ελληνική μουσική
    532 online   ·  210.840 μέλη

    Εδώ ο κόσμος καίγεται και οι καλλιτέχνες ασχολούνται με το τσιγάρο

    catz
    10.09.2010, 20:30

    Παράθεση:

    Το μέλος AlfaWolf στις 10-09-2010 στις 20:11 έγραψε...

    Να βάλουν όλα τα μαγαζιά λουλούδια (να δεις για πότε το 2ημεράκι γίνεται εξαήμερο...) ,

    Αυτό είναι επιλογή σου (τουλάχιστον ακόμα) αν θα δουλέψεις σε τέτοιους χώρους

    να καπνίζουν μαύρα μέσα στη μούρη του τραγουδιστή ,

    Αυτό πάλι ... μόνο ανάποδα ίσως το έχεις δει( να καπνίζει ο τραγουδιστής το μαύρο)  η σε ταινία...{#emotions_dlg.biggrin}

     

    αγαπητέ AlfaWolf ,

    δουλεύω σαν μουσικός 20 χρόνια τώρα .

    έχω παίξει και αρκετά σε τέτοια μαγαζιά (σκτλάδικα) , αν και τα αποφεύγω .

    Ο κύριος λόγος που τα αποφεύγω (εκτός απο το κάκιστο είδος μουσικής) είναι η καπνίλα , και η κουλτούρα των drugs γενικότερα .

    Ξέρω πολύ καλά για τι πράγμα μιλάω , don't worry .

    P.S. ναι , φυσικά και αποφεύγω και τους θεριακλήδες τραγουδιάρηδες .


    AlfaWolf
    10.09.2010, 21:02

    Παράθεση:

    Το μέλος catz στις 10-09-2010 στις 20:30 έγραψε...

    αγαπητέ AlfaWolf ,

    δουλεύω σαν μουσικός 20 χρόνια τώρα .

    έχω παίξει και αρκετά σε τέτοια μαγαζιά (σκτλάδικα) , αν και τα αποφεύγω .

    Ο κύριος λόγος που τα αποφεύγω (εκτός απο το κάκιστο είδος μουσικής) είναι η καπνίλα , και η κουλτούρα των drugs γενικότερα .

    Εγώ δουλεύω λίγα χρόνια περισσότερο από σένα ...

    κι έχω εργαστεί σε πολλών ειδών μαγαζιά κι έφαγα κι εγώ ψωμάκι όπως κι εσύ άλλωστε αλλά να σου πω κάτι φιλαράκο?

    μην μιλάς για κουλτούρα των drugs και σκυλάδικο οκ? γιατί είναι σαν να κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλο σου

    η μήπως κάνω λάθος και ναρκωτικά παίζουν μόνο στα σκυλάδικα???

    Παράθεση:

    Το μέλος catz στις 10-09-2010 στις 20:30 έγραψε...

    Ξέρω πολύ καλά για τι πράγμα μιλάω , don't worry .

    P.S. ναι , φυσικά και αποφεύγω και τους θεριακλήδες τραγουδιάρηδες .

    Εγώ δεν worry my friend...

    εσύ να Worry που μιλας έτσι για χέρια που σου έδωσαν να φας ψωμάκι βλέπε σκυλάδικα

    και που απενοχοποιείς τα συνένοχα κρυβοντας τα πισω απο το δάχτυλο σου.

    PS Πολύ καλά κανείς και αποφεύγεις τους θεριακλήδες τραγουδιστάδες γιατί κι αυτοι κι εγώ μεσα αποφεύγουμε... αχάριστους κρυφοδαχτιλάκιδες {#emotions_dlg.biggrin}


    catz
    10.09.2010, 22:05

    αγαπητέ AlfaWolf ,

    βασικά βγαίνουμε off topic , αλλά κοίτα να δεις .

    Δεν έχω κανένα πρόβλημα να μιλάω άσχημα για "αυτούς που μου 'δώσαν ψωμάκι" .

    Δεν μου δώσαν κανένα ψωμάκι , δούλεψα , και με το παραπάνω .

    Υπάρχει ένας χαρακτηρισμός που τον χρησιμοποιεί ο λαός , όχι εγώ : υπόκοσμος .

     

    αυτό με το δάχτυλο δεν το κατάλαβα , αλλά cool ...

    cheers !

