ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.833 μέλη

    Το ''Άγιο'' Όρος συνεργάστηκε με τον Χίτλερ

    ilias-nekt
    17.10.2010, 18:45

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 17-10-2010 στις 17:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ilias-nekt στις 17-10-2010 στις 11:55 έγραψε...

    !...{#emotions_dlg.tt2}


    ... αντιπροσωπευτικό της ποιότητος Ανθίμου?



    Τι να σας πω,εγω δεν τον ξερω τον ανθρωπο.

    Αν τον ξερετε εσεις,τι χαρακτηρας ειναι,αν και δεν ειναι του παροντος,ευχαριστως να μας πειτε,για να μαθουμε και μεις.Smile

    Γιατι,τα περι φασιστα κλπ. δεν καταλαβαινω,που κολλανε!...{#emotions_dlg.huh}


    ORFEASMIRSINIS
    18.10.2010, 00:01

    Παράθεση:

    Το μέλος ilias-nekt στις 17-10-2010 στις 18:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 17-10-2010 στις 18:08 έγραψε...

    Ο Χριστόδουλος είχε πει 'Δεν ήξερα ότι υπήρχε χούντα, γιατί διάβαζα'...

    Μάλλον του είχαν πει ότι στη συγκεκριμένη φώτο είναι 'κάποιοι θείοι'... {#emotions_dlg.rolleyes}



    Ωπ!....Εδω κανεις λαθος!

    Ο Χριστοδουλος δήλωσε ότι μελετούσε αποκρινόμενος στην ερώτηση εάν εγνώριζε ότι γινόταν άγριοι ξυλοδαρμοί αντιφρονούντων στα αστυνομικά τμήματα επί χούντας, κυρίως από τα πρώτα χρόνια μετά το πραξικόπημα. Δεν δήλωσε καμία άγνοια για τη χούντα γενικότερα όπως αφήνεται να εννοηθεί από συγκεκριμένες εφημερίδες. Νομίζω η διαφορά είναι τεράστια. Και εάν ρωτήσεις τους γονείς σου ή έστω κάποιους συγγενείς σου που βίωσαν την εποχή της επταετίας, και προσπαθήσουν ειλικρινά να απαντήσουν με ό,τι εγνώριζαν εκείνη την εποχή, είναι πάρα πολύ πιθανό να σου απαντήσουν ότι "όχι, δεν εγνώριζα ότι γίνονταν ξυλοδαρμοί".

    Φίλε... εγώ ΄΄ημουνα παιδάκι το 70 κάτι και είχα πάρει χαμπάρι απο τα Άνω πατήσια τί γινότανε κάθε μέρα στο κέντρο,απο τα τρομαγμένα λόγια των μεγάλων,και το παπαδαριό δεν ήξερε τί του γίνεται?Έλα τώρα...!Wink


    ilias-nekt
    18.10.2010, 13:43

    Σημερα τοτε,γιατι δεν εχεις παρει χαμπαρι,οτι αρκετος κοσμος γουσταρει δικτατορια;....(Τουλαχιστον επαρχια,γιατι για Αθηνα,ειλικρινα δεν ξερω)...Επειδη δεν τα λενε τα καναλια;...Για ρωτα κανεναν!...(Αν και σε ρεπορταζ που εχω δει στην tv

    αρκετους εχω δει να φωναζουν: ''Μονο ενας Παπαδοπουλος θα μας σωσει'' ή''Που'σαι ρε Παπαδοπουλε;''...

    Πιστευει,πως,μονο ετσι θα φτιαξουν τα πραγματα και ειτε μας αρεσει, ειτε οχι,ισως να εχει και μια δοση αληθειας αυτο!Wink

    Τελοσπαντων,φυγαμε ομως απο το θεμα μας και ο διαχειριστης θα μας βαλει χερι!...

    Τωρα,για το video,μπορω να σου πω,οτι δε μου λεει και πολλα.

    Μπορει δηλ. να ψιλοσυμφωνησω με την/τον inkve,εαν εχω δηλ. καταλαβει το σκεπτικο της/του,μεχρι στιγμης!...

