ελληνική μουσική
    429 online   ·  210.844 μέλη

    Νέα Eπιστολή Μίκη...

    o-Zone
    30.10.2010, 20:28

    Παράθεση:

    Το μέλος optiras στις 30-10-2010 στις 19:17 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone στις 30-10-2010 στις 17:24 έγραψε...

    Σου είπε κανένας ότι ο Μίκης είναι πολιτικός αναλυτής?!?

    Οι συχνότατες επιστολές που ο Μίκης στέλνει αριστερά-δεξία έχουν αυτό το στυλ.Και σαν τέτοιες αντιμετωπίζονται από τα ΜΜΕ...

    Έτερον εκάτερον!

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone στις 30-10-2010 στις 17:24 έγραψε...

    Είναι Πολιτικό Όν από τη κούνια του και εκφράζει την άποψή του θαρραλέα και με βάση τις προσωπικές του εκτιμήσεις!

    Ποιος το αμφισβήτησε;Πάντως όχι εγώ!Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να κάνει  και λάθη!Και τέτοια,η πολιτική ιστορία του Μίκη έχει κάποια να δείξει με χαρακτηριστικότερο το πέρασμα από ΚΚΕ σε ΝΔ.Αυτό προσωπικά,σαν αριστερός,το χαρακτηρίζω ''πολιτική κωλοτούμπα''

    Το μέλος optiras στις 29-10-2010 στις 08:13 έγραψε...

    ...Δυστυχώς αντί να ασχολείται με μουσική τελευταία ασχολείται με πολιτική σχεδόν αποκλειστικά με απότέλεσμα μερικές φορές να γελάμε,όπως στην περίπτωση της συγκεκριμένης επιστολής...

    Αν αυτό δεν είναι αμφισβήτηση τότε τι είναι;

    Την "υπουργοποίηση" του είναι δικαίωμά σου να τη χαρακτηρίζεις όπως θέλεις και μπορείς...

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone στις 30-10-2010 στις 17:24 έγραψε...

    Είναι (εκτός από κορυφαίος συνθέτης) και αγωνιστής για την ελευθερία και την ειρήνη και σ'αυτά τα πλαίσια λειτουργεί.

    Και του απένειμαν το βραβείο Ιπεκτσί,ο οποίος μέχρι πριν δολοφονηθεί από το τούρκικο παρακράτος αρθρογραφούσε ισχυριζόμενος ότι το 1974 η Τουρκία έκανε λάθος που δεν κατέλαβε ολόκληρή την Κύπρο.Αφήνω σε σένα να φανταστείς τι συνέπεια θα είχε αυτό σε νεκρούς,τραυματίες και αγνοούμενους...Βρίσκω λίγο αντιφατικό για ένα βραβείο ειρήνης να φέρει το όνομα κάποιου που μόνο για ειρινιστή δεν μπορείς να περάσεις για κάποιο χρονικό διάστημα της ζωής του...Και θα περίμενα από έναν άνθρωπο του πνευματικού διαμετρήματος του Μίκη,για λόγους στοιχειώδους συνέπειας να αρνηθεί να το παραλάβει...Το βραβείο Ιπεκτσί είχε την στήριξη του Τούρκικου κράτους που στο μεταξύ φυλάκιζε Τούρκους αριστερούς εργάτες που πέθαιναν στις απεργίες πείνας στα τουρκικα κελιά,έσφαζε Κούρδους,καταπίεζε θρησκευτικές μειονότητες,δεν ζητούσε συγνώμη για γενοκτονίες που το ίδιο είχε κάνει,έστελνε πράκτορες να καίνε τα δάση στα νησιά μας,δεν συνεργαζόταν για το θέμα των αγνοούμένων κτλ κτλ.Δεν θα αναφερθώ καν στο ποια είναι η Μιλλιέτ (η εφημερίδα όπου δούλευε) ή το τι απόψεις και ποιανών απόψεις εκφράζει...

    Σε αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου (με δεδομένο ότι όσα γράφεις ισχύουν γιατί δεν το γνωρίζω το θέμα).

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone στις 30-10-2010 στις 17:24 έγραψε...

    Γιατί να στερηθούμε το λόγο και την άποψη από έναν τόσο σπάνιο άνθρωπο;

    Ποιος μίλησε για τέτοιο πραγμα;Όχι εγώ!Διάβαζε πιο προσεκτικά τι γράφει ο καθένας και μην τα μπερδεύεις....

    Το μέλος optiras στις 29-10-2010 στις 08:13 έγραψε...

     

     

     

    ...Δυστυχώς αντί να ασχολείται με μουσική τελευταία ασχολείται με πολιτική σχεδόν αποκλειστικά με απότέλεσμα μερικές φορές να γελάμε,όπως στην περίπτωση της συγκεκριμένης επιστολής...

     

     

     

     

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone στις 30-10-2010 στις 17:24 έγραψε...

    Τι έχουμε κάνει εμείς στη ζωή μας, τι έχουμε υποφέρει και τι έχουμε δημιουργήσει, για να μπορέσουμε να καταλάβουμε και να κρίνουμε αυτόν το Γίγαντα?!?

    Όταν κάποιος δημοσιεύει κάτι οι άλλοι μπορούν να ασκήσουν κριτική...Αν δεν θέλει κάποιος την κριτική μπορεί να κρατά την άποψή του για τον εαυτό του...Σε δημοκρατία ζούμε και από όσο ξέρω η κριτική,εφόσον είναι σε κόσμια πλαίσια,ακόμη επιτρέπεται...Έχω υπόψη μου μόνο τον πάπα που διεκδικεί το αλάθητο...Και πουθενά δεν έχω διαβάσει ότι πρέπει να έχεις νόμπελ για να κάνεις κριτική...Κάτι αλλο:από την στιγμή που ανεβάζεις ένα θέμα σε φόρουμ μπορεί να γίνει κριτική και συζήτηση...Αλλιώς ανεβάζουμε το θέμα σε μπλογκ με μπλοκαρισμένα τα σχόλια....

    Εγώ δεν είπα ότι "διεκδικεί το αλάθητο", αλλά μάλλον το δανείστηκες από άλλο σχετικό θέμα...

    Πάντως, σε σχέση με τη ψευτιά που κυκλοφορεί ο Μίκης πρεσβεύει κάποια αλήθεια (και αλήθεια σίγουρα δεν υπάρχει μόνο μία) με την οποία αλήθεια ΕΓΩ συγκλίνω...

    Την ατάκα με το Νόμπελ δε θα τη σχολιάσω...

    Τώρα, όσον αφορά στο ασκούμενη κριτική

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone στις 30-10-2010 στις 17:24 έγραψε...

    Σεβασμό του οφείλουμε σε ότι και να λέει και ευγνωμοσύνη που ζεί στο τόπο που ζούμε και τιμά το χώμα που πατάμε!

    Σεβασμό στο έργο του και στον ίδιο ναι!Προσωπολατρεία όχι!Ευγνωμοσύνη για το μουσικό έργο του,του οφείλει όλη η ανθρωπότητα.Ευγνωμοσύνη για το ότι ζει στον τόπο μας γιατί;Δηλαδή αν ζούσε στο Παρίσι το έργο του δεν θα είχε την ίδια αξία;

    Ευγνωμοσύνη, γιατί το έργο του πλυμμηρίζει από Ελλάδα και γιατί βιώνει εκ του σύνεγγυς και όχι αφ'υψηλού και εξ' αποστάσεως τα βάσανα και το καημό του 'Ελληνα. Αλήθεια πιστεύεις ότι το έργο του θα ήταν το ίδιο αν ζούσε στις Βερσαλλίες ή στην Ελβετία, για παράδειγμα?

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone στις 30-10-2010 στις 17:24 έγραψε...

    Ήταν και υποψήφιος για το βραβείο Νόμπελ Ειρήνης (το 2000 νομίζω) και είμαι σίγουρος ότι αν το έπαιρνε, τώρα όλοι θα τον αντιμετωπίζαμε διαφορετικά... (γιατί έτσι είναι ο Έλληνας δυστυχώς!)

    Θα διαφωνήσω.Κάνω Κριτική στον Μίκη για αυτά που λεέι και για αυτά που κάνει...Δεν με ενδιαφέρει το πόσα βραβεια έχει πάρει...Κριτική θα του έκανα ακόμα και αν έπαιρνε τα νόμπελ κάθε χρόνο!!!Σέβομαι την αποψη σου αλλά δεν την συμμερίζομαι!Αν θέλεις μην κάνεις κριτική στο Μίκη.Προσωπικά δεν απεμπολώ το δικαίωμα μου στην κριτική!!!

    Είπαμε, δικαίωμά σου να κρίνεις αλλά και σύ θα υποστείς τη κριτική στη κριτική σου, όπως και εγώ στη δική μου!

    Δυστυχώς στην Ελλάδα είμαστε οπαδοί,σαν τους οπαδούς των ποδοσφαιρικών ομάδων και αντιμετωπίζουμε με αυτή την νοοτροπία όλα τα ζητήματα.Λείπει η ανάλυση:δεν κάνουμε κριτική ή αναλύση στα γεγονότα ,στα λόγια,στα γραπτά.Κάνουμε κερκίδα...

