ελληνική μουσική
    544 online   ·  210.845 μέλη

    Αυτό θα πει... «την άκουσε»

    XarakiFreeSoul
    28.08.2010, 14:15

    Ναρκωτικά με τη μορφή ήχου κυκλοφορούν πλέον στο διαδίκτυο. Πρόκειται για αρχεία, τα οποία αφού ο χρήστης «κατεβάσει» από το Ίντερνετ, τα αποσυμπιέζει με ειδικό πρόγραμμα και τα ακούει μέσω ακουστικών.

    Λόγω του διαφορετικού κύματος συχνότητας προκαλούν αντιδράσεις που μοιάζουν με αυτές που προκαλούν το αλκοόλ, η μαριχουάνα, τα χάπια έκταση, το Lsd και η κοκαΐνη.

    Η τιμή τους κυμαίνεται από 2,5 έως 200 δολάρια.

    Η επίδραση των ηχητικών ναρκωτικών σταματά με το που σταματήσει ο ήχος, ωστόσο οι νευροψυχολόγοι επισημαίνουν ότι μπορεί να προκαλέσουν βλάβες μη αναστρέψιμες, όπως διαταραχή στον ύπνο και φοβικές καταστάσεις.

    ΠΗΓΗ:SKAI.GR

    http://www.skai.gr/player/tv/?mmid=203882


    AlfaWolf
    28.08.2010, 14:19

    το άκουσα στις ειδησεις...

    το ειχα ακουσει και πριν κανα χρονο παλι

    πιστευω οτι καπου μπαζει το πραγμα...

    οκ κατεβαζω το mp3

    το ακουω τιν ακουω κλπ

    ποιο το κερδος απο το βαπορορακι?

    αφου οταν ξανα γουσταρω θα το βαλω να το ξανακούσω και ολα καλα

    δεν θα αγορασω παλι

    τι γινετε αυτοκαταστρεφετε μετα την μια χρηση?

    ψιλο μουφα μου κανει δεν ξερω ...


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις. http://blogs.musicheaven.gr/alfawolf http://www.musicheaven.gr/live/101

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 28-08-2010 14:20 ]


    XarakiFreeSoul
    28.08.2010, 14:25

    Γίνε το πείραμα....Δοκιμασέ το κ πες μας! {#emotions_dlg.beer}


    XarakiFreeSoul
    28.08.2010, 14:30

    Mπορεί απλά η μουσική ή ο ήχος που παράγεται να μην είναι κάτι ιδιαίτερο...και απλά στη σκέψη οτι επιρρεάζει....ο εγκέφαλος να παράγει κάποιες ουσίες....(Υποθέτω.....{#emotions_dlg.laugh})


    AlfaWolf
    28.08.2010, 14:31

    Παράθεση:

    Το μέλος XarakiFreeSoul στις 28-08-2010 στις 14:25 έγραψε...

    Γίνε το πείραμα....Δοκιμασέ το κ πες μας! {#emotions_dlg.beer}



    Χαχαχαχαχ θα θυσιαστώ ρε γμτ {#emotions_dlg.beer}


    Hastaroth
    28.08.2010, 18:35

    Μάλιστα.Είδηση από το Σκάει (καί γάϊδαρο),χωρίς αναφορά από το site του πηγών ή παραπομπών όπου να μπορούμε να διαβάσουμε περισσότερα.

    Κι'οπως λέει ο Alfawolf,το πράγμα "μπάζει".

    Διότι άντε και κατέβασα το mp3,έστω ότι πλήρωσα 200 δολλάρια,και "την άκουσα".Οταν ξανανιώσω την επιθυμία,θα το ξαναβάλω και θα το ξανακούσω.Ακόμα και η εξάρτηση που ενδεχομένως να προκαλή θα είναι να θέλω να ακούω συνέχεια το ίδιο mp3.Οπότε,ποιό το κέρδος γιά τον διακινητή,το "βαποράκι" και τό όλο κύκλωμα;

    Μάλλον "μούφα" μού μοιάζει κι'εμένα.Και να πής ότι είναι Πρωταπριλιά....αλλά δέν είναι {#emotions_dlg.happycrazy} 


    punkster
    28.08.2010, 18:59

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 28-08-2010 στις 18:35 έγραψε...

