ελληνική μουσική
    402 online   ·  210.818 μέλη
    pianopassion
    13.02.2005, 19:38

    Kalispera se olous. Prosfata epesan sta xeria mou dyo cd ton Archive.
    To ''έou all look the same to me'' kai to ''Noise''. Emeina entyposiasmenos apo ti mousiki tous. Epitelous ena synxrono groop poy deinei synexeia sti megali istoria tis Rock mousikis. Poia h gnomh sas? Ego den ksero nomizo pos analogo kainoyrgio rock sigrotima den yparxei kai as exo meinei ligo piso logo tis strofis moy stin klassiki mousiki!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 08-07-2009 04:06 ]


    Sofia
    13.02.2005, 20:14
    Όταν έπεσε στα χέρια μου το ''You all look the same to me'' είχα πάθει πλάκα! Το άκουγα συνέχεια! Όταν έμαθα πλέον πως κυκλοφόρησε το ''Noise'', ανυπομονούσα να το ακούσω, αλλά απο την άλλη φοβόμουνα κιόλας μην απογοητευτώ..Τελικά όχι μόνο δεν απογοητεύτικα, αλλά το λάτρεψα κι αυτό! Τώρα θα ήθελα να ακούσω τις δύο πρώτες τους δουλειές το ''Londinium'' (1996) και το ''Take my head''(1999). Mε την πρώτη ευκαιρία..

    Πάντως αφού σου άρεσαν οι δύο αυτοί δίσκοι, θα σου πρότεινα να ακούσεις επίσης και Coldplay [''Parachutes''(2000) kai ''A Rush of Blood to the Head''(2002)]. Κινούνται στα ίδια περίπου πλαίσια.

    Orfeus
    13.02.2005, 23:20
    Coldplay .....ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!!!

    Αλλά και οι Keane Σοφία είναι πολύ καλοί. (Hopes & Fears)
    Έως Πάρα Πολύ Καλοί!!!

    Οι Coldplay, ήδη ....ανησυχούν!!!!


    Sofia
    13.02.2005, 23:25
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 13-02-2005 στις 23:20 έγραψε:

    Coldplay .....ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!!!

    Αλλά και οι Keane Σοφία είναι πολύ καλοί. (Hopes & Fears)
    Έως Πάρα Πολύ Καλοί!!!

    Οι Coldplay, ήδη ....ανησυχούν!!!!







    Με βρήσκεις απόλυτα σύμφωνη!! Τους είχα δει πέρσι όταν παίζανε support στους Travis, πριν βγάλουν το CD, και περίμενα πότε θα βγει να το αγοράσω! (McFarland είναι )
    Ev-Ger
    13.02.2005, 23:26
    Με τους ARCHIVE επιστρέψαμε στις μεγάλες ενορχηστρώσεις των Rock group, που είχαν λέίψει πια. Αν και λίγο υπερβολικός, ο παραλληλισμός τους με τους Pink Floyd νομίζω δεν είναι απόλυτα αυθαίρετος. Κάθε κομμάτι τους φτιάχνει ένα αυτόνομο σύμπαν που σε παρασύρει μέχρι να χαθείς ολοκληρωτικά μέσα του. Προσωπικά θεωρώ το "Again" ένα αντιπροσωπευτικότατο δείγμα του ενορχηστρωτικού μεγαλείου των ARCHIVE. Μαζί με τους συνεχώς ανερχόμενους (το FUNERAL, δισκος σοκ του 2004) ARCADE FΙRE νομίζω εγκαινιάζουν μια νέα εποχή στη σύγχρονη ροκ με ιδέες και ποιότητα δουλειάς που ξεπηδάει κατευθείαν από το ένδοξο παρελθόν.

    Επειδή όμως η αξία τους δεν πηγάζει μόνο απ' τις ενορχηστρώσεις αξίζει να σημειώσουμε την έκδοση του NOISE και σε unplugged version, που αναδεικνύει τη μελωδικότητά τους.

    Εγώ πάντως είμαι μαζί τους απ' την πρώτη στιγμή
    Orfeus
    13.02.2005, 23:28
    Quote:

    Το μέλος Sofia στις 13-02-2005 στις 23:25 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 13-02-2005 στις 23:20 έγραψε:
    [i]
    Coldplay .....ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!!!

    Αλλά και οι Keane Σοφία είναι πολύ καλοί. (Hopes & Fears)
    Έως Πάρα Πολύ Καλοί!!!

    Οι Coldplay, ήδη ....ανησυχούν!!!!







    Με βρήσκεις απόλυτα σύμφωνη!! Τους είχα δει πέρσι όταν παίζανε support στους Travis, πριν βγάλουν το CD, και περίμενα πότε θα βγει να το αγοράσω! (McFarland είναι )

    [/I]



    Επιτέλους!!!!!

    ΤΗΝΧ!!!!
    Sofia
    13.02.2005, 23:34
    Είδες που συμφωνούμε και σε κάτι??
    Orfeus
    13.02.2005, 23:39
    Για την Mc Farland είπα το ....επιτέλους!!!

