ελληνική μουσική
    554 online   ·  210.833 μέλη

    Οι Accept στην Αθήνα στις 13 - 2 - 2011

    kwstasagas
    25.10.2010, 16:54

    Το ανακοίνωσε στην ιστοσελίδα τους !!! Οι ACCEPT έβγαλαν καινούριο άλμπουμ και, στο πλαίσιο της προώθησής του, θα περάσουν από τα μέρη μας στις 13/2/2011 !!! Να τι έχει ανακοινωθεί στην ιστοσελίδα τους :

    February 13, 2011 — ATHENS (GR), Gagarin 205 

    Πολύ - πολύ ωραίο νέο !!! Δεν το κρύβω ότι στην εφηβεία μου [την περίοδο που ... είχα "εισχωρήσει" στο στρατόπεδο των "χεβιμεταλλάδων"] τα τραγούδια τους αποτελούσαν στην κυριολεξία βασικό σάουντρακ της καθημερινότητάς μου !!! Το πρώτο τους τραγούδι που άκουσα, σε κασέτα που μου είχαν γράψει, ήταν το Fast As A Shark, με το οποίο .... είχα ψαρώσει πολύ - πολύ άγρια : "πω πωωωω .... τι γρήγορα που παίζουνε, τι σολίδια στην κιθάρα είναι αυτά" !!! Αλλά και στην ηλικία που βρίσκομαι, όποτε φέρνω στο μυαλό μου αυτό το άσμα σκέφτομαι "καλά, την εποχή που το βγάλανε, γύρω στο 1983, πόσο μα πόσο μπροστά ήταν για την εποχή τους" !!!


    https://www.youtube.com/watch?v=tTeXBTStek0Link

    >

    Το άλλο τραγούδι τους που με είχε μαγέψει .... Η "Μεταλλική Καρδιά" τους, με την Ελίζα του Σοπέν να .... "πειράζεται" αρκούντως και να μετατρέπεται σε ... ηλεκτροκιθαριστικό σόλο !!! Πολλοί μίλησαν τότε για "ιεροσυλία" .....


    https://www.youtube.com/watch?v=g1HOE3FIQ7wLink

    >

     

    Με αυτά και με κείνα .... δεν άργησαν να γίνουν "ήρωες της εφηβείας μου" !!! Ιδίως ο τραγουδιστής τους, ο UDO DIRKSCHNEIDER, με αυτή τη βραχνή, γεμάτη οργή, φωνή του, που .... λες και σού φτύνει κατάμουτρα τα λόγια των τραγουδιών του !!! Κι όμως, σε όλα αυτά υπήρχε, εκείνη τη μακρινή εποχή, μισά των 80ς, ένα .... πρόβλημα : ότι οι μουσικές εκπομπές του Κρατικού Καναλιού δεν παίζανε βιντεοκλίπς με χέβι μέταλ συγκροτήματα [παρά τις .... ομαδικές επιστολές διαμαρτυρίας που αποστέλλονταν στο Κρατικό Κανάλι, οι οποίες "οργανώνονταν" από τον Γιάννη Κουτουβό : Στο τόοτε περιοδικό "Αγόρι" ο Γ.Κ. είχε έτοιμο το κείμενο διαμαρτυρίας με τίτλο "Απαιτώ το Μουσικόραμα να παίξει χέβι μέταλ", κάτω από το οποίο συμπλήρωνες το όνομά σου και ... το έστελνες στους υπεύθυνους για τα μουσικά της ΕΡΤ !!!!]. Κι όμως ... τελικά βρέθηκε η λύση : Στην καφετέρια BEST της Ηλιούπολης υπήρχε τηλεόραση με βίντεο και πολύ αξιόλογη συλλογή με βιντεοκασέτες ροκ και χέβι μέταλ συγκροτημάτων !!! Και από στόμα σε στόμα το είχαμε μάθει ότι .... στη BEST έχει βιντεοκασέτες ΚΑΙ με ACCEPT !!! Έτσι, κάποιο απόγευμα, μετά από παιχνίδι μπάσκετ, αποφασίσαμε η τόοτε παρεα να πάρουμε ταξί και να πάμε μέχρι Ηλιούπολη !!! Η χαρά και η συγκίνησή μου που, επιτέλους, έβλεπα για πρώτη φορά "ζωντανά" ACCEPT, έστω κι από βιντεοκασέτα, δεν περιγραφόταν. Επρόκειτο για BALLS TO THE WALL .....


    https://www.youtube.com/watch?v=BqHnFK8PK20Link

    >

     

    Όσο για τώρα που σχεδόν σαραντάρησα .... εννοείται, δεν τους ακούω, πλέον, με τόση "πόρωση" όπως τότε .... Κι όμως .... τους παραδέχομαι : Για το είδος τους είναι μία από τις καλύτερες και σημαντικότερες μπάντες. Και το κυριότερο : ό,τι κατάφεραν να πετύχουν στο χώρο της χαρντ ροκ / χέβι μέταλ, το πέτυχαν ΜΕ ΤΟ ΣΠΑΘΙ ΤΟΥΣ και την αξία τους .... Σκεφθείτε, η μπάντα δημιουργήθηκε περί τα τέλη των 60ς και ... χρειάστηκε να φτάσουμε στο 1985 για να γνωρίσουν αποδοχή !!!

    Έτσι .... μάλλον αξίζει να τους τιμήσω στις 13/2/2011 στην εν Αθήναις συναυλία τους. Έστω, χωρίς, πλέον, τον πολύ αγαπημένο μου UDO στη σύνθεσή τους .... Πλην, όμως, με το δαιμονισμένο "κιθαριστικό δίδυμό" τους και τον πολύ καλό μπασίστα τους από εκείνα τα χρόνια να αποτελούν ακόμη "κολώνες" της μπάντας ....  

           

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 25-10-2010 17:43 ]


    BAGRATION
    30.10.2010, 14:17

    Το καινούριο τους αλμπουμ ήταν κορυφαίο και ο καινούργιος τραγουδιστής είναι φοβερός!

    Γιιιιιιιιιιιιιούργια!!!!!!




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία