ελληνική μουσική
314 online   ·  204.073 μέλη

Αυνανισμός: Αφού όλοι το κάνουν, γιατί είναι ταμπού;

rouli726
Φθασμένος
Chat
30.12.2011, 14:28

Παράθεση:

Το μέλος NikosRoman στις 30-12-2011 στις 02:04 έγραψε...

..Για οσους διαβαζουν αυτο(εκτος απο ρουλι27,γιατι απλα δεν εχει γνωμη) μπορουν να κρινουν ποιος επιτεθηκε σε ποιον επι

προσωπικου λιγο πιο πανω..

Μπορώ να αγνοήσω την απέλπιδα προσπάθειά σου να με προσβάλλεις αλλά όχι και να μου αλλάζεις το nickname ρε συ...αυτό είναι δυσβάσταχτο!{#emotions_dlg.crying}

Επί της ουσίας, έχω τοποθετηθεί για το θέμα, όταν ακόμα οι απαντήσεις ήταν στα φυσιολογικά επίπεδα.

Όταν όμως βγαίνεις και τοποθετείσαι με μια τέτοια σιγουριά για το γυναικείο αυνανισμό, ενώ είσαι άντρας, δε μπορεί να μη περιμένεις απάντηση. Αν αυτό ίσχυε, λυπάμαι αλλά λανθάνεις.
Όπως θα είναι αστείο για μια γυναίκα να μιλήσει με τέτοια σιγουριά για το τί αισθάνεται ένας άνδρας κατά τη σεξουαλική πράξη πχ...γιατί απλά θα είναι γυναίκα! 
Είναι φύσει αδύνατο να ξέρει ένας άντρας τα συναισθήματα μιας γυναίκας στον αυνανισμό ή στο σεξ ή σε οτιδήποτε άλλο, όπως και το αντίθετο όσον αφορά τους άντρες.

Παρότι λοιπόν θεωρείς ότι δεν έχω γνώμη, κάτι το οποίο δε πρόκειται να προσπαθήσω να διαψεύσω(το ποια είμαι, όπως προείπα, πολύ απλά δε το ξέρεις, οπότε μόνο γραφική θα ήμουν αν έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία),θα ακολουθήσω το παράδειγμα του Αλβέρτου(γιατί ναι τα καλά παραδείγματα που με αποτρέπουν από το να εμπλακώ σε ηλίθιες προσωπικές αντιπαραθέσεις, με χιούμορ κι αξιοπρέπεια, τα ακολουθώ!) και θα ευχηθώ σε όλους μας η επόμενη χρονιά να φέρει υγεία(γιατί σε όλους αξίζει να έχουν), αγάπη(γιατί η έλλειψη της φέρνει δυσάρεστα αποτελέσματα σε εμάς και τους γύρω μας) και ουσία στην ύπαρξη μας ως ανθρώπους..

Καλή χρονιά με πολλά και πραγματικά συναισθήματα!!!!!{#emotions_dlg.beer}

Υ.Γ. Pentatonikos, τελευταία, απολαμβάνω απίστευτα τις τοποθετήσεις σου! +1 !

Post αρνητικής αξιολόγησης
Post αρνητικής αξιολόγησης
klefths
Συγχορδία Μινόρε
Chat
30.12.2011, 18:55

Δεν υπαρχει καμια σοβαρη επιστημονικη μελετη που να ισχυριζεται πως ο αυνανισμος δημιουργει επιπλοκες για την υγεια του ανθρωπου, ανδρα η γυναικας, εκτος βεβαια οταν γινεται καταχρηστικα, ωστε να μην μπορει καποιος να ικανοποιειται απο μια φυσιολογικη ερωτικη πραξη, παρα μονο μεσο του αυνανισμου.
Αντιθετα εχουν ακουστει κατα καιρους γνωμες υπερ, μια προσφατη ερευνα εβγαλε το συμπερασμα πως ατομα που αυτοικανοποιουνταν ειχαν λιγοτερες πιθανοτητες εμφανισης καρκινου του προστατη.
http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1036

Παράθεση:

Το μέλος Spartan-Werewolf στις 30-12-2011 στις 09:48 έγραψε...
...

Θέματα που αφορούν το sex θεωρούνται ως θέματα taboo για την Ελληνική διαδικτυακή «κοινότητα» των forums και ως είναι φανερό «κλειδώνονται» τάχιστα από την γένεση τους η’ κατά την σύντομη ύπαρξη τους.