    Και στην προκειμενη περιπτωση,για φανταστειτε τους Γερμανους να καιγανε-αρπαζανε απο τις Μονες,κειμηλια μεγαλης αξιας,κωδικες,ανεκτιμητα,πολλων ετων χειρογραφα και βιβλια μεγαλων συγγραφεων του Αρχαιοελληνικου πολιτισμου;.... Θα πασχιζες να φερεις αργοτερα πισω τα κλεμμενα, ή θα ελεγες:''Ελα μωρε τωρα,κατι παλιοχαρτα ειναι,τι μας ενδιαφερει εμας τωρα το παρελθον,ας κοιταξουμε να περναμε καλα και δεν πανε ολα να χαθουν!...'';

    Θα σου πω εγω τι θα κανες! Το 2ο!...Αρα,εισαι και εσυ συνενοχος για τη σημερινη καταντια του Ελληνα!

    Ποιος πουλησε στους Γερμανους τη Μανη και τα νησια μας;...Τη Ροδο,την Κερκυρα,ακομα και το Αιγαιο στους Τουρκους και τοσα αλλα μερη;;...Η Εκκλησια;...Επειδη προσπαθησε να τα εχει καλα με τον εχθρο και διαφυλαξε το παρελθον μας(και σιγουρα δεν φταιει αυτη,αν τελικα το χασαμε κι αυτο) να την κατηγορησουμε αμεσως γι'αυτο;...

    Ποια Εκκλησια λοιπον και κουραφεξαλα;...Το οτι συμβαινουν καποιες μεμονομενες καταστασεις,δεν σημαινει,οτι ολοι ειναι σκαρτοι!!...Και φυσικο φαινεται...Αν βλεπει συνεχεια ο κοσμος τα ασχημα(οπως και σε αλλους θεσμους συμβαινει αυτο),χωρις να ακουει και τα καλα, επομενο ειναι,να απογοητευεται.

    Καλα κανει λοιπον η Εκκλησια και εχει την πολιτικη της! Μεγια της,με χαρα της!...

    Ας την εχετε και εσεις που την κατηγορειτε και να μην κρινετε εξ ιδιων!...Wink

    Γι'αυτο και συμφωνω,αρκετα με τον/την inkve!...

     

     

     

     


    Japan88gr
    18.10.2010, 14:49

    Παράθεση:

    Το μέλος ilias-nekt στις 18-10-2010 στις 13:43 έγραψε...

    Σημερα τοτε,γιατι δεν εχεις παρει χαμπαρι,οτι αρκετος κοσμος γουσταρει δικτατορια;....(Τουλαχιστον επαρχια,γιατι για Αθηνα,ειλικρινα δεν ξερω)...Επειδη δεν τα λενε τα καναλια;...Για ρωτα κανεναν!

     



     

    Μάλλον πρέπει να προσέξεις τις παρέες σου...

     

     


    ilias-nekt
    18.10.2010, 20:58

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 18-10-2010 στις 15:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ilias-nekt στις 18-10-2010 στις 13:43 έγραψε...

    Σημερα τοτε,γιατι δεν εχεις παρει χαμπαρι,οτι αρκετος κοσμος γουσταρει δικτατορια;....(Τουλαχιστον επαρχια,γιατι για Αθηνα,ειλικρινα δεν ξερω)...Επειδη δεν τα λενε τα καναλια;...Για ρωτα κανεναν!...(Αν και σε ρεπορταζ που εχω δει στην tv

    αρκετους εχω δει να φωναζουν: ''Μονο ενας Παπαδοπουλος θα μας σωσει'' ή''Που'σαι ρε Παπαδοπουλε;''...

    Πιστευει,πως,μονο ετσι θα φτιαξουν τα πραγματα και ειτε μας αρεσει, ειτε οχι,ισως να εχει και μια δοση αληθειας αυτο!Wink

    Τελοσπαντων,φυγαμε ομως απο το θεμα μας και ο διαχειριστης θα μας βαλει χερι!...

    Τωρα,για το video,μπορω να σου πω,οτι δε μου λεει και πολλα.

    Μπορει δηλ. να ψιλοσυμφωνησω με την/τον inkve,εαν εχω δηλ. καταλαβει το σκεπτικο της/του,μεχρι στιγμης!...

