ελληνική μουσική
    608 online   ·  210.830 μέλη

    Μια ιστορική απόφαση: Ο ΣΚΑΙ λέει STOP στην ΑΕΠΙ

    jorge
    13.09.2010, 23:48

    Μου το είπε ένας φίλος και δεν το πίστευα. Ορίστε λοιπόν:

    (απόσπασμα από το e-tetradio.gr, διαβάστε όλο το άρθρο εδώ)

     

    Ξεκινάει από σήμερα  Δευτέρα (13/9/2010) η εφαρμογή της απόφασης της ιδιοκτησίας του ΣΚΑΪ 100,3 για την παύση αναμετάδοσης από το ραδιόφωνο του ομίλου, τραγουδιών, μουσικής  και εν γένει καλλιτεχνών, που έχουν αναθέσει στην ΑΕΠΙ την είσπραξη των πνευματικών δικαιωμάτων τους. Με σκοπό φυσικά την αποφυγή καταβολής στον εν λόγω Οργανισμό Συλλογικής Διαχείρισης (Πνευματικών Δικαιωμάτων) ενός τεράστιου ποσού ετησίως, το οποίο είναι υποχρεωμένος να καταβάλλει ο σταθμός, ανεξάρτητα του ότι δεν έχει μουσικό- ψυχαγωγικό, αλλά ξεκάθαρα ενημερωτικό χαρακτήρα και προσανατολισμό. Το πώς θα λειτουργήσει αυτή η απόφαση, τι αποτελέσματα θα επιφέρει και κατά πόσο θα ανακληθεί σύντομα (όπως πολλοί προβλέπουν…) μένει να το δούμε.



    Με μια πρώτη ματιά η εν λόγω απόφαση του ΣΚΑΪ θα μπορούσε να χαρακτηριστεί (και έχει ήδη χαρακτηριστεί από πολλούς) ως δήθεν υποτιμητική για το προφίλ του μεγαλύτερου σταθμού στην Ελλάδα. Υποβάθμιση προγράμματος, προσβολή των ακροατών και της εμπιστοσύνης τους… μέχρι και για «τσιγκουνιά» που δεν είναι μαγκιά έχουμε ακούσει και διαβάσει. Μήπως όμως δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα;


    Ο ΣΚΑΪ έφτασε στην εν λόγω (σίγουρα όχι θετική ή «εύκολη» για κάθε ραδιόφωνο) απόφαση βάσει της απλής, αλλά και με ισχυρό νομικό έρεισμα, λογικής που λέει ότι δεν είναι δυνατόν να καλείσαι να πληρώσεις το ίδιο (κατ’ αναλογία) ποσό στην ΑΕΠΙ ως ενημερωτικός σταθμός, με τους ψυχαγωγικούς-μουσικούς σταθμούς, που στηρίζουν τη δυναμική τους, τις ακροαματικότητες και άρα τα έσοδα τους (σχεδόν) αποκλειστικά στη μετάδοση μουσικής. Και αυτό το ‘σχεδόν’ δεν υφίσταται καν στις περιπτώσεις των ολοένα και περισσότερων σταθμών που πλέον λειτουργούν εν είδη  i-pod με ονοματεπώνυμο  και μεταδίδουν μόνο μουσική. Εδώ μάλιστα το δίκαιο  του αιτήματος του  ΣΚΑΪ 100,3 για εφαρμογή αναλογικότητας στην τιμολόγηση της ΑΕΠΙ γίνεται ολοένα και πιο αυταπόδεικτο.

