ελληνική μουσική
    503 online   ·  210.833 μέλη

    H λέξη έντεχνος είναι ύπουλη

    AlfaWolf
    12.09.2010, 19:45

    Σε μια εποχή που τα μουσικά talent shows κυριαρχούν στην μικρή οθόνη ο ανατρεπτικός και πάντα εύστοχος Λαυρέντης Μαχαιρίτσας μιλά για την μουσική βιομηχανία και την εξέλιξη της.

     

    Τι πιστεύει ο ίδιος για τα μουσικά reality;

    "Όσο διαρκεί ένα talent show διαρκεί και η διασημότητα των ταλέντων του.

    Δεν τα παρακολουθώ ποτέ γιατί θλίβομαι.

    Δεν μπορώ να βλέπω ότι εκμεταλλεύονται μικρά παιδιά τα οποία έχουν την ψύχωση να γίνουν τραγουδιστές".

    Ο ίδιος πιστεύει ότι δεν υπάρχει "έντεχνο" αλλά καλή ή κακή μουσική:

    "Είναι ύπουλη λέξη "έντεχνος", είναι... δούρειος ίππος. Όσοι δεν είναι του "έντεχνου", κοροϊδεύουν λέγοντας "μα εσείς του έντεχνου". Δεν υπάρχει έντεχνο, υπάρχει καλή και κακή μουσική. Ο κόσμος ανταποκρίνεται στην καλή πρόταση".


    Πηγή:tralala

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 12-09-2010 19:48 ]


    επισυναπτόμενα: layrmax.jpg 
    Japan88gr
    12.09.2010, 23:16

    πάντως σαν φυσιογνωμια ο Μαχαιρίτσας, με όλη αυτη την έπαρση στον λόγο του

    μου δημιουργει μια μικρή αηδία


    AlfaWolf
    13.09.2010, 11:18

    Μου αρεσει πολυ και σαν τραγουδοποιός και σαν ερμηνευτής

    εχει βοηθησει πολλα νεα παιδιά εχει αποψη στην μουσική ειναι καθαρός και απολυτός σε αυτη

    χωρίς καιροσκοπικες τασεις κοντινο παραδειγμα?

    η προταση του Γ Πάριου να εμφανιστουν μαζι.

    Ύστερα από πολλές συζητήσεις που έκαναν οι δυο τους , ο Μαχαιρίτσας ενώ αρχικά είχε δει θετικά τη συνύπαρξή τους, το ξανασκέφτηκε και είπε όχι.

    Οι ερμηνευτές και δημιουργοί επρόκειτο να μοιραστούν τη μουσική σκηνή μεγάλου κέντρου

    ενώνοντας τις δυνάμεις τους για να καταθέσουν μια άλλη πρόταση στη νυχτερινή διασκέδαση.

    Όμως ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας έχει επιλέξει να εμφανίζεται σε διαφορετικούς χώρους με ατμόσφαιρα μπουάτ η σε συναυλιακούς.

    ισως καποιος άλλος να δεχόταν για την κονόμα Smile


    leonidasm
    13.09.2010, 11:39

    Παράθεση:

    Το μέλος Japan88gr στις 12-09-2010 στις 23:16 έγραψε...

    πάντως σαν φυσιογνωμια ο Μαχαιρίτσας, με όλη αυτη την έπαρση στον λόγο του

    μου δημιουργει μια μικρή αηδία



    Παρόλο που μου αρέσει πολύ ο Λαυρέντης και ασυζητητί το ελληνικό τραγούδι του χρωστάει πολλά, δυστυχώς θα συμφωνήσω μαζί σου για την έπαρση στο λόγο Μάνο..


    stauross
    13.09.2010, 12:54

    KAI GIA PEITE MOY VRE PAIDIA TI SHMAINEI ENTEXNOS ? H ENTEXNO ? {#emotions_dlg.excl}


    220493
    13.09.2010, 13:31

    Έντεχνος: ο μέσα στα όρια της τέχνης, έμπειρος και επιδέξιος.

    Όσον αφορά την μουσική είναι αυτός που έχει προέλευση, που είναι φτιαγμένος απο άνθρωπο που γνωρίζει τους κανόνες. Έχει σπουδάσει την τέχνη και γνωρίζει τα θεωρητικά της.(καλοφτιαγμένος, καλά επαξεργασμένος).


    Η έντεχνη μουσική υπάρχει και θα υπάρχει πάντα για να διαχώριζουμε την πολύ καλή επεξαργασμένη παραγωγή απο μια πιο κακή. Για να την αξιολογήσουμε οφείλουμε να κρίνουμε τον στίχο( στην ποιητική μορφή του) και την μουσική( στις θεωρίες και στους κανόνες).


    spiroos
    13.09.2010, 13:48

    Παράθεση:

    Το μέλος AlfaWolf στις 13-09-2010 στις 11:18 έγραψε...