    Και στην προκειμενη περιπτωση,για φανταστειτε τους Γερμανους να καιγανε-αρπαζανε απο τις Μονες,κειμηλια μεγαλης αξιας,κωδικες,ανεκτιμητα,πολλων ετων χειρογραφα και βιβλια μεγαλων συγγραφεων του Αρχαιοελληνικου πολιτισμου;.... Θα πασχιζες να φερεις αργοτερα πισω τα κλεμμενα, ή θα ελεγες:''Ελα μωρε τωρα,κατι παλιοχαρτα ειναι,τι μας ενδιαφερει εμας τωρα το παρελθον,ας κοιταξουμε να περναμε καλα και δεν πανε ολα να χαθουν!...'';

    Καλα κανει λοιπον η Εκκλησια και εχει την πολιτικη της! Μεγια της,με χαρα της!...

     

     

    Αυτό μέσα στα bold είναι (σόρρυ κιόλας) η μεγαλύτερη μπούρδα που έχω ακούσει τελευταία... Η εκκλησία πρέπει να είναι ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΤΗΣ (και μόνο γι αυτούς) πνευματικός οδηγός και στήριγμα... Όχι πολιτική παράταξη και συμμέτοχος στις πολιτικές αποφάσεις του τόπου...

    Όσο για τους Γερμανούς... Ο Χριστός δεν έκανε την πάπια μπροστά στους Ρωμαίους για να γλυτώσει τη σταύρωση... Το να προσεύχονται και να κάνουν τεμενάδες στον χειρότερο δολοφόνο της σύγχρονης ιστορίας που προξένησε στον ελληνικό λαό δεινά μεγαλύτερα και από την τουρκοκρατία είναι τουλάχιστον απαράδεκτο... Ο Χίτλερ ήταν που καταπάτησε όλα όσα είπε ο Χριστός σφάζοντας εκατομμύρια αθώων ανθρώπων...

    Και στο κάτω κάτω αν το "Άγιον" Όρος έχει όλον αυτό τον πλούτο γιατί δεν τον μοιράζονται με τον κόσμο...?



    1.Kαι απο που φαινεται αυτο παρακαλω,τουλαχιστον στο video ασκει πολιτικη επιρροη;...

    (Ισως να μην εχω καταλαβει εγω,ομως ευχαριστως να μου το υποδειξεις.)

    Επειδη ''παιζει'' διπλωματικα και ελεισεται; Ας το κανουν και οι πολιτικοι μας αυτο!...

    2.Εδω συμφωνω,γι'αυτο αλλωστε,ανεφερα προηγουμενως,οτι διαφορετικα ξεκινησε η Εκκλησια και διαφορετικα εξελιχτικε,μεχρι σημερα,οπως και ολοι σχεδον οι θεσμοι.

    Και οπως ειπε και καποιος φιλος πριν,αν κατεβαινε ο Χριστος σημερα στη γη,σιγουρα καποιοι κληρικοι,θα ειχαν παρει δρομο!...Wink

    3.Τα μουσεια,γιατι δεν μοιραζουν στον κοσμο τον πλουτο που εχουν;

    Αυτονοητο ειναι....Εσυ τι θα κανεις,αν πεσει στα χερια σου ενα αρχαιο κειμηλιο;....

    Θα το κρατησεις, ή θα το πουλησεις;...

     

     

     


    rivera
    18.10.2010, 22:21

    Να ρωτησω κατι;Οι παπουδες μας ηταν συνεργατες των ναζι που ειχαν κυβερνηση δοσιλογων που συνεργαζοταν με τον Χιτλερ;    ή  οι δικοι μας παπουδες και γιαγιαδες ανηκουν στους αγωνιστες που περηφανα αντεδρασαν στους ναζι και τους πολεμουσαν καθε μερα.....  ασχετως αν στα κυβερνητικα κτιρια υπηρχαν καδρα με τον Χιτλερ, ή η σημαια των ναζι στις πολεις και τα χωρια .... νομιζω και πολιτικα και στρατιωτικα τον χαιρετισαμε και του ευχηθηκαμε του Χιτλερ απο οταν μπηκε στην Ελλαδα... και αν καποιοι πολλοι ή λιγοι ανεβηκαν στα βουνα και τον πολεμησαν, ετσι και στη εκκλησια σιγουρα πολλοι περισσοτεροι μοναχοι και παπαδες αντεδρασαν και δεν συνεργαστηκαν σε πολλους τομεις με τους Γερμανους... οπως στην Ζακυνθο με την λιστα για τους Εβραιους... που πολλοι πολιτες σαν και εμας τους καρφωναν στους Γερμανους για να παρουν την περιουσια τους...μεχρι και ψυχοπαιδια τους που τα ειχαν παρει στην προστασια τους που ηταν ορφανα... το οτι εστειλαν επιστολη στον Χιτλερ δεν το επιβραβευω αλλα λογω ιστοριας ξερω οτι παντα ζητουσαν την προστασια του "οποιαδηποτε" Κρατους που μπορουσε να τους προστατευσει απο επιδρομες... οπως και στην Τουρκοκρατια...την κερκοπορτα δεν την ανοιξε μοναχος, και οι εισβολεις απο εκει αντιμετωπιστηκαν...η Πολη επεσε γιατι ηταν εξω 300.000-400.000 και μεσα 7.000 μαχιμοι την ωρα που κατευρεσαν τα τειχη στην πυλη του Ρωμανου, και την αμεση αποχωρηση του Ιουστινιανη με 700 στρατιωτες του που την υπερασπιζοταν ...τωρα το Ιουδαϊκοχριστιανισμος ειναι γελοιος ορος... Ο Χριστιανισμος υοθετηθηκε αν οχι αμεσα, πολυ γρηγορα απο την Ελληνικη γλωσσα και τους Ελληνες...