    Πριν από τον ΣΚΑΪ (λογοτεχνικό σχήμα), το πρόβλημα το αντιμετώπισαν χιλιάδες επιχειρηματίες, μικροί και μεγάλοι, σε όλη τη χώρα. Τυροπιτάδικα, ψιλικατζίδικα και περίπτερα κλήθηκαν να πληρώσουν δικαιώματα σε Ο.Σ.Δ. (εκτός από την ΑΕΠΙ, υπάρχουν και οι Απόλλων, Ερατώ και Grammo, για τα συγγενικά δικαιώματα ερμηνευτών, εκτελεστών κ.λ.π. η ΑΕΠΙ έχει τα πνευματικά)… εξαιτίας του ότι ιδιοκτήτες και υπάλληλοι τους τολμάνε να ακούνε... μουσική την ώρα της δουλειάς, γεγονός που επιχειρήθηκε να θεωρηθεί δημόσια αναμετάδοση. Οι ίδιοι οργανισμοί ενάγουν, αλλά και μηνύουν, σωρηδόν καφέ, μπαρ και club ζητώντας δεκάδες χιλιάδες ευρώ τον χρόνο για την ίδια αιτία. Ενίοτε και σε παραδοσιακά καφενεία, που μάλλον δεν έχουν D.J. ή τουλάχιστον..... resident D.J

    [..]

    Το να κόψεις την «ΑΕΠΙ» και τους συμβαλλόμενους της από το πρόγραμμα σου, λοιπόν,  όσο δικαιολογημένη και αν είναι, είναι πράγματι η εύκολη λύση. Το αν είναι η ενδεικνυόμενη λύση, μένει να αποδειχτεί. Μέχρι τότε... και οι Laternative, και η Γκίζα... και η Ελληνοφρένεια απ’ ότι ακούμε την έχουν ψιλοβρεί την άκρη τους ως προς την μουσική επένδυση του προγράμματος τους. Εκεί που είμαι πραγματικά περίεργος, είναι με την περίπτωση του Γιάννη Ξανθούλη! Δεν θυμάμαι και δεν ξέρω τι είχε κάνει με την προηγούμενη ΑΕΠΙ-απαγόρευση του σταθμού, αλλά έχω την αίσθηση ότι οι δονήσεις της εκπομπής του θα είναι κατά πολύ μειωμένες στην κατάσταση που πάει να δημιουργηθεί...

    Όλα αυτά για να περάσουμε και σε κάποιες δεύτερες σκέψεις περί του αν τελικά η σχετική απόφαση του ΣΚΑΪ ήταν δικαιολογημένη ή αδικαιολόγητη. Αλλά και περί του αν παρότι είναι μάλλον δικαιολογημένη, επιχειρηματικά τουλάχιστον, είναι τελικά η ενδεικνυόμενη. Αν την ρότα του ΣΚΑΪ την ακολουθήσουν και άλλοι ενημερωτικοί σταθμοί, το σίγουρο είναι ότι η ΑΕΠΙ θα απολέσει σημαντικά έσοδα. Και όσο τα έσοδα θα μειώνονται, τόσο θα πιέζεται η κατάσταση προς μία απόφαση εξορθολογισμού της τιμολογιακής της πολιτικής. Και αν γίνει κάτι τέτοιο κερδισμένοι θα είναι όχι μόνο οι σταθμοί , αλλά και οι ανεξάρτητοι δημιουργοί, οι οποίοι σήμερα μόνο εν μέρει και προσχηματικά κερδισμένοι εμφανίζονται. Πολλοί από αυτούς  αποφεύγουν να γραφτούν στην ΑΕΠΙ γιατί γνωρίζουν ότι τα απαγορευτικά τιμολόγια της ενδέχεται να καταστούν εμπόδιο στην αναμετάδοση και διάδοση του έργου τους…

    Είναι περίεργα φαύλος ο κύκλος το λοιπόν.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 05-10-2010 13:57 ]





    επισυναπτόμενα: Skai1003fm.gif 
    Japan88gr
    14.09.2010, 00:31

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 13-09-2010 στις 23:48 έγραψε...

