ελληνική μουσική
351 online   ·  203.768 μέλη

Το τραγούδι της καπναπαγόρευσης!!! Ακούστε το

Pentatonikos
Φθασμένος
Chat
06.09.2010, 13:39

Τώρα περάσαμε από κάτι απόλυτα λογικό όπως είναι ο περιορισμός της πιο αηδιαστικής, νόμιμα εθιστικής ουσίας σε οργουελικές φανφάρες...

Νοιώθετε να σας περιορίζουν κύριε καπνιστή... Και εγώ! Θέλω να κυκλοφορώ γυμνός στο δρόμο και να εκκενώνω τα έντερά μου κάτω από την Καμάρα (βλ. Θεσσαλονίκη)... Εκεί εμπνέομαι... Έτσι είχα μάθει πως να το κάνουμε...

50-50 στον πληθυσμό των ενηλίκων...? Υπάρχουν και τα παιδιά όμως κύριε μου... Τουλάχιστον τα παιδιά το τσιγάρο δε πρέπει να τα πλησιάζει ούτε στα 10 μέτρα...

Ναι, η ζωή χρειάζεται αναισθητικά... Ας αποποινικοποιήσουμε και τα φιξάκια της ηρωίνης και τις μυτιές της κοκαΐνης... Τουλάχιστον αυτά δεν είναι επικίνδυνα για την υγεία όσων δε τα χρησιμοποιούν...

Μακάρι να ζούσα στην Ιαπωνία από αύριο κιόλας... Για τέτοιες φράσεις και νοοτροπίες του στυλ 'είμαι Έλληνας και γι αυτό κάνω ο,τι γουστάρω' θα εγκατέλειπα τη χώρα για πάντα χωρίς να κοιτάξω πίσω...

periigitis
Συγχορδία Μινόρε
Chat
06.09.2010, 14:19

Παράθεση:

Το μέλος Pentatonikos στις 06-09-2010 στις 13:39 έγραψε...

Τώρα περάσαμε από κάτι απόλυτα λογικό όπως είναι ο περιορισμός της πιο αηδιαστικής, νόμιμα εθιστικής ουσίας σε οργουελικές φανφάρες...

Νοιώθετε να σας περιορίζουν κύριε καπνιστή... Και εγώ! Θέλω να κυκλοφορώ γυμνός στο δρόμο και να εκκενώνω τα έντερά μου κάτω από την Καμάρα (βλ. Θεσσαλονίκη)... Εκεί εμπνέομαι... Έτσι είχα μάθει πως να το κάνουμε...

50-50 στον πληθυσμό των ενηλίκων...? Υπάρχουν και τα παιδιά όμως κύριε μου... Τουλάχιστον τα παιδιά το τσιγάρο δε πρέπει να τα πλησιάζει ούτε στα 10 μέτρα...

Ναι, η ζωή χρειάζεται αναισθητικά... Ας αποποινικοποιήσουμε και τα φιξάκια της ηρωίνης και τις μυτιές της κοκαΐνης... Τουλάχιστον αυτά δεν είναι επικίνδυνα για την υγεία όσων δε τα χρησιμοποιούν...

Μακάρι να ζούσα στην Ιαπωνία από αύριο κιόλας... Για τέτοιες φράσεις και νοοτροπίες του στυλ 'είμαι Έλληνας και γι αυτό κάνω ο,τι γουστάρω' θα εγκατέλειπα τη χώρα για πάντα χωρίς να κοιτάξω πίσω...

Είδες λοιπόν πόσο εύκολο εόναι φίλε pentatonike να μας βάλουν να ξεχάσουμε τα πολύ σοβαρά που συμβαίνουν γύρω μας και να διχαστούμε σε καπνιστές και μη καπνιστές;

Παρεπιμπτόντως, για το "αίτημά" μου σχετικά με την κυκλοφορία των αυτοκινήτων γιατί δεν είπες τίποτα;

Και κοίτα, αύριο θα βγει άλλος φωτεισμένος υπουργός και θα απαγορέψει τη δημόσια εκτέλεση rock μουσικής γιατί κάνει κακό στα τύμπανα αυτών που ακούν παρά τη θέλησή τους ή ότι υπονομεύει τη μουσική μας παράδοση ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Η μπορεί να απαγορέψει τη δημόσια κατανάλωση αλκοόλ με τη λογική ότι έχοντας πιεί μπορείς να πάρεις το αυτοκίνητο και να πας να σκοτώσεις κανένα αθώο  ή να κάνεις το σταυρό σου δημόσια γιατί προκαλείς τους αλλόθρησκους. Δεν είμαι θρησκευόμενος αλλά κάτι τέτοιο δεν θα το ανεχόμουν.

