ελληνική μουσική
    797 online   ·  210.833 μέλη

    Ζητώ συμβουλή για σπουδές!

    dreamer1
    09.10.2010, 20:42

    Καλησπερα σε ολους!! Φετος μπηκα στο τμημα χημικων μηχανικων της πολυτεχνικης σχολης του Αριστοτελειου πανεπιστημιου Θεσσαλονικης. Ωστοσο δεν ηταν η πρωτη μου επιλογη. Πρωτη μου επιλογη ηταν οι πολιτικοι μηχανικοι καθως μου αρεσει πολυ το σχεδιο και θα ηθελα να κανω μεταπτχιακο στην αρχιτεκτονικη.

    Ωστοσο δεν καταφερα να συγκεντρωσω την απαιτουμενη βαθμολογια για τους πολιτικους μηχανικους κι ετσι μπηκα στους χημικους μηχανικους. Βεβαια το ονειρο παραμενει ονειρο γι αυτο θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγατα και οποιος ξερει τον παρακαλω παρα πολυ να μου απαντησει..

    εχω ακουσει οτι αν τελειωσει καποιος πολυτεχνειο μπορει να κανει οποιοδηποτε μεταπτυχιακο. Ισχυει  κατι τετοιο; Δηλαδη μετα τους χημικους μπορω να κανω μεταπτυχιακο στους πολιτικους ή στην αρχιτεκτονικη; Σκεφτομαι το ενδεχομενο να ξαναδωσω πανελληνιες και να προσπαθησω για υψηλοτερη βαθμολογια αλλα ηδη εδωσα πολλα την προηγουμενη χρονια και δεν ξερω αν θα αντεξω αλλη μια χρονια πιεσης και αγχους...Και δεν μου εγγυαται και κανεις οτι θα παω καλυτερα! Αλλα αν μπορω με καποιο τροπο μολις παρω πτυχιο να καταφερω να πετυχω τν αρχικο μου στοχο δεν ειναι αναγκη να μπω παλι στην ψυχοφθορα διαδικασια τον πανηλληνιων...

    Εσεις τι μου προτεινετε να κανω; Σας παρακαλω προτινετε μου γιατι ειμαι πολυ μπερδεμενη...


    ORFEASMIRSINIS
    09.10.2010, 21:12

      Να στοχεύσεις απευθείας εκεί που θέλεις δηλ. Πολιτικών μηχανικών,Αρχιτεκτονική


    Spirous
    09.10.2010, 21:59

    Ξαναδώσε πανελλήνιες. Αν τώρα σου είναι μια φορά δύσκολο να ξαναπροσπαθήσεις, σε 5 χρόνια θα σου είναι 10 φορές.  Στο λέω από προσωπική εμπειρία. Ξεκίνα διάβασμα λοιπόν, 6 μαθηματάκια είναι.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 09-10-2010 22:00 ]


    pianoteacher
    09.10.2010, 22:35

    1ον: Αν τελειώσεις οποιαδήποτε σχολή μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό όπου θέλεις. Βέβαια προηγούνται στην επιλογή αυτοί των οποίων οι σπουδές έχουν πιο άμεση σχέση με το αντικείμενο του μεταπτυχιακού. Κάποιες σχολές ζητούν ως προϋποτιθέμενο κάποιο πτυχίο από συγκεκριμένα τμήματα. Αυτό θα το μάθεις μόνο από τη σχολή οπου γίνεται το μεταπτυχιακό που σε ενδιαφέρει.

    2ον: Μπορείς μόλις τελειώσεις με τη σχολή που είσαι τώρα να δώσεις κατατακτήριες εξετάσεις κατευθείαν στο πολιτικών μηχανικών ή στην αρχιτεκτονική. Το πρόγραμμα εξέτασης και την ύλη θα την βρείς στις ιστοσελίδες των τμημάτων ή στην γραμματεία τους.

    3ον: Να δώσεις πανελλήνιες και πάλι. Εγώ πιστεύω οτι αν κάτι το βάλεις στόχο το πετυχαίνεις. Εγώ έδωσα πανελλήνιες στα 25 μου, με 9 μαθήματα συν 2 ειδικά, διαβάζοντας μόνη μου, χωρίς φροντιστήρια και ιδιαίτερα, δουλεύοντας 70 χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι μου και όντας στο 2ο έτος της σύνθεσης στο ωδείο. Και όλα αυτά μέσα σε 6 μήνες. Οπότε όλα γίνονται, ειδικά τώρα που είναι 6 ή όπως λένε θα γίνουν 4 τα μαθήματα.

    4ον: Να καταθέσεις μηχανογραφικό του χρόνου και να λάβεις μέρος με το 10% ελπίζοντας στο να πέσουν οι βάσεις των σχολών που σε ενδιαφέρουν. Αυτό έχει μεγαλύτερο ρίσκο αλλά είναι το πιο ξεκούραστο. (προσωπικά δεν στο συνιστώ αλλά είναι μια επιλογή. Ποτέ δεν ξέρεις. Ίσως φανείς τυχερός.)

     

    Ελπίζω να σε βοήθησα και να πάρεις την καλύτερη απόφαση για ΄σένα και το μέλλον σου!