ελληνική μουσική
    806 online   ·  210.833 μέλη

    Είμαι νέος μπασίστας

    tomakos
    23.10.2010, 13:01

    ΓΕΙΑ ,

    εχω ξεκινησει μαθηματα μπασου και θελω να αγορασω ενα σχετικα καλο ( 400 - 600€) για να το εχω για καμποσα χρονια....τι μου προτεινετε.... ( το θελω κυριως για rock αλλα να "χωραει " και σε αλλα ειδη μουσικης) ευχαριστω.........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 23-10-2010 13:15 ]


    taiker
    24.10.2010, 23:56
    http://www.thomann.de/gr/epiphone_thunderbird_proiv_tb.htm
    tomakos
    25.10.2010, 00:08

    φιλε μου ευχαριστω για την προταση σου , μου φαινεται καλη ευκαιρια αλλα μπορω να το βρω στην ελλαδα η μαλλον να το παραγκειλω χωρις να ερθουν πολυ ακριβα τα μεταφορικα?


    tomakos
    25.10.2010, 00:15
    καλα και τα fender αλλα σε ροκ κομματιαθα παιζει? οχι και πολυ σκληρο ροκ...¨"ευχαριστω και ελπιζω πως θΑ παραμεινω στον κοσμο του μπασου ¨) "
    tomakos
    25.10.2010, 00:27

    ο δασκαλος μου μου ειπε να ρωτησω ατομα που εχουβ ασχοληθει με το οργανο :)...αυτος ειναι κιθαριστας και εχει διπλωμα σε κοντρα μπασσο....αλλα εχει ασχοληθει με το οργανο ....... τωρα το συγκεκριμενο φεντερ ειναι κινεζικο? κι αν ναι παιζει ρολο αυτο στην ποιοτητα του?


    tomakos
    25.10.2010, 00:29

    αν εχεις καποιο msn η  yahoo και θελεις στειλε μου διευθυνση για να επικοινωνησουμε λιγο :)


    taiker
    25.10.2010, 17:38

    το συγκεκριμένο όργανο επειδή κοστίζει πάνω από 250 ε στο φέρνουν με δωρεάν μεταφορικά... οπότε ότι βλέπεις πληρώνεις..

    θα συμφωνήσω με τον φίλο π λέει ότι τα fender είναι εξαιρετικά μπάσα αλλά θα διαφωνήσω στο ότι δεν είναι ευέλικτο το thunderbird.. σίγουρα ένα άλλο όργανο θα έπαιζε καλύτερα φανκ... αλλά jazz το συγκεκριμένο μπορεί να παίξει... αλώστε εσύ ροκ παίζεις και ίσως ασχοληθείς αργότερα με κάτι άλλο... πήρα το θάρρος για να σ απαντήσω γιατί έχουμε τα ίδια κριτήρια... παίζω rock και ελάχιστα άλλα πράγματα... πάντως για εμένα καλό θα ήταν να δεις εσένα τι σου αρέσει να ακούσεις όργανα να παίξεις με αυτά και να καταλήξεις μόνος σου.. η αν δεν θέλεις να καταλήξεις εντελώς μόνος σου καντο αυτό βρες όργανα και ξανάκανε ερώτηση λέγοντας μας και τα όργανα που σου άρεσαν...


    taiker
    25.10.2010, 17:46

    επίσης συμφωνώ οτι είναι πολύ ωραίο να έχεις καθαρό ήχο και ότι έτσι ακούγεσαι ωραία αλλά στην ροκ χρειάζεσαι και όγκο.. το thunderbird τα συνδυάζει αυτά τα 2 αν είχα προτείνει ESP τότε να μου το έλεγες αυτό...

     

    φιλικά πάντα.. ¨){#emotions_dlg.beer}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : taiker στις 25-10-2010 17:49 ]


    tomakos
    25.10.2010, 19:06

    φίλε μου κανένα πρόβλημα και συμφωνώ με αυτα που μου λεσ...επίσηε ευχαριστώ και για την πληροφορία όσο αναφορά στα μεταφορικα.....τώρα, όσο αναφορά το μπάσο καλό φάνηκε το thunderbird και ποιοτικό αλλά αν είναι όντως για heavy rock και metal δεν θα το προτιμούσα ...για να καταλάβεις που ακριβώς το πάω ακούω γενικά oasis,u2 ,coldplay και μετα κάποια συγκροτήματα όπως nirvana audioslave κλπ.......ΟΜΩΣ, θέλω το μπάσο να έχει δυνατότητα να παίξει και κομμάτια έντεχνα ελληνικά ( ή ας το πούμε καλύτερα να έχει τη δυνατότητα να παίζει σε πολλά είδη: από ροκ μέχρι country kai funk)....ξέρω ότι ζητάω πολλά αλλα θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό αυτο απ τη στιγμή που διαθέτω σχετικά μεγάλο ποσό για να αγοράσω.......πάντως ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας τις οποίες τις σκέφτομαι όλες αλλά θέλω όσο γίνεται να με κατευθήνεται στα κριτήρια που ζητώ ( τα οποία οι προτάσεις σας τα πλησιάζουν αρκετά)...και πάλι ευχαριστώ{#emotions_dlg.thumbup}Smile{#emotions_dlg.beer}


    tomakos
    25.10.2010, 23:16

    http://www.thomann.de/gr/fender_standard_jazz_bass_rw_bsb_2009.htm για αυτό τι λέτε ρε παιδιά ???


    tallos
    27.10.2010, 01:40

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 25-10-2010 στις 00:10 έγραψε...

