ελληνική μουσική
215 online   ·  202.068 μέλη

Αγορά ηλεκτρικού πιάνου για την κορούλα μου.

caterina08
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
17.05.2011, 14:38

[ τροποποιήθηκε από τον/την caterina08, 23-11-2013 02:22 ]

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
18.05.2011, 05:22

Δεν νομίζω αξιότιμη  δεσποινίς η’ κυρία να είχαμε επισυνάψει  φιλικές σχέσεις μεταξύ αμφότερων ημών  στο παρελθόν η’ στο παρόν οπότε η παρούσα προσφώνηση σας είναι άτοπος…

Και μην ανησυχείτε, δεν χρησιμοποιήσατε δυσκολότερο και πιο καταρτισμένο γραπτό λόγο από αυτόν που σας επιτρέπει να χρησιμοποιήσετε η ηλικία σας και η κατάρτιση σας…

Εδώ –στην Αθήνα-  έχω συναντήσει νεαρούς & νεαρές μουσικούς στην ηλικία σας, με σαφώς πιο άρτιες  γνώσεις , μεγαλύτερη πληροφόρηση και εντονότερο ταπεραμέντο…

Γνώσεις, πληροφόρηση και ταπεραμέντο που με κάνουν –εμένα- να τους ζηλεύω για την μεγαλύτερη ροη πληροφοριών που έχουν έναντι των δικών μου αντίστοιχων νιάτων και που με αναγκάζουν συνεχώς να ενημερώνομαι και να επ’ ανακαταρτίζομαι ώστε να πληρώ τα σύγχρονα standards…

Αυτή η νέα γενεά μουσικών ανεβάζει τον «πήχη» και με κάνει να νιώθω ότι κάτι καλύτερο μπορεί να βγει από αυτούς…

Κατανοώ τις ευγενείς προθέσεις σας να βοηθήσετε στην συγκεκριμένη περίπτωση της Ερώτησης: Αγορά ηλεκτρικού πιάνου για την κορούλα μου. Αλλά το αποτέλεσμα της προσπάθειας σας –επιεικώς- χωλαίνει στο να θεωρηθεί αντικειμενικό και πλήρες…

Ας δούμε κάποιους λόγους εξ’ αυτών:

Έχουμε συγκεκριμένη και σαφής ερώτηση...

Αν η ερώτηση ήταν Digital Pianos Vs. Real Pianos δεν θα είχα κανένα πρόβλημα με την κατάθεση της γνώμης σας , -όσο υποκειμενική μπορεί να είναι αυτή…- αλλά όπως βλέπετε το ερώτημα δεν ήταν αυτό…

Για να είναι αντικειμενική μια άποψη πρέπει ο αποστολέας της να μπορεί να την τεκμηριώσει με σοβαρά επιχειρήματα…

Στην παρούσα κουβέντα αυτό σημαίνει ότι οφείλετε να έχετε παίξε, ακούσει, ηχογραφήσει όλα τα Digital Pianos που υπάρχουν στην Ελληνική αγορά μουσικών ειδών (η’ τουλάχιστον μεγάλου μέρους αυτών…) καθώς και να γνωρίζετε τα Pros. & Cons. Κάθε ενός εξ’ αυτών…

Όταν λοιπών κάποια δεν γνωρίζει τα τεχνικά χαρακτηριστικά που διαφοροποιούν  μεταξύ τους τα πιανα αυτά και επαγάγει όλα στο ταπεινό Yamaha Clavinova που είχε στα πρώτα χρόνια εξάσκησης στο πιάνο μόνο ακριβής και αντικειμενική δεν μπορεί να θεωρηθεί η άποψη της…

Στην Αθήνα θα χαρακτηριζόταν επιεικώς ως ημιμαθής για να μην χρησιμοποιήσω κάποιον άλλο χαρακτηρισμό πιο «βαρύ» που μπορεί να την προσβάλει…

Από ότι είδα στα γραπτά σας την ίδια λογική της επιλογής του:

“ Οποτε  εφοσον ειναι αναγκαια η αγορα ηλεκτρικου πιανου και μονο για καποιο χρονικο διαστημα, καλο θα ηταν να μη δαπανησεις πολλα χρηματα για ενα υποκαταστατο.

Που σας ταλαιπώρησαν οι γονείς σας  με την αγορά του Yamaha Clavinova, την ίδια λογική επιλογής αναπαράγετε –τώρα- και εσείς η’ είναι κάποιας άλλης τα λόγια αυτά?…

Βλέπω επίσης μια προσπάθεια από εσάς, ανάκτησης κάποιας «ταυτότητας» που να σας διαφοροποιεί από το λοιπό σύνολο …  Αυτό δεν είναι άσχημο, του εναντίων θα ήταν από μένα πάρα πολύ ευχάριστο, αν δεν γινόταν η «προβολή» αυτής της ανάγκης σας, πάνω σε «τρίτα άτομα» τα οποία δεν τα ξέρετε, ούτε έχετε κάποιο «συνδετικό κρίκο» μεταξύ σας πλην της επιθυμίας σας προς εκμάθηση του πιάνου.