...

Και στο παρόν θέμα η ίδια –ακριβώς- σεμνοτυφία είναι ορατή…

...

Πολυ σαφες και αληθινα οσα λες φιλε Spartan.

Τσεκαρε τις διαφορες στο ελληνικο και το αγγλικο wikipedia στο θεμα "αυνανισμος" η "masturbation" για την επεληθευση. Οι φωτο -η η ελλειψη τους- μιλανε απο μονες τους!
Μονο κρυφο δεν ειναι αλλωστε, το ποσο πουριτανοι (η μαλλον κρυφο-πουριτανοι) ειναι οι Ελληνες στην μεγαλυτερη πλειοψηφια τους, αυτο αποδικνειεται περιτρανα, καθημερινα, στην πραξη, ακομα και σε σε διεθνες επιπεδο.
Εδω κοντευουν να μας ξεπερασουν μουσουλμανικες χωρες οπως η Τουρκια στα θεματα της σεξουαλικης απελευθερωσης, ενω ολες οι δυτικοευρωπαικες, -μηδεμιας εξερουμενης- μας εχουν αφησει πισω προ πολλου, καθως εμεις στρουθοκαμηλιζουμε για να μην παραδεχτουμε τα ολοφανερα.
Εχουμε φτασει σε σημειο να γνωριζουμε περισσοτερα για τον αυνανισμο στην αρχαιοτητα απο οτι στην σημερινη εποχη.
Για τετοιο στενομυαλισμο μιλαμε.

Ποιος φταιει λοιπον για την αναγωγη ολων των σεξουαλικων θεματων σε θεματα "ταμπου"?

Βασικος και μονος υπαιτιος ειναι η εκκλησια, η οποια εχει χαρακτηρισει την αυτοικανοποιηση ως αμαρτια!
Η ιδια εκκλησια που για τα "τρενακια" του Αγιου ορους κανει εδω και χρονια τουμπεκι, η εκκλησια, που μεσω των διεστραμενων εκπροσωπων της ασελγει επανηλημενα σε ανηλικα αγορακια, η Ορθοδοξη εκκλησια που εχει γινει η μεγαλυτερη εταιρια ελπιδας στην Ελλαδα, με offshore, χρηματιστηρια, μετοχες και ακινητα. Μοντερνα, μονο εκει που την συμφερει.
Η εκκλησια ειναι που ποτιζει τα μυαλα μας με σκοταδισμο τυπου "πιστευε και μη ερευνα", καθως, -σε αντιθεση με την επιστημη που ερευνα για να αποδειξει-  εξακολουθει να θεωρει την αυτοικανοποιηση ανδρων και γυναικων ΑΜΑΡΤΙΑ!!!

Δεν ειναι δυνατον σημερα η θρησκεια να μπορεσει να αντικαταστησει -ουτε καν να κατανοησει- τις υπολοιπες επιστημες, οποτε, οποιαδηποτε αναφορα σε ορους που προερχονται απο αυτην του στυλ "αμαρτια", "διαστροφη", "ανωμαλια" για πραγματα φυσικα και καθημερινα, το μοινο που αποδικνειει ειναι την ανικανοτητα παραδοχης και επεξηγησης τετοιων "φαινομαινων" απο την πλευρα της και περιθωριοποιηση ολων αυτων που αναμασανε τις οπισθοδρομικες της ιδεες.

Ακομα και αυτην τη στιγμη, πολλοι απο εμας εξακολουθουν να εχουν τις συγκεκριμενες, στενομυαλες σκοταδιστικες αντηληψεις για πολλα θεματα, με αποτελεσμα οι ιδιοι να τα αναγουν σε "ταμπου", -ενω οι υπολοιποι σε αποδεχτες αληθειες και γεγονοτα- τις οποιες δε αντηλιψεις τους, οι σκοταδιστες υπερασπιζονται με εκπληκτικο ζηλο, παρ' ολο το οτι, επιστημονικα, οι θεωριες που επικαλουνται εχουν καταριφθει εδω και τουλαχιστον εναν αιωνα.
Τι αποτελεσματα μπορει να εχουν τετοιες αντηληψεις μπορει να κατανοησει ευκολα κανεις, αν για παραδειγμα σκεφτει τι ψυχολογικα προβληματα μπορει να δημιουργησει στο παιδι του ενας, -με τετοιο τροπο σκεφτομενος ανθρωπος- πιανοντας το στα "πρασα" την ωρα που αυτοικανοποιειται, η στον εαυτο του την ωρα που η γυναικα του τον τσακωνει "να το παιζει".

