ελληνική μουσική
    499 online   ·  210.833 μέλη

    Αν διαβάζεις αυτές τις γραμμές ανήκεις στο 1,6%

    jorge
    17.02.2005, 15:55
    Νάτοι οι πρώτοι σε όλη την Ευρώπη! Κοζάνη και Φλώρινα πρωτοπόρες στην χρήση Internet. Προσωπικά μου φαίνονται απίστευτα τα νούμερα...


    (από Ελευθεροτυπία)

    Εξοικειωμένο με τους υπολογιστές το 1,6% των Ελλήνων

    Στις πρώτες θέσεις στη γνώση Πληροφορικής βρίσκονται οι Ελληνες πανευρωπαϊκά, σύμφωνα με στοιχεία του Ιδρύματος ECDL που παρουσιάστηκαν χθες, σε συνέντευξη Τύπου στην Αίγλη Ζαππείου. «Η Ελλάδα παρουσιάζει κοινά σημεία προόδου με άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής Ενωσης στον τομέα χειρισμού ηλεκτρονικού υπολογιστή», υποστήριξε ο David Carpenter, αντιπρόεδρος του ECDL (European Computer Driving Licence), ο οποίος και διατύπωσε την αισιοδοξία του για την πορεία της χώρας στον τομέα.

    Με βάση την έρευνα, πάνω από το 1,6% του πληθυσμού της Ελλάδας είναι εξοικειωμένο με τον ηλεκτρονικό υπολογιστή. Η Κοζάνη και η Φλώρινα παρουσιάζονται ως πρωτοπόρες ανάμεσα στις πόλεις.
    istoxastis
    17.02.2005, 16:19
    ΓΙΝΑΜΕ ΤΟΣΟΙ ΠΟΛΛΟΙ??? Εδώ θα καυχηθώ! Eίμαι απ' τους πρώτους εραστές της DOS! Άσε, μόνο που δεν έκλαιγα όταν την αποχωριζόμουν, μαζί με το παλιό μου XT, ενα acer 8088...
    Haroulinda
    17.02.2005, 17:08
    ... μα καλά τόση αγάπη πια? γιατί δεν γράψατε και κανένα ποιημα για την ...DOS
    istoxastis
    17.02.2005, 18:53
    Quote:

    Το μέλος Haroulinda στις 17-02-2005 στις 17:08 έγραψε:

    ... μα καλά τόση αγάπη πια? γιατί δεν γράψατε και κανένα ποιημα για την ...DOS




    Μιλάμε για τέλη της δεκαετίας του '80, Haroulinda, τρανταπεντάρης και κάτι, πού καιρός να τραγουδήσω το όνειρο...ΤΟ ΖΟΥΖΑ!

    istoxastis
    17.02.2005, 18:56
    Quote:

    Το μέλος istoxastis στις 17-02-2005 στις 18:53 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Haroulinda στις 17-02-2005 στις 17:08 έγραψε:
    [i]
    ... μα καλά τόση αγάπη πια? γιατί δεν γράψατε και κανένα ποιημα για την ...DOS




    Μιλάμε για τέλη της δεκαετίας του '80, Haroulinda, τρανταπεντάρης και κάτι, πού καιρός να τραγουδήσω το όνειρο...ΤΟ ΖΟΥΖΑ!


    [/I]


    ΤΟ ΖΟΥΣΑ!!!
    MariannaP
    17.02.2005, 19:11
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 17-02-2005 στις 15:55 έγραψε:

    Εξοικειωμένο με τους υπολογιστές το 1,6% των Ελλήνων




    Εμένα γιατί μου φαίνεται λίγο το 1,6;;;
    Δεν πρέπει να είναι και τόσο έγκυρη αυτή η έρευνα, εμένα δε με ρώτησε κανείς! Εσάς;;;

    Haroulinda αν κι εγώ δεν πολυχρησιμοποίησα DOS οφείλω να ομολογήσω ότι του είχα μεγάλη συμπάθεια...
    Μετά ήρθαν τα χρωματιστά Windows και... τσίκι τσίκι το ποντίκι... πάει λέγοντας!
    vouliakis
    17.02.2005, 22:45
    Tι μου θυμίσατε τώρα... (Commodore, Sinclair, Atari ST...)






    Την εποχή που κυκλοφορούσαν στο σπίτι οι πρώτοι δύο δεν πολυ-ασχολιόμουν με κομπιούτερς...
    Όμως ακόμα και σήμερα "ηχογραφώ" μερικές φορές με τον Atari και το παλιό Cubase... (στη φωτογραφία δεν είναι ο δικός μου).


    Haroulinda
    18.02.2005, 08:30
    Quote:

    Quote:

    Μιλάμε για τέλη της δεκαετίας του '80, Haroulinda, τρανταπεντάρης και κάτι, πού καιρός να τραγουδήσω το όνειρο...ΤΟ ΖΟΥΖΑ!
    [/I]


    ΤΟ ΖΟΥΣΑ!!!
    [/I]



    χαχαχαχαχαχα... Γλώσσα λανθάνουσα αλήθειαv λέγει !!!

