ελληνική μουσική
    626 online   ·  210.830 μέλη

    Να δώσω για αρχιτεκτονική ή όχι;

    MariannaLappa
    03.09.2010, 16:08

    Γεια σας! Φέτος θα πάω γ' Λυκείου και προσπαθώ λιγάκι τον τελευταίο καιρό να αποφασίσω όσο γίνεται για ποια σχολή να δώσω εξετάσεις, γιατί πρέπει να δηλώσω κατεύθυνση και να δω και τι μαθήματα θα κάνω. Μου αρέσει πολύ η ζωγραφική και γι' αυτό είχα κάνει πέρυσι σχέδιο, έχοντας στο μυαλό μου την αρχιτεκτονική. Τώρα όμως, η αλήθεια είναι ότι δε με ενθουσιάζει και τόσο σαν ιδέα. Πρώτον, απ'το σχέδιο μου αρέσει πολύ περισσότερο το ελεύθερο παρά το αρχιτεκτονικό και επίσης, μου έχουν πει ότι οι αρχιτέκτονες δεν ασχολούνται μόνο με το σχέδιο, αλλά κάνουν σε μεγάλο βαθμό και τη δουλειά των πολιτικών μηχανικών. Κάτι το οποίο δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει και πιστεύω πως δε θα μου ταίριαζε κιόλας. Ωστόσο, σα σχολή η αρχιτεκτονική μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα. Κι έτσι λοιπόν, έχω μπερδευτεί αρκετά! Εσείς τι λέτε; {#emotions_dlg.blush}


    punkster
    03.09.2010, 17:15

    Αφου σου αρεσει το ελευθερο σχεδιο γιατι δεν πας καλων τεχνων?? {#emotions_dlg.blush}

    Βεβαια, εχω να πω οτι αν διαλεξεις τις τεχνες, φυγε στο εξωτερικο.... Εδω στην ελλαδα δεν ξερουν να εκτιμανε τους καλλιτεχνες.... Ο αδερφος μιας φιλης μου δεν μπορουσε να μπει στην καλων τεχνων εδω στην ελλαδα, και στην ιταλια ειναι ο καλυτερος απ το ετος του!


    MariannaLappa
    03.09.2010, 17:26

    Ναι, μπορώ να το φανταστώ. Ξέρω κι εγώ παρόμοια παραδείγματα. Εμ... Βασικά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να βρω μια καλή δουλειά αν πάω στην καλών τεχνών και μία δουλειά από την οποία θα μπορώ να ζήσω κιόλας... Το σίγουρο είναι ότι σε όποια σχολή και να πάω, τη ζωγραφική και τη φωτογραφία δεν πρόκειται να τις αφήσω! Θα τις εξασκώ έστω και σαν χόμπι (αν δεν προκύψει κάτι παραπάνω).


    punkster
    03.09.2010, 18:17

    Κοιτα, αν εισαι διατεθειμενη να πας να ζησεις στο εξωτερικο, τοτε σιγουρα ΚΑΠΟΥ θα βρεις δουλεια, οποιοδηποτε και να ειναι το επαγγελμα σου.

    Να θυμασαι οτι εκτος απο ενα αξιολογο πτυχιο (τοσο απο αποψη σχολης οσο και βαθμου: υποτροφιες, baby, υποτροφιες {#emotions_dlg.yes}), μετραει παρα πολυ και ενα καλο βιογραφικο:σε οποιοδηποτε πανεπιστημιο και να μπεις κυνηγα δημοσιευσεις και συνεδρια! Αυτα σε πρωτο βαθμο θα σου δωσουν προβαδισμα για ενα καλο μεταπτυχιακο ή/και διδακτορικο.

    Ζησε και διασκεδασε την φοιτητικη ζωη σου {#emotions_dlg.thumbup}, αλλα να τα εχεις ολα αυτα στο πισω μερος του μυαλου σου. Γιατι ολοι αυτοι που εχουν μονο πτυχιο και αυτο με 6, στην ουσια δεν εχουν δικαιωμα να κλαιγονται που δεν βρισκουν δουλεια. Κακο του κεφαλιου τους! {#emotions_dlg.blush}

     

