ελληνική μουσική
    334 online   ·  210.839 μέλη

    Δικαιώθηκε ο Γιουσούφ Ισλάμ (Κατ Στίβενς)

    vouliakis
    17.02.2005, 01:23
    Δικαιώθηκε ο Γιουσούφ Ισλάμ (Κατ Στίβενς) σε δικαστική διαμάχη με βρετανικές εφημερίδες

    Ο Γιουσούφ Ισλάμ, ο τραγουδιστής της ποπ που στο παρελθόν ήταν γνωστός με το όνομα Κατ Στίβενς, ανακοίνωσε την Τρίτη ότι του επιδικάσθηκε αποζημίωση από δύο βρετανικές εφημερίδες, οι οποίες είχαν γράψει ότι «στηρίζει την τρομοκρατία».

    «Είμαι ευχαριστημένος με τη ρύθμιση, η οποία βοήθησε στο να αποδειχθεί η αθωότητα μου και το καλό μου όνομα» δήλωσε ο Ισλάμ μετά την έκδοση της απόφασης σε βάρος των εφημερίδων Sun και Sunday Times.

    Ο τραγουδιστής, που άλλαξε το όνομα του στην δεκαετία του '70, όταν ασπάσθηκε τη μουσουλμανική θρησκεία, ταξίδευε τον περασμένο Σεπτέμβριο από το Λονδίνο στην Ουάσινγκτον, όταν το αεροπλάνο στο οποίο επέβαινε πραγματοποίησε αναγκαστική προσγείωση και οι αμερικανικές αρχές τον απέλασαν από τις ΗΠΑ.



    Το υπουργείο Εσωτερικής Ασφαλείας των ΗΠΑ είχε ανακοινώσει τότε ότι ο Γιουσούφ Ισλάμ απελάθηκε, γιατί το όνομα του εμφανίσθηκε στους καταλόγους με τα ονόματα ατόμων που δεν τους επιτρέπεται να ταξιδεύουν στις Ηνωμένες Πολιτείες, καθώς συνδέονται με την τρομοκρατία.

    Τότε οι δύο βρετανικές εφημερίδες έγραψαν ότι οι αμερικανικές αρχές είχαν δίκιο, που αρνήθηκαν στον Ισλάμ να εισέλθει στη χώρα τους.

    Μετά την ανακοίνωση της δικαστικής απόφασης που του επιδικάζει την καταβολή αποζημίωσης για συκοφαντική δυσφήμιση, ο Ισλάμ δήλωσε: «Μου φαίνεται ότι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο αυτές τις μέρες είναι να διατυπώνεις αχρείες κατηγορίες σε βάρος μουσουλμάνων και στην περίπτωση μου έχει επιπτώσεις τόσο στις φιλανθρωπικές υπηρεσίες που προσφέρω όσο και στη φήμη μου ως καλλιτέχνη».

    Ο 57χρονος καλλιτέχνης σκοπεύει να χορηγήσει το σύνολο της αποζημίωσης που θα εισπράξει σε ένα πρόγραμμα αποκατάστασης των ορφανών από το τσουνάμι στη νοτιανατολική Ασία.

    Πηγή: news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ/Reuters, φωτο: Associated Press

    revekka
    17.02.2005, 12:03
    «Μου φαίνεται ότι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο αυτές τις μέρες είναι να διατυπώνεις αχρείες κατηγορίες σε βάρος μουσουλμάνων και στην περίπτωση μου έχει επιπτώσεις τόσο στις φιλανθρωπικές υπηρεσίες που προσφέρω όσο και στη φήμη μου ως καλλιτέχνη».

    Δυστυχώς έχει δίκαιο, δεν φτάνει που η Η.Π.Α. έχει τροφοδοτήσει τις σημερινές τρομοκρατικές οργανώσεις με όπλα στο παρελθόν, τώρα πάλι ελέγχει τον πληθυσμό της με το φόβο και στον ήχο της λέξης μουσουλμάνος όλοι γυρίζουν την πλάτη.

    yiannisyiannis
    17.02.2005, 12:22
    Κι όχι μόνο Revekka. Δεν ξέρω αν παρακολουθήσατε στις ειδήσεις σκηνές από την κηδεία του πρώην πρωθυπουργού του Λιβάνου, ο οποίος δολοφονήθηκε από τρομοκράτες. Η ΗΠΑ κατηγορούν ότι πίσω από την τρομοκρατική επίθεση κρύβεται η Συρία. Στην κηδεία λοιπόν, η οποία φυσικά μετατράπηκε σε διαδήλωση, ο λαός έφερε πανό με συνθήματα στα Αγγλικά. "Syria go home", "Syria out" κλπ. Εσείς θα πηγαίνατε ποτέ σε διαδήλωση με πανό που να έχει σύνθημα στα Αγγλικά, αν η διαδήλωση αυτή δεν στρεφόταν κατά των Αγγλοαμερικάνων αλλά κατά μια τρίτης χώρας; Ποιος λοιπόν είναι ο υποκινητής και ποιος κρύβεται πίσω απ’ όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας κι όχι μόνο στο Λίβανο, είναι ηλίου φαεινότερο.