ελληνική μουσική
    742 online   ·  210.833 μέλη

    Παιδιά θέλω βοήθεια να μάθω κιθάρα

    Lorelei
    29.11.2010, 02:24

    Γεια σας παιδιά! Κι εγώ θέλω να μάθω κιθάρα κι έλεγα μήπως μου δίνατε καμία συμβουλή... Έχω πάρει μία κλασική κιθάρα που είχε παλιά η μητέρα μου για μια πρώτη εξάσκηση και προσπαθώ να παίξω κανένα τραγουδάκι! (καλά στην αρχή την κρατούσα τελείως ανάποδα, αλλά μια χαρά την είχα βγάλει!) Σκέφτομαι να πάρω κατευθείαν ηλεκτρική! (όταν δω βελτίωση με την κλασική...)

    Το θέμα όμως είναι ότι ξέρω μουσική (παίζω πιάνο) αλλά δεν μπορώ να συνηθίσω εύκολα τις νότες με τη μορφή αυτή (C,D,E...) και βέβαια ο τρόπος παιξίματος της κιθάρας είναι τελείως διαφορετικός από το πιάνο...

    Νόμιζα ότι επειδή παίζω πιάνο θα με διευκόλυνε να μάθω κιθάρα, αλλά τελικά επειδή το όργανο είναι τελείως διαφορετικό, φοβάμαι ότι θα δυσκολευτώ πιο πολύ απ' ό,τι αν δεν ήξερα καθόλου μουσική...{#emotions_dlg.sad}

    Μπορεί κάποιος να μου δώσει καμία συμβουλή; {#emotions_dlg.crying}

    thanks


    JohnCherry
    15.12.2010, 20:20

    Παράθεση:

    Το μέλος Lorelei στις 29-11-2010 στις 02:24 έγραψε...

    Γεια σας παιδιά! Κι εγώ θέλω να μάθω κιθάρα κι έλεγα μήπως μου δίνατε καμία συμβουλή... Έχω πάρει μία κλασική κιθάρα που είχε παλιά η μητέρα μου για μια πρώτη εξάσκηση και προσπαθώ να παίξω κανένα τραγουδάκι! (καλά στην αρχή την κρατούσα τελείως ανάποδα, αλλά μια χαρά την είχα βγάλει!) Σκέφτομαι να πάρω κατευθείαν ηλεκτρική! (όταν δω βελτίωση με την κλασική...)

    Το θέμα όμως είναι ότι ξέρω μουσική (παίζω πιάνο) αλλά δεν μπορώ να συνηθίσω εύκολα τις νότες με τη μορφή αυτή (C,D,E...) και βέβαια ο τρόπος παιξίματος της κιθάρας είναι τελείως διαφορετικός από το πιάνο...

    Νόμιζα ότι επειδή παίζω πιάνο θα με διευκόλυνε να μάθω κιθάρα, αλλά τελικά επειδή το όργανο είναι τελείως διαφορετικό, φοβάμαι ότι θα δυσκολευτώ πιο πολύ απ' ό,τι αν δεν ήξερα καθόλου μουσική...{#emotions_dlg.sad}

    Μπορεί κάποιος να μου δώσει καμία συμβουλή; {#emotions_dlg.crying}

    thanks



    Σίγουρα θα βρεις καποιον εδώ μέσα να σε βοηθήσει έτσι έκανα εγώ και πέτυχα!! Έχουν πολλούς καλούς μουσικούς εδώ μέσα και πάνω από όλα καλούς ανθρώπους.


    jethroomi
    16.12.2010, 00:43

    {#emotions_dlg.ohmy}Smile{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.blink}{#emotions_dlg.clap}

    {#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}


    Lorelei
    16.12.2010, 01:01

    εντάξει δεν χρειάζεται, την βρήκα την άκρη

     

    εσείς θα φταίτε όμως που έμαθα να παίζω με το πόδι  


    delta66
    16.12.2010, 01:20

    Εχουν γραφτει πολλα πραγματα για τις αποριες που εχεις και ειναι και απλες οι απαντησεις αν διαβασεις παρομοια θεματα και ιδιως αν διαβασεις στο e-περιοδικο του φορουμ τα μαθηματα μουσικης

    Αν θες να μαθεις ηλεκτρικη θα παρεις ηλεκτρικη.

    Οι νοτες ειναι απλες.

    Λα - σι - ντο - ρε - μι - φα - σολ

    A  -  B  - C  -  D  -  E  - F  - G

    Οπου βλεπεις ενα m διπλα στη νοτα ειναι μινορε, οπου δεν εχει τιποτα ειναι ματζορε.

    πχ Am = Λα μινορε και B = Σι ματζορε

    Τα υπολοιπα στην πορεια

     

    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 16-12-2010 01:24 ]


    Lorelei
    16.12.2010, 01:40

    ναι εντάξει τις ξέρω τις νότες, η μετάβαση από τα πλήκτρα στις χορδές μου είχε φανεί λίγο δύσκολη στην αρχή, επειδή παίζονται τελείως διαφορετικά (πιάνο και κιθάρα)

    ευχαριστώ πάντως  


    delta66
    16.12.2010, 01:43

    Εμ τι νομιζες οτι θα ειναι ευκολη η κιθαρα σαν το πιανακι? πλικι πλικι ολες οι νοτες πιατο στο κλαβιε? {#emotions_dlg.biggrin}


    Lorelei
    16.12.2010, 01:51

    μη μου το πιάνο τάραττε  

     

     


    JohnCherry
    16.12.2010, 11:19
    εμένα μου φάνηκε εύκολη η κιθάρα
    gwgww
    24.11.2011, 20:50
    Kαλησπερα...ειμαι καινουργια στον χωρο της μουσικης θα ηθελα αν καποιος εχει χρονο κ διαθεση να μου δωσει τα φωτα του...ενα πλανο δλδ για το πως μπορει καποιος μονος του να κανει μια σχετικη προοδο στην κιθαρα μιας κ το ψαξιμο απο μονη μ νομιζω με μπερδεψε πολυ παραπανω..ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!
    tallos
    25.11.2011, 01:06

    τζαμπα μαθηματα εχει στη σελιδα pathfinder τετραδια κιθαρας