ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.851 μέλη

    SAM Broadcaster: Βασικές Οδηγίες Χρήσης

    JohnDok
    06.12.2013, 23:00

    Καλησπέρα κάνω δοκιμές με το SAM γιά να ξεκινήσω εκπομπή,θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα.Ακολουθώντας προσεχτικά τις βασικές οδηγίες χρήσεις και τις βοηθητικές ρυθμίσεις που ανέβασαν όλα τα παιδιά και δοκιμάζοντας όλα αυτά σε μένα ο ήχος που φτάνει στα αυτιά μου απο τα ηχεία παίζοντας MP3 στο SAM είναι πολύ κατώτερος από όταν βάζω έναν player και τα ακούω,έτσι είναι και σε σας?Επίσης τι βγαίνει προς τα έξω,προφανώς ο server τον φιλτράρει τον ήχο και τον εξομαλύνει,δεν ξέρω υποθέσεις κάνω γιατί ακούω όλους τους παραγωγούς και βγαίνει περίπου ο ίδιος ήχος,οπότε να μην ανησυχώ με αυτό που ακούν τα αυτιά μου στο σπίτι?Αν έχετε και κάτι άλλο να μου προτείνετε θα το εκτιμούσα πολύ,ευχαριστώ..


    jorge
    07.12.2013, 02:52

    Παράθεση:

    Το μέλος JohnDok στις 06.12.2013, 23:00 έγραψε...

    προφανώς ο server τον φιλτράρει τον ήχο και τον εξομαλύνει,δεν ξέρω υποθέσεις κάνω

    Δεν κάνει κάτι τέτοιο, όχι. Απλά προωθεί αυτό που στέλνει ο παραγωγός.


    MelHellas
    24.03.2014, 13:09
    Γεια και χαρά σε όλους !!! Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι,έαν μετά την εγκατάσταση του SAM(και όλα πάνε ρολόι)θέλουμε να εγκαταστήσουμε και μια κονσόλα ήχου(έτσι ώστε να μπορούμε να συνδέσουμε μικρόφωνο και άλλες συσκευές αναπαραγωγής)ποιές είναι οι ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν στο SAM ??? Ευχαριστώ !!!
    nikosaudio
    12.01.2015, 22:01

    το να συνδεσεις περιφερειακα δεν εχει σχεση με το sam..το βασικο ειναι τη καρτα ηχου διαθετεις και αν μπορει να διαχειριστει το σημα που θα λαβει απο την κονσολα..πχ.αν η κονσολα σου στην master εξοδο δινει +4dbu και η καρτα δεν μπορει να δεχτει τετοιο σημα τοτε εχουμε υπεροδηγησει στην εισοδο αρα και παραμορφωσει σηματος προς τον server..εκει δινεις απο το rec της κονσολας που ειναι -10dbu οποτε ειναι σαν να συνδεεις στην καρτα σου ενα μηχανημα αναπαραγωγης ηχου...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nikosaudio, 12-01-2015 22:02 ]


    Gmast
    03.06.2015, 20:19

    Καλησπέρα !!! έχω πάρει την έγκριση για να κάνω κι εγώ την εκπομπή μου !

    όποιος έχει την καλή διαθέσει ας μου απαντήσει σε 2-3 ερωτήσεις που 'έχω 

    Καταρχήν θα εκπέμπω με το virtualDJ αυτό συνήθισα από τον ραδιόφωνο που έβγαινα πριν 

    Ξέρει κανείς ποιες ρυθμίσεις θέλει για IP και port ?

    και όταν τα καταφέρω και συνδεθώ πως θα ξέρει αυτό που εκπέμπει (όχι παραγωγός) ότι εγώ θέλω να κάνω δοκιμαστικό πρόγραμμα ?

    τωρα π.χ. που δεν εκπέμπει η Ευμορφία ( από ότι κατάλαβα) μπορώ να δοκιμάσω ?


    Gmast
    03.06.2015, 20:23
    η εκπέμπει χωρίς να μιλά ?
    mary_omikron
    03.06.2015, 20:24
    Συνήθως δοκιμές γίνονται αργά βράδυ, αλλά εφόσον δεν εκπέμπει μπορείς να δοκιμάσεις, αλλά αν της έτυχε κάτι και έρθει πρέπει να διακόψεις.
    Gmast
    03.06.2015, 20:43
    Σ ευχαριστώ ... ασ συνδεθώ πρώτα όμως !
    Gmast
    03.06.2015, 20:45
    Το virtual DJ μου δεν συνδέετε μου λέει Broadcast Error Server answered
    Gmast
    03.06.2015, 20:50

    server IP: eu3.fa*******u.com server Port: (sam)5**8 (Winamp)5**0 (VirtualDJ) ? Password: mhd*********** Genere: Various Name: Gmast

