ελληνική μουσική
    790 online   ·  210.833 μέλη

    Χρήση Πλήκτρων σε (hard) Rock Band

    mauro_provato
    15.02.2005, 23:39
    Δεν ξέρω βέβαια αν έχει ξανασυζητηθεί κατι τέτοιο σε αυτό το forum, είμαι πάντως σίγουρος οτι θα μου δωθεί κάποια απάντηση. Όταν μου προτείναν να παίξω σε κάποιο συγκρότημα σκέφτηκα οτι θα ήταν εύκολο για εμένα αφού θα έπαιζα σε οποιοδήποτε τραγούδι τις συγχορδίες τις κιθάρας στο δεξί και μια αντίστοιχη οκτάδα στο αριστερό. Βέβαια δεν έτσι ακριβώς τα πράγματα. Θα ήθελα λοιπόν κάποιος να μου πει τι και πως να παίζω σε ένα ροκ κομμάτι.. Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας.

    Υ.Γ. : το στούντιο στο οποίο παίζουμε εχει ενα korg χωρίς μια λίστα με τους ήχους που βγάζει. Πραγματικά δεν ξέρω που είναι το πιάνο ή το organ. Καμιά λυση??.__
    vouliakis
    16.02.2005, 00:10
    Τουλάχιστον, πες μας τι έχεις κάνει ως τώρα με τη μουσική (σπουδές κτλ...)
    Αν κατάλαβα καλά, μάλλον θα χρειαστείς μαθήματα. Η συμβουλή μου είναι να βρεις κάποιον δάσκαλο.

    Για το Υ.Γ., τώρα: Korg, ποιό από όλα?
    composer
    16.02.2005, 00:15
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 16-02-2005 στις 00:10 έγραψε:

    Τουλάχιστον, πες μας τι έχεις κάνει ως τώρα με τη μουσική (σπουδές κτλ...)
    Αν κατάλαβα καλά, μάλλον θα χρειαστείς μαθήματα. Η συμβουλή μου είναι να βρεις κάποιον δάσκαλο.

    Για το Υ.Γ., τώρα: Korg, ποιό από όλα?






    Έχει δίκιο ο Πάνος....δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για το τι έχεις κάνει μέχρι τωρα!

    Η συμβολή των πλήκτρων σε ένα συγκρότημα έιναι πολύ σημαντική και έχει καταλητικό χαρακτήρα!Δέν είναι εύκολο πράγμα!