    {#emotions_dlg.beer}


    Hastaroth
    10.09.2010, 22:46

    Εγώ δέν αντιλαμβάνομαι τί θέλουν να γίνη αυτοί που διαμαρτύρονται.

    Οπως είπα και πιό πάνω,η κοινωνία μας δέν αποτελείται μόνο από καπνιστές.Υπάρχουν και αυτοί που δέν καπνίζουν και οι οποίοι επίσης πηγαίνουν στά live-άδικα (και αποτελούν επίσης μεγάλο τμήμα τού κόσμου που τα "στηρίζει").Αυτοί πρέπει να υφίστανται και να αναπνέουν τον καπνό αυτών που θέλουν να κάνουν κακό στην υγεία τους;

    Αν και θεωρώ ότι εφ'όσον η πολιτεία θέλει να προστατέψη την υγεία τού κόσμου από τίς βλαβερές συνέπειες τού καπνίσματος,θα έπρεπε να απαγορεύση την παραγωγή προϊόντων καπνού και να δώση κίνητρα στούς καπνοπαραγωγούς,καπνοκαλλιεργητές κλπ ώστε ν'αλλάξουν αντικείμενο παραγωγής και εμπορίας,τουλάχιστον με τον νόμο αυτό περιορίζεται η χρήση τών προϊόντων αυτών από τούς χρήστες τους μόνο στούς ανοιχτούς χώρους (όπου τόν καπνό τους τον παίρνει ο άνεμος) και στο σπίτι τους (όπου μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν).Καλό κάνει και στούς ίδιους,να μειώσουν την ποσότητα νικοτίνης που ρουφάνε...


    AlfaWolf
    10.09.2010, 22:48

    Δεν έχω κανένα πρόβλημα να μιλάω άσχημα για "αυτούς που μου 'δώσαν ψωμάκι" .

    Αυτό το εμπεδώσαμε...και δεν σε τιμά

    Δεν μου δώσαν κανένα ψωμάκι ,

    όχι ψωμάκι δεν σου έδωσαν χιλιαρικάκια σου έδωσαν

    δούλεψα , και με το παραπάνω .

    το παραπάνω ειναι τα καλα σου λόγια φαντάζομαι???

    η για αυτά θα πληρωθεις extra ???

    Υπάρχει ένας χαρακτηρισμός που τον χρησιμοποιεί ο λαός , όχι εγώ : υπόκοσμος .

    Συμπέρασμα ανήκεις στον υπόκοσμο αφού ήσουν εκεί ανάμεσα και συνεργαζόσουν μάλιστα

    απορώ πως και δεν αυτοκτόνησες από ντροπή για σένα που δούλευες σ αυτά τα παλιό μάγαζα που πίνουν χασίσια και πέτανε λουλούδια ...

    αυτό με το δάχτυλο δεν το κατάλαβα , αλλά cool ...

    cheers !

    {#emotions_dlg.beer}

    Ευτυχώς  γιατί αν το καταλάβαινες

    1ον θα αποκάλυπτες την κρυψώνα (δάχτυλο) σου και

    2ον μπορεί να έβρισκες της ερινύες σου …

    Μια χαρά είσαι έτσι …

    άντε στην  υγεία σου {#emotions_dlg.beer} αλλά μην ξεχνάς και το αλκοόλ το πίνει ο υπόκοσμος ε??

    και ισώς ειναι αι χειρότερο απο το τσιγάρο {#emotions_dlg.biggrin}


    AlfaWolf
    10.09.2010, 22:58

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 10-09-2010 στις 22:46 έγραψε...

    Εγώ δέν αντιλαμβάνομαι τί θέλουν να γίνη αυτοί που διαμαρτύρονται.

