ελληνική μουσική
    743 online   ·  210.832 μέλη

    Προτάσεις βιβλίων περι θεωρίας-αρμονίας

    pluton
    03.09.2010, 00:48

    Αν και έχω κάνει τα 3 χρόνια θεωρίας, εν τούτοις θυμάμαι τα πάρα πολύ βασικά και επειδή από τον επόμενο μήνα θα έχω αρκετό χρόνο, είπα να το ξανα πιάσω το θέμα...

    Θα ήθελα να μου προτείνεται ένα καλό βιβλίο για θεωρία καθώς και ένα για αρμονία(δεν έχω κάνει μαθήματα αρμονίας και είπα να προσπαθήσω να δω τι θα καταφέρω)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 03-09-2010 16:38 ]


    GALOIS
    04.09.2010, 19:11
    Για θεωρίας του Καζιάνη είναι καλή επιλογή..........για αρμονία εχω μια παλιά που δεν κυκλοφορεί άλλο αλλα αμα ψάξεις όλο και κάτι θα βρείς.
    Kristalo
    07.09.2010, 00:16

    Eγω στην διδασκαλια της Θεωριας χρησιμοποιώ του ΙΩΑΝΝΗ Δ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΛΟΥ εκδοσεις MUSIC LOVERS.

    Υπάρχουν βέβαια παρα πολλα αλλα αυτο το θεωρω πολυ κατατοπιστικό αν θελησεις να καταπιαστεις μόνο σου.

    Καλο επισης ειναι και του Γ.ΣΙΩΡΑ-Δ. ΝΑΚΑΚΗ με πιο εξειδικευμένες ασκήσεις!!!

    Για την Αρμονια πιστευω πως καλο θα ταν του Αμάραντου Αμαραντιδη το "ΤΟΝΙΚΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ".

    Ειναι αναλυτικότατο! Για περισσοτερη όμως θεωρητική αναπτυξη αλλα πολυ συνεπτυγμενα με δυσκολο λόγο ειναι του Γιάννη Ιωαννιδη!

    Κυκλοφορουν όμως παρα πολλα που καλα θα ήταν να ψαξεις σε μουσικους οικους να δεις τι πραγματικα σου ταιριαζει !

     


    marilloumajore
    07.09.2010, 11:13

    Για αρμονία το "τονική Αρμονία" του Αδάμ,δαγκωτό... Ευκολονόητο αλλά όχι απλοϊκό, κατατοπιστικότατο, και χωρίς τη γνωστή φιλοσοφία του "επιτρέπεται-απαγορεύεται" που ισχύει μόνο στο μυαλό των θεωρητικών (των μετριων θεωρητικων εννοώ)

    Έμενα με βοήθησε πολύ


    pluton
    08.09.2010, 11:35

    Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας. Θα τα δω και θα σας πώ πιο τελικά επέλεξα.{#emotions_dlg.biggrin}


    hayden
    01.05.2017, 17:10
    Γεια σας! Εδώ και λίγο καιρό αποφάσισα να ξανα αρχίσω το διάβασμα της αρμονίας με σκοπό να δώσω εξετάσεις. Είχα φτάσει μέχρι τη 2η Αρμονία και αυτό πριν 10 χρόνια όπου και τα παράτησα λόγω διαβάσματος. Τα βιβλία που έχω από τότε είναι του Μιλτιάδη Κουτούγκου. Σκέφτομαι να διαβάσω για λίγο καιρό μόνη μου, κάνοντας επανάληψη και μετά να ξεκινήσω μαθήματα με δάσκαλο. Τα βιβλία αυτά που έχω πιστεύετε είναι ξεπερασμένα ή μπορώ άνετα να διαβάζω από αυτά; Επίσης, μπορεί να μου πει κάποιος ποια άλλα μαθήματα είναι υποχρεωτικά για το ειδικό αρμονίας; (μορφολογία έχω περάσει και μου είχε μείνει ιστορία β', χορωδία β' και πρακτικό διδασκαλίας β'. Στο πιάνο είχα φτάσει μέχρι τις εξετάσεις εισαγωγής στην ανωτέρα, όπου και σταμάτησα) Αν έχετε και κάποιο καλό βιβλίο να μου προτείνετε για αυτά τα μαθήματα θα βοηθούσε! Ευχαριστώ
    PeterPapantonakos
    04.05.2017, 11:25
    Εγώ για βιβλίο θεωρίας θα σου πρότεινα το "Οι βάσεις της θεωρίας της Μουσικής και των Συμβόλων της" του Γεωργίου Καμπανά. Θεωρώ ότι είναι απλό και κατανοητό. Για βιβλίο αρμονίας χρησιμοποιώ το "Η τέχνη της παραδοσιακής αρμονίας" του Γεωργίου Καμπανά επίσης. Για αυτό το βιβλίο δεν μπορώ ακόμα να εκφέρω άποψη γιατί το αγόρασα πρόσφατα.
    hayden
    09.05.2017, 19:04
    PeterPapantonakos ευχαριστώ, θα τα τσεκάρω!
    SakisKouroupos
    09.05.2017, 20:17
    Για βιβλίο αρμονίας προτείνω του διακεκριμένου καθηγητή Χάρη Κουρή.