    Κοίτα, εγώ δεν είμαι "οπαδός" του Μίκη, είμαι ΠΙΣΤΟΣ του Μίκη. Τον ΛΑΤΡΕΥΩ πρώτα σαν γνήσιο άνθρωπο και μετά σαν μεγάλο καλλιτέχνη. Αυτό όμως, δε σημαίνει ότι δεν τον αμφισβητώ ενίοτε...

    Υ.Γ.1:ο Μίκης έχει γράψει και κάποια κομμάτια που προσωπικά εμένα δεν μου αρέσουν καθόλου!

    Αδιάφορο και άσχετο...

    Υ.Γ.2:πότε θα αρχίσουμε να διακρίνουμε τον καλλιτέχνη από το έργο του;

    Ποτέ! Ο καλλιτέχνης δεν υφίσταται χωρίς το έργο του και το έργο δεν υφίσταται χωρίς το καλλιτέχνη του.

    Το ότι κάποιος καλλιτέχνης έφτιαξε πολύ καλά πράγματα δεν σημαίνει ότι είναι θεός ή δεν έχει ελαττώματα ή ότι κάνει είναι σωστό...

    Μπορεί όμως να είδε το Θεό και να μίλησε μαζί Του...Θεία έμπνευση, που λένε;

    (Για να το χαλαρώσουμε και λίγο...{#emotions_dlg.biggrin})

    Πάντως, σίγουρα δεν είναι Θεός, έχει ελαττώματα και κάνει λάθη! Και επειδή όποιος αγαπά συγχωρεί, εγώ τον συγχωρώ και συνεχίζω να τον ΑΓΑΠΩ!


    -----------------
    "During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act” --George Orwell

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 30-10-2010 20:39 ]


    Hastaroth
    30.10.2010, 21:23

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone στις 30-10-2010 στις 17:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 28-10-2010 στις 16:56 έγραψε...

    Αγαπητέ o-Zone Κατ’αρχήν,ιδού τι έγραψες,μεταξύ άλλων:Το μέλος o-Zone στις 26-10-2010 στις 23:59 έγραψε...

    Τι θέλουμε τελοσπάντων? Να το βουλώσουν όλοι, ακόμη και αυτοί που φυλακίστηκαν και βασανίστηκαν για την Ελευθερία,  για να γίνει η "δουλειά" των ξένων ευκολότερη?

    Αυτό,σε ό,τι αφορά το «γιά όλα φταίνε οι ξένοι» που σού προσάπτω.

    Μα αυτό επιβεβαιώνει την άποψη ότι υπάρχει πρόβλημα κατανόησης ή σκοπιμότητα από τη πλευρά σου! Εγώ αναφέρομαι στην επιστολή του Μίκη που αφορά τη συνεργασία Ελλάδας-Τουρκίας και το ρόλο των ΗΠΑ και εσύ αυθαίρετα καταλήγεις σε συμπεράσματα και χρησιμοποιείς τη φράση "για όλα φταίνε οι ξένοι", την οποία ποτέ δεν ανέφερα. Και μάλιστα τη στιγμή που έχω αποσαφηνίσει, ότι το «γιά όλα φταίνε οι ξένοι» δεν ισχύει και οι Έλληνες έχουμε ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΘΥΝΗ για την κοινωνικό-οικονομική μας κατάσταση. Αυτό που κάνεις δεν είναι πρέπον, αγαπητέ Hastaroth...

     

    Προσωπικά δέν θέλω να το βουλώση κανείς,θέλω απλά να καταλάβουμε όλοι πως η κρίση που περνάει η χώρα αυτην την περίοδο δέν είναι έργο κάποιων σκοτεινών ξένων δυνάμεων,αλλά συνέπεια τών πολιτικών που ακολουθήθηκαν τίς τελευταίες δεκαετίες ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ και τών συμπεριφορών που υιοθετήθηκαν από μιά σημαντική μερίδα ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ,που όμως επηρέασε καταστάσεις και νοοτροπίες σχεδόν σ'όλη την χώρα.Βέβαια ισχυρίζεσαι κι'εσύ ότι οι Ελληνες έχουν "μεγάλο μερίδιο ευθύνης", όμως υπερασπίζεσαι και θεωρείς σωστή την εκτίμηση που κάνει ο κ.Θεοδωράκης γιά την πραγματική κοινωνικο-οικονομική κατάσταση που βιώνει ο Έλληνας το τελευταίο καιρό-ότι δηλαδή γιά την κατάσταση αυτή που βιώνει ο Ελληνας,υπεύθυνοι είναι κάποιοι σκοτεινοί ξένοι συνωμότες με προεξάρχοντες τίς ΗΠΑ...

    Το ξανατονίζω: Δεν διαφωνώ εν γένει, με την ευθύνη και το "καραγκιοζιλίκι" του Έλληνα (πάντα τηρουμένων των αναλογιών). Η επίμονη δυσπιστία σου όμως, στο ότι υπάρχουν κάποιοι "σκοτεινοί ξένοι συνωμότες", (που πιθανόν να μην είναι και τόσο "σκοτεινοί", αλλά να ζούν ανάμεσά μας) οι οποίοι έχουν σκοπό τη αποδόμηση καθεστώτων μη-φιλικών προς τις μεγάλες δυνάμεις και τη χειραγώγηση των μαζών, προκαλεί τουλάχιστον θυμηδία και βάζει σε σκέψεις...

    Πάμε παρακάτω λοιπόν:

    1.Το δόγμα του "Διαίρει και Βασίλευε" που επικαλείσαι μπορεί να είχε μεγάλη αποτελεσματικότητα στην Ρωμαϊκή και στην Βυζαντινή αυτοκρατορία,σήμερα όμως ελάχιστη σημασία έχει.Κι’αυτό γιατί «χώρες με συμφέροντα» πλέον είναι σχεδόν όλες οι χώρες του κόσμου και εκτός από τις γνωστές «μεγάλες» δυνάμεις,υπάρχουν κι’άλλες χώρες που παίζουν,σε περιφερειακό επίπεδο,τον ίδιο ρόλο-και η Ελλάδα είναι μιά από αυτές,όσο κι’αν σού φαίνεται παράξενο (και άσχετα με το γεγονός ότι οι Ελληνες πολιτικοί είναι ανίκανοι να το αξιοποιήσουν αυτό).

    Δυστυχώς βλέπω ότι δεν έκανες το κόπο να διαβάσεες ολοκληρο το κείμενο της wikipedia, σχετικά με το "διαίρει και βασίλευε". Αν το διάβαζες θα έβλεπες ότι η Αγγλία έκανε πολύ πρόσφατα αποτελεσματική χρήση του και στη περίπτωση της Κύπρου...

    Μήν ξεχνάς ότι η Ελλάδα έχει σημαντικώτατη οικονομική διείσδυση στις λοιπές Βαλκανικές χώρες,κατέχοντας ακόμα και εταιρείες τηλεπικοινωνιών αυτών των χωρών.Γιά να μην υπενθυμίσω ότι η Ελλάδα είναι εδώ και δεκαετίες η πρώτη παγκόσμια ναυτιλιακή δύναμη (για σκέψου τι έχει να γίνη στο διεθνές εμπόριο αν ΟΛΟΙ οι Ελληνες εφοπλιστές αποφασίσουν να δέσουν τά βαπόρια τους έστω για μια εβδομάδα…).Οπότε,το να ισχυριζόμαστε πως για κάθε κακοδαιμονία μας φταίνε «οι ξένοι που παίζουν παιχνίδια πίσω από την πλάτη μας» υποδηλώνει πολιτική αφέλεια.Οχι πως δεν γίνονται τέτοια «παιχνίδια»,αλλά δεν επηρεάζουν την κατάσταση στην χώρα όσο (θέλουμε να) νομίζουμε (ώστε να δικαιολογούμαστε στους εαυτούς μας ότι νιώθουμε ανήμποροι ώς κράτος να ελέγξουμε καταστάσεις).

    Κατανοώ την εσωτερική σου ανάγκη να υποστηρίξεις ότι η Ελλάδα ευημερεί και είναι ισχυρή στο εξωτερικό αλλά η Ελλάδα αγαπητέ μου, δεν είναι ούτε οι Έλληνες εφοπλιστές (με ξένη σημαία) ούτε οι Ελληνικές επιχειρήσεις στο εξωτερικό. Ελλάδα είναι οι υποδομές της χώρας (δρόμοι, αεροδρόμια, λιμάνια). Ελλάδα είναι οι ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και τα νοσοκομεία. Ελλάδα είναι τα σχολεία και τα πανεπιστήμια. Ελλάδα είναι ο 13ος και 14ος μισθός του Δημόσιου Υπάλληλου και του συνταξιούχου. Ελλάδα είναι οι διπλάσιες και τριπλάσιες τιμές σε είδη πρώτης ανάγκης, απ'ότι στις άλλες χώρες της Ε.Ε. Ελλάδα είναι οι διεφθαρμένοι πολιτικοί και τα κάθε είδους λαμόγια της. Ελλάδα είναι οι φορολογία και τα "μέτρα δημοσιονομικής προσαρμογής" που διασφαλίζουν την επιστροφή των δανεικών στούς δανειστές μας (με τα αισχότερα επιτόκια!), ανεξάρτητα από το κοινωνικο και οικονομικό κόστος στις ευπαθείς ομάδες. Ελλάδα είναι η "δουλεία" των νέων με μισθούς των 600 ευρώ και υπερεργασία. Ελλάδα είναι το επαχθές μνημόνιο και αυτά που φέρνει και πολλά-πολλά άλλα, αγαπητέ!