    gikostas
    18.10.2010, 22:29

    Αν κρίνω από τις τοποθετήσεις των περισσοτέρων,όλοι έχουμε καταλάβει τον ρόλο της εκκλησίας στο πέρασμα των αιώνων.Προσωπικά τίποτα δεν μου κάνει εντύπωση.Μιλάμε για σαπίλα.Ακόμα κι αυτοί που πιστεύουν στον Θεό,τον διαχωρίζουν από την εκκλησία και τους παπάδες με τον τρόπο που λειτουργούν σήμερα.Σίγουρα υπήρχαν,υπάρχουν και θα υπάρχουν κάποιοι που αξίζουν πραγμάτικά και σέβονται αυτό που υπηρετούν αλλά πάντα θα είναι η εξαίρεση στον κανόνα.Ας ψάξουμε γι'αυτούς.


    ilias-nekt
    18.10.2010, 23:54

    Παράθεση:

    Το μέλος rivera στις 18-10-2010 στις 22:21 έγραψε...

    Να ρωτησω κατι;Οι παπουδες μας ηταν συνεργατες των ναζι που ειχαν κυβερνηση δοσιλογων που συνεργαζοταν με τον Χιτλερ;    ή  οι δικοι μας παπουδες και γιαγιαδες ανηκουν στους αγωνιστες που περηφανα αντεδρασαν στους ναζι και τους πολεμουσαν καθε μερα.....  ασχετως αν στα κυβερνητικα κτιρια υπηρχαν καδρα με τον Χιτλερ, ή η σημαια των ναζι στις πολεις και τα χωρια .... νομιζω και πολιτικα και στρατιωτικα τον χαιρετισαμε και του ευχηθηκαμε του Χιτλερ απο οταν μπηκε στην Ελλαδα... και αν καποιοι πολλοι ή λιγοι ανεβηκαν στα βουνα και τον πολεμησαν, ετσι και στη εκκλησια σιγουρα πολλοι περισσοτεροι μοναχοι και παπαδες αντεδρασαν και δεν συνεργαστηκαν σε πολλους τομεις με τους Γερμανους... οπως στην Ζακυνθο με την λιστα για τους Εβραιους... που πολλοι πολιτες σαν και εμας τους καρφωναν στους Γερμανους για να παρουν την περιουσια τους...μεχρι και ψυχοπαιδια τους που τα ειχαν παρει στην προστασια τους που ηταν ορφανα... το οτι εστειλαν επιστολη στον Χιτλερ δεν το επιβραβευω αλλα λογω ιστοριας ξερω οτι παντα ζητουσαν την προστασια του "οποιαδηποτε" Κρατους που μπορουσε να τους προστατευσει απο επιδρομες... οπως και στην Τουρκοκρατια...την κερκοπορτα δεν την ανοιξε μοναχος, και οι εισβολεις απο εκει αντιμετωπιστηκαν...η Πολη επεσε γιατι ηταν εξω 300.000-400.000 και μεσα 7.000 μαχιμοι την ωρα που κατευρεσαν τα τειχη στην πυλη του Ρωμανου, και την αμεση αποχωρηση του Ιουστινιανη με 700 στρατιωτες του που την υπερασπιζοταν ...τωρα το Ιουδαϊκοχριστιανισμος ειναι γελοιος ορος... Ο Χριστιανισμος υοθετηθηκε αν οχι αμεσα, πολυ γρηγορα απο την Ελληνικη γλωσσα και τους Ελληνες...