    Πιστεύω ότι μουσικά, συμφωνούμε αφού σου αρέσουν οι Coldplay και οι Keane.


    pianopassion
    05.04.2005, 22:38
    Παρασκευή 13 & 14 Σάββατο Μαϊου έρχονται οι «ARCHIVE» για τρίτη φορά στην Ελλάδα.
    Οι συναυλίες θα γίνουν στο Gagarin205 (Λιοσίων 205). Προλάβεται!!!

    Πηγή: ο φίλος μου ο Θάνος…νάνε καλά.


    Έχω το απλούστερο γούστο, μου αρέσει μόνο το καλύτερο (Oscar)


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: pianopassion on 05-04-2005 22:43 ]
    pianopassion
    03.06.2005, 17:09
    Σήμερα 10 με 12 το βράδυ στο Rock FM 96,9 κάνουν πρόγραμμα οι ARCHIVE…

    W4TT4N4B3
    31.07.2005, 13:09
    Εγω βρεθει και στις 2 συναυλιες των Archive στη Θεσσαλονικη ( περσι και φετος). η 1η μου αρεσε περισσοτερο καθοτι ηταν παρων και ο τραγουδιστης του συγκροτηματος, ο οποιος πρεπει να ηχογραφει προσωππικο δισκο. δεν ειμαι σιγουρος αν αποχωρησε.

    Απο τα live τους εχω να πω οτι ειναι πιο ηλεκτρικα και δυνατα απο ο,τι τα studio. To κακο με τετοια συγκροτηματα ειναι οτι ορισμενα οργανα που περιεχονται στις studio εκτελεσεις δεν ακολοθουν το συγκροτημα στα live και τα ακουμε στη συναυλια αλλα οχι ζωντανα.

    Δε νομιζω οτι οι Archive πρεπει να συγκριθουν με τους Floyd. εχουν ορισμενες ομοιοτητες, αλλα αν παρατηρησει κανεις πως ξεκινησαν και πως εξελιχτηκε ο ηχος τους δε νομιζω οτι μοιαζουν τοσο πολυ στον ηχο ωστε να παρουσιαζουν τους Archive ως τους Floyd της σημερινης εποχης.

    Ακομα περισσοτερο δεν νομιζω οτι ο ηχος τους μοιαζει με αυτο των Coldplay. μπορει ελαχιστα κομματια, αλλα αν ακουσετε το Londinium που εχει και trip hop στοιχεια αλλα και αλλα κομματια, δε νομιζω οτι τα 2 συγκροτηματα εχουν μεγαλη σχεση.

    αν ενδιαφερεται κανεις να ακουσει κομματια απο το Londinium ή το Take my head πριν αγορασει τα συγκεκριμενα cd, ας με ενημερωσει. μπορω να σας στειλω μερικα δειγματα. παντως να ξερετε οτι το Take my Head και το Londinium δεν ειναι ακριβως στο στυλ του Noise και του You all look the same to me.
    MikeSalpi
    05.08.2005, 23:30
    δεν θα μπορούσα να συμφωνώ παραπάνω με τον φίλο Ev-Ger..και για τους απίστευτους archive αλλά και για τους νέους αλλά τόσο ώριμους rcade fire..βέβαια πρέπει να διαφωνήσω κάθετα με την sofia αφού όχι μόνο το noise δεν είναι σαν τα προηγούμενα αλμπουμ τους(το θεωρώ πιο συμβατικό και δίχως εξελικτικές διαθέσεις)..κάτι που δεν έχουν ούτε οι coldplay (παρόλο που τους θεωρώ σπουδαία μπάντα, όσον αφορά τα δύο πρώτα αλμπουμ τους γιατί το τρίτο...) οι οποίοι έχουν κρατήσει μια σταθερή συνθετική και ενορχηστρωτική συνταγή και δεν δείχνουν διάθεση για εξέλιξη. γι' αυτό κι επαναλαμβανουν τον εαυτό τους στο νεο δισκάκι τους(τώρα το πόσο πουλάει είναι κάτι που με προβηματίζει). για να μην ξεφεύγω οι archive είναι μία μπάντα που τόλμησε και με σύμμαχο το ταλέντο τους σε όλα τα επίπεδα έκανε σπουδαίες δουλειές. μάλιστα το ότι έρχονται συχνά στην ελλάδα δεν κούρασε το ελληνικό κοινό, που γεμίζει τους χώρους κάθε χρόνο αλλά ούτε κι αυτούς που μας αποζημίωσαν πάλι φέτος. και του χρόνου λεβέντες
    W4TT4N4B3
    06.08.2005, 03:29
    οι Αrcade Fire ειναι 1 ακομη αποδειξη οτι μπορεις να εχεις το δικο σου ηχο αλλα δε χρειαζεται ο δισκος σου να εχει μια βαρετη ομοιογενεια.
    εχω και τους 2 δισκους των Arcade και το Funeral εχει αξιοπροσεκτη ενορχηστρωση και γενικως ηχο.
    Panosfloyd
    07.07.2009, 15:06

    Χίλια thnx για τους keane άκουγα κομματάκια τους στο ραδιόφωνο αλλά δέν είχα μάθει συγκρότημα.........είναι πολύ καλοί!


    gikostas
    08.07.2009, 15:26

    Οι Archive πάντως έρχονται στο θέατρο Badminton στις 11 Σεπτεμβρίου.Έχω κλείσει ήδη εισητήρια.Είναι φοβεροί.