Αρα, οι γνωμες τους σεβαστες αλλα αχρειαστες, ατεκμηριωτες και πολυ συχνα επικινδυνες.

Παράθεση:

...

Θέλεις να κάνουμε ένα πανεύκολο test, αναφέροντας όλα τα είδη του γυναικείου αυνανισμού, τις επί μέρους τεχνικές τους, το ότι ο γυναικείος αυνανισμός μπορεί να λειτουργήσει και σαν προκαταρκτικό στάδιο (προκαταρκτικό παιχνίδι) μιας σεξουαλικής επαφής η’ ακόμα κατά την διάρκεια της σεξουαλικής επαφής σαν επιταχυντής του γυναικείου οργασμού η’ ακόμα και σαν δραστηριότητα (με τα ανάλογα βοηθήματα…) ώστε να παραχωρηθεί στην γυναίκα η αίσθηση της Dual Penetration κατά την διάρκεια της σεξουαλικής επαφής, για να δούμε πόσο εύκολα και γρήγορα θα «κλειδωθεί» και αυτό το θέμα?…

...

Πως θα κανουμε συζητηση, την ωρα που μερικοι θεωρουν τον αυνανισμο ντροπη?
Που δεν αποδεχονται καν την υπαρξη του, ποσο δε τις οποιες ευεργετικες του ιδιοτητες?
Που τα εκλεπτυσμενα τους αισθηματα βραχυκυκλωνουν και προσβαλονται, καθε φορα που διαβαζουν οτι οι φυσιολογικοι ανθρωποι αυνανιζονται και μαλιστα συχνα - πυκνα?
Που εχουν γαλουχηθει να θεωρουν αυτον που αυτοικανοποιειται πνευματικα, ψυχικα και σωματικα αρρωστο?
Κατι το διεσταμμενο και ανηθικο, που συμβαινει μακρυα απο εμας και στα χειροτερα σπιτια?
Ενω την ιδια ωρα, αυτοι οι ιδιοι, οι διαφωτιστες τους, οι γονεις τους, τα παιδια τους, ακομα και τα κατοικιδια τους επιδιδονται στην αυτοικανοποιηση?

Οπως εγινε και στην αλλη σηζητηση η οποια τελικα κλειδωθηκε, νομιζω πως κι εδω θα δουμε να εξελισσεται η ιδια, γνωστη πατερνα αποστολης απαντησεων,  πρωτα με επιχειρηματα, μετα διχως επιχειρηματα, επειτα απλη κοροιδια, δυσανασχετιση, κατηγοριες για "εκμαιευση σεξουαλικων πληροφοριων", "ειστε εναντια στους κανονισμους του φορουμ", "αυτα που γραφετε με πληγωνουν βαθυτατα", "αφηστε με υσηχο/η",  "σαταναδες!" στο τελος θα κατηγορηθουμε και σαν ανωμαλοι μεχρι να καταφερουν καποιοι να κλειδωσουν και αυτο το θεμα.

Γινεται συζητηση ετσι?

Παράθεση:

...Αν η διαχείριση του forum μπορεί να αποδεχτεί δημόσια, -μέσω έσου- αυτήν την ευγενική πρόκληση, που θα γίνει με πάσα χρήση κοσμιότητας για ειλικρινή συζήτηση, gimme a call…

Don't hold your breath...

antwnispatra
Φθασμένος
Chat
30.12.2011, 19:06

Καλή

χρονιά.

antwnispatra
Φθασμένος
Chat
30.12.2011, 20:01

Παράθεση:

Το μέλος Spartan-Werewolf στις 30-12-2011 στις 09:48 έγραψε...

Αν η διαχείριση του forum μπορεί να αποδεχτεί δημόσια, -μέσω έσου- αυτήν την ευγενική πρόκληση, που θα γίνει με πάσα χρήση κοσμιότητας για ειλικρινή συζήτηση, gimme a call…

-----------------
«… και με το φως του λύκου επανέρχονται»

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spartan-Werewolf στις 30-12-2011 10:10 ]

Στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σκοινί...