    Και σίγουρα δεν φταίνε για όλα αυτά μόνο οι ξένοι ή τα τσιράκια τους και οι πουλημένοι πολιτικοί μας. Φταίμε και εμείς, αλλά επιμένω ότι αυτό είναι μια άλλη μεγάλη συζήτηση που ευχαρίστως να συζητήσουμε, αλλά σε νέο νήμα. Και σε προκαλώ να το ανοίξεις, για να τα πούμε και απο τη άλλη πλευρά!

    Κοίταξα το link που μού έδωσες για τον Ελληνικό έναέριο χώρο.Εχω όμως μια απορία:γιατί,αφού ο κ.Θεοδωράκης ισχυρίζεται ότι οι Τούρκοι δεν έχουν καμμιά διεκδίκηση εις βάρος της Ελλάδας «αλλά οι κακοί Αμερικάνοι δεν μας αφήνουν να τα βρούμε»,οι εν λόγω Τούρκοι συνεχώς παραβιάζουν τον Ελληνικό εναέριο χώρο;Η ίδια δε απορία με βασανίζει σχετικά και με άλλα ζητήματα,όπως της υφαλοκρηπίδας-όπου συχνά πυκνά οι Τούρκοι στέλνουν τα διάφορα υδρογραφικά πλοία τους να κάνουν έρευνες,αψηφώντας το τι λένε οι Ελληνες αρμόδιοι.Είναι αυτά συμπεριφορές κράτους που δεν εγείρει αξιώσεις έναντι των γειτόνων του,ή μήπως τα κάνει αυτά όχι εκουσίως αλλά επειδή «της βάζει λόγια» η κακιά πεθερά που λέγεται ΗΠΑ;

    Αν διάβασες το link και συνεχίζεις να έχεις αυτές τις απορίες, λυπάμαι, αλλά δε μπορώ να πώ κάτι άλλο...

    2. Την δήλωση τού κ.Θεοδωράκη για τά της Σοβιετικής Ενωσης τά διάβασα σε ένα topic που είχε ανοιχτεί εδώ στο Musicheaven.Δέν είχα καιρό να ψάξω εκτενέστερα,είμαι σίγουρος όμως ότι η συζήτηση αυτή υπάρχει ακόμα στο αρχείο του site και μπορείς να την βρής.Πρέπει να είχε γίνει στις αρχές του 2009,αν θυμάμαι καλά.

    Καλά, καλά...

    Επίσης:ουδέποτε έχω δεί τον κ.Θεοδωράκη να ξεσπαθώνη τόσο λάβρος εναντίον άλλων «μεγάλων δυνάμεων» πλήν των ΗΠΑ γιά διάφορα –και μεγαλύτερα κακά- που έχουν διαπράξει παγκοσμίως.Αν μη τι άλλο,δεν τον έχω δεί να διοργανώνη μια συναυλία συμπαράστασης π.χ. για το Θιβέτ (το οποίο εδώ και έξι δεκαετίες βρίσκεται υπό την κατοχή της Κίνας η οποία το έχει κυριολεκτικώς «ξεσκίσει»,σκοτώνοντας χιλιάδες Θιβετιανούς,αλλοιώνοντας την πολιτιστική και κοινωνική υφή του κλπ.Γιά περισσότερα,σού συνιστώ να διαβάσης το βιβλίο του Abram Landsgarten «Το μεγάλο τραίνο»…).

    Ολως παραδόξως,η Σοβιετική Ενωση ήταν η «μητρόπολη» του κομμουνισμού (ακόμα δε και τώρα στην Ρωσία η διάδοχη κατάσταση είναι ένα ιδιότυπο σύστημα κρατικού καπιταλισμού που δεν διαφέρει και πολύ από το προηγούμενο καθεστώς) και η Κίνα,παρά τά ανοίγματα φιλελευθεροποίησης σε οικονομικό επίπεδο,πολιτικά παραμένει ακόμα ένα κράτος με κομμουνιστικό χαρακτήρα.

    Αν λοιπόν η αντιμετώπιση των δύο αυτών χωρών από τον κ.Θεοδωράκη δεν είναι δείγμα πολιτικής προκατάληψης,τι είναι;

    Δε καταλαβαίνω γιατί εγκαλείς τον κ. Θεοδωράκη σε απολογία για τη στάση και τις επιλογές της πρώην Σοβιετικής Ένωσης και τη Κίνας?!? Ποιός είναι ο Μίκης? Μήπως ο Στάλιν ή ο Μάο? Ο Μίκης κατά την άποψή μου, δεν ήταν ποτέ καθεστωτικός. Ήταν και είναι ένας ρομαντικός ιδεολόγος οπαδός της Μαρξιστικής φιλοσοφίας. Ο Μίκης διατυπώνει τις αγνότερες πτυχές μιας ιδεολογίας, την οποία η πρώην Σοβιετική Ένωση επικαλέστηκε για να δημιουργήσει ένα στυγνό καθεστώς εξουσίας του Λαού της.  Το ίδιο πιστεύω  ότι έγινε-γίνεται και στη Κίνα.

    Α, και το βιβλίο που μου πρότεινες το έψαξα και είδα ότι ο Αμερικάνος ρεπόρτερ που το έγραψε εργάζεται στο περιοδικό "Fortune" (...), θεωρείται υπέρμαχος του Θιβέτ και της ανεξαρτησίας του και άρα η αντικειμενικότητα του είναι αμφίβολη. Οπότε...

    Μιλάει ο κ.Θεοδωράκης για «τα σενάρια για τις επεκτατικές βλέψεις της Τουρκίας σε βάρος μας» που «γίνονται όλο και πιο πιστευτά» μετά την κυκλοφορία του βιβλίο τού Νταβούτογλου,υπονοώντας συνεπώς ότι η Τουρκία δεν έχει επεκτατικές βλέψεις σε βάρος της Ελλάδας.Τότε να υποθέσω ότι οι Τούρκοι δημοσιογράφοι που είχαν πάει στα Ιμια και ύψωσαν την Τουρκική σημαία το έκαναν επειδή δεν είχαν καμμιά Ελληνική σημαία πρόχειρη;Να υποθέσω ότι και οι παραβιάσεις του Ελληνικού εναερίου χώρου είναι απλώς δείγμα της ατζαμοσύνης των Τούρκων πιλότων που δεν ξέρουν καλή αεροναυτιλία ή ότι εκεί που πετάνε οι άνθρωποι γύρω-γύρω μπαίνουν να πούν μια καλημέρα και στους Ελληνες;Και να υποθέσω επίσης ότι όλα αυτά δεν γίνονται βάσει ιδίου σχεδίου της Τουρκικής ηγεσίας αλλά τους βάζει η κακιά πεθερά που λέγεται ΗΠΑ να τα κάνουν ενώ αυτοί οι κακόμοιροι δεν θέλουν να μπλέξουν;

    Δε θα σχολιάσω τη χαριτωμένη ανάλυση σου γιατί δεν έχω διαβάσει το βιβλίο του Νταβούτογλου, αλλά σου υπενθυμίζω το ρόλο των ΗΠΑ στα Ίμια και τις ευχαριστίες Σημίτη στη Βουλή...

    Α, και με τις "ευλογίες" του ΝΑΤΟ, τα Τούρκικα μαχητικά αεροπλάνα αποχαρακτηρίστηκαν και ΔΕΝ είναι πλέον εχθρικά, οπότε αναχαιτίσεις ΤΕΛΟΣ!

    Οσο για την υστεροφημία του κ.Θεοδωράκη,δεν νομίζω ότι τέθηκε σε κίνδυνο επειδή συνεργάστηκε σε μια δεδομένη χρονική περίοδο με μια «Δεξιά» κυβέρνηση παρά μόνο από αυτούς που θεωρούν ότι το να μην είναι κάποιος κομμουνιστής σημαίνει ότι είναι απόβρασμα και δεν αξίζει να ζή και συνεπώς όποιος συναγελάζεται μαζί του πρέπει να έχη την ίδια τύχη.

    Λασπολογείς αναίσχυντα! Ποιός "κομμουνιστής" στα είπε αυτά?!? Μήπως τους μπερδεύεις με τους ακροδεξιούς?