    Μου αρεσει πολυ και σαν τραγουδοποιός και σαν ερμηνευτής

    εχει βοηθησει πολλα νεα παιδιά εχει αποψη στην μουσική ειναι καθαρός και απολυτός σε αυτη

    χωρίς καιροσκοπικες τασεις κοντινο παραδειγμα?

    η προταση του Γ Πάριου να εμφανιστουν μαζι.

    Ύστερα από πολλές συζητήσεις που έκαναν οι δυο τους , ο Μαχαιρίτσας ενώ αρχικά είχε δει θετικά τη συνύπαρξή τους, το ξανασκέφτηκε και είπε όχι.

    Οι ερμηνευτές και δημιουργοί επρόκειτο να μοιραστούν τη μουσική σκηνή μεγάλου κέντρου

    ενώνοντας τις δυνάμεις τους για να καταθέσουν μια άλλη πρόταση στη νυχτερινή διασκέδαση.

    Όμως ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας έχει επιλέξει να εμφανίζεται σε διαφορετικούς χώρους με ατμόσφαιρα μπουάτ η σε συναυλιακούς.

    ισως καποιος άλλος να δεχόταν για την κονόμα Smile



     

    ενώ οι χώροι που εμφανίστηκε πριν λίγα χρόνια με την Αλεξιου και την Αρβανιτακη ήταν μικροί...και είχε καλλιτεχνικη μόνο σκοπιμότητα;

     

    μη τα σκαλίζετε, αφήστε τα όσο ωραία έχουν.


    stauross
    13.09.2010, 13:54

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 13-09-2010 στις 13:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος AlfaWolf στις 13-09-2010 στις 11:18 έγραψε...

    Μου αρεσει πολυ και σαν τραγουδοποιός και σαν ερμηνευτής

    εχει βοηθησει πολλα νεα παιδιά εχει αποψη στην μουσική ειναι καθαρός και απολυτός σε αυτη

    χωρίς καιροσκοπικες τασεις κοντινο παραδειγμα?

    η προταση του Γ Πάριου να εμφανιστουν μαζι.

    Ύστερα από πολλές συζητήσεις που έκαναν οι δυο τους , ο Μαχαιρίτσας ενώ αρχικά είχε δει θετικά τη συνύπαρξή τους, το ξανασκέφτηκε και είπε όχι.

    Οι ερμηνευτές και δημιουργοί επρόκειτο να μοιραστούν τη μουσική σκηνή μεγάλου κέντρου

    ενώνοντας τις δυνάμεις τους για να καταθέσουν μια άλλη πρόταση στη νυχτερινή διασκέδαση.

    Όμως ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας έχει επιλέξει να εμφανίζεται σε διαφορετικούς χώρους με ατμόσφαιρα μπουάτ η σε συναυλιακούς.

    ισως καποιος άλλος να δεχόταν για την κονόμα Smile



    8A SINFONISW APOLITA ME TON FILO ALFAWOLF !!!! {#emotions_dlg.yes}

     

    ενώ οι χώροι που εμφανίστηκε πριν λίγα χρόνια με την Αλεξιου και την Αρβανιτακη ήταν μικροί...και είχε καλλιτεχνικη μόνο σκοπιμότητα;

     

    μη τα σκαλίζετε, αφήστε τα όσο ωραία έχουν.




    Giorgos_arazei
    13.09.2010, 14:41

    Συμφορουμιτες καλησπερα!

    Εμενα παλι, μ'ενοχλει ο τοσος ντορος τα τελευταια 2-3 χρονια, για τον ορο "εντεχνο τραγουδι". Δεν μπορω να καταλαβω τι τους εχει πιασει ολους μα ολους και θελουν να διαγραψουν αυτη τη λεξη απ' το ελληνικο λεξιλογιο.

    Σε λιγο θα βγει και φιρμανι, οτι οποιος την χρησιμοποιει, θα σταυρωνεται.

    Εντωμεταξυ, 20 χρονια τωρα δεν πειραξε κανεναν, και μια πρωινη, μας την καρφωσε να αηδιαζουμε μονο στο ακουσμα της. Και αυτη την πολιτικη φυσικα, την τροφοδοτουν και τα περιοδικα, το ραδιοφωνο, τα στεκια "κουλτουρας", που ξυπνησαν επειδη χαρακτηριστηκαν με τον ορο "εντεχνο"  . Και οι τραγουδιστες βεβαια, οπως το παραπανω παραδειγμα.

    Δεν σας κανει εντυπωση?