    Μάλιστα.Είδηση από το Σκάει (καί γάϊδαρο),χωρίς αναφορά από το site του πηγών ή παραπομπών όπου να μπορούμε να διαβάσουμε περισσότερα.

    Κι'οπως λέει ο Alfawolf,το πράγμα "μπάζει".

    Διότι άντε και κατέβασα το mp3,έστω ότι πλήρωσα 200 δολλάρια,και "την άκουσα".Οταν ξανανιώσω την επιθυμία,θα το ξαναβάλω και θα το ξανακούσω.Ακόμα και η εξάρτηση που ενδεχομένως να προκαλή θα είναι να θέλω να ακούω συνέχεια το ίδιο mp3.Οπότε,ποιό το κέρδος γιά τον διακινητή,το "βαποράκι" και τό όλο κύκλωμα;

    Μάλλον "μούφα" μού μοιάζει κι'εμένα.Και να πής ότι είναι Πρωταπριλιά....αλλά δέν είναι {#emotions_dlg.happycrazy}



    Κοιτα, αυτο το προβλημα λυνεται πολυ ευκολα με το να μην επιτρεπεις στην χρηστη να κατεβασει το αχρειο, απλως να τον αφηνεις να το ακουσει online.

    Κοιτα, απο βιολογικης αποψης δεν μπαζει, καθως οχι μονο ακουστικα αλλα και οπτικα "μηνυματα" μπορουν να προκαλεσουν ποικιλες νευρολογικες αντιδρασεις.

    Το ειχα ακουσει και εγω απο καιρο οτι ετοιμαζεται να βγει στην αγορα "ηχητικο ναρκωτικο" και αντικειμενικα ειναι πολυ εξυπνη ιδεα.


    AlfaWolf
    28.08.2010, 19:15

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 28-08-2010 στις 18:59 έγραψε...

     

    Κοιτα, αυτο το προβλημα λυνεται πολυ ευκολα με το να μην επιτρεπεις στην χρηστη να κατεβασει το αχρειο, απλως να τον αφηνεις να το ακουσει online.

    Κοιτα, απο βιολογικης αποψης δεν μπαζει, καθως οχι μονο ακουστικα αλλα και οπτικα "μηνυματα" μπορουν να προκαλεσουν ποικιλες νευρολογικες αντιδρασεις.

    Το ειχα ακουσει και εγω απο καιρο οτι ετοιμαζεται να βγει στην αγορα "ηχητικο ναρκωτικο" και αντικειμενικα ειναι πολυ εξυπνη ιδεα.



    Στις ειδήσεις που το άκουσα

    ειπαν οτι το κατεβαζεις το αρχειο και μαλιστα το ξεζιπάρεις κιολας..

    Σιγουρα δεν λέω ολα μπορουν να τα φτιαξουν οταν υπάρχει κονόμα

    ακομα και να ακουγετε μονο μια φορα ισως και μετα παπαλα

    δεν ξερω... αλλα και ξερώ αν  θέλω να ξέρω .


    AlfaWolf
    28.08.2010, 20:10

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 28-08-2010 στις 20:07 έγραψε...

    Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σύμφωνο με τους κανόνες του forum αλλά το προϊόν λέγεται iDoser υπάρχει σχετικό website με FAQ, όπου λέει ότι ένας υπολογιστής με εγκατεστημένο το πρόγραμμα iDoser μπορεί να ξαναπαίξει το αρχείο όσες φορές θέλει... Για δεύτερο υπολογιστή πρέπει να γίνει ξανά η αγορά...

    Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει για Mac... {#emotions_dlg.whistling}
    -----------------
    If it's not dissonant it's not music...!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Pentatonikos στις 28-08-2010 20:07 ]



    Του γιου μου τότε θα του πάρω Mac Smile


    Spirous
    28.08.2010, 21:04

    Παιδιά η υπέρτατη μούφα. Εγώ έβαλα μερικά να ακούσω και είναι πολύ μονότονα. Όποιος θέλει μπορεί να ακούσει, δεν είναι τίποτα. Για άλλον ένα άστικο μύθο πρόκειτα.


    Spirous
    28.08.2010, 21:42

    Όχι, δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερη σημασία...


    XarakiFreeSoul
    28.08.2010, 21:44

    No

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 28-08-2010 στις 21:23 έγραψε...

    Ακουστικά χρησιμοποίησες...? {#emotions_dlg.rolleyes}



    χαχαχα Πεντατονικέ το εχεις δοκιμάσει εεεε??? Innocent

    Ισως όλο αυτο τελικά να είναι άλλο ενα απο τα παιχνιδια του μυαλου...

    Είχα δει παλιότερα σε ενα μπλογκ ακουστικά πειράματα που φορούσες ακουστικά και ακουγες ενα κουρεα να σ ξυσιζει τα μαλλια...ενω ειχες κλειστά τα ματια...ίσως να γ'ινεται κατι παρομοιο{#emotions_dlg.eek}


    caterina08
    28.08.2010, 22:51

    Αντε πεντατονικε δοκιμασε και πες μας κ εσυ τν εμπειρια σου!!!!!

    Παντως δεν μπορω να πω.... τελειο τεχνασμα για να πληρωσουμε Mp3.....!!!! Που 3ερετε... μπορει να κρυβονται κ αλλοι πισω... λεω τωρα εγω...

    Αλλα εφοσων εχεις κατεβασμενο και εγκατεστημενο το προγρμματακι... γιατι να πληρωσεις τα τραγουδια... τα απλα δεν κανουν???

     


    jethroomi
    29.08.2010, 18:10

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 28-08-2010 στις 21:04 έγραψε...

    Παιδιά η υπέρτατη μούφα. Εγώ έβαλα μερικά να ακούσω και είναι πολύ μονότονα. Όποιος θέλει μπορεί να ακούσει, δεν είναι τίποτα. Για άλλον ένα άστικο μύθο πρόκειτα.



    Ακριβως. Πρωτοακουσα αυτες τις χαζομαρες και με ακουστικα πριν ενα χρονο, ειναι οι απολυτες μουφες.

    Νομιζω ομως οτι η κατασταση ειναι πονηρη, πολλοι περιεργοι θα μπουν στο τριπακι να την 'ακουσουν'. Μερικοι, ισως λογω αυθυποβολης,

    να την "ακουσουν". Αλλοι ισως μπουν στη διαδικασια να την ψαξουν με κανονικες ουσιες επειδη η ολη κατασταση

    τους εξαπτει την περιεργεια και τους δινει εναυσμα να ασχοληθουν.

    Ισως οι σκεψεις μου να ειναι απλοικες αλλα ολος αυτος ντορος για αυτες τις @@ριές δεν μου φαινεται αθωος.


    XarakiFreeSoul
    31.08.2010, 19:18

    Ισως τελικά αυτό να εξηγείται κάπως! http://en.wikipedia.org/wiki/Binaural_beats

     

    'Ενας φίλος μου δοκίμασε κατι πολυ απλό (το κατέβασε...λέγεται trip) Eνιωθε μουδιασμενος κ ζαλιζόταν αφού το ακουγε αυτο το πραγμα για 20 λέπτα περιπου...

    Εγώ το πιστευω...αλλά να βαλώ τον εαυτό μου σε αυτή την ανόητη διαδικασία...Δε το κάνω!

     

    -----------------
    Information is not knowledge. Knowledge is not wisdom. Wisdom is not truth. Truth is not beauty. Beauty is not love. Love is not music. Music is THE BEST..--FRANK ZAPPA♥ ♥

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : XarakiFreeSoul στις 31-08-2010 19:19 ]