ελληνική μουσική
    514 online   ·  210.840 μέλη

    Εγκαταλείπει τις πίστες ο Πασχάλης Τερζής

    AlfaWolf
    17.09.2010, 02:39

    Έπειτα από τριάντα οχτώ χρόνια γεμάτα από επιτυχίες, κορυφαίους δίσκους αλλά και χορτασμένος από την αγάπη του κόσμου, ο σπουδαίος καλλιτέχνης του λαϊκού τραγουδιού, Πασχάλης Τερζής αποφάσισε να εγκαταλείψει τις νυχτερινές πίστες σηματοδοτώντας έτσι το τέλος μιας εντυπωσιακής πορείας.

    Ο λαϊκός βάρδος επρόκειτο να συνεργαστεί με την υπέροχη κυρία του ελληνικού τραγουδιού, Μαρινέλλα, η συνεργασία τους όμως δεν θα γίνει καθώς ο Πασχάλης Τερζής επέλεξε να γυρίσει σελίδα στη ζωή του και να απέχει από τα νυχτερινά σχήματα. Πλέον οι εμφανίσεις του θα είναι λίγες και κυρίως σε συναυλιακούς χώρους.

    Ήδη εδώ και δύο χρόνια ο καλλιτέχνης δεν εμφανίζεται σε κάποιο μαγαζί, όλοι όμως εκτιμούσαν ότι απλά πρόκειται για μια πρόσκαιρη περίοδο ξεκούρασης και σύντομα ο αγαπημένος μας τραγουδιστής θα ήταν έτοιμος να μας χαρίσει και άλλες ωραίες στιγμές.

    Απ' ότι φαίνεται όμως η απόφαση είχε παρθεί και μάλιστα ο ίδιος εξέφρασε τις σκέψεις του πριν από λίγες μέρες στην εφημερίδα Μακεδονία.

    ''Δεν έχω να δώσω κάτι. Κουράστηκα τριάντα οχτώ χρόνια. Δεν μου λείπει το τραγούδι. Τραγουδάω και μόνος μου και σε συναυλίες άλλων.'' δήλωσε.

    Η διαδρομή του στα νυχτερινά μαγαζιά, θεωρεί ο δημοφιλής τραγουδιστής, είναι ένα κεφάλαιο που έκλεισε για αυτόν.

    Δεν εγκαταλείπει όμως επ' ουδενί λόγο, το τραγούδι εντελώς, ήδη έχει δρομολογήσει ένα νέο CD για τον επόμενο χρόνο και δύο συναυλίες στην Αυστραλία. Του είχαν γίνει άπειρες προτάσεις από τους Έλληνες ομογενείς εδώ και χρόνια, αλλά μέχρι τώρα δεν το αποφάσιζε, η αποχή του όμως από τις νυχτερινές πίστες φαίνεται του αφήνει το περιθώριο να πραγματοποιήσει το υπερατλαντικό ταξίδι.

    Παρά το γεγονός ότι ο αγαπημένος τραγουδιστής ήθελε να καρποφορήσει μια συνεργασία με την Μαρινέλλα, επιθυμία του είναι να μην κάνει πάνω από δεκαπέντε εμφανίσεις το χρόνο, γεγονός που καθιστά αδύνατη τη συνεργασία τους.

    Δήλωσε χαρακτηριστικά ότι ήταν υπερβολή να δουλεύουν τα μαγαζιά έξι μέρες την εβδομάδα και έτσι μπορεί να είναι και καλό το ότι πλέον δουλεύουν μόνο Παρασκευή και Σάββατο. Ο καημός του δε, είναι να μη χαθεί το λαϊκό τραγούδι, όπως λέει αλλά η καινούρια γενιά θεωρεί ότι δεν έχει τα βιώματα της παλιάς.

    Πηγή: www.cosmo.gr

     



     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 24-09-2010 15:46 ]


    επισυναπτόμενα: pasxTer.jpg 
    ilias-nekt
    23.09.2010, 20:35

    Αναμφιβολα, απο τους πολυ αγαπημενους και μεγαλους τραγουδιστες του λα'ι'κου τραγουδιου.

    Ξερετε,ομως,τι ειχε πει καποτε η αειμνηστη Ρενα Βλαχοπουλου και μαλλον,εχει δικιο,για τους ηθοποιους;

    Στην περιπτωση μας ο τραγουδιστης, ''Πρεπει να αποσυρεται,οταν πια ειναι στην κορυφη,για να τον θυμαται ο κοσμος...Αν αποσυρθει,κατα την κατιουσα της καριερας του,δηλ. λογω κακων δισκογραφηκων επιλογων,live εμφανισεων,και αλλων λανθασμενων κινησεων, τοτε ''ξεπεφτει'' και στα ματια του κοσμου''

    Ο συγκεκριμενος ομως καλλιτεχνης,νομιζω,καλα εκανε και μαλιστα βρισκω πολυ σωστη την κινηση του να κανει περιστασιακες εμφανισεις,διατηρωντας την καλη φημη του.


