ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.833 μέλη

    Το τραγούδι της καπναπαγόρευσης!!! Ακούστε το

    reteos
    08.09.2010, 06:58

    Παράθεση:

    Το μέλος reteos στις 03-09-2010 στις 20:43 έγραψε...


    Επιβάλλουμε νέους φόρους  στα τσιγάρα για να "συμμαζευτούμε" λόγω της οικονομικής κρίσης , αλλά απαγορεύουμε το κάπνισμα  στους δημόσιους χώρους . Πάνω στη "κατάλληλη" χρονική περίοδο το "κατάλληλο" μέτρο {#emotions_dlg.tt2}.




    Δεν θέλω να υπερασπιστώ το "βλαβερό" πράγματι , όπως έχω προαναφέρει  πάθος του καπνιστή και ας με συγχωρήσουν οι "εν δικαίω" μη καπνίζοντες για την επιμονή μου,  αλλά νομίζω πως σαυτή τη Χώρα  είμαστε  πολύ "μπερδεμένοι" . Από τη μια επιβάλλουμε μέτρα ,ανεβάζοντας  συντελεστες ΦΠΑ, περικοπές μισθών (δώρα κλπ) από την άλλη εφαρμόζουμε αντιοικονομικά μέτρα , λές και τώρα άρχισαν να καπνίζουν στους Δημόαιους χώρους (και μάλιστα στις .............Βεράντες αυτών) .

    Μόνο και μόνο για την αύξηση των τιμών (φόρου) των τσιγάρων  διαβάστε:

    Το πλήγμα στα δημόσια έσοδα είναι κολοσσιαίο, καθώς ένα μέσης τιμής πακέτο 3,80 ευρώ αποδίδει στο δημόσιο ταμείο 3,18 ευρώ, με όλους τους φορολογικούς συντελεστές να φθάνουν στο 83,7% επί της τελικής τιμής. Αντίστοιχα το κέρδος που απομένει στο περίπτερο ξεκινά από τα 8 λεπτά του ευρώ και φθάνει στις πιο ακριβές μάρκες στα 13 λεπτά, ενώ ό,τι απομένει καταλήγει σε προμηθευτές και καπνοβιομηχανίες ( Πηγή : tovima.gr).

    Δεν φθάνει λοιπόν αυτό κολοσιαίο πλήγμα , προσπαθούμε να το "στολίσουμε" κι από πάνω (Για δες καιρό που διάλεξε......) . Και μάλιστα με τρόπο καλά μελετημένο. (Αυτό  προκύπτει και από τα παραπάνω σχόλια των αγαπητών Μελών  της κοινότητος του ΜΗ) : Διχασμός των καπνιζόντων και μη (Διαίρει και Βασίλευε), προκειμένου να  "περάσουμε" με ευκολία το ,το μέτρο αυτό . Και μην μου πείτε πως οι Οικονομικοί Επιτελείς είναι ανεγκλέφαλοι ή τώρα "στης ακρίβειας τον καιρό" σκέφτηκαν τη δημόσια υγεία , λες και όλα τα άλλα -πολύ πιο βασικά - τα έχουν τακτοποιήσει ( όλα τα έχει η Μαριορή ο φερεντζές της λείπει ). Περισσότερα εδώ

    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=352693&ct=1&dt=07/09/2010

    Αναγκάζονται μάλλον να εφαρμόσουν το μέτρο κατόπιν "εξωτερικών" υποδείξεων " , διαφορετικά δεν εξηγείται. Ένα ακόμη ( κατά τη γνώμη μου), δείγμα της υποταγής μας. Να δούμε πόσο εμείς ,οι  Ελεύθεροι και υπερήφανοι   μέχρι  "χθές", Έλληνες θα σκύψουμε ακόμη περισσότερο το κεφάλι.Επαναλαμβάνω βέβαια αυτό που πρείπα  : δεν θέλω σε καμιά περίπτωση να υπερασπιστώ τους καπνίζοντες , ασχέτως άν εγώ , πολύ κακώς, είμαι καπνιστής .

     


    -----------------
    Γιάννης "ΡΕΤΕΟΣ"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : reteos στις 08-09-2010 07:19 ]


    d7j7
    10.09.2010, 20:50
    Τα χημικά που αναπνέουμε -καθημερινά ,είναι της εξουσίας ΠΡΟΣΦΟΡΑ !
    reteos
    11.09.2010, 13:40

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 11-09-2010 στις 10:05 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος reteos στις 08-09-2010 στις 06:58 έγραψε...