Δεν έχει σημασία λοιπόν το τι απαγορεύεται και για ποιό λόγο αρκεί να υπάρχουν πράγματα που απαγορεύονται και αποσπούν την προσοχή και τη σκέψη των ανθρώπων. Γι σένα που δεν καπνίζεις σίγουρα θα βρουν κάτι άλλο και σίγουρα θα υπάρξουν αυτοί που θα το υποστηρίξουν όπως κάνεις εσύ τώρα με τους καπνιστές ή το ΛΑΟΣ με τη μετανάστευση.

Αν όλ' ατά τα θεωρείς οργουελικές φανφάρες, σου προτείνω να δεις μια παλιά ταινία του Μπέργκμαν: Το Αυγό του Φιδιού. 

Όσο για το "Είμαι Έλληνας και κάνω ότι γουστάρω", αυτό είναι δική σου μετάφραση μάλλον παράφραση του "η Ελλάδα αντιστέκεται".

Τέλος, αλήθεια πιστεύεις ότι αυτοί, μετά απ' όλ' αυτά  μπορούν/θέλουν να φέρουν ένα νόμο για το δικό σου ή το κοινό συμφέρον;

Pentatonikos
Φθασμένος
Chat
06.09.2010, 14:46

Μόνο που δεν πέθανε κανείς από ακρόαση Rock μουσικής ούτε από εκδήλωση θρησκευτικών τελετουργιών, ούτε από παθητικό αλκοολισμό (νέα έννοια)... Αντίθετα 200.000 παθητικοί καπνιστές πεθαίνουν κάθε χρόνο στην Ευρώπη...

Όσο για τα αυτοκίνητα... Εγώ σύντομα ελπίζω να οδηγώ ηλεκτρικό... Δε με αφορά η δήλωση... {#emotions_dlg.rolleyes}

ins2anity
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
06.09.2010, 15:16

νομιζω σε μια συναυλια guns and roses ειχε αυτοκτονησει ενας....:Ρ

Pentatonikos
Φθασμένος
Chat
06.09.2010, 15:21

Και στους Deep Purple... Επίσης αυτοκτόνησε και ένας γνωστός μου γιατί τον κεράτωσε η γυναίκα του... Να απαγορευθεί το κέρατο... {#emotions_dlg.rolleyes}

AlfaWolf
Βετεράνος
Chat
06.09.2010, 16:08

¨

Ο καθένας μπορεί να χορέψει αν θέλει στον σκοπό που του παίζουν δικαίωμα του.

Όπως δικαίωμα είναι και του καθένα που επιλέγει από μονός του κι όχι καθ υποδείξεων.

-----------------
Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις. http://blogs.musicheaven.gr/alfawolf http://www.musicheaven.gr/live/101

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 06-09-2010 16:10 ]

harmonizer
Σολίστ
Chat
06.09.2010, 16:40

Παράθεση:

Το μέλος periigitis στις 06-09-2010 στις 11:37 έγραψε...

Τώρα όσο το γιατί δεν είπε κανένας ποτέ για τα δικαίωμα των μη καπνιστών. τι να πώ; Ας μας πουν οι ίδιοι οι μη καπνιστές. Αυτός που έχει το πρόβλημα διαμαρτύρεται πρώτος. Δεν το έκαναν όμως γιατί προφανώς δεν υπήρχε λόγος.

Το ότι εσύ δεν ήθελες να τους ακούσεις δε σημαίνει ότι δε διαμαρτυρόντουσαν. Απλώς ο προυπολογισμός τους δεν ήταν ίδιος με τη διαφημιστική δαπάνη της καπνοβιομηχανίας και επιπλέον ο εθισμένος δεν ακούει τίποτα εκτός από τη δίψα του για ναρκωτικό.

Παράθεση:

Το μέλος periigitis στις 06-09-2010 στις 11:37 έγραψε...

Επειδή παρατηρώ ότι υπάρχουν αρκετοί που είναι έτοιμοι να φορέσουν την κουκούλα υπάρχει ως γνωστόν η γραμμή 1142. Εμπρός λοιπόν! Άλλωστε σ' αυτή τη χώρα οι χαφιέδες πάντα κάναν προκοπή και βγαίναν λάδι!