    XeniaRodo
    23.09.2010, 23:21

    συμφωνώ!


    jorge
    23.09.2010, 23:29
    Μέτριος, που απλά αναδείχθηκε επειδή δεν είχε να ανταγωνιστεί μεγάλους τραγουδιστές. Συμπαθέστατος παντως.
    Japan88gr
    23.09.2010, 23:55

    Αγαπημένος.. σωστη η αποφαση νομίζω,

    στις τελευαίες του δουλειές είχε ξοδευτεί άδικα με μετριότατα κομματια.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 23-09-2010 στις 23:29 έγραψε...

    Μέτριος, που απλά αναδείχθηκε επειδή δεν είχε να ανταγωνιστεί μεγάλους τραγουδιστές. Συμπαθέστατος παντως.

     

    Διαφωνώ.. το ίδιο θα μπορούσαμε να πούμε και για τον Μητροπάνο..

    αν εξαιρεσεις τις δουλειές με Μουτση, Τόκα και Μικρούτσικο.

     

    σπουδαία φωνη γα μένα..

     

     

     

     

     

     


    jorge
    24.09.2010, 00:19
    Νομίζω δε συγκρίνονται. Ο Μητροπάνος είναι σπουδαίος ερμηνευτής με απίθανο μέταλλο, ενώ ο άλλος αναδείχθηκε μέσα από τα γαρύφαλλα και την πίστα των δεκαετιών του 80. Όσο βαρύ κι αν ακούγεται, θεωρώ οτι ο Τερζής δεν έκανε καλό στο λαϊκό, ίσα-ίσα το "σκύλεψε". Αυτά τα πανηγυρτζίδικα "αααααα" του Τερζή, έχουν τώρα καμιά σχέση με τα επιβλητικά του Μητροπάνου; Δε νομίζω :)
    Japan88gr
    24.09.2010, 00:23

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 24-09-2010 στις 00:19 έγραψε...

    Αυτά τα πανηγυρτζίδικα "αααααα" του Τερζή, έχουν τώρα καμιά σχέση με τα επιβλητικά του Μητροπάνου; Δε νομίζω :)

    και γω.. {#emotions_dlg.biggrin}

     

    εχει σπουδαία φωνη για μενα παντως και ο Τερζής,

    τη γουστάρω πιο πολύ απο του Καζαντζίδη.

     

    Τώρα γούστα είναι αυτα..

     

     


    Japan88gr
    24.09.2010, 00:29

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 24-09-2010 στις 00:19 έγραψε...

    Νομίζω δε συγκρίνονται. Ο Μητροπάνος είναι σπουδαίος ερμηνευτής με απίθανο μέταλλο, ενώ ο άλλος αναδείχθηκε μέσα από τα γαρύφαλλα και την πίστα των δεκαετιών του 80.

     

    Γιατί σνομπάρουμε το γαρυφαλο;;

     

    απο τα γαρύφαλα αναδείχθηκε ένας Αγγελόπουλος..


    AlfaWolf
    24.09.2010, 00:55

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 24-09-2010 στις 00:19 έγραψε...

    Νομίζω δε συγκρίνονται. Ο Μητροπάνος είναι σπουδαίος ερμηνευτής με απίθανο μέταλλο, ενώ ο άλλος αναδείχθηκε μέσα από τα γαρύφαλλα και την πίστα των δεκαετιών του 80. Όσο βαρύ κι αν ακούγεται, θεωρώ οτι ο Τερζής δεν έκανε καλό στο λαϊκό, ίσα-ίσα το "σκύλεψε". Αυτά τα πανηγυρτζίδικα "αααααα" του Τερζή, έχουν τώρα καμιά σχέση με τα επιβλητικά του Μητροπάνου; Δε νομίζω :)

     

    Σαν τον Τερζή μακάρι να είχαμε κι άλλους αγαπητέ jorge

    αυτά τα αααα ααααα που τα λες πανηγυρτζίδικα ας βρεθεί κάποιος να τα κάνει τόσο σωστά όσο ο Τερζής

    ο άνθρωπος ανεβοκατέβαζε κλίμακες σαν να ήταν όργανο και στραγάλια οι νότες του

    Μ αρέσει ο Μητροπάνος αλλά έχω πολύ πιο ψιλά το Τερζή σαν φωνή

    το μόνο που του καταλογίζω είναι μερικές επιλογές του αλλά σαν φωνή (για μένα) δεν υπάρχει

    και πιστεύω ότι σωστά έπραξε που σταμάτησε τώρα για να τον θυμόμαστε έτσι ΦΩΝΑΡΑ


    jorge
    24.09.2010, 01:03

    ΟΚ, ώστε ο Τερζής ανώτερος από Μητροπάνο και Καζαντζίδη :)

     


    Japan88gr
    24.09.2010, 01:08

    Δεν χρειαζεται να τους  συγκρινουμε, δε το έχουν ανάγκη κιόλας,

    Ο καθένας τους έχει μιλήσει με το έργο του.. και γι αυτόν θα μιλήσει μονάχα ο χρόνος..