     



    Ο ΣΚΑΪ έφτασε στην εν λόγω (σίγουρα όχι θετική ή «εύκολη» για κάθε ραδιόφωνο) απόφαση βάσει της απλής, αλλά και με ισχυρό νομικό έρεισμα, λογικής που λέει ότι δεν είναι δυνατόν να καλείσαι να πληρώσεις το ίδιο (κατ’ αναλογία) ποσό στην ΑΕΠΙ ως ενημερωτικός σταθμός, με τους ψυχαγωγικούς-μουσικούς σταθμούς, που στηρίζουν τη δυναμική τους, τις ακροαματικότητες και άρα τα έσοδα τους (σχεδόν) αποκλειστικά στη μετάδοση μουσικής. Και αυτό το ‘σχεδόν’ δεν υφίσταται καν στις περιπτώσεις των ολοένα και περισσότερων σταθμών που πλέον λειτουργούν εν είδη  i-pod με ονοματεπώνυμο  και μεταδίδουν μόνο μουσική. Εδώ μάλιστα το δίκαιο  του αιτήματος του  ΣΚΑΪ 100,3 για εφαρμογή αναλογικότητας στην τιμολόγηση της ΑΕΠΙ γίνεται ολοένα και πιο αυταπόδεικτο.

     



     

    Θα μπορούσε να βρεθεί μια φόρμουλα εστί ώστε  να πληρώνει ο κάθε σταθμός

    το μερίδιο που αναλογεί στη μουσική που παίζει,

    ανάλογα την ποσότητα δηλαδή.. θα ήταν κάπως δικαιότερο

    απ το να πληρώνουν τα ίδια χρήματα ένας ενημερωτικός ραδιοφωνικός σταθμός με έναν με ψυχαγωγικό χαρακτήρα.

     

    Ορίστε μια ευκαιρία στο διοικητικό συμβούλιο της ΑΕΠΙ το

    οποίο απαρτίζεται από βαριά ονόματα της δισκογραφίας όπως ο

    Διονύσης Τσακνής και ο Κώστας Τριπολίτης(πρόεδρος παρακαλώ για όσους δε το γνώριζαν) να βρουν τη χρυσή τομή.

     

     

     


    Japan88gr
    14.09.2010, 00:39

    Η ΑΕΠΙ διοικείται από Διοικητικό Συμβούλιο που απαρτίζεται στην πλειοψηφία του από δημιουργούς. Μέλη του ΔΣ της ΑΕΠΙ είναι οι κάτωθι:


    Κωνσταντίνος Πέτρος Τριπολίτης - Πρόεδρος του Δ.Σ.
    Γεώργιος Γαλανάκης - Διευθύνων Σύμβουλος
    Γεώργιος Νιάρχος - Μέλος του Δ.Σ.
    Παναγιώτης Μαυρουδής - Μέλος του Δ.Σ.
    Διονύσιος Τσακνής - Μέλος του Δ.Σ.
    Πέτρος Ξανθόπουλος - Μέλος του Δ.Σ.
    Δημήτριος Ξανθόπουλος - Μέλος του Δ.Σ.
    Χριστόδουλος Νικολόπουλος - Μέλος του Δ.Σ.
    Παντελής Γρετζελιάς - Μέλος του Δ.Σ.


    gikostas
    14.09.2010, 13:40

    Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε την κατάληξη και την αντίδραση επίσης άλλων σταθμών.Περίεργα πράγματα σε περίεργους καιρούς.


    vasilisbSax
    14.09.2010, 16:46

    Κάποτε πρέπει να μπεί φρένο στο (με τις ευλογίες του κράτους) κάθε λογής νταβαντζιλίκι...

