ελληνική μουσική
    826 online   ·  210.849 μέλη

    Τμήμα ”Τεχνολογίας ήχου και μουσικών οργάνων” ( Τ.Ε.Ι στο Ληξούρι) γνώμες..

    stelios15
    31.08.2010, 01:01

    Μέσα στα πράγματα που ενδιαφέρομαι να σπουδάσω είναι και το τμήμα ”Μουσική τεχνολογίας και ήχου” σε ένα Τ.Ε.Ι στο Ληξούρι.

    Εκεί απ ότι ξέρω έχει δύο κατευθύνσεις που βγαίνεις ή κατασκευαστής μουσικών οργάνων ή ηχολήπτης... Ενδιαφέρομαι για ηχολήπτης περισσότερο...

     

    Ποια είναι η γνώμη σας για αυτό το τμήμα στο συγκεκριμένο Τ.Ε.Ι;


    CHRISTOSD
    31.08.2010, 02:04

    Επειδη τυχαινει να ειμαι απο κεφαλονια,κι εχω ζησει εκει εχω ακουσει τα καλυτερα για το συγκεκριμενο Τ.Ε.Ι.κι μαλιστα εχει πολυ καλους καθηγητες κι επισης απο εκει εχουν απφοιτησει πολλα ταλεντα τα οποια στην χωρα μας πανε αδικοχαμενα κατα την γνωμη μου.


    -----------------
    CHRISTOS GALIATSATOS

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CHRISTOSD στις 31-08-2010 02:05 ]


    stelios15
    31.08.2010, 02:24

    Γιατί πάνε χαμένα τα ταλέντα αυτά κατά τη γνώμη σας;


    tago
    01.09.2010, 23:04

    Πρέπει να έχεις κατά νου πως είναι ένα σχετικά καινούργιο τμήμα σε ένα νέο ΤΕΙ. Αυτό σημαίνει  πως υπάρχουν λειτουργικά προβληματάκια. Ωστόσο όσα παιδιά ξέρω που έχουν περάσει από εκεί όπως και από το μουσικής τεχνολογίας και ακουστικής που είναι στο Ρέθυμνο, είναι πολύ καλά καταρτισμένα!


    stelios15
    02.09.2010, 01:45

    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 01-09-2010 στις 23:04 έγραψε...

    Πρέπει να έχεις κατά νου πως είναι ένα σχετικά καινούργιο τμήμα σε ένα νέο ΤΕΙ. Αυτό σημαίνει  πως υπάρχουν λειτουργικά προβληματάκια. Ωστόσο όσα παιδιά ξέρω που έχουν περάσει από εκεί όπως και από το μουσικής τεχνολογίας και ακουστικής που είναι στο Ρέθυμνο, είναι πολύ καλά καταρτισμένα!

     



     

    Σαν τι προβληματάκια υπάρχουν;

    Όπως βλέπω είστε ηχολήπτης, το επάγγελμα αυτό πιστεύετε ότι έχει μέλλον στη χώρα μας;


    tago
    08.09.2010, 21:16

    Κοίτα φίλε μου, εγώ τα περισσότερα χρόνια της επαγγελματικής μου πορείας τα πέρασα ως ηχολήπτης στο ραδιόφωνο. Ευθέως σου λέω πως στο ραδιόφωνο και στα ΜΜΕ γενικότερα ο κλάδος πεθαίνει για πολλούς και διάφορους λόγους. Όμως, η ηχοληψία, η μουσική τεχνολογία και η ακουστική έχουν πάρα πολλές εφαρμογές και οπωσδήποτε αρκετά πεδία σταδιοδρομίας. Αν πραγματικά σου αρέσει, τότε ναι, σπούδασέ το στην υψηλότερη βαθμίδα της εκπαίδευσης που μπορείς!{#emotions_dlg.thumbup}

     


    stelios15
    14.09.2010, 19:56

    Για κατασκευαστής μουσικών οργάνων ποιά η γνώμη σας;


    Rory167
    19.09.2010, 21:35

    Καλησπέρα στην παρεα.

    Σπουδαζα κι εγω καποτε σε αυτο το τει ομως τα παρατησα στον ενα χρονο.

    Τοτε ηταν η 2 χρονια νομιζω που ανοιξε η σχολη αλλα ηταν λιγο.... μπιπ.

    Τοτε ειχαμε συνεχως καταλειψεις και μαθημα γιοκ,

    Οντως υπαρχουν 2 κλαδοι

    α) ηχοληψιας

    β) τεχνικος μουσικων οργανων.

     

    Οι καθηγητες μπορω να πω σε ηταν αρκετα καλοι.

    οσο αφορα τα εργαστηρια ενα μεγαλο μπιπ.... (για τοτε μηλαω παντα)

    Μακαρι να εχουν αλλαξει τα πραγματα τωρα αλλα πολυ φοβαμε οτι δεν...

    Τοτε ειχαμε περασει 300 ατομα στην σχολη απο τους οποιους ειμασταν μονο οι 60. Τυχαιο? δεν νομιζω.

     

    Παντως να πω την αμαρτια μου την πεθυμησα!!!!!

    Αν θες λεπτομερειες περισσοτερες ελευθερα.