    Οπως είπα και πιό πάνω,η κοινωνία μας δέν αποτελείται μόνο από καπνιστές.Υπάρχουν και αυτοί που δέν καπνίζουν και οι οποίοι επίσης πηγαίνουν στά live-άδικα (και αποτελούν επίσης μεγάλο τμήμα τού κόσμου που τα "στηρίζει").Αυτοί πρέπει να υφίστανται και να αναπνέουν τον καπνό αυτών που θέλουν να κάνουν κακό στην υγεία τους;

    Αν και θεωρώ ότι εφ'όσον η πολιτεία θέλει να προστατέψη την υγεία τού κόσμου από τίς βλαβερές συνέπειες τού καπνίσματος,θα έπρεπε να απαγορεύση την παραγωγή προϊόντων καπνού και να δώση κίνητρα στούς καπνοπαραγωγούς,καπνοκαλλιεργητές κλπ ώστε ν'αλλάξουν αντικείμενο παραγωγής και εμπορίας,τουλάχιστον με τον νόμο αυτό περιορίζεται η χρήση τών προϊόντων αυτών από τούς χρήστες τους μόνο στούς ανοιχτούς χώρους (όπου τόν καπνό τους τον παίρνει ο άνεμος) και στο σπίτι τους (όπου μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν).Καλό κάνει και στούς ίδιους,να μειώσουν την ποσότητα νικοτίνης που ρουφάνε...



    Αλβέρτο έχουμε αναφέρει πιο πίσω αν διαβάσεις κάποιες λύσεις με τις οποίες κανένας δεν θίγετε ούτε ο καπνιστής ούτε ο μη καπνιστής

     

    αλλά για να μην σε κουράζω σου κανω copy paste και διάβασε σέβομαι την άποψη σου

    Παράθεση:

    Το μέλος periigitis στις 10-09-2010 στις 12:03 έγραψε...

    Η λύση είναι απλή και δεν ξέρω γιατί κάποιοι δεν θέλουν να τη δουν.

    Όπου ο κόσμος είναι υποχρεωμένος να πάει (δημόσιες υπηρεσίες, καταστήματα κλπ) να απαγορεύεται αυτσηρά το κάπνισμα στους χώρους εξυπηρέτησης. Το ίδιο και ακόμη αυστηρότερα μέτρα να ισχύουν σε σχολεία, νοσοκομεία κλπ σχετικά.

    Στα υπόλοιπα (καφέ, εστιατόρια, μουσικές σκηνές κλπ) να μπορεί ο ιδιοκτήτης να επιλέξει αν στο μαγαζί του επιτρέπει ή όχι το κάπνισμα και αυτό να είναι υποχρεωμένος να το αναρτά σε εμφανές σημείο στην είσοδο του μαγαζιού καθώς και σε κάθε διαφημιστικό του έντυπο ή καταχώρηση.

    Όλα τα άλλα -όπως η κατάργηση καπνιστηρίων στους χώρους εργασίας (όπου μάλιστα τα μπαλκόνια και η ταράτσα δεν θεωρούνται έξω)- είναι εκ του πονηρού.

    Α και κάτι που ίσως έχει τη σημειολογία του. Μετά την εν λόγω τροπολογία γενικής απαγόρευσης και τα συγχαρητήρια του Γιώργου στη Μαριλίζα, την ξαπόστειλε απο Υπουργός Υγείας και την έκαμε υφυπουργό των Εξωτερικών (ίσως πιστεύει ότι έκοψε το "βήχα" στους Έλληνες και μπορεί να κάνει το ίδιο με τους ξένους). Υπουργός Υγείας ανέλαβε ο φανατικός καπνιστής Λοβέρδος!!!



    σου δίνω ενα μόνο υπάρχουν κι αλλά αν δεν βαριέσαι δες τα και περιμένω άποψη σου αλλά... δίκαια


    jorge
    10.09.2010, 23:27
    Παιδιά, το θέμα μας δεν είναι το τσιγάρο, αλλά η επιλογή των καλλιτεχνών να διαμαρτυρηθούν για το τσιγάρο, όταν θα μπορούσαν να διοργανώσουν μια γιγαντιαία συναυλία στο Σύνταγμα και να βουλιάξει η Αθήνα από τις φωνές (από τη στιγμή που οι διαδηλώσεις είναι περιορισμένες). Για το θέμα της απαγόρευσης του καπνίσματος, υπάρχει άλλο θέμα.
    Japan88gr
    10.09.2010, 23:38

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 10-09-2010 στις 23:27 έγραψε...

    θα μπορούσαν να διοργανώσουν μια γιγαντιαία συναυλία στο Σύνταγμα και να βουλιάξει η Αθήνα από τις φωνές

     

    βρε μπας και δε το έχουνε σκεφτεί και άδικα τους κατηγορουμε {#emotions_dlg.whistling}

     

    ...