    Και για να τελειώνω,αυτό που καταλογίζω στον κ.Θεοδωράκη είναι ότι με απόψεις σαν αυτές που εκφράζει στις δύο πρόσφατες επιστολές του επιδεικνύει μια πολιτική αφέλεια που για μένα είναι ανεπίτρεπτη για άνθρωπο του δικού του πνευματικού επιπέδου και του δικού του κύρους.Περίμενα από αυτόν τον άνθρωπο να μάς εμφυσήση αισιοδοξία και να μάς δώση συμβουλές γιά το πώς θα βγούμε απ'την κρίση αυτή (που δέν είναι μόνο οικονομική αλλά και κοινωνικoπολιτική) κι'όχι να επιδίδεται σε κυνήγι μαγισσών καθησυχάζοντάς μας περίπου ότι "δέν φταίμε εμείς,αλλά οι άλλοι-οι ΗΠΑ,οι ξένες τράπεζες,οι μέν και οι δέν κλπ κλπ"...

    Καταλαβαίνω... "Ο πνιγμένος απ'τα μαλλιά του πιάνεται"!!!
    -----------------
    το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου. Το 90% των ανθρώπων πεθαίνει εκεί (Marc Twain)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 28-10-2010 16:59 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 29-10-2010 08:07 ]




    -----------------
    "During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act” --George Orwell

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 30-10-2010 19:03 ]



    Αγαπητέ o-Zone,δέν θα μπώ στόν κόπο να ανταπαντήσω σ'όλα αυτά.Γράφεις,σέ απάντησή σου πρός τον optiras ότι είσαι ΠΙΣΤΟΣ τού Μίκη και ότι τον λατρεύεις.Και παρ΄όλο που αναφέρεις ότι "τόν αμφισβητείς ενίοτε",θα πρέπη να ξέρης σίγουρα ότι οι πιστοί δέν αμφισβητούν αυτό που λατρεύουν,γιατί κάτι τέτοιο είναι αντιφατικό...

    Εγώ όμως δέν λατρεύω κανέναν καλλιτέχνη,ούτε είμαι πιστός κανενός.Σέβομαι το καλλιτεχνικό έργο τού κ.Θεοδωράκη αλλά αυτό δέν σημαίνει πως πρέπει να ασπάζωμαι τυφλά ό,τι λέει-ειδικά σε θέματα πολιτικής.Αν εσύ επιλέγης να το κάνης,δέν μπορεί κανείς να σε πείση ότι ενεργείς με λάθος τρόπο.Οπότε εγκαταλείπω την συζήτηση εδώ και εύχομαι καλή συνέχεια.

    ΥΓ.Ο Αμερικάνος που έγραψε το βιβλίο που σού πρότεινα χρησιμοποίησε πλούσια βιβλιογραφία από διάφορες πηγές.Μίλησε επίσης με αρκετούς Θιβετιανούς.Επομένως εγώ θεωρώ ότι έκανε μιά αντικειμενική δουλειά.......


    o-Zone
    30.10.2010, 22:07

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 30-10-2010 στις 21:23 έγραψε...

    Αγαπητέ o-Zone,δέν θα μπώ στόν κόπο να ανταπαντήσω σ'όλα αυτά.Γράφεις,σέ απάντησή σου πρός τον optiras ότι είσαι ΠΙΣΤΟΣ τού Μίκη και ότι τον λατρεύεις.Και παρ΄όλο που αναφέρεις ότι "τόν αμφισβητείς ενίοτε",θα πρέπη να ξέρης σίγουρα ότι οι πιστοί δέν αμφισβητούν αυτό που λατρεύουν,γιατί κάτι τέτοιο είναι αντιφατικό...

    Εγώ όμως δέν λατρεύω κανέναν καλλιτέχνη,ούτε είμαι πιστός κανενός.Σέβομαι το καλλιτεχνικό έργο τού κ.Θεοδωράκη αλλά αυτό δέν σημαίνει πως πρέπει να ασπάζωμαι τυφλά ό,τι λέει-ειδικά σε θέματα πολιτικής.Αν εσύ επιλέγης να το κάνης,δέν μπορεί κανείς να σε πείση ότι ενεργείς με λάθος τρόπο.Οπότε εγκαταλείπω την συζήτηση εδώ και εύχομαι καλή συνέχεια.

    ΥΓ.Ο Αμερικάνος που έγραψε το βιβλίο που σού πρότεινα χρησιμοποίησε πλούσια βιβλιογραφία από διάφορες πηγές.Μίλησε επίσης με αρκετούς Θιβετιανούς.Επομένως εγώ θεωρώ ότι έκανε μιά αντικειμενική δουλειά.......



    Λυπάμαι που δε κάνεις το κόπο να ανταπαντήσεις και μένω με την απορία, αν ακόμη επιμένεις ότι οι ξένες υπερδυνάμεις είναι αμέτοχες πάνω στα εθνικά ζητήματα της πατρίδας μας και αν πιστεύεις (όπως διαφαίνεται), ότι η μοίρα μας εξαρτάται ΜΟΝΟ από εμάς.

    Όσον αφορά τη "πίστη" μου στο Μίκη, θα σου πώ ότι αυτή η πίστη μου δεν είναι τυφλή. Δεν έχω τυφλή πίστη και εμπιστοσύνη σε κανέναν, παρά μόνο στο Θεό μου! Όμως όπως είπα και πριν, τρέφω απέραντο σεβασμό στο πρόσωπό του Μίκη και τον αγαπώ σαν Άνθρωπο και μεγάλο καλλιτέχνη.

    Καλό βράδυ και το ότι διαφωνήσαμε δε σημαίνει ότι μαλώσαμε, έτσι?Smile

    ΥΓ. Ούτε εγώ αρέσκομαι σε ότι κάνει και ούτε συμφωνώ με όλα όσα έχει πράξει και έχει πεί ο Μίκης.

    ΥΓ2. Περιμένω να ανοίξεις το θέμα για τις ευθύνες του Έλληνα για τη κρίση!


    optiras
    31.10.2010, 09:11

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone  έγραψε...

    Έτερον εκάτερον!

    Αν πρόσεξες δεν γράφω ότι ο Μίκης είναι πολιτικός αναλυτής αλλά ότι κάνει ανάλυση.Άρα τι έτερον εκατερόν;

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone έγραψε...

    Αν αυτό δεν είναι αμφισβήτηση τότε τι είναι;

    Αυτό είναι ειρωνική κριτική που αναφέρεται στην συγκεκριμένη επιστολή-ανάλυση(αυτό δεν είναι το θέμα μας εδώ; )και όχι στο πρόσωπο του Μίκη ή στο έργο του...Και είναι αυστηρή η κριτική μου γιατί με casus belli μας απειλούν οι ''καλοί Τούρκοι'' και όχι οι ''κακοί Αμερικανοί''.Υπερπτήσεις πάνω από ελληνικά νησιά κάνουν οι ''καλοί Τούρκοι'' και όχι οι ''κακοί Αμερικανοί''.Θέμα αμφισβήτησης συνόρων θέτει η καλή Τουρκία και όχι η κακή Αμερική(Αυτό δεν σημαίνει ότι οι Αμερικανοί είναι παναγίτσες-το αντίθετο μάλιστα).Και οι δυο χώρες (ΗΠΑ ,Τουρκία)εξυπηρετούν τα συμφέροντα τους...Και μόνο η διάκριση καλοί-κακοί θα έλεγα ότι είναι ένδειξη μη σοβαρής ανάλυσης....Ακόμα ο Μίκης επηρρεάζεται από αυτά που αυτός θα ήθελε και δεν παρουσιαζει τα πράγματα όπως είναι...Για την συνεκμετάλλευση(έτσι η Τουρκία χαρακτηρίζει την διαχείρηση κοιτασμάτων που δεν της ανήκουν αλλά ανήκουν στην Ελλάδα:τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου μισά-μισά) φέτος το καλοκαίρι βγήκαν πληροφορίες ότι οι Αμερικανοί θέλουν συνεκμετάλλευση των κοιτασμάτων...Φυσικά με το αζημείωτο ....

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone

    Την "υπουργοποίηση" του είναι δικαίωμά σου να τη χαρακτηρίζεις όπως θέλεις και μπορείς...

    Δεν αναφέρομαι μόνο στον υπουργοποίηση του.Αναφέρομαι στην έλλειψη πολιτικής συνέπειας και πολιτικής μνήνης.Και αυτό μόνο για να δείξω ότι και ο Μίκης κάνει λάθη-το συγκεκριμένο είναι χοντρό και στοιχειώδες-πράγμα φυσιολογικό όμως αφού είναι άνθρωπος και όχι θεός.Γιατί ή έκανε λάθος όταν ήταν με το ΚΚΕ ή όταν ήταν με την ΝΔ...Είναι δυο θεωρήσεις του κόσμου αντίθετες:δεν μπορεί να ισχύουν ταυτόχρονα...Άσε που έχει περάσει και από το ΠΑΣΟΚ αν δεν κάνω λάθος....

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone έγραψε

    Ευγνωμοσύνη, γιατί το έργο του πλυμμηρίζει από Ελλάδα και γιατί βιώνει εκ του σύνεγγυς και όχι αφ'υψηλού και εξ' αποστάσεως τα βάσανα και το καημό του 'Ελληνα

    Συμφωνώ...

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone έγραψε

    Αλήθεια πιστεύεις ότι το έργο του θα ήταν το ίδιο αν ζούσε στις Βερσαλλίες ή στην Ελβετία, για παράδειγμα?