    Διαφωνώ με την παραπάνω επιλογή... Το thunderbird δεν είναι καθόλου ευέλικτο όργανο και δεν κολλάει σε είδη πέρα απο το Hard Rock και το Metal...

    Εγώ παίζω funk,jazz και γενικότερα οτιδήποτε groovy και έχω αυτό εδώ το όργανο:

    http://www.thomann.de/gr/fender_squier_vint_mod_jazz_nt.htm

    Μετά απο 5-6 μήνες του βάζεις χορδές elixir και έχεις εναν ήχο κρυστάλινο...

    Επένδυσε αργότερα σε ένα καλό σύστημα ενισχυτή και ηχείων και οτιδήποτε άλλο θα φέρει τον ήχο σου εκει που τον θέλεις εσύ...

    Αρχικά θέλεις ένα όργανο που να το ακούς και να σε ακούει...

    Καλώς όρισες στον κόσμο του μπάσου... {#emotions_dlg.beer}

    κι εγω ειμαι καινουργιος στο μπασο,αγορασα ενα φθηνο για να μαθω πρωτα.η μι χορδη ομως τριζει.απο που να την διορθωσω- Και που βρισκετε το ερωτηματικο στο πληκτρολογιο


    tallos
    27.10.2010, 11:13

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 27-10-2010 στις 02:57 έγραψε...

    Τι εννοείς τρίζει...? Τρίζει οταν την παίζεις ανοικτή ή τρίζει όταν πατάς κάποιο τάστο...? (ταστάρισμα λέγεται αυτό)

    Σε όλα τα πληκτρολόγια το ελληνικό ερωτιματικό είναι αριστερά του 'L' και εμφανίζεται χωρίς shift όταν γράφεις αγγλικά και πατώντας το 'Q' όταν είσαι στην ελληνική διάταξη. Το ? είναι κάτω και αριστερά του ; και μπαίνει πατώντας shitf+/...

    Αυτά... :-Ρ



    τριζει γενικως.καποιος κιθαριστας μου ειπε οτι η  η χορδη θελει ανεβασμα,ειναι πολλυ κοντα στα ταστα,η πρεπει να ρυθμισω τη βεργα να λιγυσει η ταστιερα προς τα μεσα.


    tomakos
    27.10.2010, 13:48

    μήπως μαζί με το μπάσο δίνουν και θήκη ?? ( μιλάω για μπάσο γύρω στα 600 € απο to sιτε thomman)


    tomakos
    27.10.2010, 14:44

    σε όλα το λέει αυτό ή σε όπιο το λέει έχει ?


    taiker
    02.11.2010, 01:32

    σε όποιο το λέει... επίσης διάβασα το ποστ σου και αναθεωρώ τις απόψεις μου... νόμιζα ότι το ήθελες κύριος για ροκ.. (έχουμε άλλα ακούσματα τελικά..) μια λέξη για σένα φίλε μ.. FENDER

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : taiker στις 02-11-2010 01:35 ]


    tomakos
    02.11.2010, 15:17
    οκ ευχαριστω....
    mponetis
    14.04.2011, 13:13
    Γεια σας παιδιά.. Μήπως υπάρχουν παρτιτούρες για μπάσο;;
    tomakos
    14.04.2011, 23:06

    http://www.songsterr.com/a/wsa/beyonce-knowles-halo-guitar-tab-s66641t2

     

    φιλε αυτο το site εχει πολλα τραγουδια......θελει λιγο ψαφιμο για να το καταλαβεις ...εχει απο μπασο απο κιθαρες και αλλα.... ειναι καλο παντως...πιστευω να βοηθησει


    tomakos
    14.04.2011, 23:08

    http://www.songsterr.com/a/wsa/beyonce-knowles-halo-guitar-tab-s66641t2

     

    φιλε αυτο το site εχει πολλα τραγουδια......θελει λιγο ψαφιμο για να το καταλαβεις ...εχει απο μπασο απο κιθαρες και αλλα.... ειναι καλο παντως...πιστευω να βοηθησει


    mponetis
    15.04.2011, 20:19
    Ευχαριστώ πολύ φίλε.. Μήπως γνωρίζεις που μπορώ να βρω και ελληνικά κομμάτια;;