και ξαφνικά μιλάει το ίδιο το σκοινί!

pastella
MusicHeaven Guru , Forum Moderator
Chat
30.12.2011, 20:36

{#emotions_dlg.oops}

Παιδιά στο επόμενο εκτός θέματος ποστ ή σε προσωπική επίθεση το θέμα θα κλειδώσει. Και θα κλειδώσει όχι για το περιεχόμενό του αλλά γιατί η συζήτηση έχει ξεφύγει εδώ και μερικά ποστς.

Θέλετε να γράψετε κάτι επί του θέματος; γράψτε. Ενοχλείστε από έναν συνομιλητή σας; Λύστε το αλλού και μη μεταφέρετε τις ίντριγκές σας σε κάθε θέμα.

Χρονιάρες μέρες μην πατάμε junk, άντε...

rouli726
Φθασμένος
Chat
30.12.2011, 21:22

-----------------
http://patrinia.blogspot.com

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 30-12-2011 21:23 ]

Spoiler
Σολίστ
Chat
30.12.2011, 21:24

Εγώ πάντως δεν είδα σε όλο το θέμα που διάβασα κάποιον να θεωρεί τον αυνανισμό... σατανισμό. Ίσα ίσα που έχουν κατατεθεί σοβαρότατες απόψεις, ιδιαίτερα στα πρώτα ποστ που καθώς φαίνεται κάποιοι απαντούν χωρίς να τα έχουν διαβάσει πρώτα. Υπάρχουν βέβαια κάποιοι που βλέπουν μάγισσες, και μάλιστα χρησιμοποιούν τις ίδιες εξορκιστικές μεθόδους που λένε ότι απεχθάνονται. Καλά, γνωστές οι κωλοτούμπες όταν υπάρχει θολούρα στο μυαλό και κρίνουν εξ' ιδίων τα αλλότρια. Παμ' παρακάτ'... .

Όπως έχω πει και σε προηγούμενο ποστ, ο αυνανισμός είναι ο φυσιολογικός τρόπος ανακάλυψης της σεξουαλικότητάς μας σε μικρή ηλικία. Αναφορικά με τις διαφορές στα κοριτσάκια και αγοράκια, χωρίς να μπορώ να είμαι σίγουρος γι' αυτό που θα πω όμως, έχω την εντύπωση ότι τα αγοράκια σε μικρή ηλικία, λόγω του ότι είναι λίγο πιο εξερευνητικά και ίσως να έχουν περισσότερη περιέργεια προς το ίδιο τους το σώμα, ανακαλύπτουν πολλά πράγματα νωρίς. Ξαναλέω αυτό είναι η αίσθησή μου και δεν αποτελεί θέσφατο. Θα ήθελα εδώ τη δική σας άποψη.

Τέλος, νομίζω πως η καλύτερη αντίδραση ενός γονέα, στην ατυχή στιγμή που κατα λάθος βρεθεί μπροστά σε μια τέτοια ιδιαίτερη και προσωπική στιγμή του παιδιού του είναι.... η μη αντίδραση. Πρόκειται για κάτι το φυσιολογικό. Συνεπώς δεν πρέπει να προκαλεί εντύπωση.

-----------------
Στα έξι μου ήθελα να γίνω μάγειρας, στα εφτά μου Ναπολέων και από τότε η φιλοδοξία μου μεγαλώνει συνεχώς.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spoiler στις 30-12-2011 21:25 ]

inkve
Φθασμένος
Chat
30.12.2011, 22:41

klefths συμφωνω πολυ με οσα ειπες περι εκκλησιας αλλα μην τα παραφουσκωνεις....κατανοω και συμεριζομαι την αγανακτηση σου απλα δεν νομιζω πως ειμαστε ΤΟΟΟΣΟ ΠΙΣΩ....μαζι σου ειμαι βασικα απλα θελω να βλεπω το ποτηρι μισογεματο..

απο εκει και περα εγω προσωπικα θα συμφωνησω 1000% με τον spoiler διοτι θεωρω(και ετσι ειναι δηλαδη) τον αυνανισμο αναποσπαστο και απαραιτητο μονοπατι για την εξερευνηση του εαυτου μας στον ερωτικο τομεα...περαιτερω αναλυση σε αυτο δεν χρειαζεται...ολοι μας αυνανιστηκαμε....ολοι μας αυνανιζομαστε....τα λογια περιτευουν.....