Εσύ που το ξέρεις ότι κάνουν τις καταγγελίες ανώνυμα και ότι έχουν κάτι να κρύψουν; Μήπως θέλεις τον πολίτη αδιάφορο στο τι συμβαίνει γύρω του, πχ στο αν κάποιοι μετατρέπουν τα νοσοκομεία σε καπνιστήρια;

Όσο για το δικαίωμα του καθενός να επιλέγει, νομίζεις ότι θα σκοτιστεί κανείς αν κάτσει ο καπνιστής στο σπίτι του και καπνίζει ασταμάτητα; Πολλές φορές ακόμα και οι δικοί του θα πουν "έκανε την επιλογή του" χωρίς να ασχοληθούν περισσότερο.

ins2anity
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
06.09.2010, 18:03

επεισης αγαπητε μου φιλε που μονο να ειρωνευεσαι ξερεις(μιλω για σενα με του περπλ και το κερατο :Ρ) ξερεις ποσα ατυχηματα γινονται καθε μερα στους δρομους....να τους κλεισουμε και αυτους...η να απελασουμε τον χαρο απο την ελλαδα να τελειωνουμε

Pentatonikos
Φθασμένος
Chat
06.09.2010, 18:21

Έχεις δίκαιο... Σε όλα... {#emotions_dlg.whistling}

desertsky72
Περαστική Νότα
Chat
06.09.2010, 23:55

...πάντως πέρα από 'ολα αυτά τα ενδιαφέροντα που αναφέρετε .... ο τραγουδιάρης είναι τελείως ....άμπαλος (για να μην πω τίποτα ποιο βαρύ) και απορώ γιατί το περιορισμένης ευθύνης χιτάκι του θα έπρεπε να γίνει η αφορμή για να ανοίξει μια τόσο σοβαρή συζητηση ..... Μήπως τελικά αγαπάτε να....μισήτε το trolling ?????

reteos
Φθασμένος
Chat
08.09.2010, 06:58

Παράθεση:

Το μέλος reteos στις 03-09-2010 στις 20:43 έγραψε...

Επιβάλλουμε νέους φόρους  στα τσιγάρα για να "συμμαζευτούμε" λόγω της οικονομικής κρίσης , αλλά απαγορεύουμε το κάπνισμα  στους δημόσιους χώρους . Πάνω στη "κατάλληλη" χρονική περίοδο το "κατάλληλο" μέτρο {#emotions_dlg.tt2}.

Δεν θέλω να υπερασπιστώ το "βλαβερό" πράγματι , όπως έχω προαναφέρει  πάθος του καπνιστή και ας με συγχωρήσουν οι "εν δικαίω" μη καπνίζοντες για την επιμονή μου,  αλλά νομίζω πως σαυτή τη Χώρα  είμαστε  πολύ "μπερδεμένοι" . Από τη μια επιβάλλουμε μέτρα ,ανεβάζοντας  συντελεστες ΦΠΑ, περικοπές μισθών (δώρα κλπ) από την άλλη εφαρμόζουμε αντιοικονομικά μέτρα , λές και τώρα άρχισαν να καπνίζουν στους Δημόαιους χώρους (και μάλιστα στις .............Βεράντες αυτών) .

Μόνο και μόνο για την αύξηση των τιμών (φόρου) των τσιγάρων  διαβάστε:

Το πλήγμα στα δημόσια έσοδα είναι κολοσσιαίο, καθώς ένα μέσης τιμής πακέτο 3,80 ευρώ αποδίδει στο δημόσιο ταμείο 3,18 ευρώ, με όλους τους φορολογικούς συντελεστές να φθάνουν στο 83,7% επί της τελικής τιμής. Αντίστοιχα το κέρδος που απομένει στο περίπτερο ξεκινά από τα 8 λεπτά του ευρώ και φθάνει στις πιο ακριβές μάρκες στα 13 λεπτά, ενώ ό,τι απομένει καταλήγει σε προμηθευτές και καπνοβιομηχανίες ( Πηγή : tovima.gr).