    Και μην μου πείτε πως οι Οικονομικοί Επιτελείς είναι ανεγκλέφαλοι

     

     

    Αν δεν ήταν δε θα είχε φτάσει η οικονομία σε αυτό το χάλι.

    Όπως και να έχει όμως, ο λόγος που τα μέτρα είναι τόσο δραστικά είναι γιατί τόσα χρόνια οι καπνιστές δεν ήθελαν να σεβαστούν τους χώρους μη καπνιζόντων, και όχι μόνο μέσα στις καφετέριες αλλά και στα νοσοκομεία και στα σχολεία.



    1.Το αν η οικονομία έφτασε σαυτό το χάλι  Φίλτατε harmonizer, κατά τη γνώμη μου , έχουν συμβάλλει πολλοί παράγοντες και όχι  ότι οι Οικονομικοί Επιτελείς είναι ανεγκέφαλοι . Αυτοί σε πληροφορώ ότι είναι ...................."μανούλες"  στην επιβολή οικονομικών μέτρων . Αρα λοιπόν εν γνώσει περί της "ζημιάς" στη οικονομία ,υποτασσόμενοι κατα τη γνώμη μου σε κάποιες εντολές,  θέτουν το "περί ού λόγος"  το μέτρο και μάλιστα όπως προανέφερα σε μια στιγμή κακής οικονομικής κατάστασης της Χώρας. Νασαι σίγουρος ότι σε διαφορετική περίπτωση δεν θα άφηναν να πάει χαμένο ούτε ένα ευρώ. Βεβαια δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης , αλλά πιστευω πως έχει μεγάλη  σχεση.

    2.Δεν μιλάει κανείς για κάπνισμα στα σχολεία και στα Νοσοκομεία αλλά για τους  χώρους αναψυχής  και μάλιστα  στα μπαλκόνια και στις Βεράντες αυτών . Και μη μου πείς ότι θα βλάψει ο καπνός στα σημεία αυτά τους μη καπνίζοντες  !!!!!!!!!!.-

    Ο καθένας μας λοιπόν ας βγάλει  τα συμπεράσματα .

     

     


    mary_omikron
    11.09.2010, 14:00

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 06-09-2010 στις 13:39 έγραψε...

    Νοιώθετε να σας περιορίζουν κύριε καπνιστή... Και εγώ! Θέλω να κυκλοφορώ γυμνός στο δρόμο και να εκκενώνω τα έντερά μου κάτω από την Καμάρα (βλ. Θεσσαλονίκη)... Εκεί εμπνέομαι... Έτσι είχα μάθει πως να το κάνουμε...

     

     



    Η Εκκενωση εχει σχεση με την διοδο ηλεκτρικου ρευματος μεσα απο τον αερα δημιουργωντας αστραπη

    Η Κενωση εχει σχεση με την επιθυμια σου Πεντατονικε να ανακουφισεις τα εντερα σου κατω απο την Καμαρα


    reteos
    11.09.2010, 22:07

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 11-09-2010 στις 15:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος reteos στις 11-09-2010 στις 13:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 11-09-2010 στις 10:05 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος reteos στις 08-09-2010 στις 06:58 έγραψε...

    Και μην μου πείτε πως οι Οικονομικοί Επιτελείς είναι ανεγκλέφαλοι

     

     

    Αν δεν ήταν δε θα είχε φτάσει η οικονομία σε αυτό το χάλι.

    Όπως και να έχει όμως, ο λόγος που τα μέτρα είναι τόσο δραστικά είναι γιατί τόσα χρόνια οι καπνιστές δεν ήθελαν να σεβαστούν τους χώρους μη καπνιζόντων, και όχι μόνο μέσα στις καφετέριες αλλά και στα νοσοκομεία και στα σχολεία.



    1.Το αν η οικονομία έφτασε σαυτό το χάλι  Φίλτατε harmonizer, κατά τη γνώμη μου , έχουν συμβάλλει πολλοί παράγοντες και όχι  ότι οι Οικονομικοί Επιτελείς είναι ανεγκέφαλοι . Αυτοί σε πληροφορώ ότι είναι ...................."μανούλες"  στην επιβολή οικονομικών μέτρων . Αρα λοιπόν εν γνώσει περί της "ζημιάς" στη οικονομία ,υποτασσόμενοι κατα τη γνώμη μου σε κάποιες εντολές,  θέτουν το "περί ού λόγος"  το μέτρο και μάλιστα όπως προανέφερα σε μια στιγμή κακής οικονομικής κατάστασης της Χώρας. Νασαι σίγουρος ότι σε διαφορετική περίπτωση δεν θα άφηναν να πάει χαμένο ούτε ένα ευρώ. Βεβαια δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης , αλλά πιστευω πως έχει μεγάλη  σχεση.

