ελληνική μουσική
    563 online   ·  210.830 μέλη

    Kιθαρίστρια...σε κρίση!

    RedQueen
    06.09.2010, 14:43

    Γεια σας!!! Είμαι καινούρια στο φόρουμ σας και θέλω κι εγώ να σας πω την ιστορία μου και να σας εκθέσω κάποιες απορίες!!!Smile

    Πριν 2 χρόνια,ξεκίνησα κιθάρα σ'ένα ωδείο. Μ'άρεσε πολύ το όργανο κι ακολουθούσα τις οδηγίες της δασκάλας μου.Έγραφα τα στοιχάκια μου,έκανα το κέφι μου,χαιρόμουν την παραμικρή πρόοδο.

    Ωσπου κάποια στιγμή,άρχισα να πιέζομαι και να βαριέμαι απο τον άκαμπτο τρόπο του μαθήματος,και απο την ίδια την δασκάλα μου. Να υποβαθμίζω τις τάσεις αυτοσχεδιασμού που είχα,και τέλος,να αισθάνομαι ότι,ενώ προχωρούσα ως προς την τεχνική,δεν εξελισόμουν!Ήθελα να παίξω κομμάτια που μ'αρέσουν και δεν ήξερα!

    Αποφάσισα να αφήσω το ωδειο.

    Είχα να πιάσω την κιθάρα μου στα χέρια μου κανα δίμηνο μέχρι που σήμερα το πρωί λέω όχι ρε,αφού το γουστάρω θα το συνεχίσω!! Μόνη μου!Τόσοι το κάνουν κι είναι μια χαρά κιθαρίστες! Είναι τόσο όμορφο αυτό που αισθάνεσαι όταν παίζεις,που αξίζει!!!

    Τα δάχτυλά μου είναι λίγο μαγκωμένα,αλλά με καθημερινή εξάσκηση θα ξαναβρω την "φόρμα μου"{#emotions_dlg.clap}

    Κι εδώ έρχονται οι απορίες:

    -Με ποια tips μπορώ να ξαναφορμάρω πιο γρήγορα τα δάχτυλά μου?

    -Πως να συνεχίσω?? (Είμαι λίγο πελαγωμένη βλέπετε!) Να συνεχίσω τα βιβλία που έκανα? Να κάνω πιο πολλά κομμάτια?? Να δω βίντεο?? Ή όλα μαζί??{#emotions_dlg.biggrin}

     

    Συγνώμη αν σας κούρασα!

     


    cobal
    06.09.2010, 20:25

    Αν και δεν ειμαι κιθαριστας θα ηθελα να καταθεσω κι εγω την γνωμη μου επι του θεματος.

    Η αληθεια ειναι οτι τα ωδεια μερικες φορες σκοτωνουν τον αυτοσχεδιασμο και κοβουν τη φαντασια απο τους μαθητες.... Εχω γνωρισει αρκετα παιδια τα οποια αν και αρκετα ικανα πανω στην ταστιερα δεν μπορουσαν να παιξουν αν δεν ειχαν παρτιτουρα μπροστα τους και αυτο το θεωρω πολυ ασχημο.

    Το παν ειναι η ασκηση....Για οτι θες να παιξεις πρεπει να κανεις τις συγκεκριμενες ασκησεις και για να ξαναφορμαρεις τα δαχτυλα σου θα πρεπει να κανεις τις συγκεκριμενες ασκησεις που φανταζομαι οτι ηδη τις εχεις διδαχτει απο την καθηγητρια σου.

    Κατα τα αλλα θα πρεπει να βρεις το στυλ σου πανω στην κιθαρα και αναλογα απο τις επιροες που εχεις να βγαζεις τους αυτοσχεδιασμους σου.... Γραψε τη δικη σου μουσικη....

    Εγω θα σου προτεινα να ακους πολες και διαφορες μουσικες.

    Σιγουρα και καποιοι πιο ειδικοι τους ειδους θα σε βοηθησουν παρακατω.....

    Καλη προοδο και μην τα παρατας


    johnnyguitar
    06.09.2010, 22:44

    Πρώτον:μη μασάς.Πολλοί μουσικοί δίδαξαν τους εαυτούς τους και είναι πολύ χαρούμενοι.