    Για το τελευτιο,ηταν γραφτο που λενε,μις και το γραφει και η Αγ. Γραφη!...Wink


    ilias-nekt
    18.10.2010, 23:57

    Παράθεση:

    Το μέλος gikostas στις 18-10-2010 στις 22:29 έγραψε...

    Αν κρίνω από τις τοποθετήσεις των περισσοτέρων,όλοι έχουμε καταλάβει τον ρόλο της εκκλησίας στο πέρασμα των αιώνων.Προσωπικά τίποτα δεν μου κάνει εντύπωση.Μιλάμε για σαπίλα.Ακόμα κι αυτοί που πιστεύουν στον Θεό,τον διαχωρίζουν από την εκκλησία και τους παπάδες με τον τρόπο που λειτουργούν σήμερα.Σίγουρα υπήρχαν,υπάρχουν και θα υπάρχουν κάποιοι που αξίζουν πραγμάτικά και σέβονται αυτό που υπηρετούν αλλά πάντα θα είναι η εξαίρεση στον κανόνα.Ας ψάξουμε γι'αυτούς.



    Σιγουρα φιλε μου υπαρχουν....ξερω απο τον πατερα μου!...Smile


    punkster
    19.10.2010, 00:18

    Respect στον Rivera! {#emotions_dlg.thumbup}


    ORFEASMIRSINIS
    19.10.2010, 01:17

    Παράθεση:

    Το μέλος rivera στις 18-10-2010 στις 22:21 έγραψε...

    ...τωρα το Ιουδαϊκοχριστιανισμος ειναι γελοιος ορος... Ο Χριστιανισμος υοθετηθηκε αν οχι αμεσα, πολυ γρηγορα απο την Ελληνικη γλωσσα και τους Ελληνες...



      ... μάλλον επιβλήθηκε δια της βίας ο ... Ιουδαιοχριστιανισμός,όπως δια της βίας θελήσανε να μας επιβάλουνε ως προπάτορές μας,τους αστείους πρωταγωνιστές της παλαιάς διαθήκης και όλο το κακό συναπάντημα,σε εμάς τους Έλληνες, το λαό του φωτός,της επιστήμης,της φιλοσοφίας,της αλήθειας!

       Αυτά όλα δε σημαίνουν οτι είμαι άθεος,αλλά οτι θέλω να βλέπω τον θεό μου με τα δικά μου μάτια και όχι με τα μάτια των ρασοφορεμένων κατασκευασμάτων, με την κοσμική εξουσία.


    ilias-nekt
    19.10.2010, 15:50

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 19-10-2010 στις 01:17 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rivera στις 18-10-2010 στις 22:21 έγραψε...

    ...τωρα το Ιουδαϊκοχριστιανισμος ειναι γελοιος ορος... Ο Χριστιανισμος υοθετηθηκε αν οχι αμεσα, πολυ γρηγορα απο την Ελληνικη γλωσσα και τους Ελληνες...



    ... μάλλον επιβλήθηκε δια της βίας ο ... Ιουδαιοχριστιανισμός,όπως δια της βίας θελήσανε να μας επιβάλουνε ως προπάτορές μας,τους αστείους πρωταγωνιστές της παλαιάς διαθήκης και όλο το κακό συναπάντημα,σε εμάς τους Έλληνες, το λαό του φωτός,της επιστήμης,της φιλοσοφίας,της αλήθειας!

    Αυτά όλα δε σημαίνουν οτι είμαι άθεος,αλλά οτι θέλω να βλέπω τον θεό μου με τα δικά μου μάτια και όχι με τα μάτια των ρασοφορεμένων κατασκευασμάτων, με την κοσμική εξουσία.



    Επιβληθηκε;...Ποιος τα λεει αυτα;...