Δεν φθάνει λοιπόν αυτό κολοσιαίο πλήγμα , προσπαθούμε να το "στολίσουμε" κι από πάνω (Για δες καιρό που διάλεξε......) . Και μάλιστα με τρόπο καλά μελετημένο. (Αυτό  προκύπτει και από τα παραπάνω σχόλια των αγαπητών Μελών  της κοινότητος του ΜΗ) : Διχασμός των καπνιζόντων και μη (Διαίρει και Βασίλευε), προκειμένου να  "περάσουμε" με ευκολία το ,το μέτρο αυτό . Και μην μου πείτε πως οι Οικονομικοί Επιτελείς είναι ανεγκλέφαλοι ή τώρα "στης ακρίβειας τον καιρό" σκέφτηκαν τη δημόσια υγεία , λες και όλα τα άλλα -πολύ πιο βασικά - τα έχουν τακτοποιήσει ( όλα τα έχει η Μαριορή ο φερεντζές της λείπει ). Περισσότερα εδώ

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=352693&ct=1&dt=07/09/2010

Αναγκάζονται μάλλον να εφαρμόσουν το μέτρο κατόπιν "εξωτερικών" υποδείξεων " , διαφορετικά δεν εξηγείται. Ένα ακόμη ( κατά τη γνώμη μου), δείγμα της υποταγής μας. Να δούμε πόσο εμείς ,οι  Ελεύθεροι και υπερήφανοι   μέχρι  "χθές", Έλληνες θα σκύψουμε ακόμη περισσότερο το κεφάλι.Επαναλαμβάνω βέβαια αυτό που πρείπα  : δεν θέλω σε καμιά περίπτωση να υπερασπιστώ τους καπνίζοντες , ασχέτως άν εγώ , πολύ κακώς, είμαι καπνιστής .

-----------------
Γιάννης "ΡΕΤΕΟΣ"

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : reteos στις 08-09-2010 07:19 ]

d7j7
Περαστική Νότα
Chat
10.09.2010, 20:50
Τα χημικά που αναπνέουμε -καθημερινά ,είναι της εξουσίας ΠΡΟΣΦΟΡΑ !
harmonizer
Σολίστ
Chat
11.09.2010, 10:05

Παράθεση:

Το μέλος reteos στις 08-09-2010 στις 06:58 έγραψε...

Και μην μου πείτε πως οι Οικονομικοί Επιτελείς είναι ανεγκλέφαλοι

Αν δεν ήταν δε θα είχε φτάσει η οικονομία σε αυτό το χάλι.

Όπως και να έχει όμως, ο λόγος που τα μέτρα είναι τόσο δραστικά είναι γιατί τόσα χρόνια οι καπνιστές δεν ήθελαν να σεβαστούν τους χώρους μη καπνιζόντων, και όχι μόνο μέσα στις καφετέριες αλλά και στα νοσοκομεία και στα σχολεία.

reteos
Φθασμένος
Chat
11.09.2010, 13:40

Παράθεση:

Το μέλος harmonizer στις 11-09-2010 στις 10:05 έγραψε...

Παράθεση:

Όπως και να έχει όμως, ο λόγος που τα μέτρα είναι τόσο δραστικά είναι γιατί τόσα χρόνια οι καπνιστές δεν ήθελαν να σεβαστούν τους χώρους μη καπνιζόντων, και όχι μόνο μέσα στις καφετέριες αλλά και στα νοσοκομεία και στα σχολεία.

1.Το αν η οικονομία έφτασε σαυτό το χάλι  Φίλτατε harmonizer, κατά τη γνώμη μου , έχουν συμβάλλει πολλοί παράγοντες και όχι  ότι οι Οικονομικοί Επιτελείς είναι ανεγκέφαλοι . Αυτοί σε πληροφορώ ότι είναι ...................."μανούλες"  στην επιβολή οικονομικών μέτρων . Αρα λοιπόν εν γνώσει περί της "ζημιάς" στη οικονομία ,υποτασσόμενοι κατα τη γνώμη μου σε κάποιες εντολές,  θέτουν το "περί ού λόγος"  το μέτρο και μάλιστα όπως προανέφερα σε μια στιγμή κακής οικονομικής κατάστασης της Χώρας. Νασαι σίγουρος ότι σε διαφορετική περίπτωση δεν θα άφηναν να πάει χαμένο ούτε ένα ευρώ. Βεβαια δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης , αλλά πιστευω πως έχει μεγάλη  σχεση.