    Γραμμένο και Υπογραμμένο από μένα, την Χαρουλίντα... και για όσους δεν με ξέρετε? TOUGH! Εγώ με ξέρω!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 18-02-2005 10:07 ]
    yiannisyiannis
    18.02.2005, 10:47
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 17-02-2005 στις 22:45 έγραψε:

    Tι μου θυμίσατε τώρα... (Commodore, Sinclair, Atari ST...)




    Αναμνήσεις που για κάποιους φαντάζουν σίγουρα εξωπραγματικές. Θυμάμαι τον πρώτο μου Commodore, στον οποίο για να σώσεις τη δουλειά σου, έπρεπε να συνδέσεις ένα κοινό κασετόφωνο και χρησιμοποιούσες την κασέτα αντί για hard disc!!! Όταν πολύ αργότερα βγήκε ο Armstrad με δύο οδηγούς δισκέτας (αν δεν με απατά η μνήμη μου το μοντέλο 1512), νόμιζα ότι δεν ήθελα τίποτε άλλο στη ζωή μου, χαχα! Τότε, κυκλοφόρησε κι ο πρόδρομος των windows, ένα προγραμματάκι της Norton, το οποίο σου εμφάνιζε σαν παράθυρα τη root και τα διάφορα directories. Φυσικά ποντίκι δεν υπήρχε, αλλά με τα βελάκια επέλεγες ένα αρχείο και το μετακινούσες ή το αντέγραφες. Έστω κι έτσι γλίτωνες αρκετή πληκτρολόγηση.
    bekatsa
    18.02.2005, 11:04
    Χι χι... Τη μαμά μου έπρεπε να σας έφερνα, που μισεί τα....windows. Δεν τα καταλαβαίνει, την κουράζει το πονίκι και προτιμά DOS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    jorge
    18.02.2005, 11:10
    Πρόσφατα μου χάρισε ο πατέρας μου κάτι διάτρητες κάρτες που χρησιμοποιούσαν στο Φυσικό, στον υπολογιστή του Δημόκριτου εν έτει '66-'67.

    Κάθε κάρτα αντιπροσώπευε μια απλή εντολή, π.χ. X=0

    Η εργασία που τους έδινε ο καθηγητής αφορούσε την κατασκευή ενός προγράμματος που να υπολογίζει πχ τη δύναμη του α εις την Ν. Αυτό είχε ασφαλώς αρκετές εντολές για να υπολογιστεί, οπότε κάθε φοιτητής πήγαινε στο εργαστήριο με μια σακούλα διάτρητες κάρτες!

    Τις έβαζε στο μηχάνημα μία-μία και ...έφευγε!

    Την άλλη μέρα πήγαινε να πάρει τα αποτελέσματα από τον εκτυπωτή, ο οποίος τα επεξεργαζόταν ώρες! Αν ο φοιτητής είχε κάνει κάποιο λάθος (πχ δεν είχε κάνει καλές τρύπες στις κάρτες) έπρεπε να κάνει τα πάντα από την αρχή!


    Η επόμενη επαφή του μπαμπά του Jorge με τους υπολογιστές έγινε μετά από 25 χρόνια, το '91, όταν μετά από σεμινάρια πληροφορικής αγόρασε έναν Hyundai στα 8MHz (σήμερα οι υπολογιστές δουλεύουν περίπου στα 4.000MHz).

    Στο μικρό Jorge άρεσε αρκετά αυτό το παράξενο μηχάνημα και έγραψε πολύ κώδικα GW-Basic, κυρίως παίζοντας με το ηχείο του υπολογιστή και με γραφικά.

    Χάρη σε αυτήν την αγορά ενός υπολογιστή είμαστε όλοι σήμερα εδώ
    MariannaP
    18.02.2005, 17:44
    Αααααααααααα...

    Κι εγώ θυμήθηκα κάτι, χε χε!!!
    Το 1990 ο ξάδερφός μου έλεγε ότι θα πάρει Η/Υ και απειλούσε εμένα και τον μικρό του αδερφό ότι αν το ακουμπούσαμε θα έπεφτε πολύ ξύλο...
    Τελικά πήρε ΑΤΑΡΙ και το χάλασε μόνος του!!!
    Δώδεκα χρόνια μετά ήθελε να τον βοηθήσω να μοντάρει έναν H/Y και να του δείξω πως δουλεύει... Κάθε φορά που μου έλεγε "δείξε μου πως γίνεται αυτό" του απαντούσα "τι λες καλέ, αν ακουμπήσω το κομπιούτερ σου θα φάω ξύλο!"