    Τοσα χρονια χρησιμοποιειται και τωρα δεν μας κανει? Δεν υφισταται συμφωνα με τον Μπαμπινιωτη? Τι στο καλο, αλλη εννοια δεν εχουμε?


    jethroomi
    13.09.2010, 15:49

    Να τα μας παλι. Κολοκυθια με ριγανη.

    Π.χ

    ΑΤΕΧΝΟ τραγουδι:

    Αυρα. Δ. Παναγοπουλος

    Εμβατηριο πενθιμο και κατακορυφο. Μωρα στη Φωτια

    Το βιβλιο των ηρωων. Π.Σιδηροπουλος

    Η Γιορτη. Τρυπες

    Σιωπη. Ξυλινα Σπαθια

    Νυχτωνει. Λητης

    Η ζωη μου ολη. Ακης Πανου

    κλπ

    ΕΝΤΕΧΝΟ τραγουδι χτες:

    Χατζιδακις

    Θεοδωρακης

    Λοϊζος

    Μουτσης

    Λενα Πλατωνος

    κλπ

    ΕΝΤΕΧΝΟ τραγουδι σημερα:

    O καθε @@ρας που εχει βρει τη συνταγη να γραφει επιτυχιες εκ των προτερων

    ή αυτος - αυτη που γραφει με στομφο και 'τεχνη' αλλά χωρις ψυχη.

     

     


    o-Zone
    21.09.2010, 15:30

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 13-09-2010 στις 15:49 έγραψε...

    ...

    ΕΝΤΕΧΝΟ τραγουδι σημερα:

    O καθε @@ρας που εχει βρει τη συνταγη να γραφει επιτυχιες εκ των προτερων

    ή αυτος - αυτη που γραφει με στομφο και 'τεχνη' αλλά χωρις ψυχη.

     

     



     

    Για του λόγου το αληθές (ή το ψευδές...)

    http://faeenamalaka.blogspot.com/2010/09/blog-post.html

     

    (το καταπληκτικό αυτό blog το βρήκα μέσω δημοσίευσης του Japan88gr και τον ευχαριστώ, γιατί ο blogger αυτός, απλά δε παίζεται!!!{#emotions_dlg.happycrazy})


    Japan88gr
    21.09.2010, 15:33

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone στις 21-09-2010 στις 15:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 13-09-2010 στις 15:49 έγραψε...

    ...

    ΕΝΤΕΧΝΟ τραγουδι σημερα:

    O καθε @@ρας που εχει βρει τη συνταγη να γραφει επιτυχιες εκ των προτερων

    ή αυτος - αυτη που γραφει με στομφο και 'τεχνη' αλλά χωρις ψυχη.

     

     



     

    Για του λόγου το αληθές (ή το ψευδές...)

    http://faeenamalaka.blogspot.com/2010/09/blog-post.html

     

    (το καταπληκτικό αυτό blog το βρήκα μέσω δημοσίευσης του Japan88gr και τον ευχαριστώ, γιατί ο blogger αυτός, απλά δε παίζεται!!!{#emotions_dlg.happycrazy})



     

    o blogger πραγματικα δεν παίζεται, αλλα το συγκεκριμένο άρθρο με το έντεχνο

    το μισώ!

    Διαφωνώ με τη ρηχότητα που αντιμετωπίσει το θέμα

     

     


    o-Zone
    21.09.2010, 16:09

    Παράθεση:

    Το μέλος Japan88gr στις 21-09-2010 στις 15:33 έγραψε...

    o blogger πραγματικα δεν παίζεται, αλλα το συγκεκριμένο άρθρο με το έντεχνο

    το μισώ!

    Διαφωνώ με τη ρηχότητα που αντιμετωπίσει το θέμα

    ...ποιος;;; Ο blogger ή οι κάθε λογής αυτοδίδακτοι "έντεχνοι" μουσικάντηδες...;

     

    Πάντως, η φωτογραφία του Χατζηγιάννη είναι όλα τα λεφτά!!!{#emotions_dlg.laugh}{#emotions_dlg.lol}


    -----------------
    "During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act” --George Orwell

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 21-09-2010 16:14 ]


    Japan88gr
    22.09.2010, 00:52

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone στις 21-09-2010 στις 16:09 έγραψε...

     

    Πάντως, η φωτογραφία του Χατζηγιάννη είναι όλα τα λεφτά!!!{#emotions_dlg.laugh}{#emotions_dlg.lol}

     

     

    ναι ναι ναι !