    Κι από χρέος συναδελφικό
    Να χαμογελάω στο κοινό
    Να του σαλεύω για να το μερεύω
    Να του σφυρίζω να το νανουρίζω
    Να το φουντώνω να το ξεφουσκώνω
    Και στην κομμούνα να είμαι οπορτούνα
    Για να σας εκτονώνω
    Με πλαίσιο το νόμο.

    Δουλειά σου είναι μούπανε να κρύβεις τα τρωτά
    Των καθιερωμένων
    Για να διατηρήσουμε τα οικονομικά
    Των ευαρεστημένων.

    ...

     

    Νικόλας Άαιμος, Μηχανισμός

     

     


    AlfaWolf
    11.09.2010, 01:40

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 10-09-2010 στις 23:27 έγραψε...

    Παιδιά, το θέμα μας δεν είναι το τσιγάρο, αλλά η επιλογή των καλλιτεχνών να διαμαρτυρηθούν για το τσιγάρο, όταν θα μπορούσαν να διοργανώσουν μια γιγαντιαία συναυλία στο Σύνταγμα και να βουλιάξει η Αθήνα από τις φωνές (από τη στιγμή που οι διαδηλώσεις είναι περιορισμένες). Για το θέμα της απαγόρευσης του καπνίσματος, υπάρχει άλλο θέμα.

    Να είσαι σίγουρος ότι θα προταθεί...

    αυτή η ανοικτή εκδήλωση θα είναι για προτάσεις &λείψεις αποφάσεων!!!


    Japan88gr
    11.09.2010, 01:44

    Παράθεση:

    Το μέλος AlfaWolf στις 11-09-2010 στις 01:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 10-09-2010 στις 23:27 έγραψε...

    Παιδιά, το θέμα μας δεν είναι το τσιγάρο, αλλά η επιλογή των καλλιτεχνών να διαμαρτυρηθούν για το τσιγάρο, όταν θα μπορούσαν να διοργανώσουν μια γιγαντιαία συναυλία στο Σύνταγμα και να βουλιάξει η Αθήνα από τις φωνές (από τη στιγμή που οι διαδηλώσεις είναι περιορισμένες). Για το θέμα της απαγόρευσης του καπνίσματος, υπάρχει άλλο θέμα.

    Να είσαι σίγουρος ότι θα προταθεί...

    αυτή η ανοικτή εκδήλωση θα είναι για προτάσεις & λείψεις αποφάσεων!!!



     

    Wink γι άλλου είδους και θέματος συναυλία μιλάει ο Γιώργος Νικόλα μου


    AlfaWolf
    11.09.2010, 01:54

    Παράθεση:

    Το μέλος Japan88gr στις 11-09-2010 στις 01:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος AlfaWolf στις 11-09-2010 στις 01:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 10-09-2010 στις 23:27 έγραψε...

    Παιδιά, το θέμα μας δεν είναι το τσιγάρο, αλλά η επιλογή των καλλιτεχνών να διαμαρτυρηθούν για το τσιγάρο, όταν θα μπορούσαν να διοργανώσουν μια γιγαντιαία συναυλία στο Σύνταγμα και να βουλιάξει η Αθήνα από τις φωνές (από τη στιγμή που οι διαδηλώσεις είναι περιορισμένες). Για το θέμα της απαγόρευσης του καπνίσματος, υπάρχει άλλο θέμα.

    Να είσαι σίγουρος ότι θα προταθεί...

    αυτή η ανοικτή εκδήλωση θα είναι για προτάσεις & λείψεις αποφάσεων!!!



     

    Wink γι άλλου είδους και θέματος συναυλία μιλάει ο Γιώργος Νικόλα μου



    Για καθαριστε τα τζαμια βρε παιδια ...

    για ποιο ΘΕΜΑ να κανουν συναυλια??

     


    Japan88gr
    11.09.2010, 02:02

    Παράθεση:

    Το μέλος AlfaWolf στις 11-09-2010 στις 01:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Japan88gr στις 11-09-2010 στις 01:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος AlfaWolf στις 11-09-2010 στις 01:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 10-09-2010 στις 23:27 έγραψε...