    Διαβάζοντας το παρόν ποστ, θυμήθηκα το εξής κάπως σχετικό:

    Πριν πολλά χρόνια όταν η εν λόγω νταβαντζοεταιρία άνοιγε τα φτερά της, ίσως μην πιστεύοντας και η ίδια που μπορεί να φτάσει, δούλευα σε ένα μπαράκι στη Χίο παίζοντας μουσικές από δίσκους βινυλίου (τότε).
    Κατεβαίνουν λοιπόν οι εισπράκτορες της νταβαντζοεταιρίας στο νησί για πρώτη φορά, για να αρπάξουν, όπως ακριβώς αποδείχτηκε τελικά, ότι και όσα μπορέσουν. Στα χαρτιά τους (στο πλάι αριστερά) φιγουράριζαν τα λογότυπα κάποιων δισκογραφικών τις οποίες υποτίθεται οτι εκπροσωπούσαν. ¨ερχονται λοιπόν και στο δικό μας μπαράκι να εισπράξουν. Συνενοημένοι εμείς από πριν και "διαβασμένος" εγώ τους περιμέναμε.

    - Γεια σας ... το και το.
    - Α ωραία συνενοηθείτε με τον υπεύθηνο της μουσικής...

    - Γεια σας είμαστε από την ΑΕΠΙ που μπλα μπλα μπλα...
    - Καλώς τους. Στρατή βάλε κανένα σφηνάκι στα παιδιά. Εκπροσωπείτε όλες τις εταιρίες;
    - Όχι ακόμα όλες, τώρα ξεκίνησε αυτή η κίνηση για τα πνευματικά δικαιώματα των καλλιτεχνών, μπλα μπλα μπλα...
    - Ωραία πείτε μου για ποιες εταιρίες πρόκειτα
    - Για όλες αυτές (μου πασάρουν ένα κατάλογο, που όπως είπα και πριν εγώ ήδη γνώριζα.
    - Χάσατε. Εμείς δεν τα παίζουμε αυτά.
    - Και τι παίζετε;
    - Παίζουμε αυτά, αυτά, αυτά... και αυτά (Έχω αραδιάσει μπρος στα έκπληκτα μάτια τους όλα τα βινύλια από το ράφι και (όχι τυχαία βέβαια) κανένα εταιρίας που εκείνοι "εκπροσωπούσαν".
    - ...
    - Δεν πειράζει παιδιά, μια και κάνατε τον κόπο να μας επισκεφτείτε, καθήστε να ακούσετε και καμια άλλη μουσική, και όταν θα έχετε και αυτά που παίζουμε εμείς εδώ, ξαναπεράστε. Α, και ότι πιείτε κερασμένα...

    Δεν ήπιαν ούτε και τα πρώτα σφηνάκια. Φύγανε απ' το νησί την επόμενη, γιατί ήδη είχε φύγει το καράβι της ημέρας. Απ' οτι έμαθα, εκείνο το βράδυ δεν επισκέφτηκαν κανένα άλλο μαγαζί!!!

     

     

     


    EKTORAS7911
    14.09.2010, 21:01

    Παράθεση:

    Το μέλος vasilisbSax στις 14-09-2010 στις 16:46 έγραψε...

    Κάποτε πρέπει να μπεί φρένο στο (με τις ευλογίες του κράτους) κάθε λογής νταβαντζιλίκι...

    Διαβάζοντας το παρόν ποστ, θυμήθηκα το εξής κάπως σχετικό:

    Πριν πολλά χρόνια όταν η εν λόγω νταβαντζοεταιρία άνοιγε τα φτερά της, ίσως μην πιστεύοντας και η ίδια που μπορεί να φτάσει, δούλευα σε ένα μπαράκι στη Χίο παίζοντας μουσικές από δίσκους βινυλίου (τότε).
    Κατεβαίνουν λοιπόν οι εισπράκτορες της νταβαντζοεταιρίας στο νησί για πρώτη φορά, για να αρπάξουν, όπως ακριβώς αποδείχτηκε τελικά, ότι και όσα μπορέσουν. Στα χαρτιά τους (στο πλάι αριστερά) φιγουράριζαν τα λογότυπα κάποιων δισκογραφικών τις οποίες υποτίθεται οτι εκπροσωπούσαν. ¨ερχονται λοιπόν και στο δικό μας μπαράκι να εισπράξουν. Συνενοημένοι εμείς από πριν και "διαβασμένος" εγώ τους περιμέναμε.

