ελληνική μουσική
    636 online   ·  210.832 μέλη

    Αυτοενισχυομενη κονσολα.

    jethroomi
    18.09.2010, 17:06

    Φιλοι μου οι αναγκες ειναι οι εξης: Ακκορντεον, 2 φωνες. κιθαρα και ενιοτε κλαρινο και τυμπανα. Οι χωροι ειναι γαμοι, ταβερνες και αναλογες καταστασεις. Τι να προτεινω;

    BEHRINGER PMP

    YAMAHA EMX 512 SC


    cobal
    20.09.2010, 22:02

    Εγω θα προτιμουσα αυτη απο αυτοενισχυομενες αλλα γενικα προτιμω απλες κονσολες με αυτοενισχυομενα ηχεια.....

     

    http://www.thomann.de/gr/phonic_phppodk12_powerpod_k12.htm


    jethroomi
    21.09.2010, 02:04

    Φιλε cobal, ευχαριστω. Αλλά πες μου κατι για τις επιμαχες κονσολες.


    cobal
    21.09.2010, 19:36
    Σαν τι???
    jethroomi
    22.09.2010, 14:13

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 18-09-2010 στις 17:06 έγραψε...

    Τι να προτεινω;

    BEHRINGER PMP

    YAMAHA EMX 512 SC




    cobal
    22.09.2010, 15:42
    Φιλε μου κοιτα να δεις........ Δεν εχω εμπειρια με καποια απο αυτες αλλα αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι η Behringer δεν ειναι και καμια σπουδαια εταιρια αν και ενας φιλος μου εχει μια μικρουλα και αειναι ευχαριστημενος λεει....Οσον αφορα τη συγκεκριμενη Yamaha.... Δε ν μου αρεσουν οι συγκεκριμενες τυπου κονσολες γιατι προτιμω τα faders. Επισης απο οτι εχω ακουστα η Yamaha δεν ειναι και τοσο καλη στις κονσολες αλλα οσο να ναι απο την Behringer πρεπει να ειναι καλυτερη..... Η Phonic που σου προτεινα εγω σαν εταιρια μπορει να μην ειναι απο τις κορυφαιες αλλα ειναι αρκετα καλη....
    jethroomi
    23.09.2010, 16:03

    Φιλε cobal εχω κι εγω την ιδια αποψη, σ'ευχαριστω.


    killbill2
    27.10.2014, 22:31

    Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις αυτοενισχυόμενες κονσόλες (είμαι ψιλοάσχετος!).

    1. όταν πχ μια αυτοενισχυόμενη κονσόλα λέει ότι είναι πχ 500W, αυτό σημαίνει ότι θα ακουστούν 500W από το Left ηχείο και άλλα 500W από το Right ηχείο? ή θα ακουστούν 250W + 250W από το κάθε ηχείο;

    2. μπορώ να συνδεσω και το left και το right οutput την κονσόλας σε ένα και μοναδικό ηχείο; θα έχω 500W τότε από το ένα και μοναδικό ηχείο; (απλά είδα ένα καλώδιο που στην μια άκρη έχει δύο jack και στην άλλη βγάζει ένα jack, για αυτό και το ρωτάω!)

    3. τέλος, τι τύπος καλωδίου χρειάζομαι για τη σύνδεση κονσόλας με ηχεία; είναι αυτά τα 1/4 mono jack? πχ σαν και αυτό που έχω για να βάζω την ηλεκτρακουστική μου κιθάρα στην κονσόλα; ή θέλει άλλο καλώδιο;

    ευχαριστώ


    STEFANOS604
    28.10.2014, 10:21

    Για περισσότερες λεπτομέρειες για :

    Κονσόλααυτοενισχυόμενα ηχεία (ή active όπως αλλιώς λέγονται)  ΕΔΩ

    Τώρα στην ερώτηση σου:

    1. Ο ενισχυτής είναι 500w (2Χ250W για 2 ηχεία) . Θα πρέπει όμως να παίρνεις υπ’ όψη και την Impedance:πχ 2Χ250W /4 Ohm (γιατί αν είναι πχ στα 8 Ohm τότε η ισχύς πέφτει θεωρητικά στα 125 w ). Ο ενισχυτής παράγει την ισχύ ενώ τα μεγάφωνα ΔΕΝ παράγουν ισχύ απλά την αποδίδουν. Ακουστικά, ενισχυτής των  250 watt και ενας 500 watt διαφέρουν  σε ακουστική ένταση μόλις 3db decibel , που σημαίνει ότι ο 500watt είναι δυνατότερος  όχι όμως όσο ‘’υποδηλώνουν’’ τα watt, αφού η αύξηση ή η ελάττωση της ακουστικής έντασης είναι λογαριθμική (10logP2/P1 = db στο παράδειγμά μας 10 log500/250 = 3db ) και όχι αναλογική . Όμως αυτά τα 3db διαφοράς δίνουν στον 500άρη ενισχυτή τη δυνατότητα να μπορεί να αποδώσει δυνατότερη ηχηρότητα χωρίς να κάνει παραμόρφωση σε σχέση με τον 250άρη.Δηλαδή το ‘ταβάνι’ από  το οποίο αρχίζει να παραμορφώνει ο 500αρης είναι ψηλότερο από το του 250άρη.
    2. ΟΧΙ . Όμως ΝΑΙ σε διαφορετικά μεγάφωνα στο ίδιο Cabinet όπως συμβαίνει σε πολλές φορητές αυτοενισχυόμενες κονσόλες. (θα βρείς καλώδια όχι μόνο 2-πολικά αλλά μέχρι και 8-πολικά πχ τα speakon….)
    3. Και τέτοια. Όμως το θέμα ‘’καλώδια διασύνδεσης’’ είναι πολύ μεγάλο και δεν αναπτύσσεται σ’ ένα ποστάρισμα . Ρίξτε μια ματιά στο άρθρο: ‘’Καλώδια διασύνδεσης ηχείων’’ : ΕΔΩ 

     Ελπίζω να βοήθησα


    STEFANOS604
    28.10.2014, 17:21

    Δεν έχεις δίκιο. Αλλά αν το ορίζεις έτσι δεν θα διαφωνήσω αφού αυτό που προέχει είναι η κατανόηση περί τινος πρόκειται.....

    Δείτε πχ ΕΔΩ: ή ΕΔΩ ή στην περιγραφή ΕΔΩ:  ότι δεν διαχωρίζεται ο όρος και είναι σωστό αφού:

     Ο όρος active όχι μόνο για ηχεία έχει την έννοια ότι είναι συσκευές που τροφοδοτούνται , ενώ ο όρος passive συσκευές χωρίς τροφοδοσία. Εδώ στα ηχεία σημαίνει ότι έχουν ενισχυτή και άρα θέλουν τροφοδοσία.

    Το ενεργό crossover μπορεί να είναι ξεχωριστή συσκευή πχ ΕΔΩ: ή να είναι ενεργό crossover ενσωματωμένο πχ ΕΔΩ:


    STEFANOS604
    28.10.2014, 23:00

    Ακόμα και τα πάμφθηνα, χωρίς crossover, , ηχεία Υπολογιστή είναι και αυτά (active) και λέγονται ενεργά/αυτοενισχυόμενα (ο ενισχυτής βρίσκεται στο ένα ηχείο, αυτό που δέχεται το σήμα από το PC  και το άλλο παθητικό ηχείο  μέσω καλωδίου συνδέεται σ’ αυτόν τον ενισχυτή).


    STEFANOS604
    28.10.2014, 23:26

    To κείμενο που παραθετεις:

    Powered speakers, also known as self-powered speakers and active speakers, are loudspeakers that have built-in amplifiers.

    Τα Powered speakers, επίσης γνωστά και ως αυτοενισχυόμενα ηχεία και active /ενεργά ηχεία , είναι ηχεία που έχουν ενσωματωμένο ενισχυτή . Wikipedia

    Ναι κάποιος ,επίσης, το αναφέρει όπως λες στην ίδια σελίδα λέει όμως :’’… may be made between the terms..’’ και το όλο κείμενο , αν προσέξετε έχει αστερίσκο που υπόκειται σε edit

    Πιστεύω ότι , αφού στους τεχνικούς δεν υφίσταται αυτή η διαφορά, δεν αξίζει να το ψειρίζουμε σαν μουσικοί. 


    STEFANOS604
    29.10.2014, 08:47

    Παράθεση:

    Το μέλος zbutsam στις 28.10.2014, 23:43 έγραψε...
    Η διαφορά υφίσταται και είναι εξόχως σημαντική σε ό,τι αφορά τα ηχεία monitor.