    Δεύτερον:θα σου συνιστούσα,αν το επιτρέπουν τα οικονομικά σου,να βρεις κάποιον που να σε εμπνέει ως ανθρωπος και ως μουσικος να σου κάνει ιδιαίτερα.Θα γλυτώσεις απίστευτα πολύ χρόνο αν έχεις κάποιον να σου δίνει ένα μπούσουλα.

    Τρίτον:Το δίκτυο είναι τίγκα σε ασκήσεις,συμβουλές,μεθόδους και όλα τσάμπα!Οπότε αν είσαι σε στριμωγμένη οικονομική κατάσταση ή απλά σου είναι δύσκολο να ξαναπροσπαθήσεις με κάποιον/α που θα σε διδάξει,το ευκολότερο που έχεις να κάνεις,είναι να μπεις youtube,να γράψεις τι ψάχνεις πχ. classical guitar workout και θα σου βγάλει αρκετό υλικό για να ξεμουδιάσεις τα δάχτυλά σου.

    Τέταρτον:Η μουσική μέσα από όλα τα όργανα,έχει έναν κοινό παρονομαστή...Όσο της δίνεσαι σου δίνεται.Δηλάδη,ακομά και αν το μόνο που παίζεις είναι μια φα μείζονα σε όλη την ταστιέρα με όλους τους τρόπους της(δωρικούς,φρυγικούς κτλ) αν την παίξεις 10 λεπτά είναι οκ προς λίγο και αν την παίζεις 25 ώρες το 24ωρο θα δεις ότι αυτόματα θα γεννιούνται μελωδίες και συνδιασμοί ήχων στο μυαλό σου,πέρα από την κλίμακα.Όσο για τα βιβλία που έκανες,χωρίς να ξέρω ποια είναι,υποθέτω ότι σου είπαν να τα πάρεις,γιατί είχαν κάποιο τρόπο διδασκαλίας στο μυαλό τους και θα το συνδίαζαν με τα συγκεκριμένα βιβλία.Αν είναι έτσι,τότε χωρίς κάποιον να σου εξηγεί τι παίζει σε κάθε κομμάτι ή κεφάλαιο μάλλον μισή δουλειά θα κάνεις

    ΤΙΡ για φόρμα.Πάρε την κλασσική βαρετή χρωματική άσκηση και άλλαξέ την πχ αντί για 1234 πάνω κάτω παίξε 1324κάτω και 4123 πάνω με αντίστοιχα δάχτυλα στο δεξί.

    Ελπίζω να βοήθησα λίγο.Αν έχεις και τιπτις πιο συγκεκριμένο,ξαναρώτα!Καλό λιώσιμο!


    RedQueen
    07.09.2010, 13:30

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Με βοήθησαν πολύ οι συμβουλές σας!!!

    Ξεχασα να σας αναφέρω ότι έχω και μία ακουστική (fender cd-60) οπότε θα ασχοληθώ επιτέλους και με αυτήν!! Βεβαια σε συγχορδίες είμαι αρκετά πίσω ({#emotions_dlg.blush}) αλλά κατέβασα ένα βιβλίο που τις έχει όλες και θα κάτσω να μελετήσω!!!

    Εκεί που δυσκολεύομαι είναι ο ρυθμος...Aλλά θα το παλέψω!

     

    Σας ευχαριστώ και πάλι!!!{#emotions_dlg.thumbup}


    Crazy-Heart
    09.09.2010, 23:56

    η μόνη λύση είναι: εξάσκηση, επιμονή, εξάσκηση, υπομονή, εξάσκηση! :)

    σιγά σιγά θα στρώσουν και πάλι τα δάχτυλα σου!

    επίσης μπορείς να βρεις εδώ όλες τις συγχορδίες  http://chordfind.com/ και γενικά ότι θες κάνεις μια αναζήτηση στο google!