    Δεν μπορώ να ξέρω...Υποθέτω πως ναι...Ο Μίκης έχει κάνει και εξωτερικό αλλά εξέπεμπε Ελλάδα το ίδιο...Το έργο του θα ήταν διαφορετικό αν ήταν Γάλλος ή Ελβετός...

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone έγραψε

    αλλά και σύ θα υποστείς τη κριτική στη κριτική σου

    Μα φυσικά!Κρίνετε ίνα κριθείτε!Για αυτό συμμετέχω στο φόρουμ!Δεν με ενοχλεί η κριτική!Είναι ένα μέσο που μπορεί να με βοηθήσει να βελτιωθώ,να αναθεωρήσω μια λάθος άποψη μου κτλ!

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone έγραψε

    Κοίτα, εγώ δεν είμαι "οπαδός" του Μίκη, είμαι ΠΙΣΤΟΣ του Μίκη. Τον ΛΑΤΡΕΥΩ πρώτα σαν γνήσιο άνθρωπο και μετά σαν μεγάλο καλλιτέχνη. Αυτό όμως, δε σημαίνει ότι δεν τον αμφισβητώ ενίοτε...

    Λίγο αντιφατικό μου φαίνεται αλλά είναι δική σου σταση.Οπότε δεν θα τη σχολιάσω...

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone έγραψε

    Ο καλλιτέχνης δεν υφίσταται χωρίς το έργο του και το έργο δεν υφίσταται χωρίς το καλλιτέχνη του.

    Το ότι το έργο ενός καλλιτέχνη είναι εξαιρετικό δεν σημαίνει και ότι ο ίδιος σαν άνθρωπος ήταν εντάξει...Μπορείς να θαυμάζεις το έργο του και τις ικανότητες του αλλά σαν άνθρωπο θα τον αξιολογήσεις για αυτό που είναι...Επίσεις ότι κάποιος καταφέρνει κάτι σε κάποιον τομέα δεν σημαίνει ότι θα είναι εξίσου καλός και σε άλλους τομείς:εκεί κάλλιστα μπορεί να είναι και ο χειρότερος(για να σε προλάβω:δεν ανφέρομαι στον Μίκη,γενικά μιλώ)...Αυτή είναι η προσωπική μου στάση.

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone έγραψε

    Για να το χαλαρώσουμε και λίγο...

    Το ότι διαφωνούμε σε κάτι δεν σημαίνει τίποτα...Απλώς ξεκίνάς με λίγο γκάζι παραπάνω και υποχρεώνεις και τον άλλο να κινηθεί σε ανάλογο επίπεδο...

     

    Φιλικά οπτήρας


    Hastaroth
    31.10.2010, 15:40

    Παράθεση:

    Λυπάμαι που δε κάνεις το κόπο να ανταπαντήσεις και μένω με την απορία, αν ακόμη επιμένεις ότι οι ξένες υπερδυνάμεις είναι αμέτοχες πάνω στα εθνικά ζητήματα της πατρίδας μας και αν πιστεύεις (όπως διαφαίνεται), ότι η μοίρα μας εξαρτάται ΜΟΝΟ από εμάς.

    Γιά να σού λύσω την απορία:

    Πιστεύω πως η μοίρα μας εξαρτάται ΚΥΡΙΩΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ από εμάς.

    Οι "ξένες υπερδυνάμεις" (που δέν είναι μόνο οι ΗΠΑ,αλλά και η Ρωσία και η Κίνα και η Γαλλία κλπ) σίγουρα επηρεάζουν τα εθνικά ζητήματα τής Ελλάδας,αλλά όχι στόν βαθμό που ενδεχομένως πιστεύεις εσύ και σίγουρα όχι στον βαθμό που αφήνει να εννοηθή ο κ.Θεοδωράκης με τίς δύο πρόσφατα δημοσιοποιηθείσες επιστολές του.

    Ειδικά στην πρώτη,ξεκάθαρα λέει ότι πιστεύει πως γιά την σημερινή κρίση στην Ελλάδα υπαίτια είναι "η συνωμοσία που εξύφαναν εναντίον τής χώρας μας οι ΗΠΑ και τρείς ξένες τράπεζες".

    Δηλαδή,"οι ΗΠΑ και τρείς ξένες τράπεζες" φταίνε γιά την διόγκωση τού δημόσιου τομέα με άθρόες προσλήψεις άχρηστων υπαλλήλων και την καθιέρωση τόσων επιδομάτων;

    "Οι ΗΠΑ και τρείς ξένες τράπεζες" φταίνε που ο δημόσιος τομέας "φορτώθηκε" με ένα σωρό προβλημαιτκές επιχειρήσεις;

    "Οι ΗΠΑ και τρείς ξένες τράπεζες" φταίνε γιά την επικράτηση στον κόσμο τής νοοτροπίας ότι γιά να κάνη την δουλειά του πρέπει να δώση "φακελλάκι" στόν έφόρο,στόν πολεοδόμο,στον κάθε δημόσιο υπάλληλο;Η τής νοοτροπίας "να βρούμε μιά θεσούλα στο δημόσιο να βολευτούμε";

    "Οι ΗΠΑ και τρείς ξένες τράπεζες" φταίνε που επί τόσες δεκαετίες ένα σωρό επαγγέλματα παρέμεναν και παραμένουν κλειστά προνόμια διαφόρων συντεχνιών;

    "Οι ΗΠΑ και τρείς ξένες τράπεζες" φταίνε γιά την γραφειοκρατία και την πολυνομία,για΄το πολύπλοκο φορολογικό σύστημα και την κρατική παρέμβαση που πνίγει τον ιδιωτικό τομέα;

    Αυτά όλα και πολλά άλλα είναι παθογένειες που υπήρχαν στην Ελλάδα πολύ πρίν οι ΗΠΑ γίνουν παγκόσμια δύναμη και πολύ πρίν "οι τρείς ξένες τράπεζες" ιδρυθούν.Ομως ο κ,.Θεοδωράκης δέν κάνει κουβέντα γιά όλα αυτά.

    Παράθεση:
    Όσον αφορά τη "πίστη" μου στο Μίκη, θα σου πώ ότι αυτή η πίστη μου δεν είναι τυφλή. Δεν έχω τυφλή πίστη και εμπιστοσύνη σε κανέναν, παρά μόνο στο Θεό μου! Όμως όπως είπα και πριν, τρέφω απέραντο σεβασμό στο πρόσωπό του Μίκη και τον αγαπώ σαν Άνθρωπο και μεγάλο καλλιτέχνη.

    Αλλο ο σεβασμός και η αγάπη και άλλο η πίστη.Οπως ανέφερα σε προηγούμενο post μου,κι'εγώ σέβομαι τον κ.Θεοδωράκη σάν καλλιτέχνη και άνθρωπο αλλά αυτό δέν σημαίνει πως οποιαδήποτε άποψη εκφέρει την θεωρώ θέσφατο.

    Παράθεση:
    Καλό βράδυ και το ότι διαφωνήσαμε δε σημαίνει ότι μαλώσαμε, έτσι?Smile

    Ασφαλώς και δέν μαλώσαμε.Απλώς σε ένα συγκεκριμένο θέμα δέν συμφωνούμε.Σε κάποιο άλλο μπορεί να συμφωνήσουμε.

    Παράθεση:
    ΥΓ. Ούτε εγώ αρέσκομαι σε ότι κάνει και ούτε συμφωνώ με όλα όσα έχει πράξει και έχει πεί ο Μίκης.

    Δέν αμφιβάλλω,άν και αυτό είναι λίγο αντιφατικό με την προηγηθείσα δήλωσή σου ότι είσαι "πιστός" τού Μίκη.

    Παράθεση:
    ΥΓ2. Περιμένω να ανοίξεις το θέμα για τις ευθύνες του Έλληνα για τη κρίση!

    Μά ήδη κάποιες από αυτές τίς ανέφερα πιό πάνω.


    -----------------
    το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου. Το 90% των ανθρώπων πεθαίνει εκεί (Marc Twain)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 31-10-2010 15:42 ]


    o-Zone
    01.11.2010, 13:58

    Θέλω να διευκρινίσω, έτι περαιτέρω, τη αντίληψή μου ως προς το θέμα της πίστης μου στο Μίκη, ώστε να σταματήσει να αιωρείτε η αίσθηση της αντίφασης...

    Δήλωσα "πιστός" και όχι "οπαδός" του Μίκη, για να διαχωρίσω τη τυφλή πίστη και υποταγή ενός εκάστου οπαδού (είτε ποδοσφαίρου, είτε θρησκείας, είτε...), ο οποίος οπαδός φανατίζεται και απορρίπτει κάθε τι αντίθετο με τη "πίστη' του. Συχνά ο οπαδός, όχι μόνο απορρίπτει το αντίθετο ή το διαφορετικό, αλλά το αντιμάχεται με μένος!

    Εγώ από την άλλη, σαν "πιστός" στο Μίκη διατηρώ το δικαίωμα της "λατρείας" μου σε αυτόν, αλλά και της εν δυνάμει αμφισβήτησης. Κατά τη δική αντίληψη είναι λογικό και συνεπές, αφού ακόμη και στους πιστότερους ανθρώπους, μπορεί να υπάρξει κάποια στιγμή, όπου η βαθιά τους πίστη θα κλονιστεί. Αυτή μου η πίστη, εν ολίγοις, όχι μόνο δε με δεσμεύει αλλά αντιθέτως με ελευθερώνει...