    Παιδιά, το θέμα μας δεν είναι το τσιγάρο, αλλά η επιλογή των καλλιτεχνών να διαμαρτυρηθούν για το τσιγάρο, όταν θα μπορούσαν να διοργανώσουν μια γιγαντιαία συναυλία στο Σύνταγμα και να βουλιάξει η Αθήνα από τις φωνές (από τη στιγμή που οι διαδηλώσεις είναι περιορισμένες). Για το θέμα της απαγόρευσης του καπνίσματος, υπάρχει άλλο θέμα.

    Να είσαι σίγουρος ότι θα προταθεί...

    αυτή η ανοικτή εκδήλωση θα είναι για προτάσεις & λείψεις αποφάσεων!!!



     

    Wink γι άλλου είδους και θέματος συναυλία μιλάει ο Γιώργος Νικόλα μου



    Για καθαριστε τα τζαμια βρε παιδια ...

    για ποιο ΘΕΜΑ να κανουν συναυλια??

     



     

    Θα μπορούσαν καλλιστα να ετοιμάσουν μια φαντασμαγορικη τελετή έναρξης

    της εισοδου μας στο ΔΝΤ.

     

    επισης θα ήταν έξυπνο να κάνανε μια τελετή παραδοσης παραλαβης της διακυβέρνησης της Έλλάδας

    απο τον πρωθυπουργό στους ελεγκτες της τροικας.

     

    αλλα που... προτιμάτε τα ευκολα...

     


    AlfaWolf
    11.09.2010, 02:09

    Έλεος ....

    ειχα την εντυπωση πως μιλούσαμε σοβαρά

    πφφφφφφ

     


    Japan88gr
    11.09.2010, 02:15

    Παράθεση:

    Το μέλος AlfaWolf στις 11-09-2010 στις 02:09 έγραψε...

    Έλεος ....

    ειχα την εντυπωση πως μιλούσαμε σοβαρά

    πφφφφφφ

     



     

    Σοβαρά μιλάμε Νικόλα μου,

     

    για να το κάλω πιο λιανα, τόσο καιρο που γινεται ο χαμος στην Ελλαδα με καταπατηση

    εργασιακων κεκτημένων, βλεπε 8ωρο, βασικο μισθο, χαλάρωση απολύσεων

    και άλλα τόσα..  οι καλλιτέχνες που αναφέρει το post μαζι με άλλλλους του ιδιου βεληνεκους

    θα μπορουσαν να κάνουν μια συναυλία που θα εφερνε τα πάνω κάτω.

     

    δεν έγινε τιποτα...

     

    και τώρα μου κάνουνε συναυλία για το τσιγάρο.. και αντι να πουμε ''ειστε σοβαροι ρε παλικάρια''

    καθόμαστε και διυλιζουμε τον κωνωπα με το τσιγάρο και τα κέντρα διασκέδασης.


    AlfaWolf
    11.09.2010, 03:00

    Παράθεση:

    Το μέλος Japan88gr στις 11-09-2010 στις 02:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος AlfaWolf στις 11-09-2010 στις 02:09 έγραψε...

    Έλεος ....

    ειχα την εντυπωση πως μιλούσαμε σοβαρά

    πφφφφφφ

     



     

    Σοβαρά μιλάμε Νικόλα μου,

     

    για να το κάλω πιο λιανα, τόσο καιρο που γινεται ο χαμος στην Ελλαδα με καταπατηση

    εργασιακων κεκτημένων, βλεπε 8ωρο, βασικο μισθο, χαλάρωση απολύσεων

    και άλλα τόσα..  οι καλλιτέχνες που αναφέρει το post μαζι με άλλλλους του ιδιου βεληνεκους

    θα μπορουσαν να κάνουν μια συναυλία που θα εφερνε τα πάνω κάτω.

     

    δεν έγινε τιποτα...

     

    και τώρα μου κάνουνε συναυλία για το τσιγάρο.. και αντι να πουμε ''ειστε σοβαροι ρε παλικάρια''

    καθόμαστε και διυλιζουμε τον κωνωπα με το τσιγάρο και τα κέντρα διασκέδασης.



    .

    Mακάρι να βγω ψεύτης... σε ότι νιώθω ότι έρχεται στο επάγγελμα μας..

    μακάρι αυτός ο ειρωνικός'' τίτλος του θέματος να μην θυμίζει ''υποτίμηση'' μετά από καιρό

    μακάρι να έχουμε τραβηχτεί πριν το επίπονο ήχο τις φάκας

    Δεν θα πω τπτ άλλο πάνω στο θέμα

    Για μένα σταματούν τα λογία...