    - Γεια σας ... το και το.
    - Α ωραία συνενοηθείτε με τον υπεύθηνο της μουσικής...

    - Γεια σας είμαστε από την ΑΕΠΙ που μπλα μπλα μπλα...
    - Καλώς τους. Στρατή βάλε κανένα σφηνάκι στα παιδιά. Εκπροσωπείτε όλες τις εταιρίες;
    - Όχι ακόμα όλες, τώρα ξεκίνησε αυτή η κίνηση για τα πνευματικά δικαιώματα των καλλιτεχνών, μπλα μπλα μπλα...
    - Ωραία πείτε μου για ποιες εταιρίες πρόκειτα
    - Για όλες αυτές (μου πασάρουν ένα κατάλογο, που όπως είπα και πριν εγώ ήδη γνώριζα.
    - Χάσατε. Εμείς δεν τα παίζουμε αυτά.
    - Και τι παίζετε;
    - Παίζουμε αυτά, αυτά, αυτά... και αυτά (Έχω αραδιάσει μπρος στα έκπληκτα μάτια τους όλα τα βινύλια από το ράφι και (όχι τυχαία βέβαια) κανένα εταιρίας που εκείνοι "εκπροσωπούσαν".
    - ...
    - Δεν πειράζει παιδιά, μια και κάνατε τον κόπο να μας επισκεφτείτε, καθήστε να ακούσετε και καμια άλλη μουσική, και όταν θα έχετε και αυτά που παίζουμε εμείς εδώ, ξαναπεράστε. Α, και ότι πιείτε κερασμένα...

    Δεν ήπιαν ούτε και τα πρώτα σφηνάκια. Φύγανε απ' το νησί την επόμενη, γιατί ήδη είχε φύγει το καράβι της ημέρας. Απ' οτι έμαθα, εκείνο το βράδυ δεν επισκέφτηκαν κανένα άλλο μαγαζί!!!

     

     

     



    χαχαχαχαχχα! ωραίος ρε Μπίλλαρε, ούτε τα σφηνάκια ε; μάλλον φοβήθηκαν οτι θα είναι " μπόμπα ". Όταν δούλευα πιτσιρικάς στην καφετέρια του μπάρμπα μου στην Κρήτη, είχαν περάσει και από εκεί, αλλά δεν είχε ούτε σφηνάκια κλωτσηδόν έφυγαν lol. Ρε τον Τσακνή και τον είχα και σε εκτίμηση...

    Το θέμα είναι να μην υπάρχει καμμια ΑΕΠΙ. Οι δημιουργοί να κατοχυρώνονται νομικά μέσω των συμβολαίων που θα κάνουν με τις δισκογραφικές τους εταιρείες. Να παίρνουν τα λεφτά τους ανάλογα με το ποσοστό που θα δεχτούν να υπογράψουν. Π.χ. 50%; 60% και αναλόγως τις πωλήσεις φυσικά, ωστε να μην χρειάζονται καμμία ΑΕΠΙ, που και πάλι το συμφέρον των δισκογραφικών θα κοιτάξει!

    Απλά πράγματα, τα απλά όμως είναι και τα πιο δύσκολα


    Japan88gr
    14.09.2010, 22:21

    κοιτάξτε παιδια..δε νομιζω ο Τριπολίτης ο Τσακνής και ο Νοτης Μαυρουδής

    να κοιτάζουν το συμφέρον των δισκογραφικών..μην είστε τοσο κάθετοι με την ΑΕΠΙ,

    με κάποιον τρόπο πρέπει και οι δημιουργοί να βγάζουν το φαγάκι τους, δεν είναι όλοι

    Καρβέλες και Φοιβοι...