    ακόμα ένα καλό site είναι το http://www.ultimate-guitar.com/


    -----------------
    Music makes the people come together!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Crazy-Heart στις 09-09-2010 23:59 ]


    caterina08
    10.09.2010, 01:20

    Δεν ηταν λυση να τα παρατησεις και συγγνωμη που στο λεω ετσι. Απλα παιρνουσες φαση. Ολοι το εχουν περασει και ειτε θελουν να τα παρατησουν η απλα βαριουνται και τα παρατανε. Κανεις δεν προχωρησε με αυτη τη λογικη. η μονη λυση ειναι η επιμονη. Στη μουσικη ειναι απαραιτητη. Θελει κοτσια για να πετυχεις αυτο που θες αλλα οταν το καταφερνεις η χαρα ειναι απεριγραπτη οσο και η ικανοποιηση. Για να τα πετυχεις αυτα πρεπει να εχεις το σωστο προγραμματισμο οσο και την καταλληλη επικοινωνια με το δασκαλο. Μπορεις εσυ να προτεινεις κομματια να τα δουλεψεται παρεα για να σου φυγη η πολλη καψα. Απο κει και περα με 1-2 χρονια σε μην περιμενεις να γινεις ο Τζιμακος ο Χεντριξ.... λογικο ειναι. Ειμαι προσωπικα φανατικα εναντια του ιδιαιτερου στη μουσικη. Για να μπορεσεις να ανακαλυψεις το μουσικο εαυτο σου πρεπει να μαθεις καποια πραγματα που θα σε πλασουν και θα διαμορφωσουν την κριση σου.... (με την καλη την εννοια.. δεν αλλαζει ο χαρακτηρας σου μην τρομαζεις...!) Αυτι επιτυγχανεται μετα απο πολλες ωρες θεωριας....και ιστοριας... και μορφολογιας... και αρμονιας.. και.....

    Για να εισαι σιγουρη για την επιλογη καθηγητη μπορεις να δοκιμασεις κ αλλους για να θεις με ποιον ταιριαζουν τα χνωτα σας...αλλα και που κατεχει τις γνωσεις για το κατι παραπανω....!!!!!


    Crazy-Heart
    10.09.2010, 13:33

    Παράθεση:

    Το μέλος caterina08 στις 10-09-2010 στις 01:20 έγραψε...

    Δεν ηταν λυση να τα παρατησεις και συγγνωμη που στο λεω ετσι. Απλα παιρνουσες φαση.

    από ότι είπε η κοπέλα έκανε ένα διάλλειμα 2 μηνών, δεν τα παράτησε... όπως είπες και εσύ ήταν μια φάση ;)


    -----------------
    Music makes the people come together!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Crazy-Heart στις 10-09-2010 13:35 ]


    caterina08
    10.09.2010, 15:30

    Αλλο να σταματας το ωδειο για ενα 2μηνο και αλλο την κιθαρα.... Το 1 δε συνεπαγεται το αλλο.....Εγω προφανως καταλαβα το 2ο!


    AIDONOGLOUNEKTARIA
    11.09.2010, 22:51

    Καλησπέρα σε όλους!

    Κατερίνα μου ως καθηγήτρια θα σου πω τα εξής:

    Για να λυθούν & πάλι τα δακτυλά σου ξεκίνα να παίζεις ΚΛΙΜΑΚΕΣ με ΜΕΤΡΟΝΟΜΟ.

    Θα σε βοηθήσει & στο θεματάκι του ρυθμού.

    Ξεκίνα να παίζεις τις ασκήσεις που έπαιζες από τα βιβλία σου για να πάρεις μπρος & συνέχισε παρακάτω με τις υπόλοιπες.

    Αν βρεις προβλήματα δες & άλους καθηγητές είτε σε επίπεδο ιδιαίτερου είτε σε επίπεδο ωδείου, κάνοντας μία σοβαρή συζήτηση μαζί του για το αν μπορεί να σε υποστηρίξει & να σε βοηθήσει για αυτό που προορίζεται να κάνει. Να μεταβιβάζει τις μουσικές του γνώσεις, να σε μάθει να σκέφτεσαι!!!!!!

    Αυτά & για ότι θες στη διάθεσή σου!

    Φιλιά!


    Crazy-Heart
    11.09.2010, 22:51

    :)

    Πάντως πολύ χαιρομαι που βλέπω πολλά κορίτσια να ροκάρουν!!!