ελληνική μουσική
    876 online   ·  210.833 μέλη

    Ηλεκτρονικά Ντραμς

    SnareQueen
    01.10.2010, 14:13

    Γεια σας! =) Ξεκίνησα φέτος μαθήματα ντραμς και, όπως καταλαβαίνετε, είμαι σε επίπεδο αρχαρίων. Ο καθηγητής μου είπε ότι πρέπει το πολύ μέχρι τα Χριστούγεννα να αγοράσω ντραμ σετ. Ωστόσο, επειδή μένω σε πολυκατοικία και δεν έχω πολύ διαθέσιμο χώρο στο δωμάτιο μου σκέφτηκα τη λύση των ηλεκτρονικών ντραμς. Θα ήθελα να μου προτείνετε ηλεκτονικά καταστήματα όπου μπορώ να βρω αυτό που ψάχνω. Επίσης, θα μπορούσατε να μου πείτε ποιες είναι οι καλύτερες μάρκες? Μπορώ να διαθέσω μέχρι 500-600 ευρώ (ελπίζω ότι αρκούν XD)

    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! =]


    manco
    01.10.2010, 21:29

    Για σου,μιας & ξεκινας τωρα,θα σου προτεινα σαν ποιο εξυπνη λυση,τα παρεις ενα σετ practice για το διαμερισμα,,,,Και κανεις τις ασκησεις σου,& δεν ενοχλεις,,, Κατοπιν ενα σετ ντραμς γυρω στα 350 ευρω,βρισκεις ευκολα,,,, Ο καθηγητης σου δεν σου το προτεινε?,,, Κι εγω κρουστα διδασκω,οποτε εχω αρκετη επαφη με νεους μαθητες..... Σου ευχομαι τα καλυτερα...... Κωστας

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : manco στις 01-10-2010 21:30 ]


    SnareQueen
    02.10.2010, 21:32

    Μου είπε ότι παίρνοντας ένα καλό σετ practice είναι στην ουσία σαν να χρησιμοποιείς ηλεκτρονικά. Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου Κώστα, θα ψάξω κάτι σε αυτή την κατηγορία. =)


    music-zone
    05.10.2010, 00:59

    Και εγώ είμαι της άποψης να πάρεις ηλεκτρονικά και όχι pactice ,σε αυτήν την τιμή όμως ή θα πας σε μεταχειρισμένα ή κάπου εδώ:

    http://www.thomann.de/gr/millenium_mps100_edrum_starter_set.htm

     

    http://www.thomann.de/gr/millenium_hd100_edrum_set.htm

     

    Εάν βρεις μεταχειρισμένο κάποιο πιο καλό μοντέλο θα στο πρότεινα...

    Σαν επιλογή προτιμώ τα ηλεκτρονικά drums για να έχεις μία γενική εικόνα των ήχων τώρα που ξεκινάς.

     

    Καλή αρχήSmile


    SnareQueen
    05.10.2010, 12:09

    Σε ευχαριστώ για τα links, μήπως ξέρεις αν το Medeli DD501 είναι καλό? Το βρήκα σε προνομιακή τιμή και μου φάνηκε ότι αξίζει τον κόπο ^_^


    music-zone
    05.10.2010, 13:43

    Δεν το ξέρω το medelli ,το έψαξα τώρα λίγο...Όσο και εάν προσπάθησα δεν μπόρεσα να διακρίνα καμία διαφορά σε σχέση  με το  MILLENIUM HD-100.

    Μάλλον είναι το ίδιο απλά με διαφορετικό όνομα,εάν είναι πιο ακριβό απο το millenium δεν θα το έπερνα στην θέση σου.

     


    SnareQueen
    06.10.2010, 11:02

    Ναι το Medeli DD501 είναι πιο ακριβό... Και αρκετά μάλιστα. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θα διαλέξω το Millenium =)