2.Δεν μιλάει κανείς για κάπνισμα στα σχολεία και στα Νοσοκομεία αλλά για τους  χώρους αναψυχής  και μάλιστα  στα μπαλκόνια και στις Βεράντες αυτών . Και μη μου πείς ότι θα βλάψει ο καπνός στα σημεία αυτά τους μη καπνίζοντες  !!!!!!!!!!.-

Ο καθένας μας λοιπόν ας βγάλει  τα συμπεράσματα .

mary_omikron
Βετεράνος , Forum Moderator
Chat
11.09.2010, 14:00

Παράθεση:

Το μέλος Pentatonikos στις 06-09-2010 στις 13:39 έγραψε...

Η Εκκενωση εχει σχεση με την διοδο ηλεκτρικου ρευματος μεσα απο τον αερα δημιουργωντας αστραπη

Η Κενωση εχει σχεση με την επιθυμια σου Πεντατονικε να ανακουφισεις τα εντερα σου κατω απο την Καμαρα

Pentatonikos
Φθασμένος
Chat
11.09.2010, 14:23

Με συγχωρείτε... Δε θα ξαναγίνει... {#emotions_dlg.rolleyes}

harmonizer
Σολίστ
Chat
11.09.2010, 15:23

Παράθεση:

Το μέλος reteos στις 11-09-2010 στις 13:40 έγραψε...

Παράθεση:

Παράθεση:

1.Το αν η οικονομία έφτασε σαυτό το χάλι  Φίλτατε harmonizer, κατά τη γνώμη μου , έχουν συμβάλλει πολλοί παράγοντες και όχι  ότι οι Οικονομικοί Επιτελείς είναι ανεγκέφαλοι . Αυτοί σε πληροφορώ ότι είναι ...................."μανούλες"  στην επιβολή οικονομικών μέτρων . Αρα λοιπόν εν γνώσει περί της "ζημιάς" στη οικονομία ,υποτασσόμενοι κατα τη γνώμη μου σε κάποιες εντολές,  θέτουν το "περί ού λόγος"  το μέτρο και μάλιστα όπως προανέφερα σε μια στιγμή κακής οικονομικής κατάστασης της Χώρας. Νασαι σίγουρος ότι σε διαφορετική περίπτωση δεν θα άφηναν να πάει χαμένο ούτε ένα ευρώ. Βεβαια δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης , αλλά πιστευω πως έχει μεγάλη  σχεση.

2.Δεν μιλάει κανείς για κάπνισμα στα σχολεία και στα Νοσοκομεία αλλά για τους  χώρους αναψυχής  και μάλιστα  στα μπαλκόνια και στις Βεράντες αυτών . Και μη μου πείς ότι θα βλάψει ο καπνός στα σημεία αυτά τους μη καπνίζοντες  !!!!!!!!!!.-

H ιστορία της απαγόρευσης ξεκίνησε πολύ πριν τα οικονομικά μέτρα γιατί απλούστατα το κοινωνικό κόστος του καπνίσματος είχε γίνει δυσβάστακτο.

Το κάπνισμα στο μπαλκόνι είναι επόμενο να απαγορευτεί, γιατί ουσιαστικά όλος ο καπνός μπαίνει μέσα καθώς ο αέρας φυσάει προς τα μέσα και όχι προς τα έξω.

Στους χώρους αναψυχής πρέπει να έχουν δικαίωμα όλοι και όχι μόνο οι καπνιστές. Έτσι κι αλλιώς, οι καπνιστές αν μπορούσαν θα ήταν συνέχεια με ένα τσιγάρο σε όλους τους χώρους (γνωστό ότι πολλοί καπνίζουν ακόμα και όταν κάθονται στην τουαλέτα).

reteos
Φθασμένος
Chat
11.09.2010, 22:07

Παράθεση:

Το μέλος harmonizer στις 11-09-2010 στις 15:23 έγραψε...

Παράθεση:

Το μέλος reteos στις 11-09-2010 στις 13:40 έγραψε...

Παράθεση:

Παράθεση:

Το κάπνισμα στο μπαλκόνι είναι επόμενο να απαγορευτεί, γιατί ουσιαστικά όλος ο καπνός μπαίνει μέσα καθώς ο αέρας φυσάει προς τα μέσα και όχι προς τα έξω.

Δεν δικαιλογείς όμως την απαγόρευση του καπνίσματος στις βεράντες .!!!!!

poet1971
Περαστική Νότα
Chat
14.09.2010, 01:26

Πόσο χρονών ειπαμε οτι είσαι pentalonikos?

poet1971
Περαστική Νότα
Chat
14.09.2010, 01:43
Συγνώμη, pentatonikos.