ελληνική μουσική
    826 online   ·  210.849 μέλη

    Διχασμός μουσικής προσωπικότητας

    GL
    10.02.2005, 00:54
    Ρε παιδια θελω να θεσω ενα θεματακι προς μουσικους της νυχτας & οχι μονο...Πως νιωθετε οντας μουσικοι να ειστε υποχρεομενοι λογο επιβιωσης(!!!) να δουλευετε σε μαγαζια που καθε αλλο σας εκφραζουν καλιτεχνικα(πχ σκηλαδικα,μπαρακια κιτς με λαικο προγραμμα,κλπ)??Εγω επειδη εχω περασει δραματικα απο αυτο το σταδιο ενιωθα δημοσιος υπαλληλος,θελω να ακουσω τα σχολια σας μ'ενδιαφερει αμεσα...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 10-02-2005 01:45 ]
    marlene
    10.02.2005, 01:40
    Εγώ φίλε μου GL πάντα έλεγα ότι τελικά αυτό που μας εκφράζει δεν πρέπει να το κάνουμε επάγγελμα γιατί μπορεί έτσι να αλλοτριωθεί. Βέβαιά παίζει και η περίπτωση του βιοπορισμού.... Τι να σου πω;;;
    Οσά παράπονα και να έχεις να εκφράσεις δίκιο θα έχεις. Απλά σε κάποιες περίπτωσεις κοιτάς κατ' αρχάς τις ανάγκες σου και μετά κάνεις τις επιλογές σου ανάλογα από το αν αντέχεις ή όχι!!!
    piterpiano
    10.02.2005, 01:50
    den exw megalh empeiria.eimai 20 kai fetos arxisa na doulevw nixta.paizw laika tragoudia stho magazi pou doulevw(eftixws den to kanw kathara gia ta lefta akoma) kai to aplamvanw.pistevw pantws oti genika "paizoun" 2 paragontes. 1)to poso sou aresei h mousikh pou paizeis kai 2)ta lefta.
    vevaia to idaniko einai na petixeis kai ta 2 mazi alla...dyskoloi kairoi gia romantismous..

    ena pou exw na pw einai oti kai se skyladiko na douleveis STANDARD tha apokomiseis kati thetiko!!!!
    ouden kakon amiges kalou(kai to antitheto!!!!!)

    Konnie
    10.02.2005, 13:15
    Θα συμφωνησω κι εγω με το παραπανω.Ακομα κι αν σε χαλαει λιγο αυτο που κανεις (γιατι αν σε χαλαει πολυ εγω λεω καλυτερα να μην το κανεις),δες το σαν εμπειρια πρωτα,κι αν θες κ σαν δουλεια,που πιανει κ περισσοτερο σα σκεψη.Το εχω περασει κι εγω,δηλαδη το ρεπερτοριο που τραγουδουσα επιανε το 20% με 30% του δικου μου,αλλα κρατησα την εμπειρια,τη διασκεδαση,πανω απ'ολα τη συνεργασια,γιατι στην περιπτωση μου ηταν πολυ καλη,κρατησα κ τα λεφτα....κι ολα καλα!!!


    MariannaP
    10.02.2005, 14:44
    Βρε παιδιά ξέρετε πολλούς να κάνουν επάγγελμα το χόμπι τους ή να δουλεύουν επάνω στο αντικείμενο που έχουν σπουδάσει;
    Οι πιο πολλοί κάνουμε κάτι άσχετο με αυτό που θα θέλαμε.

    Το σημαντικό είναι να μην επαναπαύεσαι σε αυτό που κάνεις και να ψάχνεις πάντα για κάτι καλύτερο!
    Keep walking...
    Hastaroth
    10.02.2005, 23:41
    Ωραία όλα αυτά αλλά..

    ..γιά σκέψου να έχης κάνει 10 χρόνια ωδείο στην Ελλάδα,άλλα 5 χρόνια στό Berkley και να γυρίσης πίσω και το μόνο που θα βρίσκης να είναι κάτι σκυλομάγαζα στην Ιερά Οδό (ένθα πίπτουν και μάχαιρες έστιν ότε...)

    Σκάς μετά ή δέν σκάς;

    Δέν αρκεί μόνο να δουλεύουμε "πάνω στο αντικείμενο που έχουμε σπουδάσει",αλλά και ποιές είναι οι δυνατότητες να κάνουμε κάτι "ποιοτικό" πάνω σ'αυτό.

    Διότι,όπως και να το κάνουμε,και ο πλοίαρχος τού φέρρυ-μπώτ που κάνει τη διαδρομή Πέραμα-Παλούκια την ίδια σχολή έχει τελειώσει μ'αυτόν που κάνει ταξίδια στους ωκεανούς με σουπερτάνκερ...




    GL
    11.02.2005, 11:08
    Καλοι μου φιλοι marlene,piterpiano,Konnie,Aggelina,
    Hastaroth,ευχαριστω πολυ που μοιραστηκατε μαζι μου αυτους τους προβληματισμους,παροτι εχω αρκετα χρονια στη νυχτα(14),παντα θελω να μαθαινω & να περνω συμβουλες απο ατομα που εχουν γνωση του αντικειμενου μας αμεσα η εμμεσα...THANKS TO MUCH






    vouliakis
    13.02.2005, 01:02
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 10-02-2005 στις 23:41 έγραψε:

    Δέν αρκεί μόνο να δουλεύουμε "πάνω στο αντικείμενο που έχουμε σπουδάσει",αλλά και ποιές είναι οι δυνατότητες να κάνουμε κάτι "ποιοτικό" πάνω σ'αυτό.






    Το "Κονσέρτο Νο 2 γιά βιολί", του Νίκου Σκαλκώτα, είναι "βασισμένο σ' ένα ρεμπέτικο τραγούδι", όπως γράφει. Το τραγούδι είναι η "Μάγισσα της Αραπιάς" (Θα πάω κει στην Αραπιά...) του Τσιτσάνη.
    O Νίκος Σκαλκώτας, για βιοποριστικούς λόγους, έπαιζε και σε ορχήστρες λαϊκών κέντρων.