ελληνική μουσική
    637 online   ·  210.830 μέλη

    Βιντεάκια από PC σε DVD;

    tiagrat
    12.02.2005, 20:50
    den ksero an teriazei edo to thema alla den nomizo na koloyse pouthena allou.exo provlima me to nero.
    exo kati videakia fortomena sto pc mou kai thelo na ta antigrapso kai na pezei se dvd diladi dvd na einai,pos ginete afto.
    prospathisa na to kano me to svcd alla ekei poy twlionei tin eggrafi mou lei den ginete apokodikopiisi toy video kai metaa mateosi tou xristi.ti na kano?
    peite mou an xreiazete na einai kai i disketa dvd.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 13-02-2005 12:43 ]
    Pavlo
    13.02.2005, 05:46
    Aν θελεις απλα να παιξει στο computer τα γραφεις σε data μορφη δηλ.
    CD-rom για cd η dvd-rom για dvd (μεγαλυτερη χωρητικοτητα).
    Αν θελεις να παιξει σε ενα εξωτeρικο οικιακο dvd player δεν ειναι απλη ιστορια.
    Πρωτα απ'ολα πρεπει να διευκρινισεις για τι video files προκειται δηλ. mpg,avi,
    rm,mov,mpeg κλπ.
    Αυτα κατοπιν πρεπει να επεξeργαστουν (να γινουν ολα avi,να εχουν ιδιο frame rate ,ιδιο συστημα δηλ pal η ntsc κλπ) να γινουν Vob files (ειναι αυτα που διαβαζει το DVD player)kai να μπουν σε ενα φακελο με ονομασια VIDEO_TS τον οποιο ριχνουμε στο nero για να κανουμε ενα DVD-video.
    jorge
    13.02.2005, 12:42
    tiagrat στο καινούριο Nero τα πράγματα ευτυχώς είναι πολύ πιο απλά. Βρες το και θα δεις πως έχει ένα πλήρες wizard που σε κατευθύνει. Πρόσφατα έφτιαξα το πρώτο μου DVD (με μενού, επέλεξα τι MP3 να παίζει στο μενού κλπ) με πολύ λίγο κόπο και κυρίως χωρίς να μπλεχτώ με VOB files κλπ.

    Καλή τύχη

    Pavlo
    Pavlo
    13.02.2005, 20:08
    Γεια σου Jorge
    Προφανως οταν λες οτι κανεις DVD me to nero χρησιμοποιεις το nerovision.
    Αν ειναι ετσι μπορεις να μου πεις ποια version του nerovision εχεις ?
    Εγω δεν το εχω στησει ολο μαζι το πακετο nero αλλα ξεχωριστα τα διαφορα
    tools και εχω ψιλοχαθει.
    Δηλ. εισαγεις οτιδηποτε format και fps video και δημιουργει αυτο φακελο
    VIDEO_TS και μετα παιζει σε οποιοδηποτε dvd player(οχι μονο σ'αυτα που παιζουν τα παντα ,απο video cd μεχρι mpg σε data μορφη)?
    και παλι
    jorge
    13.02.2005, 23:58
    Pavlo έχω το Nerovision Express 2.

    Είναι πολύ απλά τα πράγματα. Εσύ επιλέγεις MPEG ή AVI, τα βάζεις σαν titles, επιλέγεις και ένα menu template και το πρόγραμμα κάνει τη μετατροπή και το burning. Δεν μπλέκεσαι καθόλου με directory structures ή vobs. Τo τελικό DVD παίζει και στα επιτραπέζια players (το έχω δοκιμάσει σε 2 Sony)
    tiagrat
    14.02.2005, 13:00
    Quote:

    Το μέλος Pavlo στις 13-02-2005 στις 05:46 έγραψε:

    Aν θελεις απλα να παιξει στο computer τα γραφεις σε data μορφη δηλ.
    CD-rom για cd η dvd-rom για dvd (μεγαλυτερη χωρητικοτητα).
    Αν θελεις να παιξει σε ενα εξωτeρικο οικιακο dvd player δεν ειναι απλη ιστορια.
    Πρωτα απ'ολα πρεπει να διευκρινισεις για τι video files προκειται δηλ. mpg,avi,
    rm,mov,mpeg κλπ.
    Αυτα κατοπιν πρεπει να επεξeργαστουν (να γινουν ολα avi,να εχουν ιδιο frame rate ,ιδιο συστημα δηλ pal η ntsc κλπ) να γινουν Vob files (ειναι αυτα που διαβαζει το DVD player)kai να μπουν σε ενα φακελο με ονομασια VIDEO_TS τον οποιο ριχνουμε στο nero για να κανουμε ενα DVD-video.






    tora epiases to adynato mou simio.exo to elatoma na kathodigo ena programa p.x to nero mixanika xoris na vlepo oti ena video p.x einai avi.mpg.rm kai pai legontas ,apla ta kano ola mixanika den ksero theoritika as poume ,giavto tora oti mou eipes den katalaveno tipota.

    exo ena video pou to exo antigrapsei apo allon pc kai thelo na to fortoso sto diko mou pc ,avto to video einai avi. to fortosa alla den pezei ,mou grafei den einai dynaton na vrethei to arxeio kai kati ,mipos pezei rolo sto programa pou tha to trekso.yparxei kapio programa poui na pezei avi?
    Pavlo
    14.02.2005, 20:16
    Δοκιμασε να κατεβασεις και να το παιξεις με τον divx player.
    Το προγραμμα το κατεβαζεις απο http://www.divx.com/divx/ .
    Η αν θελεις προσπαθησε να το παιξεις με τον windows media player αφου πρωτα το κανεις update.
    rapsodos
    15.02.2005, 09:52
    Βρε Παύλο ...σε βλέπω τόσες μέρες και ...στεναχωριέμαι...
    Μα καλά ... τι σου κάνανε και χτυπιέσαι??? Ποιος σε πείραξε να τον μαλώσω???
    Pavlo
    15.02.2005, 20:12
    Δεν μου κανανε τιποτα.
    Απλα ακουω Καλομοιρα!!!!?? και κανω head banging!

    rapsodos
    15.02.2005, 20:49