    AlfaWolf
    24.09.2010, 01:11

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 24-09-2010 στις 01:03 έγραψε...

    ΟΚ, ώστε ο Τερζής ανώτερος από Μητροπάνο και Καζαντζίδη :)

     

     

    Δεν ειπα για Καζαντζιδη...

    αν πρεπει να δωσω μια σειρα αναμεσα σε αυτους

    1 Καζατζιδης

    2 Τερζης

    3 Μητροπάνος


    Japan88gr
    24.09.2010, 01:30

    (εκτος θέματος)

     

    διαφορετικές σχολές ερμηνείας..

     

    Σχολή Αγγελόπουλου - ''Μανόλια''

     

     

    Σχολή Καζαντζίδη - ''Μανόλια''

     


    -----------------
    Πρέπει να νικήσουμε τις μικρές αρετές, την ευγένεια, τη λύπη, τη σκοπιμότητα. Τις μικρές αρετές φοβάμαι πιο πολύ από τις μεγάλες κακίες, γιατί έχουν ωραίο πρόσωπο και εύκολα ξεγελούν. Νίκος Καζαντζάκης https://www.youtube.com/user/japan88gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Japan88gr στις 24-09-2010 01:31 ]


    periigitis
    24.09.2010, 09:45

    Το λαικό τραγούδι θέλει κυρίως ΨΥΧΉ. Η ΦΩΝΗ έρχεται μετά. Ο Μητροπάνος δεν πολυπατάει στις νότες αλλά τον θεωρώ πολύ καλό ερμηνευτή.

    Ο Τερζής άρχισε τα πολλά "αααα" όταν κάποιοι του είπαν πως είναι ο νέος Καζαντζίδης! Καμμία σχέση! Πέρα του ότι φωνές σαν του Καζαντζίδη βγαίνουν κάθε 500 χρόνια (Μ.Χατζιδάκις έφη), ο τραγουδιστής είναι και οι επιλογές του. Ο ένας έχει πει (και) μεγάλα, πολύ μεγάλα τραγούδια ενώ ο άλλος τραγούδια πίστας.

    Προσωπικά δεν μ' αρέσει η χροιά της φωνής του Τερζή. Σαν άνθρωπος μου είναι συμπαθής.

    Αν έπρεπε να βάλω τους λαικούς τραγουδιστές σε κάποια σειρά

    1α)Καζαντζίδης, Μπιθικώτσης (για διαφορετικούς λόγους ο καθένας) 

    1β) Ξυλούρης

    ....... [ΤΟ ΧΑΟΣ].......

    χ99) Μητσιάς, Μητροπάνος κλπ


    reteos
    24.09.2010, 10:21

    Βρε παιδιά γιατί μπήκατε στην διαδικασία της συγκρίσεως ;

    Ο καθένας έχει το δικό του στύλ . Δεν νομίζω ότι υπάρχει  σχετικό κριτήριο.

    Εξ άλλου ο καθε ακροατής  έχει το δικό του  γούστο .

    Το θέμα είναι ότι θα στερηθούν οι θαμώνες ,  των Κέντρων Διασκέδασης ,την όμορφη φωνή του συμπεθέστατου

    αυτού τραγουδιστή .


    Korios
    24.09.2010, 11:53

    Καταθέτω την ταπεινή μου άποψη.

    Ο τραγουδιστής εκτός από την φωνή κρίνεται και από τις επιλογές του. Κρίνεται και από τα τραγούδια.

    Από αυτό άλλωστε ορίζεται ο τραγουδιστής φαντάζομαι.

    Ο Πασχάλης Τερζής ασφαλώς με σπουδαία φωνή αλλά με σχεδόν ασήμαντο ρεπερτόριο. Περί "τσαλκάντζας" και κλαψοέκφρασης ούτε λόγος. Σίγουρα πρωταθλητής.

    Ο Καζαντζίδης τεράστιος σε μέγεθος φωνής αλλά και με μεγάλες διαφοροποιήσεις στα τραγούδια. Μαζί με τα χιλιάδες κλαψορέμπελα τραγούδια ευτυχώς είπε και αρκετά πολύ μεγάλα άσματα, του Θεοδωράκη, του Καλδάρα, του Νικολόπουλου κλπ.