    Θα χρειαστείς πιστεύω σίγουρα μαθήματα για να μπορείς να συνοδεύσεις καποιον με πλήκτρα.....ότι μουσική και αν παίζεις
    piterpiano
    16.02.2005, 01:29
    egw paizw ton teleftaio kairo se mia Rock(oxi hard) mpanta.asxoloumaste me deep purple,foreighner,santana,klassikes mpallantes klp..anagkastika krataw plates fores,allote strings..h xara mou vevaia einai otan exw kapoio solo kai tsaxpinika themata gia piano..
    pantws o rolos mas ine shmantikos(twn plhktradwn).se opoio disko kai na paratiriseis tha kiriarxei drums kai kamia hlektrikh alla an akous sto paraskhnio ta plhktra gemizoun to akousma.
    vevea na ine kala kai o maestros mou pou mou vgazei tis partitoures!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!kserei aftos!
    djthc
    16.02.2005, 04:57
    Εγώ θα άκουγα τα αυθεντικά κομμάτια και θα αντέγραφα τα μέρη που έχουν πλήκτρα. Τώρα αν θα έπρεπε να κάνεις σόλο η κάποιον αυτοσχεδιασμό δικό σου αυτό απαιτεί εξάσκηση πείρα και δεξιοτεχνία.
    mauro_provato
    16.02.2005, 13:49
    Έκανα κάποια χρόνια κλασσικό πιάνο πιο μικρός, γύρω στα 4. Εμπειρία δεν έχω και μεγάλη στη συνοδεία ροκ κομματιών. Απλά παίζω τις συγχορδίες της κιθάρας, και κάποια οκτάδα. Ο δάσκαλος πως θα βοηθήσει?
    GL
    16.02.2005, 17:21
    ΦΙΛΕ ΜΟΥ & ΕΓΩ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΙ ΧΡΟΝΙΑ...ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ & ΕΓΩ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ & ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΡΟΚ SONGS ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΛΗΚΤΡΑ,ΟΣΟ ΓΙΑ Hard Rock BAND ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΚΟΜΠΑΡΣΟΣ & ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΙΣΜΑΤΑ & ΒΑΡΕΤΕΣ ΠΛΑΤΕΣ...ΨΑΞΕ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΓΕΜΙΖΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ(ΔΕΣ & ΤΟ PROGRESSIVE Rock AYTO ΘΑ ΣΕ ΓΕΜΙΣΕΙ ΠΟΛΥ...)
    mauro_provato
    16.02.2005, 17:57
    Φίλε μου GL πολύτιμες ήταν οι συμβουλές σου, αλλά μήπως θα μπορούσες να μου υποδείξεις πιο συγκεκριμένα κάποιες κινήσεις??
    GL
    16.02.2005, 18:12
    βεβαιως φιλε μου!αν θες κατ'αρχην μπορω να σου στηλω πληθωρα απο mp3s που θα σε κανουν να νιωσεις οτι θα μπορουσες να πρωταγωνιστησεις σαν πληκτρας σ'ενα group??ευχαριστιση μου..μετα θα σου ελεγα να βρεις εναν δασκαλο πληκτρα(ροκα,η μοντερνο) & αυτος θα σε μαθει ακριβως αυτα που θες...προσεξε κανενας μας δεν ξεκινησε μονος του & κανενας μας στην αρχη δεν επαιζε αυτα που πραγματικα γουσταρε.... ολοι μας τα μαθαμε απο καπου!
    mauro_provato
    16.02.2005, 18:22
    Η αλήθεια έιναι πως πάντα ήμουν κάπως δυσπιστός στο αν ενας πληκτράς μπορεί να πρωταγωνιστεί σε ενα ροκ συγκρότημα με μερίκες βέβαια εξαιρέσεις-τραγούδια των deep purple κυρίως. Για τι mp3 μιλάς? τραγούδια γνωστά ή δικά σας demo??

    Piterpiano, τι παρτίτουρες έχεις??

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

    Για το Korg στο studio θα ξέρω το μοντελο μέχρι την Παρασκευή

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: mauro_provato on 16-02-2005 18:26 ]
    GL
    16.02.2005, 18:41
    λοιποοοον,μιλαω για groups οπως τους pink floyd,eloy,camel,deep purple,genesis,yes,dire straits,κλπ, & απο πιο φρεσκα τους dream theater,oxi ντε & καλα να βγαλεις κομματια τους,αλλα για να παρεις μια ιδεα πως δουλευουν αυτοι με τα πληκτρα,επισης δες τα ξυλινα σπαθια πως το δουλευουν το οργανο...αν θες θα σου στειλω & προσωπικο μηνυμα για τα περετερω...θελεις??
    G_K
    01.03.2005, 15:57
    ..ΠΑΡΑΔΙΔΩ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΛΗΚΤΡΩΝ ΣΕ ΕΙΔΗ Rock,Hard Rock, Jazz ,Funk AND Blues...ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ!!!

    ΕΛΑΤΕ!!!
    composer
    01.03.2005, 18:30
    Quote:

    Το μέλος G_K στις 01-03-2005 στις 15:57 έγραψε:

    ..ΠΑΡΑΔΙΔΩ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΛΗΚΤΡΩΝ ΣΕ ΕΙΔΗ Rock,Hard Rock, Jazz ,Funk AND Blues...ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ!!!

    ΕΛΑΤΕ!!!





    κατ αρχήν στην παρέα μας
    Μπορείς επίσης να βάλεις αγγελία εδώ

    Στην κατηγορία μαθήματα μουσικής>παραδίδονται μαθήματα


    Καλά μουσικά ταξίδια