    1.Νομιζεις οτι ηταν τυχαιο,οτι ο Σωκρατης δεν πιστευε στο δωδεκαθεο,αλλα σε εναν αλλο θεο,το ''δαιμονιο'' οπως το ειχε εκεινος ονομασει;...Και οχι μονο αυτος,μα και αλλοι γνωστοι φιλοσοφοι;

    Και οχι μονο αυτο,ειχε πει στους Αθηναιους,οτι καποτε θα ερθει καποιος εδω και θα σας μιλησει για τον θεο,τον οποιο εγω τωρα σας λεω.Και ποιος ηταν αυτος;...Ο Απ. Παυλος.(Και δεν τα βγαζω αυτα απο το κεφαλι μου,υπαρχουν στα συγγραματα τους)

    2.Μεχρι και η Κ. Διαθηκη γραφει:Οι Ιουδαιοι ψαχνουν σημεια για να πιστεψουν(Μα ποσα σημεια ηθελαν να πιστεψουν,μεχρι και το Χριστο τους εστειλε ο Θεος),οι Ελληνες αναζητουν την αληθεια και τη σοφια, και γι'αυτο τους βρηκε αξιους για να τους καλεση σε σωτηρια.(Υποψην οτι ο Χριστος ειπε γι'αυτους και το αλλο:Μακαρι αυτοι που δεν με εχουν δει και πιστευουν)

    3.Για να δεις λοιπον το Θεο,με τα δικα σου ματια,θελεις και βοηθεια.Δεν μπορεις μονος σου.Οποιος θελει πραγματικα να βρει,βρισκει αυτο που θελει.Υπαρχουν ακομα(ευτυχως)αξιολογοι κληρικοι.Αρκει να ψαξεις! Για να βρεις τον καλο γιατρο,τον καλο κομμωτη,κλπ. δεν ψαχνεις; Δεν ρωτας;..Το ιδιο ειναι και αυτη η περιπτωση.Αλλωστε και ο ιδιος ο Χριστος, το ειπε: ''Ερευνατε τας Γραφας και δεστε ποιος ειμαι,για να με γνωρισετε''

    4.Απο που φαινεται μεσα στην ιστορια μας,οτι ο Χριστιανισμος εφερε σε μη προοδευτικα επιπεδα τους Ελληνες;{#emotions_dlg.huh} Μηπως επι Βυζαντιου;..Στην Τουρκοκρατια μονο κολλησαμε!...Wink

    Μεχρι και τον περασμενο αιωνα,καθε τοσο στα καναλια,γιατροι,επιστημονες ανακαλυπτουν νεες τεχνικες σε χρονια νοσηματα(καρκινος,ΑΙDS,κ.α.)και μας φταιει ο Χριστιανισμος τωρα;...


    jethroomi
    20.10.2010, 00:49

    Φιλοι μου αδικα τσακωνεστε :

    "Η Ελληνικη επανασταση δεν ολοκληρωθηκε ποτέ.

    Απελευθερωθηκαμε απο τους Οθωμανους αλλά οχι απο τους παπαδες"

    Βασιλης Αλεξακης.

    Συμφωνώ.


    jethroomi
    20.10.2010, 01:05

    O φιλος rivera γραφει τα παρακατω:

    .η Πολη επεσε γιατι ηταν εξω 300.000-400.000 και μεσα 7.000 μαχιμοι την ωρα που κατευρεσαν τα τειχη στην πυλη του Ρωμανου, και την αμεση αποχωρηση του Ιουστινιανη με 700 στρατιωτες του που την υπερασπιζοταν ...

    Συμφωνω απολυτα, η Πολη παρθηκε με εφοδο (τα υπολοιπα ειναι θρυλοι(;).

    Αλλά για αυτη την καταντια να βασιζεται η υπερασπιση της Πολης στους 700 του Ιουστινιανη ποιος φταιει;;;;;;

    rivera σε προκαλω.Cool

     


    ORFEASMIRSINIS
    20.10.2010, 08:54

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 20-10-2010 στις 01:05 έγραψε...

    Αλλά για αυτη την καταντια να βασιζεται η υπερασπιση της Πολης στους 700 του Ιουστινιανη ποιος φταιει;;;;;;

     



      Να σου πω εγώ...το θεοκρατικό σύστημα φταίει που συναθροιστήκαμε όλοι στα μοναστήρια για να κάνουν αλλαξο...τέτοιες.Είναι σαν την παροιμία που λέει εδώ ο κόσμος καίγεται και το .... δροσίζεται!

     


    ilias-nekt
    20.10.2010, 14:33

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 20-10-2010 στις 12:17 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ilias-nekt στις 18-10-2010 στις 20:58 έγραψε...


