ελληνική μουσική
    812 online   ·  210.833 μέλη

    Έφυγε από τη ζωή η Καίτη Χωματά

    gikostas
    24.10.2010, 14:05

    Σε ηλικία 64 ετών έφυγε από τη ζωή η πολύ αγαπημένη τραγουδίστρια του Νέου Κύματος,Καίτη Χωματά.Επασχε χρόνια από καρκίνο και πριν από λίγο καιρό είχε τραυματιστεί σε τροχαίο ατύχημα και νοσηλευόταν στο νοσοκομείο ΝΙΜΙΤΣ. Η Καίτη Χωματά γεννήθηκε στην Αθήνα και έζησε στην Πλάκα. Σπούδασε κλασσικό χορό. Με το τραγούδι ασχολήθηκε από πολύ μικρή τυχαία, όταν την ανακάλυψε ο Γιώργος Οικονομίδης στα ταλέντα του.
    Εκείνη την εποχή ο Γιάννης Σπανός είχε έρθει από τη Γαλλία ψάχνοντας τη φωνή ή τις φωνές που θα έφερναν το Νέο Κύμα στη μουσική σκηνή της Ελλάδας κι έτσι συνεργάστηκε τελικά μαζί της. Η Καίτη Χωματά που στη φωνή της , το "Νέο Κύμα" βρήκε μια από τις ιδανικές του ερμηνεύτριες, συνέδεσε το όνομα της με μεγάλες επιτυχίες του μουσικού ρεύματος που κυριάρχησε την δεκαετία του '60 και του '70.
    "Θα διώξω τα σύννεφα , θα γίνω φεγγάρι", "Μια αγάπη για το καλοκαίρι", "Να διώξω τα σύννεφα", "Κι αν σ΄ αγαπώ δεν σ΄ορίζω", "Το Χριστινάκι" " Η Μαρία των Βράχων" είναι μόνο λίγοι τίτλοι μεγάλων επιτυχιών της, ενώ ο Γιάννης Σπανός ήταν ο συνθέτης με τον οποίο και συνεργάστηκε τα περισσότερα χρόνια.
    Η τραγουδίστρια περιόδευσε στα "χρυσά της χρόνια" στην ομογένεια, στην Αμερική, στον Καναδά, στην Γερμανία , στην Κύπρο και σε όλη την Ελλάδα. Χτυπημένη από τον καρκίνο σε πολύ νεαρή ηλικία, ταλαιπωρήθηκε περίπου 28 χρόνια , δίνοντας όμως την μάχη της πάντα με αξιοπρέπεια. Την χειμερινή σεζόν 2009-2010 τραγούδησε σε μουσική σκηνή στο Γκάζι μαζί με άλλους συντελεστές του Νέου Κύματος, όπως την Πόπη Αστεριάδη, τον Μιχάλη Βιολάρη , τον Κώστα Καράλη. 'Ηταν παντρεμένη και είχε δύο κόρες.

    Πηγή:tromaktikoblogspot.com


    Japan88gr
    24.10.2010, 15:02

     

    Έγινε αστέρι λοιπόν..


    tzilivak
    24.10.2010, 16:51

    Ήταν η πιο αγαπημένη μου γυναικεία φωνή από τα 1960-1970...Η ίδια λέει ότι έγινε τραγουδήστρια κατά τύχη όταν στις αρχές του 60 είχε πάρει μια μέρα αποβολή από το σχολείο και περνούσε τυχαία από το Ζαππειο που η κρατική ραδιοφωνία έκανε ακροάσεις με τον Οικονομίδη για νέα ταλέντα,τοgreek idol της εποχής.Ηταν δεν ήταν 17 ετών όταν ανέβηκε να τραγουδήσει έτσι για πλάκα...Την ακουσε ο Πατσιφάς που μόλις είχε φτιάξει τη Λύρα,κατ΄αλλους ο Παπαστεφάνου,και την γνώρισε στο Σπανό που έψαχνε καινούργιες φωνές για τα τραγούδια που είχε στο μυαλό του ερχόμενος μόνιμα στην Ελλάδα από τις μπουάτ του Παρισιού...Τα δυο πρώτα τραγούδια το "Μια αγάπη για το καλοκαίρι" και το "Μικρό ταξίδι στο γυαλό" και τα δυο γραμμένα από τον Γιώργο ...Στεφάνου,ετσι υπέγραφε από στιχουργική ανασφάλεια ο Παπαστεφάνου στα πρώτα δισκάκια του Νέου Κύματος...Η ερμηνεύτρια που στο γαμο της εδωσε αντί για κουφέτα μια μπουμπουνιέρα με ένα ...σαρανταπεντάρι δισκάκι...Καλό ταξίδι Καίτη...

