ελληνική μουσική
    749 online   ·  210.832 μέλη

    Ο Peter Hammill στην Ελλάδα το Νοέμβριο

    kwstasagas
    12.10.2010, 23:13

    Από την ιστοσελίδα του PETER HAMMILL και των VAN DER GRAAF GENERATOR αντιγράφω το παρακάτω :

    Peter Hammill:
    13 NOV 10 Greece, Thessaloniki,Gaia Live Club
    14 NOV 10 Greece, Athens, Kytarro Club

     

    Καταπληκτικό νέο !!! Ο Πήτερ Χάμμιλλ μάς έρχεται, μετά από χρόνια, ξανά για 2 συναυλίες !!! Τις 2 τελευταίες φορές που έδωσε συναυλία στην Αθήνα ήμουν κι εγώ παρών !!! Εντυπώσεις .... τι εντυπώσεις .... αυτά που τραγουδάει και παίζει ο εν λόγω Βρετανός καλλιτέχνης / περφόρμερ / τραγουδοποιός / ποιητής κλπ κλπ είναι πολύ δύσκολο να περιγραφούν με λόγια. Αν δεν τα ζήσεις ... δεν μπορείς να καταλάβεις για το τι πράγματα κάνει αυτός ο καταπληκτικός καλλιτέχνη και, κυρίως, άνθρωπος επάνω στη σκηνή  ....

    Και τις 2 φορές που τον είδα συναυλία αυτό που είπα ήταν : "πόσο μα πόσο ανόητος ήμουν που τον έχασα όλες τις προηγούμενες φορές που έδωσε συναυλία στην Ελλάδα" [από τις αρχές των 90ς, αν δεν απατώμαι, μάς επισκέπτεται αρκετά συχνά .... ] .... Ω ναι, οι συναυλίες του είναι σαν "ταξίδια" σε όλες τις πλευρές της ζωής μας [ιδίως τις πιο "πονεμένες"] .... "Ταξίδια" με τα πιο απλά "μέσα" : την κιθάρα και τα πλήκτρα του Χάμμιλλ και τη γεμάτη θεατρικότητα και φόρτιση φωνή του .... "Βοηθός" σε αυτά τα ταξίδια είναι, συνήθως, και ο Stuart Gordon, ο "δαιμονισμένος" βιολιστής, τον οποίο αναμένεται να έχει κι αυτή τη φορά μαζί του [ιδίως όσοι μαθαίνετε βιολί, αξίζει τον κόπο να τον δείτε πώς παίζει αυτό το όργανο ... ] ....

    Η ανακοίνωση των συναυλιών του Χάμμιλλ το Νοέμβριο .... μου ανέβασε για τα καλά τη διάθεση !!! Αυτη η συναυλία ..... δεν χάνεται με τίποτα !!!!!!!