    Ο Μητροπάνος μικρότερο μέγεθος φωνής και τονικής σταθερότητας όμως ο σημαντικότερος και από τους τρεις λόγω επιλογών. Έχει πει ως επί των πλείστων πολύ μεγάλα τραγούδια.

    Κατά την γνώμη μου βέβαια μεγαλύτερος όλων ήταν και είναι ο Μπιθικώτσης. Ο πληρέστερος τραγουδιστής και σε φωνή και σε ρεπερτόριο αλλά και με συνθετικές δυνατότητες καθώς έγραψε και μερικά από τα σημαντικότερα λαϊκά τραγούδια.

    Τώρα σε σχέση με τα γαρύφαλλα... Όλοι οι προαναφερθέντες ανδρώθηκαν σε χώρους όπου η επιβράβευση του κόσμου φαινόταν στα γαρύφαλλα και όχι απλά στο χειροκρότημα. Σε άλλες χώρες πετάνε χαρτάκια, μπαλόνια, τζιτζιλόνια, ρούχα, στριγκάκια, κουραφεξαλάκια... Στην Ελλάδα πετάμε λουλούδια. Ευγενέστερο και συμβολικότερο θεωρώ...

    Όσο για την επιλογή του Πασχάλη Τερζή να αποσυρθεί; Απόλυτα σεβαστή. Μακάρι να είχαν κι άλλοι το θάρρος του.

    Οι πίστες σίγουρα θα φτωχύνουν. Το τραγούδι καθόλου...


    antreas_dr
    24.09.2010, 12:16

    Σωστός σε όλα ο Korios!

    Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα έγραψε.

     

    Αν και το topic γενικά έχει πάρει άλλη πορεία απο αυτη που άρχισε...


    kwstasagas
    24.09.2010, 14:43

    "Αυτά τα πανηγυρτζίδικα "αααααα" του Τερζή"

     

    Πάντως, όσα τραγούδια του κ. Τερζή έχουν υποπέσει στην αντίληψή μου, έχω παρατηρήσει ακριβώς το αντίθετο : ότι αποφεύγει να τα εμπλουτίσει με περιττές καψουρο - τζαλγάντζες και πανηγυρτζίδικα "αααααααα". Το υλικό [έστω, αυτό το "εμπορικό", που προοριζόταν για εφήμερα σουξέ] που κλήθηκε να υπηρετήσει, το τραγούδησε με μια κάποια "δωρικότητα" και με αξιοπρέπεια !!!

    Τώρα .... έπεσε και σε δύσκολη εποχή για το καημένο το λαϊκό τραγούδι .... Όταν, πλέον, αυτό είχε για τα καλά "αλλοτριωθεί" και "μπασταρδευτεί", όταν είχε χάσει τη "λαϊκότητά" του, όταν φόρεσε τα "κυριλέ" ρούχα του, όταν το ... "γήπεδό" του, στο οποίο πλέον θα "έπαιζε μπάλα", είχε μεταφερθεί για τα καλά στις πίστες των ελληνάδικων με θαμώνες κυρίως νεόπλουτους και γιάπηδες κλπ κλπ κλπ .... Για σκεφθείτε, αν αντί για το 1990 βρισκόμασταν .... 30 - 35 χρόνια πίσω, και ο κ. Τερζής είχε από δίπλα του έναν Μητσάκη, έναν Ζαμπέτα, έναν Καλδάρα κλπ να του γράφουν τραγούδια .... Είμαι σίγουρος ότι σήμερα θα μιλάγαμε για μία από τις καλύτερες λαϊκές φωνές που έβγαλε ο τόπος μας ......  

     

      


    Japan88gr
    24.09.2010, 15:34

    Το θέμα πρέπει να μετονομαστεί σε  :

    ''Εγκαταλείπει τις πίστες ο Πασχάλης Τερζής, αξιολόγηση πορείας 40 χρόνων σε δύο γραμμές...''


    -----------------
    Πρέπει να νικήσουμε τις μικρές αρετές, την ευγένεια, τη λύπη, τη σκοπιμότητα. Τις μικρές αρετές φοβάμαι πιο πολύ από τις μεγάλες κακίες, γιατί έχουν ωραίο πρόσωπο και εύκολα ξεγελούν. Νίκος Καζαντζάκης https://www.youtube.com/user/japan88gr

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Japan88gr στις 24-09-2010 15:35 ]


    AlfaWolf
    24.09.2010, 23:26

    Η άποψη του Γεράσιμου Ανδρεάτου για το θέμα...

    Ακούστε απόσπασμα απο την κουβεντούλα που ειχαμε.

    Ολόκληρη την κουβέντα θα μεταδοθεί από την εκπομπή

    Wolf On Air στο ραδιόφωνο του MH Στης 02/10/2010 και ώρα 20:00 - 22:00

    καθώς και στο e-περιοδικό μας μετά από απομαγνητοφώνηση