    3.Τα μουσεια,γιατι δεν μοιραζουν στον κοσμο τον πλουτο που εχουν;

    Αυτονοητο ειναι....Εσυ τι θα κανεις,αν πεσει στα χερια σου ενα αρχαιο κειμηλιο;....

    Θα το κρατησεις, ή θα το πουλησεις;...

     

     

     

    Μα τα μουσεία φυσικά και μοιράζονται τον πλούτο με τον κόσμο... Είναι ανοικτός για να τον δούνε όλοι όσοι ενδιαφέρονται... Δε λέω να πάρουν τους τόνους με το χρυσάφι τους και να δόσουν σε όλους απο ένα ευρώ... Το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι τα χρυσά καντήλια της εκκλησίας... Αναφέρομαι στον πνευματικό πλούτο... Όλα αυτά τα αρχαία χειρόγραφα... Όλη αυτή η γνώση που κρατάν για τον εαυτούλη τους... Το να συσσωρεύεις πλούτο είναι εν μέρει αντιχριστιανικό... Το να αποκρύπτεις γνώση απο την ανθρωπότητα είναι πιο φρικτό έγκλημα που θα μπορούσε να κάνει κάποιος σε αυτό τον κόσμο...!



    Kαι ποιος σου απαγορεψε εσενα φιλε μου να πας στο οποιοδηποτε μοναστηρι,ακομα και στο Αγιον Ορος και να δεις τα χειρογραφα και τα κειμηλια που εχουν;...Μηπως η προκαταλειψη που εχεις,απεναντι στους μοναχους;...Wink

    Και μαλιστα τσαμπα;...


    rivera
    20.10.2010, 19:58

    αν χρειαζοταν να πειτε την ιστορια του παππου ή του πατερα σας θα λαμβανατε μεσα στην αφηγηση σας τα κουτσομπολια και τις συκοφαντιες και βρισιες του καθε "φιλου" ή εχθρου που ετυχε να ξερει ή πολυ περισοτερο να μην τον ξερει καθολου τον προγονο σας;

    Για τους μοναχους γιατι λετε οτι θελετε η μαλλον οτι στραβο εχετε ακουσει,το εχετε δει με τα ματια σας να το κανουν; .... για αλλαξοκολιες πανε στην Μυκονο, οχι στα μοναστηρια, αν εχετε παει ισως να κανατε μερικες ....

    - τωρα για την υπερασπιση της Κων/πολης απο 7000, λογικο ειναι γιατι οτι ηταν γυρω γυρω απο την πολη ειχε κατακτηθει απο τους Τουρκους, απο ποια περιοχη θα μαζευαν στρατο...;;

    Ο Ιουστινιανης τραυματιστηκε πολυ σοβαρα για αυτο και αποχωρησε και πεθανε μετα απο τρεις μερες, αλλα οταν εγκαταλειψε την θεση του εφυγαν και οι 700 που ηταν μαζι του σε ανοικτα τειχη.... ηταν αναποφευκτο.... αλλα και να μην επεφτε η πολη εκεινην την μερα... καποια αλλη μερα θα γινοταν...


    jethroomi
    20.10.2010, 22:08

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 20-10-2010 στις 08:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 20-10-2010 στις 01:05 έγραψε...

    Αλλά για αυτη την καταντια να βασιζεται η υπερασπιση της Πολης στους 700 του Ιουστινιανη ποιος φταιει;;;;;;

     



    Να σου πω εγώ...το θεοκρατικό σύστημα φταίει που συναθροιστήκαμε όλοι στα μοναστήρια για να κάνουν αλλαξο...τέτοιες.Είναι σαν την παροιμία που λέει εδώ ο κόσμος καίγεται και το .... δροσίζεται!

