ελληνική μουσική
    609 online   ·  210.830 μέλη

    Ενα ροκ συγκρότημα που το λένε... Μαριάνθη Κεφάλα

    AlfaWolf
    28.08.2010, 18:44

    Οι Θεσσαλονικείς Μary΄s Flower Superhead, οι οποίοι πήραν την ονομασία τους από το όνομα μιας λαϊκής τραγουδίστριας, έχουν κάθε λόγο να καλοβλέπουν μια καλή πορεία στο εξωτερικό, μετά την επιτυχημένη τους εμφάνιση στη Γαλλία

    Τι σχέση μπορεί να έχει το λαϊκό τραγούδι με τo ποστ πανκ και δη την αγγλόφωνη ελληνική ροκ σκηνή; Φαινομενικώς... ούτε φιλολογική. Και όμως... Κάποιο βράδυ τρεις φίλοι μουσικοί βρίσκονταν κλεισμένοι σε ένα στούντιο και δούλευαν τα τραγούδια τους. Μόνο που δεν είχαν αποφασίσει το όνομα του συγκροτήματος, οπότε ξαφνικά τα στυλό πήραν φωτιά. Το ένα δεν τους άρεσε, το άλλο ήταν αστείο... ώσπου ο ηχολήπτης το «πέταξε»: Μary΄s Flower Superhead, ελληνιστί Μαριάνθη Κεφάλα - μια από τις πιο θρυλικές λαϊκές τραγουδίστριες της Θεσσαλονίκης. Κάπως έτσι προέκυψαν ως όνομα οι επίσης Θεσσαλονικείς Μary΄s Flower Superhead. Και η indie ελληνική ροκ σκηνή απέκτησε ακόμη έναν άξιο εκπρόσωπο.

    Τον περασμένο Μάιο όμως οι Μary΄s Flower Superhead κατάφεραν να γίνουν γνωστοί και σε ένα μέρος του γαλλικού κοινού. Ολα ξεκίνησαν με την περυσινή εμφάνισή τους στη Γιορτή της Μουσικής στην Αθήνα. Εκεί βρέθηκαν και γαλλικά συγκροτήματα και κυρίως ατζέντηδες. Επιασαν την κουβέντα και εφέτος, χωρίς καλά-καλά να το καταλάβουν και οι ίδιοι, έφθασαν να παίζουν στο Clermont Ferrand, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για την Ευρωπαϊκή Ημέρα της Μουσικής.

    « Ολα πήγαν καλά» μας λέει ο Ηλίας από τους Μary΄s Flower Superhead. «Μας άκουσαν και μας είδαν και από άλλες χώρες, οπότε πλέον- γιατί όχι; - αρχίζουμε να καλοβλέπουμε το εξωτερικό. Στη Γαλλία εμφανιστήκαμε για πρώτη φορά και ήταν κάτι που δεν το περιμέναμε. Εχουμε επαφές για live και με την Εσθονία, την Ισπανία, αλλά και τη Γαλλία. Ολα αυτά ακούγονται καλά, αλλά... ». Αλλά τι; « Οταν εγώ προσωπικά προσπαθούσα ενάμιση μήνα να πάρω άδεια από την εργασία μου για να μπορέσω να βρεθώ στη Γαλλία- και κάτι ανάλογο συνέβη με τους Θάνο και Νίκο-, τότε καταλαβαίνεις πόσο δύσκολο είναι να κάνεις μουσική στην Ελλάδα ». Οι δυσκολίες όμως δεν σταματούν μόνο στη μουσική. «Σαφώς και συμβαίνουν πολλά τον τελευταίο καιρό. Εγώ όμως, που τώρα έχω αρχίσει να δουλεύω και να ζω ανεξάρτητα, δεν έχω γνωρίσει κάτι άλλο. Ακούω για αλλαγές, αλλά αυτές τις καταλαβαίνουν καλύτερα οι μεγαλύτεροί μου. Εγώ παρατηρώ μια πολιτιστική και πολιτισμική έκρηξη. Τι θέλω να πω; Ολος αυτός ο υπερκαταναλωτισμός και η αφθονία μάς έφερε στο σημείο να τα τρώμε τώρα όλα στη μάπα. Η οικονομία άλλωστε κάνει κύκλους και σκάει. Δυστυχώς πάντοτε υπάρχουν θύματα». Ο Ηλίας θα ήθελε πάντως να πάρει ένα βανάκι, να γυρίσει όλη την Ευρώπη «και να παίζω live. Αυτό είναι μουσική. Εμείς εδώ περιμένουμε να γίνουμε το σούπερ γκρουπ για να μας χτυπήσουν την πόρτα. Μάλλον εμείς πρέπει να τη χτυπήσουμε». Οι Μary΄s Flower Superhead την πόρτα τη χτύπησαν. Μπορεί να μην έχει ανοίξει ακόμη, αλλά το κλειδί έχει ήδη αρχίσει να γυρίζει. Αλλωστε και οι Αphrodite΄s Child από τη Γαλλία δεν ξεκίνησαν;

    «Στην Ελλάδα δεν σε αφήνουν να δημιουργήσεις»
    Το ξεκίνημα των Μary΄s Flower Superhead έγινε το... μακρινό 2003, όταν οι Ηλίας, Νίκος και Θάνος αποφάσισαν να ενώσουν τις δυνάμεις τους και τις επιρροές τους (Ιnterpool, Κlaxons, Μaximo Ρark, Green Day κτλ.) δημιουργώντας έναν ήχο άλλοτε «βρώμικο» και άλλοτε πιο ποπ. Την περασμένη άνοιξη κυκλοφόρησε η δεύτερη δισκογραφική δουλειά τους με τίτλο «Sway». Στην Ελλάδα έχουν «ανοίξει» συναυλίες των Ρlacebo και Μadrugada, ενώ συνεχίζουν να κάνουν τη δουλειά τους «φτύνοντας αίμα. Δεν είναι εύκολα τα πράγματα. Εχω την αίσθηση ότι στην Ελλάδα δεν σε αφήνουν να δημιουργήσεις».

    ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ
    Το άλμπουμ των Μary΄s Flower Superhead «Sway» κυκλοφορεί από την εταιρεία Shift Records.

    Περισσότερες πληροφορίες για το συγκρότημα στο http://www.myspace.com/marysflowersuperhead.

    Η ιστοσελίδα τους μετράει 174.549 επισκέψεις, ενώ έχουν 7.336 «φίλους».

    Ιστοσελίδα έχουν επίσης στο Facebook.

    Πηγή:tovima.gr





    επισυναπτόμενα: l_5b5f03f4f92f0f532c1a0cee772d954e.jpg