ελληνική μουσική
    774 online   ·  210.833 μέλη

    Δεν θέλω να θεωρούμαι δοξασμένη

    AlfaWolf
    09.10.2010, 00:01

    Μετά από 36 χρόνια πορείας στο ελληνικό τραγούδι και έχοντας κυκλοφορήσει μερικούς από τους best seller δίσκους όλων των εποχών η Γλυκερία παραμένει το ίδιο σεμνή και χωρίς να προκαλεί. Τι λέει η ίδια για τους νέους καλλιτέχνες και τη σχέση που έχουν με το 'καλάμι'; «Έχω δει νέους καλλιτέχνες να καβαλάνε το καλάμι αλλά τους δικαιολογώ. Ακόμη και αυτούς που δεν έχουν ταλέντο γιατί καταλαβαίνω τις εσωτερικές τους ανάγκες». Δεν παρέκλινε ποτέ από το λαϊκό τραγούδι. «Καλό είναι καθένας να κάνει αυτό που του υπαγορεύει η ψυχή του.Ο λαϊκός ήχος είναι η βάση μου, η βάση όλου του ελληνικού τραγουδιού».

    Τι άνθρωπος είναι η Γλυκερία; «Είμαι άνθρωπος χαμηλών τόνων. Εκτονώνω την ψυχική μου ένταση στο τραγούδι. Δεν θέλω να θεωρούμαι δοξασμένη. Μ' ενδιαφέρει μετά από χρόνια όσοι ασχολούνται με τις μουσικές του παρελθόντος, να ανακαλύψουν κάτι δικό μου». Η Γλυκερία μίλησε και για τον μονάκριβο γιο της. «Είναι ταλεντάρα, ασχολείται με τη μουσική και γράφει τραγούδια με αγγλικό στίχο, τα οποία δεν έχει εκδώσει ακόμη. Έχω μετανιώσει όμως που δεν τον άφησα να σπουδάσει στην Αμερική. Είναι από τα στραβά που έχω κάνει στη ζωή μου».

    Aπο συνέντευξή της στο περιοδικό "Εγώ"





    επισυναπτόμενα: ylikeria.jpg