    Κανένα σοβαρό monitor δεν μπορεί να είναι αυτοενισχυόμενο. Πρέπει να είναι ενεργό. Ο λόγος είναι το ενεργό crossover πριν την ενίσχυση.

    Σε προηγούμενο ποστ είπα:

    Αλλά αν το ορίζεις έτσι δεν θα διαφωνήσω αφού αυτό που προέχει είναι η κατανόηση περί τινος πρόκειται.....

    Δείτε πχ ΕΔΩ: ή ΕΔΩ ή στην περιγραφή ΕΔΩ:  ότι δεν διαχωρίζεται ο όρος και είναι σωστό αφού:

     Το ενεργό crossover μπορεί να είναι ξεχωριστή συσκευή πχ ΕΔΩ: ή να είναι ενεργό crossover ενσωματωμένο πχ ΕΔΩ:

    Και φυσικά η διαφορά υφίσταται και είναι σημαντική με ξεχωριστό crossover αλλά η ονομασία και τότε δεν διαχωρίζεται . (όχι φυσικά από μένα αλλά όπως είδες από : Wikipedia, από εταιρείες στα προσπέκτους , από καταστήματα που διαφημίζουν , ακόμα το άτομο που δίνει τις πληροφορίες που αναφέρεις στην wikipedia το έχουν υπό edit....)

    Πάντως ευχαριστώ για το σχόλιο και θα το σημειώσω στο άρθρο


    killbill2
    30.10.2014, 10:32
    Βλέπω ότι μπορείς να συνδέσεις πολλά αυτοενισχυόμενα ηχεία το ένα με το άλλο, με ένα XLR καλώδιο από το Output του ενός, στο Input του άλλου. πρέπει τα ηχεία να είναι τα ίδια Watt? ή μπορώ να συνδέσω πχ ένα 200W με ένα 500W
    STEFANOS604
    30.10.2014, 13:11

    Ωραίες εκπαιδευτικές ερωτήσεις.

    Μπράβο!

    Δεν παίζουν ρόλο εδώ τα watt αφού χρησιμοποιείς το OUT του ενός στο IN του άλλου δηλαδή σε LINE LEVEL (Δείτε ΕΔΩ : ).

    Δείτε μια εφαρμογή στο video μου
    ΕΔΩLink

    > : στο χρόνο από 2:28 όπου δείχνεται μια ‘’Αλυσίδα’’ φορητών ενισχυτών από το Line Out του ενός στο Line IN του άλλου.


    killbill2
    02.11.2014, 16:35

    Θέλω να κάνω μια παρατήρηση:

    πριν από χρόνια, και έχοντας λίγα χρήματα στη διάθεσή μου, αγόρασα ένα PA σύστημα, συγκεκριμένα το Yamaha stagepas 150M. είναι ένα οικονομικό σύστημα για συναυλίες σε μικρούς χώρους.

    μπορείτε να την δείτε εδώ:

    Η κονσόλα είναι αυτοενισχυόμενη και αποδίδει 150W.

    Και εκεί που νόμιζα ότι είχα ένα μικρό σύστημα, ξεφυλλίζοντας το manual έπεσε το μάτι μου στο εξής (το αντιγράφω από το manual) το οποίο αναφέρεται σε δύο εξόδους της κονσόλας (left-right) για τις οποίες δεν είχα δώσει σημασία:

    Balanced ST SUB OUT

    These outputs let you connect additional powered speakers to the STAGEPAS 150M or send the mixer's output to a main mixer or recording device.


    Διαβάζοντας το powered speakers απόρησα αφού η κονσόλα είναι αυτοενισχυόμενη. Τελικά ρώτησα την ίδια την εταιρία και όντως με διαβεβαίωσαν ότι εκεί μπορούσα να συνδέσω powered speaker, κάτι που εκανα μετά από λίγους μήνες όταν είχα κάποια χρήματα στη διάθεσή μου. Έτσι δεν περιορίστηκα στα 150W και πήρα ένα ηχείο 500W αυτοενισχυόμενο και το όλο σύστημα πετάει!!

    Σκέφτομαι μάλιστα να πάρω και ένα δεύτερο powered speaker 1000W, να το συνδέσω με το άλλο, και το παθητικό ηχείο με το οποίο συνοδευόταν το σύστημα όταν το αγόρασα να το χρησιμοποιώ ως monitor.