    Και δε θα ξεχάσω ποτέ την έκπληξη της της μαμάς μου όταν συνειδητοποίησε ότι κουνώντας το ποντίκι του υπολογιστή, κουνιόταν ένα ...ζουζούνι στην οθόνη!!!
    GL
    18.02.2005, 17:48
    AMSTRAD, SPECTRUM,ATARI οι αθανατες εποχες που μενουν παντα χαραγμενες...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: GL on 18-02-2005 17:49 ]
    nightowl
    18.02.2005, 20:10
    Eγώ δηλώνω ZX-80, Commodore (θυμάται κανείς το θόρυβο που έκανε στο boot; κάτι σε 'γλι-γλι, γλι-γλι, γλι-γλι') μετα apple IIe (αυτό που ήθελε ανεμιστηράκι στον ..πωπω γιατί έμενε κάγκελο από τη ζέστη) και μετά ήρθαν τα pc-άκια και το dos... και ο Norton Commander ή nc... και μετά κάναμε στην τρέλλα μας επάγγελμα!

    Στο ΑΠΘ υπήρχε ένας και μονάκριβος UNIVAC (αν θυμάμαι καλά), και αυτός με κάρτες. Τις ασκήσεις τις 'τρύπαγε' όποιος απ' την παρέα έχανε στο τάβλι, για τους υπόλοιπους, οι διατρητικές είχαν και δυνατότητα αντιγραφής



    composer
    19.02.2005, 00:56
    Quote:

    Το μέλος GL στις 18-02-2005 στις 17:48 έγραψε:

    AMSTRAD, SPECTRUM,ATARI οι αθανατες εποχες που μενουν παντα χαραγμενες...
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: GL on 18-02-2005 17:49 ]





    Την πρώτη φορά που είδα υπολογιστή ηταν καπου στο 90-91 ενός συγγενή μου που έιχε εναν Amstrad......τον ρώτησα αν μπορούσε να κλέψει αρχεία από άλλους υπολογιστές .......μην γελάτε....το είχα δει σε ταινία


    Ωραίοι καιροί φαντάζομαι τότε ε???
    thanasis1987
    19.02.2005, 22:26
    Eγω, οπως παντα λιγο ασχετος, ειμαι πολυ μικρος για να μιλαω για τους υπολογιστες ''τω καιρω εκεινω''. Παντως χαιρομαι που ανηκω στο 1,6% ολοκληρης της Ελλαδας, με κανει να νιωθω καλυτερα!! Δε ξερω για σας!


    christ25
    19.02.2005, 23:17
    μακαρι να επαιρνε κ αλλες τετοιες πρωτιες η Ελλαδα.εγω τον πρωτο υπολογιστη τον απεκτησα στην Ε' Δημοτικου οπου αρχισα να τον σκαλιζω κ συνεχιζω με τον δευτερο τωρα
    gate
    19.02.2005, 23:41
    Εγώ πάλι δεν έχω αναμνήσεις από τα παλιά... Η πρώτη μου επαφή με υπολογιστή ήταν περίπου την περίοδο που δημιουργήθηκε το MusicHeaven..., δηλαδή μόλις πριν δύο χρόνια....Γι' αυτό αλλωστε και ορισμένοι από εδώ, όπως ο Jorge ή ο Giorgos ή ο Witchking θα θυμούνται από τότε τις ανόητες ερωτήσεις που τους έκανα μέχρι να μάθω να προσαρμόζομαι σ' αυτόν τον μικρόκοσμο...
    afro
    20.02.2005, 00:32
    Iσως σας φανει αστειο αλλα παρολο που ο συντροφος μου ειναι αυθεντια θα ελεγα στους υπολογιστες και δεν υπαρχει κατι που δε θα μπορει να απαντησει επι του θεματος εγω οχι μονο ειμαι ασχετη αλλα δε με ενθουσιαζουν κιολας εχω κανει προσπαθειειες ενταξης μου αλλα δε με θελει.. Ειμαι του φιλοσοφικου εγω. Αλλα πρεπει να πω πως το musicheaven υπηρξε ενας σημαντικος λογος να θελω να μαθω μονο και μονο για να περιπλανωμαι στις σελιδες του και βεβαια και οι συντονιστες με βοηθησαν αρκετα στην αρχη και τους ευχαριστω...
    oly
    16.05.2005, 19:22
    Εγώ είμαι φοιτήτρια Πληροφορικής,αλλα είμαι ακόμα στο 1ο έτος.Δεν είχα κ μεγάλη εμπειρία στους υπολογοστές μέχρι πέρυσι,οπότε, αναγκαστικά,αγόρασα το πρώτο μου notebook.Πάντως θα αναγκαστώ να ξοδέψω χρόνια από τη ζωή μου μπροστά από οθόνες υπολογιστών.Έχω ακόμα να φάω πολλή ακτινοβολία...
    Κι εγώ πάντως πιστεύω ότι αποκλείεται μόνο το 1,6 % των Ελλήνων να είναι εξοικιωμένοι,από τη στιγμή που χιλιάδες Έλληνες καθημερινά "σερφάρουν" στο ιντερνετ.