Και με απλά λόγια αυτό σημαίνει ότι αν εσείς επιθυμείτε να γίνετε μια άρτια πιανίστρια της κλασσικής μουσικής, αυτό δεν σημαίνει ότι και η κόρη της christine19 έχει την ίδια επιδίωξη με σας… Πως λοιπών προδικάζετε το τι πρέπει η’ όχι να χρησιμοποιήσει κάποιο εταίρο προς εσάς άτομο, όταν δεν έχετε πλήρη εικόνα των αναγκών του, ούτε των επιθυμιών του?...

Φέρει ειπείν: Θα είχε νόημα να συμβουλεύατε την  christine19 να αγοράσει στην κόρη της  ένα

Schimmel 130 T-O Piano Black Polished/ Oval

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Pianos-E-Pianos/Fluegel-Klaviere/Schimmel-130-T-O-Piano-Black-Polished/-Oval/art-PIA0000489-000

η’ ενα

Feurich F 123 Piano Schwarz poliert schwarz poliert

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Pianos-E-Pianos/Fluegel-Klaviere/Feurich-F-123-Piano-Schwarz-poliert-schwarz-poliert/art-PIA0000081-000

έναντι ενός ποιοτικά καλού Digital piano…

Όταν δεν μπορείτε να ξέρετε αν το «θέλω να μάθω πιάνο» είναι ένα παιδικό καπρίτσιο που μπορεί να «σβήσει» μετά από τρία η’ τέσσερα χρόνια η’ όχι?...

Τι θα κάνατε τότε?... Θα ψυχαναγκάζατε το παιδί να συνεχίσει τις σπουδές στο πιάνο, άσχετα με το αν του άρεσε η’ όχι, μόνο και μόνο για να έχει ο γονέας την «ηθική» του ικανοποίηση – απόσβεση ότι «πιασαν» τα λεφτά που εξόδευσε (για την αγορά) στο  πιάνο?...

Αυτό που περιγράφω άνωθεν, το έχω συναντήσει στην ζωή μου και λυπήθηκα και για το παιδί που το εξανάγκαζαν να συνεχίσει μαθήματα και για τον γονέα που έκανε αυτήν την ακριβή αγορά και για το πιάνο που του άξιζε μια καλύτερη τύχη και μεταχείριση από αυτήν που του έκανε ο μικρός και φυσικά τους γείτονες που –αυτοί ειδικά- δεν φταίγαμε να «πληρώνουν» με τα νεύρα τους  το «ψώνιο» της κυρίας που νόμιζε ότι τα μαθήματα Αγγλικών, Γαλλικών, Γερμανικών και πιάνου του γιου της είναι ένδειξη status symbol(s)…

Εν κατακλείδι  και αντί επιλόγου.

Δεν έχω κάτι προσωπικά εναντίων σας οπότε η απάντηση μου δεν είναι ένα προσωπικό flame εναντίων σας παρά μια κριτική σε όσα γραφτήκαν (όπως πρέπει να συμβαίνει σε κάθε δημόσια εκφορά λόγου)  και τίποτα άλλο πέρα από αυτό.

Όπως βλέπετε άφησα επιμέρους τους χαρακτηρισμούς σας  (φωτεινους παντογνωστες…) και απάντησα δημοσίως επί της ουσίας των γραπτών…

Δεν έχει αξία να συνεχίσουμε μια λεκτική αντιπαράθεση (όχι ότι δεν είμαστε ικανοί αμφότεροι για αυτό…)

Απλά περιμένω την «απάντηση» σας να μου την «δώσετε» όχι από τα πλήκτρα του υπολογιστή σας, αλλά από τα πλήκτρα του πιάνο σας…

Αν με όλα αυτά που γράψαμε, σας έδωσα το ερέθισμα για να «υπερπηδήσετε τα εσκαμμένα» όρια των γνώσεων σας και να αναζητήσετε πράγματα υπέρτερα των οριζόντων σας , αυτό μόνο όφελος σας θα είναι και θα είναι τιμή μου αν σας βοήθησα να γίνετε καλύτερη στο απώτερο μέλλον από ότι είμαστε…

Spartan.

Υ.Γ.

Επιβεί το είδα να  αναφέρεται λανθασμένα πολλάκις…

Τα πιανα που κάνουμε κουβέντα λέγονται Digital Pianos….

Τα Ηλεκτρικά Πιανα (Electric Pianos) σαν το

Fender Rhodes

http://www.fenderrhodes.com/

και το

Wurlitzer Electric Piano

http://wurlitzerelectricpiano.com/

Έχουν άλλο μηχανισμό παράγωγης ήχου, οπότε δεν πρέπει να τα συγχέουμε…

caterina08
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
18.05.2011, 14:25

[ τροποποιήθηκε από τον/την caterina08, 23-11-2013 02:25 ]