     

    ΥΓ. Θέλω να σχολιάσω και τα ενδιαφέροντα ζητήματα που θίγουν τα μηνύματα των φίλων Hastaroth και optiras, αλλά μόλις καταφέρω να ξεκλέψω λίγο περισσότερο χρόνο...


    -----------------
    "During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act” --George Orwell

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 01-11-2010 14:05 ]


    ADMITOS
    01.11.2010, 16:18

     

    Όταν ο γείτονας σου έχει απαγάγει τη κόρη σου, την έχει κακοποιήσει βάναυσα και την κρατά όμηρο, δεν κάθεσαι να συζητάς μαζί του για τη περίφραξη και τα κοινόχρηστα !

    Αυτά υποφέρει η Κύπρος από τη Τουρκία η Κύπρος τα τελευταία 36 χρόνια, ενώ κάποιες ελληνικές κυβερνήσεις χορεύουν ζειμπέκικα και κάνουν κουμπαριές !

    Και μια διαπίστωση: Είμαστε ο μοναδικός λαός στην ιστορία της ανθρωπότητας που αγωνίζεται για τα δίκαια του με ....συναυλίες !! Οι τσαρλατάνοι του κερατά καθοδηγούν τον ελληνισμό !!

    Άδμητος

     

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 27-10-2010 στις 08:18 έγραψε...

    Ο κ.Μίκης Θεοδωράκης δέν είπε ΠΟΤΕ ούτε μιά λέξη γιά τά "πεπραγμένα" τής Σοβιετικής Ενωσης και γιά τον ρόλο της στην διεθνή σκηνή.Πώς θα μπορούσε,άλλωστε,να πή κακό λόγο γιά την "πατρίδα" τής ιδεολογίας που πιστεύει;

    Ο κ.Μίκης Θεοδωράκης δέν έχει πεί ούτε λέξη γιά τίς συνεχείς παραβιάσεις τού Ελληνικού εναέριου χώρου από Τουρκικά μαχητικά (ακόμα και κατά την διάρκεια διμερών πολιτικών επαφών!!!),γιά τίς κατά καιρούς προκλητικές δηλώσεις Τούρκων πολιτικών ηγετών έναντίον τής Ελλάδας.

    Ολα αυτά είναι επειδή "οι ΗΠΑ μάς βάζουν να τσακωνόμαστε";

    Αυτά που γράφει ο Νταβούτογλου στο βιβλίο του περί ηγεμονικής θέσης τής Τουρκίας στην Μεσόγειο και στόν Αραβικό κόσμο τά έγραψε επειδή είχε αϋπνίες την νύχτα και δέν βρήκε κάτι καλύτερο να κάνη;

    Δέν αμφισβητώ καθόλου την μουσική μεγαλοφυία τού κ.Θεοδωράκη,όμως οι πολιτικές του προκαταλήψεις είναι ανεπίτρεπτες γιά άνθρωπο τής δικής του πνευματικής καλλιέργειας και εμβέλειας-πολύ δέ περισσότερο επειδή είχε στο παρελθόν διατελέσει και μέλος κυβερνήσεως.

    Ας αφήση λοιπόν τίς συνωμοσιολογίες και τά περί "δυνάμεων τού Χάους" και άς ασχοληθή με την μουσική του,με την οποία και μόνο μπορεί να μάς φέρη όλους πιό κοντά.

    ΥΓ.Πρός o-zone:δέν φταίνε πάντα και γιά όλα "οι ξένοι".....




    o-Zone
    03.11.2010, 11:17

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 31-10-2010 στις 15:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Λυπάμαι που δε κάνεις το κόπο να ανταπαντήσεις και μένω με την απορία, αν ακόμη επιμένεις ότι οι ξένες υπερδυνάμεις είναι αμέτοχες πάνω στα εθνικά ζητήματα της πατρίδας μας και αν πιστεύεις (όπως διαφαίνεται), ότι η μοίρα μας εξαρτάται ΜΟΝΟ από εμάς.

    Γιά να σού λύσω την απορία:

    Πιστεύω πως η μοίρα μας εξαρτάται ΚΥΡΙΩΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ από εμάς.

    Τη βρίσκω σωστή άποψη για να καταπολεμήσει κάποιος τη μοιρολατρική στάση ζωής, τη παραίτηση του από το γίγνεσθαι, αλλά και για να κινητοποιηθεί και να διεκδικήσει μια καλύτερη "μοίρα".

    Όμως, έχοντας κάποιος επίγνωση της τεράστιας επιρροής που μπορεί να ασκούν οι εξωγενείς δυνάμεις (όχι κατ' ανάγκη οι "μεγάλες", αλλά ίσως και οι υπερφυσικές) στη ζωή του, ΔΕΝ σημαίνει αναγκαστικά ότι είναι μοιρολάτρης. Ένας δούλος (είτε κοινωνικός-πολιτικός, είτε θρησκευτικός, κλπ) που δεν σηκώνει το κεφάλι για να αποτάξει "το ζυγό" του, δε μπορεί να θεωρηθεί μοιρολάτρης αλλά μάλλον αδύναμος ή ανέτοιμος ή ακόμη υποταγμένος.

    Η παραπάνω λοιπόν πίστη σου στις δικές μας δυνάμεις είναι σωστή, αλλά δεν είναι πάντα αρκετή για να αλλάξει τα πράγματα και να φέρει τη δικαιοσύνη στο κόσμο. Το δικό μου δίκαιο πιθανόν να είναι το δικό σου άδικο και αυτό είναι που συναντάμε συχνότερα στη πολιτική και στις εξωτερικές-διεθνείς σχέσεις.

    Οι "ξένες υπερδυνάμεις" (που δέν είναι μόνο οι ΗΠΑ,αλλά και η Ρωσία και η Κίνα και η Γαλλία κλπ) σίγουρα επηρεάζουν τα εθνικά ζητήματα τής Ελλάδας,αλλά όχι στόν βαθμό που ενδεχομένως πιστεύεις εσύ και σίγουρα όχι στον βαθμό που αφήνει να εννοηθή ο κ.Θεοδωράκης με τίς δύο πρόσφατα δημοσιοποιηθείσες επιστολές του.

    Πράγματι, δεν είναι οι ΗΠΑ η μόνη υπερδύναμη, αλλά είναι η μεγαλύτερη (ακόμη...) και είναι και ο "παγκόσμιος μπάτσος" πού ανακατεύεται στα εσωτερικά  των άλλων χωρών, χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανένα!

    Επίσης, για να δεχτώ ότι οι "ξένες υπερδυνάμεις" επηρεάζουν τα εθνικά ζητήματα τής Ελλάδας, όσο πιστεύεις ΕΣΥ και όχι όσο πιστεύει ο Μίκης ή εγώ, θα πρέπει να έχεις αποδείξεις και ντοκουμέντα και να τα παρουσιάσεις όπως εγώ και όχι απλώς να "πιστεύεις"... Δε νομίζω να θέλεις να εκλάβω το δικό σου αναπόδεικτο λόγο σαν ισχυρότερο από τα πολλά γνωστά και καταγεγραμμένα γεγονότα που αποδεικνύουν περίτρανα την Αμερικανική (αφού μιλάμε για τις ΗΠΑ) εμπλοκή στη εξωτερική πολιτική (και όχι μόνο) άλλων χωρών!

    Ειδικά στην πρώτη,ξεκάθαρα λέει ότι πιστεύει πως γιά την σημερινή κρίση στην Ελλάδα υπαίτια είναι "η συνωμοσία που εξύφαναν εναντίον τής χώρας μας οι ΗΠΑ και τρείς ξένες τράπεζες".

    Για να το λέει ο Μίκης αυτό κάτι θα ξέρει αλλά μένει μάθουμε και εμείς για αυτές τις τρείς τράπεζες...

    Δηλαδή,"οι ΗΠΑ και τρείς ξένες τράπεζες" φταίνε γιά την διόγκωση τού δημόσιου τομέα με άθρόες προσλήψεις άχρηστων υπαλλήλων και την καθιέρωση τόσων επιδομάτων;

    Η στρατηγική των ΗΠΑ έχει να κάνει κύρια με εξωτερικά ζητήματα (διαχείριση ορυκτών πόρων και πλούτου, επιχειρηματική επέκταση, έλεγχος πολιτών-τρομοκρατίας, πολιτικές συμμαχίες, πυρηνικά, κλπ), που βεβαίως επιδρούν στη καθημερινότητα και το επίπεδο διαβίωσης ενός λαού, όμως δε θα ασχοληθεί με το διορισμό σου και το ρουσφέτι σου, παρόλο που τα γνωρίζει, γιατί ίσως έτσι τη βολεύει...

    "Οι ΗΠΑ και τρείς ξένες τράπεζες" φταίνε που ο δημόσιος τομέας "φορτώθηκε" με ένα σωρό προβλημαιτκές επιχειρήσεις;

    Φταίνε οι μίζες, οι μιζαδόροι και τα λαμόγια κάθε είδους (πολιτικοί, διοικητές, επειχηρηματίες, συνδικαλιστές, δικαστές, κλπ)!