    ότι είχα να πω το είπα τώρα αρχίζει ο αγώνας...

    δεν θα τους περάσει εύκολα αλλά κι αν περάσει... θα έχω κάνει ότι μπορούσα . ίσως αν πεισμώσω πολύ να κάνω κι ότι νόμιζα ότι δεν θα μπορούσα {#emotions_dlg.biggrin}

    κι όποιος κατάλαβε ... {#emotions_dlg.beer}


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις. http://blogs.musicheaven.gr/alfawolf http://www.musicheaven.gr/live/101

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 11-09-2010 03:02 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Hastaroth
    11.09.2010, 16:58

    Παράθεση:

    Το μέλος AlfaWolf στις 10-09-2010 στις 22:58 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 10-09-2010 στις 22:46 έγραψε...

    Εγώ δέν αντιλαμβάνομαι τί θέλουν να γίνη αυτοί που διαμαρτύρονται.

    Οπως είπα και πιό πάνω,η κοινωνία μας δέν αποτελείται μόνο από καπνιστές.Υπάρχουν και αυτοί που δέν καπνίζουν και οι οποίοι επίσης πηγαίνουν στά live-άδικα (και αποτελούν επίσης μεγάλο τμήμα τού κόσμου που τα "στηρίζει").Αυτοί πρέπει να υφίστανται και να αναπνέουν τον καπνό αυτών που θέλουν να κάνουν κακό στην υγεία τους;

    Αν και θεωρώ ότι εφ'όσον η πολιτεία θέλει να προστατέψη την υγεία τού κόσμου από τίς βλαβερές συνέπειες τού καπνίσματος,θα έπρεπε να απαγορεύση την παραγωγή προϊόντων καπνού και να δώση κίνητρα στούς καπνοπαραγωγούς,καπνοκαλλιεργητές κλπ ώστε ν'αλλάξουν αντικείμενο παραγωγής και εμπορίας,τουλάχιστον με τον νόμο αυτό περιορίζεται η χρήση τών προϊόντων αυτών από τούς χρήστες τους μόνο στούς ανοιχτούς χώρους (όπου τόν καπνό τους τον παίρνει ο άνεμος) και στο σπίτι τους (όπου μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν).Καλό κάνει και στούς ίδιους,να μειώσουν την ποσότητα νικοτίνης που ρουφάνε...

    Αλβέρτο έχουμε αναφέρει πιο πίσω αν διαβάσεις κάποιες λύσεις με τις οποίες κανένας δεν θίγετε ούτε ο καπνιστής ούτε ο μη καπνιστής

     

    αλλά για να μην σε κουράζω σου κανω copy paste και διάβασε σέβομαι την άποψη σου

    Παράθεση:

    Το μέλος periigitis στις 10-09-2010 στις 12:03 έγραψε...

    Η λύση είναι απλή και δεν ξέρω γιατί κάποιοι δεν θέλουν να τη δουν.

    Όπου ο κόσμος είναι υποχρεωμένος να πάει (δημόσιες υπηρεσίες, καταστήματα κλπ) να απαγορεύεται αυτσηρά το κάπνισμα στους χώρους εξυπηρέτησης. Το ίδιο και ακόμη αυστηρότερα μέτρα να ισχύουν σε σχολεία, νοσοκομεία κλπ σχετικά.

    Στα υπόλοιπα (καφέ, εστιατόρια, μουσικές σκηνές κλπ) να μπορεί ο ιδιοκτήτης να επιλέξει αν στο μαγαζί του επιτρέπει ή όχι το κάπνισμα και αυτό να είναι υποχρεωμένος να το αναρτά σε εμφανές σημείο στην είσοδο του μαγαζιού καθώς και σε κάθε διαφημιστικό του έντυπο ή καταχώρηση.

    Όλα τα άλλα -όπως η κατάργηση καπνιστηρίων στους χώρους εργασίας (όπου μάλιστα τα μπαλκόνια και η ταράτσα δεν θεωρούνται έξω)- είναι εκ του πονηρού.

