ελληνική μουσική
    641 online   ·  210.830 μέλη

    Πώς μπορώ να επιτύχω πιο στακάτο ήχο στο μπάσσο???

    Tormentor
    22.08.2010, 20:38

    Χαιρετω ολα τα παιδια στο φορουμ, κ ευχομαι καλο καλοκαιρι ( οσο εχει απομεινει δηλαδη.... )

     

    Αντιμετωπιζω ενα "προβληματακι" με τον ηχο του μπασσου μου.... Καταρχην, θελω να αναφερω οτι παιζω αποκληστεικα με δαχτυλα, κ δεν σκοπευω να μαθω να παιζω με πεννα για οποιονδηποτε λογο.... Απλα το μονο θεμα μου ειναι οτι ο ηχος μου δεν ειναι αρκετα στακατος κ αυτο εχει ως αποτελεσμα οταν παιζω με την μπαντα μου, οσο δυνατα να χτυπας τις χορδες κ να εχω τον ενισχυτη, να χανομαι μεσα στην κιθαρα κ στα τυμπανα.... Για αυτο ζηταω την βοηθεια σας... Μηπως ξερετε καποιο τροπο (π.χ. ενα πεταλι η αλλαγη μαγνητων κτλ κτλ.....) για να επιτυχω το επιθυμητο αποτελεσμα.......

     

    Ευχαριστω εκ των προταιρων......

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Tormentor στις 22-08-2010 20:38 ]


    noizreduction
    22.08.2010, 20:50

    Νομιζω πως μια καλη αρχη θα ηταν να μη χτυπανε ολοι στο "φουλ" της εντασης τους... {#emotions_dlg.whistling}


    Tormentor
    22.08.2010, 21:11

    Φιλε noizreduction, ο κιθαριστας τις μπαντας, ευτηχως ειναι προσγηομενος κ δεν φουλαρει ποτε την ενταση.... :p Ισα ισα μου αφηνει πολυ χςρο να "απλωθω"....Τωρα, ο ντραμμερ, ειναι ντραμμερ κ ειναι δυσκολο να του πω να μην κοπαναει κ να με ακουσει.....


    noizreduction
    22.08.2010, 21:13

    Καλο θα ηταν να πεις και με τι εξοπλισμο παιζεις.

     

    Οι drummer μπορουν να ελεγξουν ανετα τη δυναμικη τους ( ισα ισα που η δυναμικη κανει εναν καλο drummer ), αλλα οι περισσοτεροι "κοπανανε" και δεν παιζουνε {#emotions_dlg.rolleyes}


    Tormentor
    22.08.2010, 21:32

    Λοιπον.... Χρησιμοποιω ενα Epiphone Flying - V AW LTD κ ο ενισχυτης ειναι PEAVY MINX. 110 ( 30W ).....

     


    Tormentor
    22.08.2010, 22:02

    Φιλε pentatonike, ξερω οτι δεν ειναι οτι αν εχω στακατο θα ακουγομαι περισσοτερο μεσα στο συνολο, αλλα αν καταφερω να βγαλω πιο στακατο ηχο, θα ξεχωριζω καλητερα μεσα στο συνολο...... Τωρα οσον αφορα τα δαχτυλα μου, δεν τα λες κ δαχτυλα πιανιστα... :p Ειναι ας πουμε λιγο πιο χοντρα απο το "φυσιολογικο"..... Η κλιση του χεριου μου προσπαθω να την φερω σε "ορθη γωνια" κ το εχω ψιλοκαταφερει.... Αλλα για να σου εξιγησω καλητερα το προβλημα μου, οταν θελω να παιξω στην ΜΙ η στην ΛΑ δεκαταεκτα σε τεμπο 120, ο ηχος "λασπιζει" πολυ κ ειναι σχεδον δυσκολο να καταλαβω κ εγω ο ιδιος τι παιζω..... Για την θεση του χεριου τωρα, το μπασσο ειναι ετσι φτιαγμενο ετσι ωστε να μην εχω πολλες επιλογες..... Η θα παιζω αναμεσα στους διο μαγνιτες ( που με βολευει πιο πολυ ) η πανω απο το μαγνητη η διπλα στον καβαλαρι ( που προσπα8ησα να συνηθησω, αλλα δεν τα καταφερα..... )


    Tormentor
    22.08.2010, 22:06

    http://www.Thomann.de/gr/epipnine_korina_flyingv_bass_eb_ltd.htm

    Σε αυτο το λινκ, θα δειτε πως ειναι το μπασσο μου ( ειναι ακριβως το ιδιο αλλα σε ασπρο )


    Tormentor
    22.08.2010, 22:58

    Για το θεμα της αποσιώπισης των χορδων, εχει αρκετο καιρο που το καταφερνω σε σχετικα καλο βαθμο..... Οπως επισης θελω να πιστευω οτι τις εχω συνιθησει αυτες τις ταχυτητες, γιατι εχω πολλεσ ωρες μελετης με τον μετρονο να χτυπαει 120 bpm (κ μερικεσ φορες κ παραπανω....)

    Παντως εχω μια τελευτεα ερωτηση... Γιατι πιστευεις οτι θα το βαρεθω το συγκεκριμενο μπασσο?????