     


    tzilivak
    24.10.2010, 16:54

    >

    >

     

    align=right>[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tzilivak στις 24-10-2010 17:05 ]


    alkyoni
    24.10.2010, 18:52

    Απο εδω το μαθαινω....λυπαμαι πολυ με αυτη την ειδηση....{#emotions_dlg.crying}....
    Ειναι μια απο τις αγαπημενες φωνες και για μενα αλλα και στην οικογενεια μας  γενικοτερα, μιας και πολλα απο τα τραγουδια της τα ακουγαμε και τα τραγουδουσαμε στο σπιτι, στο αυτοκινητο....και παραμενουν αγαπημενα μας.
    Αιωνια της η μνημη και την ευχαριστουμε για οσα μας προσφερε...
    Θα ειναι παντα αναμεσα στις αγαπημενες φωνες του ελληνικου τραγουδιου μαζι με αλλες που ξεχωρισαν και εγραψαν την δικη τους ιστορια...
    Ο Θεος να την αναπαυσει και Καλο της Ταξιδι....Innocent


    faarook18
    24.10.2010, 19:02


    jorge
    24.10.2010, 22:52
    Τι ωραία φωνή... Αντίο.
    AlfaWolf
    24.10.2010, 23:03

    Είχα την τύχη να συνεργαστώ μαζί της και να αποκομίσω πολύ θετικές εντυπώσεις ήταν πολύ δυνατός άνθρωπος και παρόλα τα δυνατά χτυπήματα ποτ είχε δεχτεί από την ζωή έμεινε μέχρι το τέλος με αξιοπρέπεια και μας άφησε φεύγοντας αρκετά τραγούδια που είναι ήδη στον πάνθεον των αθάνατων τραγουδιών

    καλό ταξίδι βελουδένια

     


    kwstasagas
    24.10.2010, 23:26

    Καλό της ταξίδι ... ένα "αντίο" και ένα μεγάλο "ευχαριστώ" σε έναν γλυκύτατο, αξιοπρεπή άνθρωπο, ταυτισμένο με τη λέξη "ΗΘΟΣ" μέχρι την τελευταία του στιγμή ....

    Τον θαυμασμό μου για την Καίτη Χωματά τον έχω ήδη εκφράσει σε άλλο τόπικ που άνοιξα στις 13 / 2 / 2010. Από εκεί αντιγράφω το παρακάτω λήμμα :

    "Η φωνή της Καίτης Χωματά με συνοδεύει από πολύ μικρό παιδάκι, καθόσον η μητέρα μου - που έζησε τα φοιτητικά της χρόνια στην Αθήνα των 60ς, την εποχή της άνθισης των μπουάτ - μάς έβαζε συνέχεια να ακούμε ένα παλιό βινύλιο με τραγούδια της εν λόγω αγαπημένης της τραγουδίστριας "της γενιάς της" .........

    Εκείνο που πάντα με μάγευε στην Καίτη Χωματά είναι αυτή η ιδιότυπη, τελείως "έξω από τα συνηθισμένα" φωνή της .... Μια φωνή ήπια, χαμηλών τόνων, με αυτή τη μελαγχολική "θαμπάδα" και υγράδα .... Αν στο ξεκίνημά της "έπεφτε" σε άλλον Έλληνα συνθέτη και όχι στον ΓΙΑΝΝΗ ΣΠΑΝΟ, δεν αποκλείεται ... να είχε απορριφθεί "μετά πολλών επαίνων" !!! Βλέπετε, εδώ στην Ελλάδα, μέχρι τα 60ς τουλάχιστον, είχαμε αλλιώς συνηθίσει τις γυναικείες φωνές ... Έλα, όμως, που "έπεσε" στον .... "γαλλοτραφή" Σπανό, ο οποίος .... είχε, προφανώς, στο μυαλό του τις φωνές που άκουγε στις μπουάτ του Παρισιού ... Αποτέλεσμα : Το ελληνικό τραγούδι κέρδισε μία από τις καλύτερες τραγουδίστριές του ....