    Στο θεμα μας τωρα.... Αρχιτεκτονικη...... Τωρα σκεφτομουν οτι αν εχεις δημιουργικο μυαλο η αρχιτεκτονικη μπορει να σου δωσει ευκαιριες να εκφραστεις πιο...ελευθερα! Βλεπε Gaudi για παραδειγμα! Και παλι, εξαρταται σε ποια χωρα θα διαλεξεις να ζησεις. Αν πας Ιαπωνια ή Ντουμπαι.... {#emotions_dlg.happycrazy}......οι ανθρωποι δεν την παλευουν (με την καλη εννοια φυσικα!!)!!!!{#emotions_dlg.clap}


    MariannaLappa
    04.09.2010, 11:05

    Ναι, στο εξωτερικό ίσως και να υπάρχουν καλές ευκαιρίες. Το θέμα είναι ότι δεν είμαι ακόμα σίγουρη για το αν θέλω να πάω εκεί για να ζήσω και να δουλέψω... Αυτό θέλει αρκετή σκέψη (τουλάχιστον για μένα).

    Τώρα, σχετικά μ'αυτό που είπες για το βιογραφικό, συμφωνώ. Και γενικώς πιστεύω πως αν προσπαθήσεις γι'αυτό που θες, αν σου αρέσει πολύ, όλο και κάτι καλό θα κάνεις! Έτσι δεν είναι;
    Και σκεφτόμουν επίσης ότι γενικά άμα τελειώσει κάποιος αρχιτεκτονική, υπάρχουν αρκετά πράγματα με τα οποία μπορεί να ασχοληθεί κι όχι μόνο με τα συνηθισμένα. Κι αν επιμείνει κιόλας ιδιαίτερα σε κάποιον/ους τομείς που τον ενδιαφέρουν, ακόμα καλύτερα!

    Να, παρατηρώ και πάλι ότι μία σκέφτομαι έτσι και μία αλλιώς! Δεν μπορώ με τίποτα να αποφασίσω... Βέβαια, χθες που συζητούσα με κάποιον, μου έλεγε ότι όλες οι δουλειές έχουν κι ένα κομμάτι που δεν είναι τόσο ευχάριστο και μου είπε να μην περιμένω να βρω την τέλεια δουλειά. Σε καθετί υπάρχει το ωραίο και το όχι και τόσο ωραίο. Και νομίζω έχει δίκιο.. Οπότε εντάξει, εμένα που δε μ'αρέσει και τόσο το μηχανιλίκι, μπορώ να σκέφτομαι ότι θα έχει και το δημιουργικό κομμάτι η δουλειά. Ε; {#emotions_dlg.blush}


    caterina08
    07.09.2010, 15:05

    Αρχικα, τι κατευθυνση εισαι??? (λογικα τεχνολογικη η θετικη....)

    Μη σε απασχολει το θεμα δουλεια προς το παρον. Μια καθηγητρια μου λεει πως παντα σε καποια δουλεια υπαρχουν οι καλοι και οι κακοι. Ειναι επιλογη σου λοιπον αν θα εισαι απ τους μεν η τους δε και αναλογη προσφορα εργασιας θα εχεις να χειριστεις. Εγω σου προτεινω να επισκευθεις τα σαιτ ολων των σχολων που απαιτουν σχεδιο. Ειναι αρκετουτσικα και ετσι θα μπορεσεις να κατασταλαξεις στο περιπου. Μετα βρες προγραμματα σπουδων για να μαθεις τι ακριβως παιζει σε καθε σχολη απο αποψη μαθηματων (μεσα απο τα μαθηματα μπορεις να βρεις και την ειδικοτητα που θα σου ταιριαζει)

    Το σημαντικοτερο ειναι να μην ακους τυφλα κανενα εκτος απ τον εαυτο σου. Δε θα βγαλεις ακρη γιατι οι περισσοτεροι γυρω μας επιλεγουν σχολη μετα τις εξετασεις η με βαση την προσφορα. Παρε μονη σου καποιες αποφασεις και μετα ανακοινωσε τες στους γονεις σου. Οπως και να τους φανει θα στηριξουν την επιλογη σου. Δε συζηταμε για θεια του μπατζανακη του παππου της ξαδερφης σου.... εεε...! Μην ξεχνας οτι αλλο να εχεις μερακι για το αντικειμενο κ αλλο να πηγαινοερχεσαι καθημερινως ασκοπα για κατι που δε σ ενδιαφερει στην τελικη.

    Και σιγουρα φυγε απο την Ελλαδα για καποιο διαστημα για να δεις πως δουλευει ο κοσμος... τωρα αμα θα ξαναγυρισεις το σκεφτεσαι τοτε...χιχιχιχι!