    Japan88gr
    14.09.2010, 22:36

    έχει κάποιος να προτίνει σοβαρή προταση ώστε να διασφαλιζονται οι δημιουργοί;;

     

    που (εκτός μερικων εξαιρεσεων) τα δικαιώματα απο τα τραγούδια τους είναι το μοναδικό τους έσοδο..

    (ψαξ τε πώς ζει ο ίδος ο Τριπολίτης που ειναι πρόεδρος τις ΑΕΠΙ, πως ζει ο Μάνος Ελευθερίου..για κάποιους ξαναλέω είναι μοναδικό έσοδο..)

    Japan88gr
    16.09.2010, 00:07
    και για του λόγου το αληθες..
    Μάνος Ελευθερίου απο συνέντευξη στο δίφωνο:

    "Μακαρι να ερχοταν ο Πλουταρχος ή η Βανδη να μου ζητησει τραγουδι! Με τα λεφτα απ' τα δικαιωματα θα πληρωνα τουλαχιστον δέκα μηνες απο το νοικι μου και θα εξασφαλιζα τα φαρμακα μου για το υπολοιπο της ζωης".

     

    Αφιερωμένο σε όσους το παίζουν επαναστάτες λέγοντας:

    ''Η πειρατεια σκοτωνει τις εταιριες.
    Η πειρατεια σωζει την τσεπη μας.
    ''

     

     


    ulikante
    16.09.2010, 15:14

    μπορειτε να παραθεσετε εταιρειες που δεν ανηκουν στην ΑΕΠΙ. εχω ακουσει οτι ολες οι αμερικανικες εταιρειες δεν υποχρεωνουν να καταβαλλονται πνευματικα διακιωματα . ισχυει?


    Japan88gr
    16.09.2010, 16:22
    ulikante
    16.09.2010, 18:59

    το εχω δει , αλλα λεει σε ποιους οργανισμους ανηκει.

    για αυτο ρωτησα ποιοι δεν ανηκουν ( το παω αντιστροφα) στην ΑΕΠΙ


    jorge
    16.09.2010, 19:59
    Η ΑΕΠΙ εκπροσωπεί δημιουργούς, δεν έχει μέλη εταιρίες. Ποιά ακριβώς είναι η απορία σου;
    Athws
    23.09.2010, 12:47

    Παράθεση:

    Το μέλος Japan88gr στις 14-09-2010 στις 22:36 έγραψε...

    έχει κάποιος να προτίνει σοβαρή προταση ώστε να διασφαλιζονται οι δημιουργοί;;

    ναι.. να μετατραπεί η ΑΕΠΙ από ΑΕ σε ΝΠΙΔ εποπτευόμενο από το Υπουργείο. τόσο απλά..

    το είχα ξαναρωτήσει, η ΑΕΠΙ σαν ΑΕ πρέπει κάπου να δημοσιεύει τον ισολογισμό της..

    αλλά είναι επτασφράγιστο μυστικό..  


    thanaish
    01.10.2010, 00:37

    Όπως λοιπόν οφείλει η πολιτεία να παρέχει και να συντηρεί  παράδρομους για όσους δεν επιθυμούν να χρησιμοποιήσουν οδούς με διόδια, έτσι και εγώ μπορώ να απαιτήσω από την ΑΕΠΙ να ρυθμίσει το ραδιόφωνο μου  να το χρησιμοποιώ ώστε να μην πληρώνω τις άνευ  ανταλλάγματος απαιτήσεις της.Άρα θα ζητήσω λοιπόν στο κατάστημά μου να είμαι συντονισμένος μόνο στο ραδιόφωνο του  Σκάι.

    Τι λέτε?

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thanaish στις 01-10-2010 00:37 ]


    delta66
    04.10.2010, 11:39

    Συμφωνω να κοπει το νταβατζιλικι αλλα με τροπο που δεν πρεπει να κοπει η σωστη αμοιβη των δημιουργων, ερμηνευτων και εκτελεστων μουσικης, γιατι πολυ απλα θα σταματησουν σιγα σιγα να υπαρχουν δημιουργιες για να ακουει ο κοσμος.

    Εχω προσπαθησει να σκεφτω πως θα ηταν η ζωη χωρις να ηχογραφειται μουσικη εντελως.

    Εσεις?

    Που θα ακουγαμε μουσικη και ποσο θα την πληρωναμε?


    BAGRATION
    04.10.2010, 16:41

    delta66 Η ΑΕΠΙ δεν δημοσιεύει λίστα με ποιους εκπροσωπεί, λίστες με το πόσο παίζεται ο καθένας κτλ οπότε καταλαβαίνεις πόσο αυθαίρετα μπορεί να γίνεται η μοιρασιά των χρημάτων στους δημιουργούς.

    Ούτως η άλλως η ΑΕΠΙ ΔΕΝ είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ οργανισμός διαχείρισης πνευματικών δικαιωμάτων στην Ελλάδα.

    Υπάρχει και η Ε.Μ.Σ.Ε. αλλά αυτό δυστυχώς λίγοι το γνωρίζουν μέχρι στιγμής.

    http://www.emse.gr/index.php?web=atdx


    delta66
    04.10.2010, 19:16

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 04-10-2010 στις 16:41 έγραψε...

    delta66 Η ΑΕΠΙ δεν δημοσιεύει λίστα με ποιους εκπροσωπεί, λίστες με το πόσο παίζεται ο καθένας κτλ οπότε καταλαβαίνεις πόσο αυθαίρετα μπορεί να γίνεται η μοιρασιά των χρημάτων στους δημιουργούς.

    Ούτως η άλλως η ΑΕΠΙ ΔΕΝ είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ οργανισμός διαχείρισης πνευματικών δικαιωμάτων στην Ελλάδα.

    Υπάρχει και η Ε.Μ.Σ.Ε. αλλά αυτό δυστυχώς λίγοι το γνωρίζουν μέχρι στιγμής.

    http://www.emse.gr/index.php?web=atdx



    Τα ξερω.

    Μη ξεφυγουμε απο το θεμα, που ειναι το νταβατζιλικι αλλα και η πειρατεια.

    Ουτε το ενα δεν πρεπει να γινεται ουτε το αλλο.

    Ο χαμενος και στις δυο περιπτωσεις ειναι ο δημουργος.

    Ο νταβαζτης οπως και ο πειρατης κοιταει τη παρτη του οπως βλεπω.

    Αν σταματησει η δημιουργια δεν θα εχει τπτ να κερδισει κανεις απο τους δυο.

     

    Ποιςος εκπροσωπος μπορει να εισπραξει και να μοιρασει σωστα και δικαια τα εσοδα απο τα πνευματικα δικαιωματα χωρις να κλεβει κανεναν, και ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ θα μπορεσει να το κανει?

    Αυτο ειναι το θεμα και οχι απλα η δημιουργια ανταγωνιστων.

     

     

     

     


    Japan88gr
    04.10.2010, 22:02

    μπορει να μου εξηγήσει κάποιος γιατι μιλάτε για νταβατζιλίκι απο την ΑΕΠΙ

    τη στιγμή που την ΑΕΠΙ την ελέγχουν δημιουργοί και μάλιστα καταξιομένοι;


    delta66
    04.10.2010, 22:53

    Παράθεση:

    Το μέλος Japan88gr στις 04-10-2010 στις 22:02 έγραψε...

    μπορει να μου εξηγήσει κάποιος γιατι μιλάτε για νταβατζιλίκι απο την ΑΕΠΙ

    τη στιγμή που την ΑΕΠΙ την ελέγχουν δημιουργοί και μάλιστα καταξιομένοι;



    Γιατι προφανως δεν εχει αξιοπιστο και δικαιο συστημα εισπραξης.

    Απο αλλους ζηταει πολλα κι απο αλλους λιγα, σχετικα με το ποσοστο που πρεπει να τους αναλογει για πνευμταικα δικαιωματα