    Το άλλο που πάντα με μάγευε ... αυτό το τόσο γλυκό πρόσωπό της την εποχή που ήταν 20 - 25 ετών .... τόσο καθημερινό ... θα μπορούσε άνετα να είναι το κορίτσι της "διπλανής πόρτας" .... Πόσες φορές έχω πει "αχ, να γύρναγε ο χρόνος πίσω, να πηγαίνω στις μπουάτ να βλέπω αυτό το "γήινο" πρόσωπο να τραγουδάει και να αποπνέει γαλήνη και ηπιότητα" ... Κι ακόμη περισσότερο : μού αρέσει που βλέπω στις παλιές φωτογραφίες της το βλέμμα της "απλό" και "καθαρό" .... λες και σε κοιτάζει π.χ. μια φοιτήτρια που συναντάς στο δρόμο ή στο λεωφορείο ...."

     

     

    Το λήμμα αυτό το συμπληρώνω με ... τις δύο εικόνες της Καίτης Χωματά, που θέλω να κρατήσω :

    Την πρώτη από την εποχή που ήταν πολύ νέα : Πρόκειται για την παρουσία της στην ελληνική ταινία από τα 60ς "Σκιές στην άμμο". Εκεί, την βλέπουμε πολύ νέα, πολύ όμορφη και μαυρισμένη από τον καλοκαιρινό ήλιο, να περπατά στην τεράστια αμμώδη παραλία της Νάξου μουρμουρίζοντας μελωδίες του Γιάννη Σπανού, να κολυμπάει στα νερά του Αιγαίου, να παίζει την κιθαρούλα της στην καλαμένια καλύβα κλπ κλπ ... Δηλαδή εκεί είναι η ίδια "μια αγάπη για το καλοκαίρι" .... Από αυτήν την ταινία παραθέτω την τελευταία σκηνή, όπου η Καίτη Χωματά τραγουδά με ένα άλλο παιδί "της γενιάς της" και "του συναφιού της", τον Μιχάλη Βιολάρη ....

     

    Την άλλη εικόνα από την περίοδο της ωριμότητάς της : Με αξιοπρέπεια και διακριτικότητα να δίνει τη μάχη της με την επάρατη νόσο, που την βασάνιζε πολλά χρόνια  {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad} !!! Και να δίνει, με διακριτικότητα, λίγες μεν αλλά Α΄ ποιότητας συναυλίες, υποστηρίζοντας, όποτε της δινόταν η ευκαιρία, το είδος που υπηρέτησε, το "Νέο Κύμα" ....

    Ο καημός μου είναι ότι, δυστυχώς, δεν πρόλαβα να την δω να τραγουδά επί σκηνής ....

     

     

     


    -----------------
    See, see, see, he said, Seagulls screamin' down in the morning sky, Gee, gee, gee, he said Come on girl, let's leave this world behind [Barry Hay - from Golden Earring (1970)]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Japan88gr στις 24-10-2010 23:34 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 24-10-2010 23:38 ]


    AlfaWolf
    24.10.2010, 23:33

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 24-10-2010 στις 23:26 έγραψε...

    Την πρώτη από την εποχή που ήταν πολύ νέα : Πρόκειται για την παρουσία της στην ελληνική ταινία από τα 60ς "Σκιές στην άμμο". Εκεί, την βλέπουμε πολύ νέα, πολύ όμορφη και μαυρισμένη από τον καλοκαιρινό ήλιο, να περπατά στην τεράστια αμμώδη παραλία της Νάξου μουρμουρίζοντας μελωδίες του Γιάννη Σπανού, να κολυμπάει στα νερά του Αιγαίου, να παίζει την κιθαρούλα της στην καλαμένια καλύβα κλπ κλπ ... Δηλαδή εκεί είναι η ίδια "μια αγάπη για το καλοκαίρι" .... Από αυτήν την ταινία παραθέτω την τελευταία σκηνή, όπου η Καίτη Χωματά τραγουδά με ένα άλλο παιδί "της γενιάς της" και "του συναφιού της", τον Μιχάλη Βιολάρη ....

    Πολύ σωστά!!! ήταν η μοναδική ταινία που γύρισε με την ιδιότητα της  ηθοποιού με την παρακίνηση του συζύγου της Βασίλη Μαυρομματη.

