ελληνική μουσική
    707 online   ·  210.832 μέλη

    Αγορά stage πιάνου: συμβουλές

    jimaraska
    31.08.2010, 12:41

    Γεια σας,ενδιαφέρομαι για αγορά stage πιάνου με τα εξής  χαρακτηριστικά:

    1)Να μοιάζει όσο γίνεται σε πιάνο δηλαδή στα πλήκτρα του(στο βάρος,επαναφορά κτλ)  και στον ήχο...με ιδιαίτερη έμφαση στα πλήκτρα και όχι τόσο στον ήχο σε περίπτωση που πρέπει να διαλέξω ανάμεσα στα δυο.

    2)να έχει οπωσδήποτε δυνατότητα transpose(να μπορώ να παίζω πχ ντο και να ακουγεται ντο δίεση) .Κατά τα άλλα δεν με πολυενδιαφέρουν οι ήχοι οι ρυθμοί και αυτά ιδιαίτερα..

    3)τιμή: όσο πιο φτηνά γίνεται για να πάρω κάτι αξιόλογο, δοκιμασμένο  και που να αντέχει στο χρόνο..σιγουρα όμως κάτω από 1000 ευρώ..πχ μέχρι 800 και λιγότερα αμα υπήρχε κάτι θα με βόλευε..

    4)θα εκτιμούσα αμα μαζί με μοντέλο αναφέρατε καποιο κατάστημα(σε Αθήνα) που να είναι έμπιστο και αξιόλογο και να το έχει να το ακούσω και να το αγοράσω.

    5)έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια για τα kurzweil.. και ειδικά για το pc2x.αξίζει; πόσο μπορώ να το βρω και από που

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σαςJ


    Addicted-To-Music
    07.09.2010, 23:35

    Εγώ έχω το Korg SP250, επειδή έριξα κι εγώ πολύ ψάξιμο πριν το αγοράσω και δοκίμασα πολλά, ήταν το μόνο που πραγματικά μοιάζει με πιάνο.. Μπορείς να επιλέξεις και ήχους πιάνου, ώστε να καταλήξεις σε αυτόν που κατά τη γνώμη σου είναι πιο πειστικός. Βαρυκεντρισμένα πλήκτρα, καταπληκτικά ηχεία, λίγο ογκώδες βέβαια (όπως και όλα με 88 πλήκτρα) και πολύ καλή τιμή για το είδος του.

    Ορίστε και το link : http://korg.com/Product.aspx?pd=134


    jimaraska
    09.09.2010, 00:06

    δηλαδή τα τύπου kurzweil και roland δεν σου αρεσαν?


    Addicted-To-Music
    11.09.2010, 12:16

    Να σου πω την αλήθεια, τα Kurzweil ούτε που τα κοίταξα, γιατί στο μυαλό μου είχα αυτό το Korg από την αρχή. Roland δοκίμασα, εντάξει, ήταν πολύ καλό, αλλά στο δικό μου το αυτί πιο ευχάριστα ακουγόταν το Korg. Επίσης, τo Roland ξέφευγε αρκετά και στην τιμή, οπότε....


    jimaraska
    11.09.2010, 19:09

    Λοιπόν πήγα και τα κοίταξα όλα αυτά και έπαιξα και στο δικό σου(το korg sp250) αλλά ενώ μου φαινόταν φοβερό(πολύ καλός ήχος πιάνου στα πριμα μεσσαια μπασα) , καλή τιμή και με πολύ καλα πλήκτρα μου ξίνισαν 2 πράγματα..

    1)πολύ φτωχό σε λειτουργίες..δηλαδή ούτε ένας ρυθμός..δεν είπα να είναι drum machine αλλά δεν είχε ούτε ρυθμό 4/4..

     

    2)μου είπαν ότι το συγκεκριμένο σε σχέση με kurzweil και roland υστερεί πάρα πολύ στον ήχο όταν συνδεθεί με ηχεία..και για την χρήση που το θέλω εγώ είναι σημαντικό μείον..

    πάντως άμα το ήθελα για οικειακή καθαρά χρήση θα το έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη πιστεύω..

    δοκίμασα και το kurzweil sp2xs και ομολογώ πως δεν μου πολυάρεσε..ειδικά το κλαβιέ(αν και μου είπαν πως το sp2x που είναι το ίδιο χωρίς ηχεία έχει πολύ καλύτερο..)

    και όσον αφορά τα Roland τι να πω;..είναι εργαλεία..τα έχουν όλα..αρκετούς ρυθμούς και ήχους, φοβερό κλαβιέ..φοβερό ήχο..αλλά το μεγάλο μείον όπως λες...η τιμή..

    αν κάποιος άλλος θέλει να προσθέσει...είναι ευπρόσδεκτος..

    2)τι γνώμη έχετε για τον http://www.tonyskeyboards.gr/default.asp?static=4&category=2 είναι έμπιστο κατάστημα; καθώς βρήκα το roland rd300gx 100 ευρω φτηνότερα της Roland και μου φαίνεται περίεργο..


    Addicted-To-Music
    12.09.2010, 10:53

    Δίκιο έχεις, το Korg είναι περισσότερο για χρήση προσωπική, κι εγώ γι αυτό το λόγο το πήρα, καθώς έχω ήδη ένα κανονικό Yamaha, το οποίο όμως, επειδή είναι πολύ πολύ πολύ δυσκίνητο, ήθελα ένα ακόμη για να το κουβαλάω από δω κι από κει {#emotions_dlg.clap}

     

    Ελπίζω να καταλήξεις στο καλύτερο!! {#emotions_dlg.biggrin}


    jimaraska
    12.09.2010, 19:54

    Σε ευχαριστώ για την ευχή φίλε..δυστυχώς ακόμα και αν καταλήξεις στην τιμή πρέπει να βρεις και το καλύτερο κατάστημα...θέλει πολύ ψάξιμο αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά..από που το πήρες αν επιτρέπεται;..ήταν εντάξει το μαγαζί;


    Addicted-To-Music
    12.09.2010, 20:35

    Κατ' αρχάς, φίλη και όχι φίλος {#emotions_dlg.beer}

    Το πήρα από ένα μικρό μαγαζάκι με πιάνα στη θεσσαλονίκη, πες μου αν θες να σου στειλω πμ με περισσότερες πληροφορίες... Ο ιδιοκτήτης ήξερε από πιάνα, αλλά όχι και πολλά από ηλεκτρικά πιάνα, παρ' όλα αυτά πολύ εξυπηρετικοί, κι αυτός και η κόρη του {#emotions_dlg.clap}


    jimaraska
    12.09.2010, 20:38

    Η βιασύνη βλέπεις..οκ φίλη..χαχα

    εγώ μένω Αθήνα όποτε ήθελα να ξέρω για Αθήνα..δεν πειράζει..

    Ευχαριστώ πάντως για όλη τη καλή διάθεση..


    Addicted-To-Music
    12.09.2010, 21:02

    Να' σαι καλά Smile Δεν ήταν τίποτα!


    electricus
    17.09.2010, 15:32
    Μία πολύ καλή λύση είναι το yamaha p85. Πολύ καλό response και εξαιρετικό value for money. Το έχει στον Νάκα να το δοκιμάσεις, αγόρασε το όμως απο το digital village το οποίο το πουλάει στην καλύτερη τιμή αυτή τη στιγμή.
    jimaraska
    17.09.2010, 17:42

    Ίσως να αξίζει αλλά καλώς ή κακώς δεν εμπιστεύομαι την Υαμαχα τόσο ως μάρκα...πάντως αμα τύχει να το δω θα το δοκιμάσω..