     


    classical
    22.09.2010, 01:27

    το εντεχνο (που κάλυπτει πολλές μουσικές φόρμες) του Χατζηδάκη Θεοδωράκη Σπανού και νεώτερων Χ'νασιος Νικολόπουλος, Ακης Πανου (αναφορικά γιατι υπάρχουν και άλοι αξιόλογοι ΚΑΙ Ε Μ Π Ο Ρ Ι Κ Ο Ι  (-ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΚΘΕΜΑΤΑ ΣΤΑ ΜΟΥΣΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΘΑΥΜΑΖΟΥΜΕ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΧΡΗΣΤΙΚΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ-) δεν έχει καμία σχέση με το έντεχνο του σήμερα που βγάζει μαυρίλα μονιμο προβληματισμο ότι πιο ακραίο πολλες φορές μουσικά και από το άλλο έντεχνο που παίρνει εισαγωγές από ροκ τραγούδια του παρελθόντος και το πουλάει για ελιτ στη σκυλοπαρέα.Αλλά ρε πατριώτη αφού σε μάθανε να τρως frieskies θα ακούσεις τους lynyrd skynyrd μεταλαγμένους και θα νομίζεις ότι σου σερβίρουν σολωμό φουα γκρα και χαβιάρι...το παντεσπανι έρχεται όπου να να'ναι!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : classical στις 22-09-2010 01:29 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : classical στις 22-09-2010 02:03 ]


    classical
    22.09.2010, 01:45

    Απο την άλλη πλευρά πιστεύω ότι και τα τηλεοπτικα σοου έχουν τη θέση τους και πιτεύω ότι όσοι έχουν ενεργή σχέση με τη μουσική στις επιτροπές (δασκαλοι συνθέτες μουσικοί)έχουν σωστες απόψεις όταν κρίνου με γνώμωνα τη μουσική αξία κάποιου διαγωνιζόμενου.Το συνολικό πακέτο του καλλιτεχνη που θα βγει νικητής (εκεί τώρα πιτσιτσιρίκια είναι όλα τι να πείς...)για εμπορικούς λόγους πρεπει να περιέχει και άλλα στοιχεία που τοποθετουν τη φωνή καμια φορά σε 'δεύτερης' σημασίας συστατικό.Εξ άλλου όταν θα τραγουδούν ντίρλα θα είναι όλοι οι συνομίληκοι τους από το ποτό.

     

    Και κατι άλλο , θεωρώ ότι στο θέμα δινουμε την άποψή μας για το 'έντεχνος' και δεν κρίνουμε το λόγο του Λ.Μαχαιρίτσα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : classical στις 22-09-2010 01:55 ]


    Callejero
    22.09.2010, 03:10

    Αρχικά, φτάνει πια με τις ταμπέλες, ας επικεντρωθούμε στη μουσική, νομίζω αυτή η κουβέντα με το χαρακτηρισμό αυτό έχει ξεχειλώσει. Όσον αφορά στα συγκεκριμένα λόγια του Μαχαιρίτσα που παρατίθενται εδώ, δε μπορώ να καταλάβω πού βλέπετε την αλαζονεία. Λέει τη γνώμη του για την ταμπέλα "έντεχνος" και το (must πλέον στις κουβέντες του χώρου) θέμα των reality show (sic). Άσχετα αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε, αλαζονεία δε νομίζω να υπάρχει. Τέλος, επί του θέματος, η λέξη δεν είναι ύπουλη αλλά άστοχη. Το "μέσα στα όρια της τέχνης" είναι τόσο τεράστιο, σχεδόν ατέρμονο θέμα που δεν έχει ακόμη κοινώς αποδεκτή απάντηση.


    errina
    22.09.2010, 03:28

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone στις 21-09-2010 στις 15:30 έγραψε...

     

     

    Για του λόγου το αληθές (ή το ψευδές...)

    http://faeenamalaka.blogspot.com/2010/09/blog-post.html

     

     


    Έχω λιώσει στο γέλιο, όχι με το άρθρό αλλά με τα σχόλια που ακολούθησαν...(το "έχω λιώσει" μήπως δεν είναι αρκετά "έντεχνη" περιγραφή?? Innocent)


    AlfaWolf
    22.09.2010, 03:46

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 22-09-2010 στις 03:31 έγραψε...

    Ενα απο τα σχόλια είναι δικό μου... {#emotions_dlg.tt2}



    κι ενα δικό μου {#emotions_dlg.lol}


    errina
    22.09.2010, 03:53

    Παράθεση:

    Το μέλος AlfaWolf στις 22-09-2010 στις 03:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 22-09-2010 στις 03:31 έγραψε...

    Ενα απο τα σχόλια είναι δικό μου... {#emotions_dlg.tt2}



    κι ενα δικό μου {#emotions_dlg.lol}



    Εκ μέρους πολλών υποθέτω , σας ευχαριστώ αμφοτερους! Μου δώσατε τουλάχιστον 5 χρόνια ζωής ακόμη {#emotions_dlg.tt2}