     και το παρακάτω βίντεο ειναι η μπαλάντα τησ Καιτης απο την ίδια ταινια


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις. http://blogs.musicheaven.gr/alfawolf http://www.musicheaven.gr/live/101

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 24-10-2010 23:34 ]


    jethroomi
    25.10.2010, 02:59

    Οσο ζω θα ζει μαζι μου.


    Kristalo
    25.10.2010, 08:23

    Μια φωνή αθάνατη, με όμορφες ερμηνείες! Μια φωνή που με ταξίδεψε πολύ στα όμορφα χρόνια της εφηβείας μου όπου μέσα απο τα τραγούδια της κόπαζα την θύελλα της εφηβικής ψυχής μου!

    ΑΞΕΧΑΣΤΗ λοιπόν! Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα την σκεπάζει!

     


    VOICETEACHER
    25.10.2010, 11:56
    ΑΘΑΝΑΤΗ!!!!!Σεμνη και γλυκεια με υπεροχη φωνη,και ευαισθητη υγεια......Θα την θυμομαστε παντα.........καλο ταξιδι Καιτουλα μαs!!!...............
    ilio
    25.10.2010, 12:18

    Η φωνή της ήταν κομμάτι από το σάουντρακ της ζωής μου κατά την παιδική

    μου ηλικία.Δυστυχώς όσο αέρινη και γαλήνια ήταν η φωνή της τόσο

    δύσκολη ήταν η μάχη της για την ζωή της.

    Καλό της ταξίδι και ας αναπαυτεί ήσυχα τώρα πια...


    despinakontogianni
    25.10.2010, 15:23

    Μπορώ να μισήσω όποιον την είχε δει έστω σε live! Δεν το έχω συνειδητοποιήσω ακόμη, Απλά δεν μπορώ να το χωνέψω..Την ανακάλυψα στην έκτη δημοτικού κι από τότε δεν ντρέπομαι να πω πως την είχα για πολύ καιρό ήχο κλήσης, ξυπνητήρι κλπ. Ξύπναγα με τη φωνή της. Και δεν ξέρετε πόσες τύψεις νιώθω, που δεν πήγα να τη δω στην τελευταία της εμφάνιση. {#emotions_dlg.sad} Δε θέλω να το πιστέψω. Η γυναικεία φωνή, που μ' ευαισθητοποίησε..


    tzilivak
    25.10.2010, 16:25



     

     

     

     


    -----------------
    Εμμανουήλ Τζιλιβάκης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Japan88gr στις 25-10-2010 16:31 ]


    cineboy
    27.10.2010, 01:23

    Μιά ολόκληρη γενιά μεγάλωσε μαζί της και μάλιστα πανέμορφα και με πολύ ανθρωπιά.

    Ας έχει καλό ταξίδι γιά όπου κίνησε να πάει.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 27-10-2010 01:24 ]


    despinakontogianni
    27.10.2010, 01:25

    Από το "Σκιές στην άμμο", αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί δεν το έπαιξε καθόλου η τηλεόραση...{#emotions_dlg.crying}

     

     


    AlfaWolf
    27.10.2010, 13:57

    Tρίτη 26/10/2010  στις 4 μ.μ., στον Ιερό Ναό Αγ. Μαρίνας και κατόπιν στο Νεκροταφείο Ηλιούπολης είπαμε  το τελευταίο "αντίο" στην Καίτη Χωματά, φίλοι και θαυμαστές, από την εποχή του «Νέου Κύματος», αλλά και νεότεροι, ανώνυμοι και επώνυμοι ήταν όλοι εκεί ,δακρυσμένοι, θλιμμένοι αλλά με έναν καλό λόγο όλοι στο στόμα τους για την βελούδινη  Καίτη Χωματά

    Ανεβάζω τώρα στο ένα βίντεο που ετοίμασα  από την τελετή σ αυτό θα δείτε το τελευταίο Αντίο θα ακούσετε τι μας είπε  ο Κώστας Καράλης  για την  Καίτη Χωματά και θα δείτε επίσης το τελευταίο χειροκρότημα  αλλά και με ποια τραγούδια  την  αποχαιρέτισαν

    Υ.Γ οταν ανεβεί το βίντεο θα σας ενημερώσω.


    AlfaWolf
    28.10.2010, 00:07