     



    {#emotions_dlg.beer}


    pianoteacher
    21.10.2010, 01:36

    Σεβαστές όλες οι απόψεις που ακούστηκαν μέχρι τώρα. Η πίστη και η θρησκεία είναι κάτι πολύ προσωπικό για τον καθένα οπότε δεν μου πέφτει λόγος, ούτε σε μένα ούτε και σε κανέναν άλλο. Αλλά επειδή διάβασα κάτι πριν που έλεγε να μην αναπαράγουμε ιστορίες και "μύθους" που έχουμε ακούσει και δεν έχουμε δει, δεν μπορώ να μην αναφερθώ σε κάτι που έγινε πριν λίγες ώρες. Ήρθε σήμερα η αδερφή μου από εκδρομή στα Μετέωρα. Ανέβηκε να μπει σε κάποιο μοναστήρι και της ζήτησαν 2 ευρώ εισητήριο για να μπει στην Μονή. Δεν τα πλήρωσαν και σηκώθηκαν και έφυγαν, την ίδια ώρα που η "καλό-"γρια κυνηγούσε κάποιους τουρίστες φωνάζοντας "tickets!!!". Τα συμπεράσματα δικά σας! Αυτή είναι η εκκλησία των ράσων (όχι της ψυχής του καθενός). Φυσικά εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα αλλά δυστυχώς ελάχιστες...


    ilias-nekt
    21.10.2010, 19:17

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 21-10-2010 στις 00:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ilias-nekt στις 20-10-2010 στις 14:33 έγραψε...

    Kαι ποιος σου απαγορεψε εσενα φιλε μου να πας στο οποιοδηποτε μοναστηρι,ακομα και στο Αγιον Ορος και να δεις τα χειρογραφα και τα κειμηλια που εχουν;...Μηπως η προκαταλειψη που εχεις,απεναντι στους μοναχους;...Wink

    Και μαλιστα τσαμπα;...



    Πλάκα μου κάνεις τώρα...? Για να μελετήσω εγώ τους χιλλιάδες τόμους αρχαίας γραμματείας που έχουν αυτοί μαζεμένοι εκει μέσα θα πρέπει δηλαδή να φάω στη μάπα τη μοναστική ζωή για όσο χρόνο μου επιτρέψουν να μείνω μέσα στον 'άγιο' τόπο τους να προσεύχομαι 22 ώρες το 24ώρο σε ένα Θεό που δε πιστεύω για να μη τους προσβάλω και για όσο χρόνο μου απομένει να χτενίζω όλη τη χερσόνησο του Άθω για να βρίσκω (και αν) τα έργα που με ενδιαφέρουν... Που σιγά μην τα έχουν όλα φάτσα φόρα...

    Και άντε πες εγώ μένω 2 ώρες μακρυά απο το Όρος και μου τη δίνει και πηγαίνω... Ένας Αυστραλός...? Ένας βουδιστής που θέλει να μελετήσει αρχαίους φιλοσόφους...?

    Ενώ απο την άλλη θα μπορούσαν να δωθούν στο ελληνικό κρατός, να μελετηθούν απο φιλόλογους να εκδοθούν σε βιβλία και να είναι προσβάσιμα ανα πάσα στιγμή απ όλο τον κόσμο...

    Ντάξει τι μπορείς να περιμένεις από τους γλύφτες του Χίτλερ.

    Ενω απο τους γλυφτες τους πολιτικους(ελληνικο κρατος) μπορω να περιμενω περισσοτερα,ε;...

    Αντι να απαιτησουν απο τους Γερμανους να παρουν,οτι μας αρπαξαν καποτε,φιλησαν κατουρημενες ποδιες, γιναμε ζητινοι στα ματια τους και φτασαμε στο σημειο να γελαει ολας ο κοσμος μαζι μας!...

    Αυτα εσενα,δε σου λενε τιποτα;Οι Αγιορειτες σου εφταιξαν;...

    Βρε αμα πεσουν αυτα τα πραγματα σε κρατικα χερια,στο ειπα και πριν,πουληθηκαν,πεταξαν,δεν το καταλαβαινεις;;....Και τουλαχιστον οι αγιορειτες,δεν τα πουλησαν,εν αντιθεσει με το κρατος που δεν εχει αφησει τιποτα ορθιο,απο τοτε και συνεχιζει ακαθεκτο μεχρι σημερα.

    Στην τελικη αν επιθυμει ο οποιοσδηποτε,τοσο πολυ κατι,παντα υπαρχει ο τροπος να προσεγγηθει...-αυτο ισχυει και για τον Αυστραλο!...Wink

    Δε μας ειπες ομως,εσυ στη θεση των Αγιωριτων,τι θα εκανες;

    (Δεδομενου οτι στο σπιτι σου,π.χ. εχεις πολλα ανεκτιμητα αντικειμενα,που δεν θα ηθελες φυσικα να πεσουν στα χερια κανενος...