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Gmast, 03-06-2015 20:55 ]


    dimitris1965
    05.06.2015, 21:14
    λοιπον μια βοηθεια σε οσους χρησιμοποιουν Sam Broadcaster ή Virtual DJ: Το User ID και το pass θα το γραψουν μαζι εκει που βαζαν πριν τον κωδικο με ενδιαμεσα το συμβολο : ! παραδειγμα: USER ID = george, Pass = 1435 αρα γραφουμε στο σημειο που βαζαμε τον κωδικο: george:1435 Για παραπανω βοηθεια θα ειμαι εδω διαθεσιμος!
    chrisbol
    21.07.2015, 15:50


    καλησπερα
    εχω κατεβασει την free εκδωση του sam pro και εχει καποιες διαφορες με την σελιδα encorder που υπαρχει στην photo  του χρηστη psychelovedragonflies δλδ εχει δυο παραπανω κουτακια στα οποια το ενα λεει ξανα url  γνωριζει καποιος που εχει το sam pro πως  κ τη ακριβως κανει στο encorder και κατι αλλο εγω οταν μπαινω στο + του ενκορντερ μου βγαζει (μπ3 προ  και στην ποιοτητα ηχου δεν εχει σκετο mono στα 64)μια αλλη ερωτηση ειναι οτι στο κωδικο βαζουμε το ονομα χρηστη μαζι με τον κωδικο εκει που λεει pasword  η συνδεομαστε ολοι με το ge*****7?

    ΥΓ σορρυ αν φενονται χαζες η ερωτησεις μου αλλα χθες προσπαθησα παρα πολυ ωρα αργα το βραδυ και δε μπωρεσα να συνδεθω!!!ευχαριστω

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 21-07-2015 17:06 ]


    Evmorfia-Theiopoulou
    22.07.2015, 01:23

    Στείλε μου μήνυμα για να σου το στείλω σπασμένο!!!! Για να μην έχεις τέτοια θέματα...Αν θέλεις!!!Και κάνουμε μαζί τις ρυθμίσεις αν θέλεις


    alkyoni
    22.07.2015, 03:25

    Παράθεση:

    Το μέλος chrisbol στις 21.07.2015, 15:50 έγραψε...


    καλησπερα
    εχω κατεβασει την free εκδωση του sam pro και εχει καποιες διαφορες με την σελιδα encorder που υπαρχει στην photo  του χρηστη psychelovedragonflies δλδ εχει δυο παραπανω κουτακια στα οποια το ενα λεει ξανα url  γνωριζει καποιος που εχει το sam pro πως  κ τη ακριβως κανει στο encorder και κατι αλλο εγω οταν μπαινω στο + του ενκορντερ μου βγαζει (μπ3 προ  και στην ποιοτητα ηχου δεν εχει σκετο mono στα 64)μια αλλη ερωτηση ειναι οτι στο κωδικο βαζουμε το ονομα χρηστη μαζι με τον κωδικο εκει που λεει pasword  η συνδεομαστε ολοι με το ge*****7?

    ΥΓ σορρυ αν φενονται χαζες η ερωτησεις μου αλλα χθες προσπαθησα παρα πολυ ωρα αργα το βραδυ και δε μπωρεσα να συνδεθω!!!ευχαριστω

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 21-07-2015 17:06 ]



    Γεια σου chrisbol!

    Αυτη η εκδοση νομιζω οτι δεν εμφανιζει ολες τις δυνατοτητες  και θα εχεις προβλημα μετα απο καποιες μερες .... θα σου εξηγησω σε ΠΜ.

    Παντως για να απαντησω στο μηνυμα σου και για οσους διαβαζουν γενικοτερα και για να μη μπερδευονται , oι ενημερωμενες ρυθμισεις για το encoder,  δηλ. αυτες που ισχυουν σημερα, βρισκονται στην σελιδα με τις συχνες ερωτησεις στο παρακατω λινκ, (δες την εικονα στο τελος της ενοτητας  "Πως κάνω εκπομπή με το SAM Broadcaster;" ) :

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=FAQ&myfaq=yes&id_cat=12#153

    Αν καταλαβα σωστα , ειδες το 1ο ποστ της psychelovedragonflies , το οποιο ειναι γραμμενο πριν μερικα χρονια,  οπου ισχυαν αλλες ρυθμισεις συνδεσης τοτε,  επισης  το παραθυρακι ειναι διαφορετικο λογω αλλης εκδοσης του sam.   :)