο μέρος από τα υποχρεωτικά του πτυχίου ωδικής.Υπηρξε όμως απομάκρυνση, μετά για ένα διάστημα χρησιμοποιούσα keyboard controller στο pc -καταστροφή για τη δακτλοθεσία η μίμηση παιξίματος άλλου οργάνου-,και πριν 2 χρόνια αγόρασα ένα ηλ/κό (λογω midi).Άλλο μπέρδεμα με το τουσέ (και είναι και από τα καλύτερα!).Και τώρα με αυτές ασχολούμαι (Hannon).πρεπει όμως να κερδίσω χρόνο γιατί γράφω αρκετό υλικό και μένει πίσω γιατί δεν με ικανοποιεί ο τρόπος που παίζω για να γράψω demos και παράλληλα θα πρέπει να ψαχτώ και για καμιά δουλειά στο χώρο.Παντως μελετάω αρκετά και σταθερά...DEMOS ΜΟΥ ΣΤΟ JUMPINGFISH.GR γιά όποιον έχει όρεξη.Θα με βρήτε σαν STARDUSTER.Kαι παλι ευχαριστώ όλους...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : classical στις 23-08-2010 22:27 ]