    "Οι ΗΠΑ και τρείς ξένες τράπεζες" φταίνε γιά την επικράτηση στον κόσμο τής νοοτροπίας ότι γιά να κάνη την δουλειά του πρέπει να δώση "φακελλάκι" στόν έφόρο,στόν πολεοδόμο,στον κάθε δημόσιο υπάλληλο;Η τής νοοτροπίας "να βρούμε μιά θεσούλα στο δημόσιο να βολευτούμε";

    Φταίνε οι μίζες, οι μιζαδόροι και τα λαμόγια κάθε είδους (πολιτικοί, διοικητές, επειχηρηματίες, συνδικαλιστές, δικαστές, κλπ)!

    "Οι ΗΠΑ και τρείς ξένες τράπεζες" φταίνε που επί τόσες δεκαετίες ένα σωρό επαγγέλματα παρέμεναν και παραμένουν κλειστά προνόμια διαφόρων συντεχνιών;

    Φταίνε οι μίζες, οι μιζαδόροι και τα λαμόγια κάθε είδους (πολιτικοί, διοικητές, επειχηρηματίες, συνδικαλιστές, δικαστές, κλπ)!

    "Οι ΗΠΑ και τρείς ξένες τράπεζες" φταίνε γιά την γραφειοκρατία και την πολυνομία,για΄το πολύπλοκο φορολογικό σύστημα και την κρατική παρέμβαση που πνίγει τον ιδιωτικό τομέα;

    Φταίνε οι μίζες, οι μιζαδόροι και τα λαμόγια κάθε είδους (πολιτικοί, διοικητές, επειχηρηματίες, συνδικαλιστές, δικαστές, κλπ)!

    Αυτά όλα και πολλά άλλα είναι παθογένειες που υπήρχαν στην Ελλάδα πολύ πρίν οι ΗΠΑ γίνουν παγκόσμια δύναμη και πολύ πρίν "οι τρείς ξένες τράπεζες" ιδρυθούν.Ομως ο κ,.Θεοδωράκης δέν κάνει κουβέντα γιά όλα αυτά.

    Συμφωνώ, ότι αυτά είναι παθογένειες ενός αρρωστημένου και σαθρού κράτους, και ίσως κάποιες απο αυτές τις παθογένειες να προϋπήρχαν των ΗΠΑ (σα παγκόσμια δύναμη).  Οι ΗΠΑ όμως, ήταν ήδη υπερδύναμη από τις αρχές του 20ου αιώνα και σίγουρα πάτησε σε κάποιες εσωτερικές μας παθογένειες για να επιβληθεί. Εξάλλου, όπως είπες και εσύ δεν υποφέρουμε μόνο από τις απαιτήσεις των ΗΠΑ, αλλά και της Γαλλίας και της Γερμανίας, που μας πουλούν οπλικά συστήματα εν μέσω κρίσης π.χ., αλλά και ενίοτε από την Αγγλία, τη Ρωσία, και προσεχώς τη Κίνα...

     



    -----------------
    "During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act” --George Orwell

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 03-11-2010 15:07 ]


    periigitis
    03.11.2010, 14:11

    Η πολιτική αλητεία που κυβέρνησε και κυβερνά τον τόπο (πράσινοι, γαλάζιοι και το ΛΑΟΣ κολαούζο), μαζί με τους παρατρεχάμενους τους δυσοσμιογράφους, συνδικαλιστές, δικαστές, παπάδες κλπ, κάτω απο τις εντολές των ξένων και ντόπιων κρατικοδίαιτων συμφερόντων-αφεντικών τους και τη ανοχή της μισής και πλέον Ελλάδας που απώλεσε μνήμη και κρίση κι απο "λαός μικρός ΜΕΓΑΣ" έγινε ένας συρφετός καναπεδοκένταυρων βολεμένων, ζητάει την Κυριακή την ψήφο μας.

    Αυτοί που ρήμαξαν τη χώρα, που ξεπουλούν τη δημόσια περιουσία για ένα κομμάτι ψωμί, αυτοί που (όλοι μαζί) κουβάλησαν το ΔΝΤ χωρίς λόγο για να φτωχύνουν τους εργαζόμενους και τους συνταξιούχους και να προλεταριοποιήσουν τα μικρομεσαία στρώματα ζητούν ψήφο για να τη σώσουν λέει την πατρίδα(κι σ' ένα μεγάλο βαθμό θα την πάρουν πάλι ως φαίνεται).

    Αντι λοιπόν κάποιοι ν' ασχολούνται μ' αυτή την ελεεινότητα μας μοστράρουν την συστεμική προπαγάνδα ότι δήθεν φταίει η διαφθορά, οι δημόσιοι υπάλληλοι, μερικοί κακοί πολιτικοί, τα ΚΑΠΗ και άλλα φαιδρά, Ενοχλούνται λέει απο τις δηλώσεις του Μίκη. Ναι μερικές φορές υπερβάλλει, ναι δεν έχει δίκιο πάντα και σε ολα ναι έχει κάνει λάθη. Αλλά ο Μίκης είναι κεφάλαιο γι' αυτή τη χώρα. Δεν υπήρξε ποτέ μετριότητα και ανθρωπάκι για φτύσιμο. Δεν απολογείται στους απατεώνες των Αγορών.

    Όπως είπα και πριν φαίνεται ότι οι Πράσινοι και οι Βένετοι (μαζί κι ο Καρατζαφέρης) δεν θα πατώσουν. Άλλες φορές θα έλεγα "δεν βαριέσαι, συνηθισμένοι είμαστε". Εδώ όμως ο άλλος έχει στο συρτάρι του κι άλλα "μέτρα". Ακόμη χειρότερα! Άρα με καίει και με κόφτει" που λένε. 


    optiras
    04.11.2010, 18:32

    Παράθεση:

    Το μέλος periigitis στις 03-11-2010 στις 14:11 έγραψε...

    Η πολιτική αλητεία που κυβέρνησε και κυβερνά τον τόπο (πράσινοι, γαλάζιοι και το ΛΑΟΣ κολαούζο), μαζί με τους παρατρεχάμενους τους δυσοσμιογράφους, συνδικαλιστές, δικαστές, παπάδες κλπ, κάτω απο τις εντολές των ξένων και ντόπιων κρατικοδίαιτων συμφερόντων-αφεντικών τους και τη ανοχή της μισής και πλέον Ελλάδας που απώλεσε μνήμη και κρίση κι απο "λαός μικρός ΜΕΓΑΣ" έγινε ένας συρφετός καναπεδοκένταυρων βολεμένων, ζητάει την Κυριακή την ψήφο μας.

    Αυτοί που ρήμαξαν τη χώρα, που ξεπουλούν τη δημόσια περιουσία για ένα κομμάτι ψωμί, αυτοί που (όλοι μαζί) κουβάλησαν το ΔΝΤ χωρίς λόγο για να φτωχύνουν τους εργαζόμενους και τους συνταξιούχους και να προλεταριοποιήσουν τα μικρομεσαία στρώματα ζητούν ψήφο για να τη σώσουν λέει την πατρίδα(κι σ' ένα μεγάλο βαθμό θα την πάρουν πάλι ως φαίνεται).

    Αντι λοιπόν κάποιοι ν' ασχολούνται μ' αυτή την ελεεινότητα μας μοστράρουν την συστεμική προπαγάνδα ότι δήθεν φταίει η διαφθορά, οι δημόσιοι υπάλληλοι, μερικοί κακοί πολιτικοί, τα ΚΑΠΗ και άλλα φαιδρά, Ενοχλούνται λέει απο τις δηλώσεις του Μίκη. Ναι μερικές φορές υπερβάλλει, ναι δεν έχει δίκιο πάντα και σε ολα ναι έχει κάνει λάθη. Αλλά ο Μίκης είναι κεφάλαιο γι' αυτή τη χώρα. Δεν υπήρξε ποτέ μετριότητα και ανθρωπάκι για φτύσιμο. Δεν απολογείται στους απατεώνες των Αγορών.

    Όπως είπα και πριν φαίνεται ότι οι Πράσινοι και οι Βένετοι (μαζί κι ο Καρατζαφέρης) δεν θα πατώσουν. Άλλες φορές θα έλεγα "δεν βαριέσαι, συνηθισμένοι είμαστε". Εδώ όμως ο άλλος έχει στο συρτάρι του κι άλλα "μέτρα". Ακόμη χειρότερα! Άρα με καίει και με κόφτει" που λένε.



    Διαβάζοντας την απάντησή σου το μυαλό μου πήγε σε ένα βιβλίο που εκδόθηκε πριν λίγο καιρό και διάβασα:Μικρό ερμηνευτικό λεξικό της ξύλινης γλώσσας ( http://www.potamos.com.gr/edition-details.asp?edition=180&from=new-editions ),δες και:

    http://www.lexilogia.gr/forum/showthread.php?t=6682  .