απλως οι στιγμες του αυνανισμου ειναι προσωπικες...οποτε η ταση των περισσοτερων για μυστικοπαθεια ισως και ενοχληση οταν μια συζητηση φτανει εκει ως ενα βαθμο δικαιολογειται..

θα μου πειτε και αλλες στιγμες προσωπικες ειναι και συζητιουνται ελευθερα....ενταξει...ο αυνανισμος εχει την ιδιαιτεροτητα του θελουμε δεν θελουμε....δεν θα συζητησεις ας πουμε με τον καθενα τι ομορφα αυνανιστηκες σημερα το πρωι...πιστευω ολοι μας καταλαβαινουμε αυτη την λεπτη διαφορα...

και εμενα με ενοχλει αυτη η ταση προς τον πουριτανισμο,περιεργως ομως αυτη η ταση παρατηρειται ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ στο θεμα του αυνανισμου....ισως εχει να κανει με αυτη την "ιδιαιτεροτητα"που εγραψα παραπανω

Hastaroth
Βετεράνος
Chat
31.12.2011, 14:31

Δέν παρατηρείται μόνο στο θέμα τού αυνανισμού αυτός ο πουριτανισμός-εγώ θα το έλεγα "επιφύλαξη"-αλλά και σε άλλες περιπτώσεις.Γιά παράδειγμα,ουδείς συζητά με τον καθένα περί τού περιεχομένου τής κενώσεως τού εντέρου του,που κι'αυτό είναι προσωπική στιγμή,ασχέτως άν αποτελή τον "επίλογο" μιάς φυσιολογικής βιοχημικής διεργασίας.....

Μάλιστα,δέν έχει εξηγηθεί ακόμη γιατί ο άνθρωπος είναι το μόνο ζωικό είδος που αντιμετωπίζει τον αυνανισμό και τήν απομάκρυνση τών παραπροϊόντων τής πέψης του (και την συνουσία) ώς λειτουργίες που πρέπει να τίς εκτελή μακρυά από τα βλέμματα τών άλλων συνανθρώπων του,ενώ σε άλλα ζωικά είδη βλέπουμε ότι αυτή η "επιφυλακτικότητα" δέν υφίσταται (π.χ. όσοι έχουν/είχαν σκύλο θα έχουν σίγουρα δεί το κατοικίδιό τους να ζευγαρώνη και επίσης άν πρόκειται γιά σκύλο και όχι σκύλα,θα το έχουν δεί κάποιες φορές να τρίβη το πέος του στο πόδι τους-ή να επιχειρή να το τρίψη-και όσο γιά την αφόδευση και διούρηση,άς μήν το συζητήσουμε,μέχρι και φαράσι πρέπει να κουβαλάνε πλέον μαζί τους όσοι βγάζουν το σκυλί τους βόλτα...).  

-----------------
Τό ζήτημα δέν είναι μεταξύ υμών και ημών,αλλά μεταξύ ημών και υμών

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 31-12-2011 14:32 ]

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 31-12-2011 14:33 ]

vasiakar
Περαστική Νότα
Chat
10.11.2014, 17:19

το να αυνανιζεσαι κανεις ειναι κακο?πειτε μου

Ner0
Συγχορδία Μινόρε
Chat
10.11.2014, 18:04
Ναι αλλα με 3 ¨πάτερ ημών", καθάρισες.
tallos
Φθασμένος
Chat
10.11.2014, 20:31
εγω νομιζα ότι γυμνάζω το δεξι μου χερι
Hastaroth
Βετεράνος
Chat
11.11.2014, 09:41

Και άν κάποιος είναι αριστερόχειρας;

Chrysanna
Σολίστ
Chat
11.11.2014, 10:43

Πρέπει να βάλετε κι ένα μουσικό όργανο στην υπόθεση.

Θ' ανεβάσει την τηλεθέαση και θα ταιριάζει περισσότερο με το ύφος της σελίδας {#emotions_dlg.rolleyes}

Hastaroth
Βετεράνος
Chat
11.11.2014, 20:21

Υπάρχει ένα μουσικό όργανο κατάλληλο γιά την συζήτηση.

Είναι το τρομπόνι.

Παρατηρήστε ποιές κινήσεις κάνει ένας τρομπονίστας με το δεξί του χέρι την ώρα που το παίζει (το τρομπόνι εννοώ...)