ελληνική μουσική
    574 online   ·  210.830 μέλη

    «Έφυγε» ο Κώστας Καφάσης

    PHILIPPOSSM
    13.10.2010, 20:41

    Την τελευταία του πνοή άφησε στο Ειδικό Αντικαρκινικό Νοσοκομείο Πειραιά «Μεταξά» ο γνωστός ηθοποιός και τραγουδιστής, Κώστας Καφάσης. Η περιπέτεια της υγείας του ξεκίνησε πριν από δύο χρόνια. Από τις 13 Αυγούστου του 2010 -παραμονή των γενεθλίων του- ο καλλιτέχνης μεταφέρθηκε εσπευσμένα στο νοσοκομείο, όπου και παρέμεινε μέχρι το θάνατό του.


    kwstasagas
    15.10.2010, 13:26

    Μιας και άλλος δεν μπήκε σε αυτό το τόπικ να τού ευχηθεί "καλό ταξίδι" .... ας το κάνω εγώ .... R.i.p. Κώστα Καφάση ....

    Μια κάπως "άγνωστη" πτυχή του ήταν αυτή του ηθοποιού .... είχε παίξει σε κάμποσες ταινίες, του παλιού καλού ελληνικού κινηματογράφου, κάμποσους μικρούς ρόλους .... Αλλά και στο - μυθικό πλέον - σήριαλ της Κρατικής Τηλεόρασης "Η γειτονιά μας" υποδυόταν, απ' ό,τι διάβασα, έναν καφετζή [αυτό το σήριαλ δεν το πρόλαβα, ήμουν πολύ μικρός σε ηλικία .... οι μνήμες μου για τα τηλεοπτικά πράγματα της Ελλάδας ξεκινούν από τα τέλη των 70ς με το "Λούνα Παρκ", τους "Πανθέους" και κάτι λίγα από "Μεθοριακό Σταθμό" .... δυστυχώς, το "Η γειτονιά μας" το γνωρίζω μόνο από διηγήσεις των μεγαλυτέρων, οι οποίοι το θυμούνται με περισσή συγκίνηση και ενθουσιασμό ... ] ..... Ιδού ένα βιντεάκι με τους, μικρούς, ρόλους του Κώστα Καφάση σε διάφορες ελληνικές ταινίες .....


    https://www.youtube.com/watch?v=ohe8uX52gDILink

    >

     

    Κατά την ταπεινή μου άποψη .... εμείς οι "κουλτουριάρηδες" [{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}] ας μην ξεχνάμε τις "cult" φιγούρες είτε του τραγουδιού είτε του σινεμά, έστω και τις τελευταίες στιγμές τους ... κι αυτοί, ακόμη, όλο και κάτι έχουνε προσφέρει στην τέχνη .... ιδίως, δε, ο Κώστας Καφάσης είναι πολύ πιο σημαντικός και, κυρίως, πολύ πιο "αυθεντικός" από κάποιους "έντεχνους" ......  

     


    ThanassisB
    15.10.2010, 14:28

    Έτσι είναι Kwstagas.

    RIP Κώστα Καφάση

     


    Doritaki
    15.10.2010, 19:23

    Ειχα την τυχη να τον συναντησω λογω δουλειας, 3-4 φορες πριν 4 χρονια. Πραγματικα η εντυπωση που σχηματισα ηταν κατι παραπανω απο θετικη.. Ευγενικος κ ευχαριστος ανθρωπος.. Καλο του ταξιδι..


    Japan88gr
    15.10.2010, 22:37

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 15-10-2010 στις 13:26 έγραψε...

     

    Κατά την ταπεινή μου άποψη .... εμείς οι "κουλτουριάρηδες" [{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}] ας μην ξεχνάμε τις "cult" φιγούρες είτε του τραγουδιού είτε του σινεμά, έστω και τις τελευταίες στιγμές τους ... κι αυτοί, ακόμη, όλο και κάτι έχουνε προσφέρει στην τέχνη .... ιδίως, δε, ο Κώστας Καφάσης είναι πολύ πιο σημαντικός και, κυρίως, πολύ πιο "αυθεντικός" από κάποιους "έντεχνους" ......

     



     

    αυτό ξαναπές το..


    AlfaWolf
    16.10.2010, 00:10

    Καλό  ταξίδι Κώστα !!!

     

     


    vasiloukos
    16.10.2010, 04:07

    Γεια σου Καφάση άρχοντα.....

     

    >
    mary_omikron
    16.10.2010, 07:42

    Καλο ταξιδι Κωστα Καφαση....

    Και μερικα λουλουδια στην πιστα σου.....ναι...ναι...οπως εκεινα παλια που σου ερριχναν οι κρυφοκουλτουριαρηδες και ψηλωνες μισο μετρο πατωντας επανω....

     

    >

     

    >
    carpediem72
    04.11.2010, 19:45
    kalo taxidi.τι κριμα παιδια δεν το ηξερα.για μενα ηταν θεος στην εφηβεια μου ,η μητερα μου ηταν απελπισμενη με την ψυχωση που ειχα μαζι του.Αν υπάρχει μια αλλη ζωη ελπίζω να βρει αυτά που δεν βρήκε σ΄αυτή.Καλό ταξίδι μικρέ μου θεέ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!