    Α και κάτι που ίσως έχει τη σημειολογία του. Μετά την εν λόγω τροπολογία γενικής απαγόρευσης και τα συγχαρητήρια του Γιώργου στη Μαριλίζα, την ξαπόστειλε απο Υπουργός Υγείας και την έκαμε υφυπουργό των Εξωτερικών (ίσως πιστεύει ότι έκοψε το "βήχα" στους Έλληνες και μπορεί να κάνει το ίδιο με τους ξένους). Υπουργός Υγείας ανέλαβε ο φανατικός καπνιστής Λοβέρδος!!!

     

    σου δίνω ενα μόνο υπάρχουν κι αλλά αν δεν βαριέσαι δες τα και περιμένω άποψη σου αλλά... δίκαια

    Νίκ,το είδα αυτό το post και εκ πρώτης όψεως δέν είναι άσχημη ιδέα.Ωστόσο έχει κι'αυτή τά μειονεκτήματά της,δηλαδή άν ένας καλλιτέχνης εμφανίζεται σε κάποιο μαγαζί τού οποίου ο ιδιοκτήτης επιτρέπει το κάπνισμα και εγώ θέλω να πάω να τον δώ αυτόν τον καλλιτέχνη,το γεγονός ότι στο μαγαζί αυτό επιτρέπεται το κάπνισμα ίσως αποτελέση αποτρεπτικό παράγοντα γιά μένα (και γιά άλλους επίσης μή-καπνιστές) και δέν είναι πάντα εύκολο να περιμένουμε πότε ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης θα εμφανιστή σε non-smoking μαγαζί γιά να πάμε.

    Βέβαια το κυρίως θέμα είναι ότι οι διαμαρτυρόμενοι καλλιτέχνες δέν έχουν διαμαρτυρηθεί τόσον καιρό γιά τίς περικοπές μισθών και συντάξεων,γιά τόν ΦΠΑ που ανεβαίνει και ανεβαίνει σάν πουλί πετούμενο,γιά τίς αυξήσεις στίς τιμές ειδών πρώτης ανάγκης και στίς υπηρεσίες τών οργανισμών κοινής "ωφελείας" και γιά άλλα τοιαύτα,αλλά διαμαρτύρονται γιά την απαγόρευση τού καπνίσματος στους δημόσιους χώρους αναψυχής........


    -----------------
    Enjoy tzatzikalism....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 11-09-2010 17:00 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    musichell
    11.09.2010, 19:19
    "Ο κόσμος καίγεται"...έτσι ακριβώς.....δεν βράζει για να εκραγεί,,απλά καίγεται παθητικά χωρίς καμία αντίσταση...και πώς να αντιδράσει,αφού δεν έχει συνείδηση του τί είναι?Δεν έχει επίγνωση της ύπαρξης του κι έτσι δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο παρά να καίγεται στις φλόγες συνεχώς....Οι καλλιτέχνες φαίνεται το έχουν πιάσει το νόημα γι αυτό και υπερασπίζονται το ιερό δικαίωμα του καμμένου λαού να μπορεί να καίει κι αυτός κάτι,έστω κι αν αυτό είναι το τσιγάρο του....
    Japan88gr
    11.09.2010, 19:22

    Παράθεση:

    Το μέλος cat66 στις 11-09-2010 στις 19:19 έγραψε...

    "Ο κόσμος καίγεται"...έτσι ακριβώς.....δεν βράζει για να εκραγεί,,απλά καίγεται παθητικά χωρίς καμία αντίσταση...και πώς να αντιδράσει,αφού δεν έχει συνείδηση του τί είναι?Δεν έχει επίγνωση της ύπαρξης του κι έτσι δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο παρά να καίγεται στις φλόγες συνεχώς....Οι καλλιτέχνες φαίνεται το έχουν πιάσει το νόημα γι αυτό και υπερασπίζονται το ιερό δικαίωμα του καμμένου λαού να μπορεί να καίει κι αυτός κάτι,έστω κι αν αυτό είναι το τσιγάρο του....

     


    -----------------
    Πρέπει να νικήσουμε τις μικρές αρετές, την ευγένεια, τη λύπη, τη σκοπιμότητα. Τις μικρές αρετές φοβάμαι πιο πολύ από τις μεγάλες κακίες, γιατί έχουν ωραίο πρόσωπο και εύκολα ξεγελούν. Νίκος Καζαντζάκης https://www.youtube.com/user/japan88gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Japan88gr στις 12-09-2010 04:00 ]