    2.Δεν μιλάει κανείς για κάπνισμα στα σχολεία και στα Νοσοκομεία αλλά για τους  χώρους αναψυχής  και μάλιστα  στα μπαλκόνια και στις Βεράντες αυτών . Και μη μου πείς ότι θα βλάψει ο καπνός στα σημεία αυτά τους μη καπνίζοντες  !!!!!!!!!!.-

    Ο καθένας μας λοιπόν ας βγάλει  τα συμπεράσματα .

     

     



     

     

    Το κάπνισμα στο μπαλκόνι είναι επόμενο να απαγορευτεί, γιατί ουσιαστικά όλος ο καπνός μπαίνει μέσα καθώς ο αέρας φυσάει προς τα μέσα και όχι προς τα έξω.

     

     

    Δεν δικαιλογείς όμως την απαγόρευση του καπνίσματος στις βεράντες .!!!!!

     


    poet1971
    14.09.2010, 01:26

    Πόσο χρονών ειπαμε οτι είσαι pentalonikos?


    poet1971
    14.09.2010, 01:43
    Συγνώμη, pentatonikos.
    poet1971
    16.09.2010, 23:21
    Αν εισαι on line, ναι.
    poet1971
    16.09.2010, 23:33
    Τίποτα... ετσι ρωταω.
    poet1971
    16.09.2010, 23:35
    Σε μερικά πράγματα καλο ειναι οι απόψεις να συμβαδιζουν και με την πειρα.
    poet1971
    16.09.2010, 23:42
    Κάθε χρόνος που περνάει, τα σχολεία γίνονται χειρότερα.
    poet1971
    16.09.2010, 23:47
    π.χ: Το "μάλιστα" για έναν σαραντάρη, είναι, συνήθως, σχόλιο επιβεβαίωσης. Για έναν εικοσάρη, ειρωνικό.
    poet1971
    17.09.2010, 01:38
    Ενα άλλο κακο του σχολείου, είναι οτι την εξυπνάδα την μετρούν απο το ένα, έως το είκοσι, μόνο.
    AlfaWolf
    17.09.2010, 01:46

    Το οτι έχετε ξεφύγει απο το θέμα το παρατηρήσατε {#emotions_dlg.confused1}

    {#emotions_dlg.tt2}

    ?


    poet1971
    17.09.2010, 01:49
    Κακώς! Πρέπει να ξέρεις που βρίσκονται τα όριά τους, για να πείς οτι τα ξεπέρασες. Πόσα πλακάκια έχει άραγε ένα πεζοδρόμιο;
    poet1971
    17.09.2010, 01:51
    Ποιός ξέφυγε απο το θέμα και ήρθε κατα λάθος το μύνημα σε μάς;; ε; ποιός;;;
    poet1971
    17.09.2010, 01:54
    Το τσιγάρο και το σχολείο φίλε Alfa wolf, είναι άρηκτα συνδεδεμένα! Όπως και συναφή πάθη. (και λάθη!)
    poet1971
    17.09.2010, 01:59

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : poet1971 στις 17-09-2010 02:01 ]


    SnareQueen
    02.10.2010, 21:47

    Διάβασα πολλές από τις απαντήσεις των μελών εδώ μέσα και δε γίνεται παρά να συμφωνήσω με την άποψη της Χρυσής Τομής. Είμαι 14 ετών και ξέρω ότι το να αναπνέεις καπνό ενώ δεν είσαι καπνιστής/καπνίστρια δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Ωστόσο θεωρώ άδικη τη στέρηση του δικαιώματος του καπνίσματος σε όσους το επιθυμούν. Ένας χώρος μη καπνιζόντων μπορεί να δώσει τη λύση στο πρόβλημα. Φυσικά οι επιπτώσεις του καπνίσματος  στον οργανισμό είναι αρνητικές, αλλά αυτό δεν παύει να είναι επιλογή του καθενός.