    Συνοψίζοντας θέλω να πω ότι έχω αυτοενισχυόμενη κονσόλα η οποία δέχεται ΚΑΙ αυτοενισχυόμενα ηχεία!!

    Δεν ξέρω αν αυτό κάνει εντύπωση μόνο σε μένα, ή αν γενικά όλες οι αυτοενισχυόμενες κονσόλες σου δίνουν τη δυνατότητα να βάλεις πάνω τους και αυτοενισχυόμενα ηχεία... πάντως εμένα μου φάνηκε πολύ εντυπωσιακό και εκεί που κλαιγόμουν ότι έχω ένα αδύναμο σύστημα που αποδίδει μαξιμουμ 150W, διαπίστωσα ότι μπορώ  να το αναβαθμίσω χωρίς να πουλήσω την κονσόλα για να αγοράσω κάτι πιο δυνατό!!


    STEFANOS604
    02.11.2014, 18:28

    Δεν έχουν όλες οι κονσόλες sub(group) out .

    Όσον αφορά τη σωστή χρήση του sub(group) out είναι απλά μια έξοδος από την κονσόλα σας .

    Τα sub outs είναι ηλεκτρονικά κυκλώματα  στη διαδρομή του σήματος μεταξύ των καναλιών εισόδου (input channels) και της κύριας εξόδου (main output) , έτσι ώστε να τα σήματα να μπορούν να δρομολογηθούν είτε στο sub-out ή στην κύρια έξοδο( main output)

    Απλά επιλέξτε το bus που θέλετε να χρησιμοποιήσετε ( Odd/Even panning) .

    Μπορείτε να κάνετε χρήση τους:

    • Να κάνετε αυτό που περιγράψατε
    • Να στείλετε ένα σήμα εξόδου από την κονσόλα σας σε ένα hardware επεξεργασίας (πχ συσκευή audio delay unit - που κάποτε παρακολούθησα μια τέτοια εφαρμογή σ' ένα Video/audio σύστημα) και να το κάνετε επιστροφή σε ένα άλλο κανάλι στην ίδια τη κονσόλα σας
    • Να έχετε ένα δεύτερο σετ μόνιτορ για , ένα ΑΒ σύστημα monitor
    • Αυτά που αναφέρεις στο εγγλέζικο κείμενο
    • Η λίστα μπορεί να συνεχίζεται όσο παράγονται νέες συσκευές  ήχου….

    Πιστεύω να βοήθησα. Όμως η πλήρης κατανόηση γίνεται στην πράξη και έχοντας το hardware για να το υλοποιήσετε.


    killbill2
    02.11.2014, 19:04
    ευχαριστώ stefanos έχεις βοηθήσει πολύ και συγχαρητήρια για το blog σου. πρέπει να είναι μοναδικό στην Ελλάδα με τέτοια πληροφορία όλη συγκεντρωμένη!! Αισθάνομαι τυχερός πάντως που παρόλο που αγόρασα μια φθηνή κονσόλα (μάλιστα την πήρα μεταχειρισμένη ακόμα πιο φθηνή) έτυχε να έχει αυτήν την έξοδο που ουσιαστικά την αναβαθμίζει βάζοντάς την ενεργά ηχεία, και έτσι δεν περιορίζεσαι στην ισχύ της κονσόλας που είναι χαμηλή!
    STEFANOS604
    02.11.2014, 19:30

    Ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Σήμερα το Blog έκλεισε τις 100.000 επισκέψεις σε διάστημα  19 μηνών , κυρίως από Έλληνες του εξωτερικού , όπως φαίνεται ΕΔΩ: .

    Ο μόνος σκοπός είναι η ενημέρωση σε ότι εμπειρικά γνωρίζω και είναι σημειώσεις μαθητή και όχι διδασκαλικό σύγγραμμα που κάθε τόσο βελτιώνω και διορθώνω καταγράφοντας και τις απόψεις των μελών από τα σχόλια τους.


    killbill2
    16.11.2014, 15:23

    με την ΜΗ αυτοενισχυομενη κονσολα μπορω να εχω 10 ηχεια active το ενα συνδεδεμενο με το αλλο.με τηναυτοενισχυονενη τι γινεται?ειμαι περιορισμενος στα δυο ηχεια left,right?πως μπορω να εχω και εδω δεκα ηχεια?και τι γινεται τοτε με την ισχυ? μοιραζεται δια του δεκα σε καθε ηχειο?