    Μετά είδα και την υποσημείωση:ψηφίστε κτλ και κατάλαβα...Κατάλαβα και γιατί έλειπαν ΚΚΕ,Συριζα,Οικολόγοι,ΔηΑρι από την απάντηση σου,που προσωπικά,δεν μου φαίνονται και πολύ διαφορετικοί από αυτούς που αναφέρεις(αυτό όμως είναι εκτός θέματος)...

    Υ.Γ.:θα σου συνιστούσα να διαβάσεις το βιβλιαράκι...

     


    periigitis
    05.11.2010, 10:08

    "δεν μιλά ευθέως και επί της ουσίας"

    "μιλούν στρογγυλεμένα και αποφεύγοντας να πουν το οτιδήποτε με το όνομά του"

     "συσκότιση μιας πληροφορίας, την κατασκευή μιας άλλης, ή την αποσιώπηση ενός μηνύματος"

    "διαθέτει δόλο, έχει κίνητρο"

    "Φληναφήματα και κενολογίες"

    Αυτά είναι μερικά χαρακτηριστικά της "ξύλινης γλώσσας" σύμφωνα τουλάχιστον με το βιβλίο που μου πρότεινες φίλε. Δικάιωμά σου να πιστεύεις ότι η γλώσσα του σχολίου μου έχει οποιαδήποτε σχέση με οτιδήποτε απο αυτά.

    Όμως εγώ δεν είμαι πολιτικάντης αλλά ούτε και politically correct anymore. Είμαι ένας άνθρωπος που συνήθιζε -πέρα απο ιδεολογίες και ιδεολογικές διαφορές- να εκφράζεται μετρημένα και με ευγένεια όταν εκφραζόταν δημόσια. Τώρα όμως είμαι ένας οργισμένος άνθρωπος, μα πολύ οργισμένος. Έγραψα όπως κουβεντιάζω με τους φίλους μου, όπως θα σου μιλούσα δια ζώσης. Αποφάσισα ότι αυτοί δεν αξίζουν την ευγένειά μου αλλά ούτε και κανενός άλλου. Βάρδα μην βρεθεί κανένας τους μπροστά μου! Αν δεν έχω πρόχειρο γιαούρτι ή ντομάτα θα έχω σίγουρα σάλιο.   

    Και πούσαι... δεν γράφω μεγάλα λόγια του αέρα. Πίσω απο κάθε επίθετο, κάθε ουσιαστικό που χρησιμοποίησα έχω ολόκληρη επιχειρηαμτολογία. Απλά δεν είχα χρόνο και χώρο για να την παραθέσω.

    Λες ότι δεν τα έβαλα με όλους που για σένα είναι λίγο πολύ ίδιοι. Γνωστό το παραμύθι αλλά δικαίωμά σου. Δεν συμφωνώ με όλους αυτούς τους "απο δω" που αναφέρεις. Κάποιους τους θεωρώ δεκανίκια. Εδώ όμως υπάρχει μια πραγματικότητα. Κάποιοι έχουν κυβερνήσει, κάποιοι έχουν ψηφίσει νομοσχέδια και κάποιοι όχι. Τα υπόλοιπα είναι εικασίες.

    Όσο για την παραίνεση μου για συγκεκριμμένη υπερψήφιση... Δεν έχω να κρύψω τίποτα. Έχω ιδεολογία. Αυτά τα όλοι είναι ίδιοι κλπ, αν δεν είναι ύποπτα είναι αφελή. Η πρότασή μου μου όμως είχε και μια άλλη παράμετρο. Ψηφίζοντας την Έρη Ρίτσου -ανεξάρτητα απο ιδεολογία- στέλνεις κι ένα μήνυμα ενάντια στα τηλεοπτικά σούργελα, τους διάφορους "καλλιτέχνες", του πρώην ποδοσφαιριστές, καλαθοσφαιριστές και άλλους τηλεοπτικά αναγνωρίσιμους που έχουν κατακλύσει τη Βουλή και διάφορα κατα τόπους συμβούλια.

    Ευχαριστώ.  


    optiras
    05.11.2010, 18:25

    Παράθεση:

    Το μέλος periigitis στις 05-11-2010 στις 10:08 έγραψε...

    "δεν μιλά ευθέως και επί της ουσίας"

    "μιλούν στρογγυλεμένα και αποφεύγοντας να πουν το οτιδήποτε με το όνομά του"

    "συσκότιση μιας πληροφορίας, την κατασκευή μιας άλλης, ή την αποσιώπηση ενός μηνύματος"

    "διαθέτει δόλο, έχει κίνητρο"

    "Φληναφήματα και κενολογίες"

    Αυτά είναι μερικά χαρακτηριστικά της "ξύλινης γλώσσας" σύμφωνα τουλάχιστον με το βιβλίο που μου πρότεινες φίλε. Δικάιωμά σου να πιστεύεις ότι η γλώσσα του σχολίου μου έχει οποιαδήποτε σχέση με οτιδήποτε απο αυτά.

    Μάλλον δεν διάβασες ακόμα το βιβλίο...Άλλος ορισμός της ξύλινης γλώσσας,πιο κοντά σε αυτό που ήθελα να πω:

    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9E%CF%8D%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%B7_%CE%B3%CE%BB%CF%8E%CF%83%CF%83%CE%B1

    Αυτό που μου έκανε εντύπωση στην απάντηση σου ήταν η ασάφεια(ποιοι είναι αυτοί που κτλ),η επανάληψη τετριμμένων εκφράσεων που βρίσκεις σε όλα τα φυλλάδια της προεκλογικής εκστρατείας ακόμα και σε αυτά της νέας δημοκρατίας...Ένα άλλο βιβλιό πολύ ενδιαφέρον:

    Η ξύλινη γλώσσα - Γλωσσολογικοί, ιστορικοί και ιδεολογικοί προσδιορισμοί του αριστεροκομματικού ιδιώματος.

    είχε κυκλοφορήσει το 1997 (εκδ. Αρμός) του Γιάννη Μ. Καλιόρη .

    Παράθεση:

    Το μέλος periigitis στις 05-11-2010 στις 10:08 έγραψε...

    Όμως εγώ δεν είμαι πολιτικάντης αλλά ούτε και politically correct anymore. Είμαι ένας άνθρωπος που συνήθιζε -πέρα απο ιδεολογίες και ιδεολογικές διαφορές- να εκφράζεται μετρημένα και με ευγένεια όταν εκφραζόταν δημόσια. Τώρα όμως είμαι ένας οργισμένος άνθρωπος, μα πολύ οργισμένος. Έγραψα όπως κουβεντιάζω με τους φίλους μου, όπως θα σου μιλούσα δια ζώσης. Αποφάσισα ότι αυτοί δεν αξίζουν την ευγένειά μου αλλά ούτε και κανενός άλλου. Βάρδα μην βρεθεί κανένας τους μπροστά μου! Αν δεν έχω πρόχειρο γιαούρτι ή ντομάτα θα έχω σίγουρα σάλιο.

    Και πούσαι... δεν γράφω μεγάλα λόγια του αέρα. Πίσω απο κάθε επίθετο, κάθε ουσιαστικό που χρησιμοποίησα έχω ολόκληρη επιχειρηαμτολογία. Απλά δεν είχα χρόνο και χώρο για να την παραθέσω.

    Λες ότι δεν τα έβαλα με όλους που για σένα είναι λίγο πολύ ίδιοι.Γνωστό το παραμύθι αλλά δικαίωμά σου. Δεν συμφωνώ με όλους αυτούς τους "απο δω" που αναφέρεις. Κάποιους τους θεωρώ δεκανίκια. Εδώ όμως υπάρχει μια πραγματικότητα. Κάποιοι έχουν κυβερνήσει, κάποιοι έχουν ψηφίσει νομοσχέδια και κάποιοι όχι. Τα υπόλοιπα είναι εικασίες.

    Όσο για την παραίνεση μου για συγκεκριμμένη υπερψήφιση... Δεν έχω να κρύψω τίποτα. Έχω ιδεολογία. Αυτά τα όλοι είναι ίδιοι κλπ, αν δεν είναι ύποπτα είναι αφελή. Η πρότασή μου μου όμως είχε και μια άλλη παράμετρο. Ψηφίζοντας την Έρη Ρίτσου -ανεξάρτητα απο ιδεολογία- στέλνεις κι ένα μήνυμα ενάντια στα τηλεοπτικά σούργελα, τους διάφορους "καλλιτέχνες", του πρώην ποδοσφαιριστές, καλαθοσφαιριστές και άλλους τηλεοπτικά αναγνωρίσιμους που έχουν κατακλύσει τη Βουλή και διάφορα κατα τόπους συμβούλια.

    Ευχαριστώ.

    Υ.Γ.:δεν είχα πρόθεση να μπω σε προσωπική αντιπαράθεση μαζί σου.Ούτε σε αμφισβητώ-δεν έχω λόγους να το κάνω...Πολλά από τα πράγματά που γράφεις διευκρινίζουν ασάφειες.Σε κάποια συμφωνώ κιόλας!Αν δεν επεκτείνομαι ή δεν τα σχολιάζω είναι απλώς γιατί εδώ συζητάμε για την νέα επιστολή Θεοδωράκη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 08-11-2010 08:11 ]