ελληνική μουσική
    681 online   ·  210.851 μέλη

    Πέγκυ Ζήνα Δημήτρης Μητροπάνος σε ντουέτο

    AlfaWolf
    02.11.2010, 23:23

    Δέν Γλιτώνω

    Στιχοι:Ελεάνα Βραχάλη
    Μουσικη:Γιάννης Χριστοδουλόπουλος
    Τιτλος Αλμπουμ:Ευαίσθητη Ή Λογική(10/2010)
    Δισκογραφικη Εταιρια:EMI

     


    Japan88gr
    02.11.2010, 23:35

    δε μου αρεσει, καθοολου..

     

    (τι φωνη εχει ο ανθρωπος ομως...)


    kwstasagas
    02.11.2010, 23:54

    Ακούγοντάς το, δεν μπόρεσα να αποφύγω συνειρμούς με ένα άλλο ντουέτο που είχε κάνει ο Μητροπάνος προ 15ετίας, ίσως και περισσότερο, με την Αλέκα Κανελλίδου σε εκείνο το τραγούδι του Μάριου Τόκα που έλεγε "πώς να γλιτώσει μάτια μου ο ένας απ' τον άλλον" ....

    Κάτι παρόμοιο συμβαίνει κι εδώ : Ο [κατά τα άλλα πολύ - πολύ αγαπημένος] Μητροπάνος κάνει ντουέτο με γυναικεία φωνή σε τραγούδι όπου συνδιαλλέγονται άνδρας και γυναίκα. Και από τη μεταξύ τους κουβέντα καταλήγει στο συμπέρασμα - όπως και στο προαναφερόμενο τραγούδι - ότι, όσο και να διαφέρουν μεταξύ τους, τελικά "δεν γλιτώνουν ο ένας απ' τον άλλον". Όμως, όπως πολύ ορθά υποστηρίζεται, "ιστορία που επαναλαμβάνεται καταντάει φάρσα" [οφφτόπικ {#emotions_dlg.ban}: τη φράση αυτή την άκουσα πρώτη φορά από το στόμα του τραγουδιστή της μπάντας Jaywalkers όταν αυτοί άνοιξαν τη συναυλία των Triffids στο "Γκαγκάριν" επαναλαμβάνοντας αυτό που είχαν κάνει 23 χρόνια πριν, όταν άνοιξαν πάλι τη συναυλία των Triffids στο "Ρόδον"].

    Έτσι, αν ποτέ νιώσω την ανάγκη να γεμίσω το χρόνο μου με τέτοιου είδους τραγούδι, θα ανατρέξω, φυσικά, στο ντουέτο Μητροπάνου / Κανελλίδου !!! Όσο κι αν αυτό το τραγούδι γράφτηκε με προοπτική "να περάσει στον πολύ κόσμο", εντέλει δεν του λείπει η ευγένεια και η τρυφερότητα. Στοιχεία που, δυστυχώς, δεν εντόπισα στο τραγούδι που ο Μητροπάνος τραγουδά με την Πέγκυ Ζήνα [και ζητώ συγγνώμη αν στεναχωρώ τους δημιουργούς του {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}.... ] .....


    periigitis
    03.11.2010, 10:39

    Ο καλλιτέχνης εκτός απο ταλέντο, πολλή δουελειά είναι και οι επιλογές του. Γαι να μην πω κυρίως αυτές. Το πρόβλημα με τους σημερινούς -ακόμη και τους λεγόμενους "ποιοτικούς"- είναι η έλλειψη προσανατολισμού. Ο προσανατολισμός κατ' εμέ είναι βασικό κριτήριο για την αξία των επιλογών.

    Στη συγκεκριμένη περίπτωση, μποεί η κ.Ζήνα να έχει ανάγκη τέτοιων συνεργασιών αλλά ο Μητροπάνος όχι. Δεν έχουν να προσθέουν τίποτα στην καριέρα του. Το αντίθετο μάλιστα.

    kwstasagas τη φράση "η ιστορία επαναλαμβάνεται μόνο ώς φάρσα" την έχουν πει πολλοί σε διάφορες παραλαγές. Η πατρότητά της όμως ανήκει στον Karl Marx. 


    kwstasagas
    03.11.2010, 10:48

    "kwstasagas τη φράση "η ιστορία επαναλαμβάνεται μόνο ώς φάρσα" την έχουν πει πολλοί σε διάφορες παραλαγές. Η πατρότητά της όμως ανήκει στον Karl Marx"

     

    Σε ευχαριστώ για τη διευκρίνιση SmileSmile


    gikostas
    06.11.2010, 14:54

    Εμένα όλο αυτό μου δίνει την εντύπωση,πως απλά έγινε στα πλαίσια της συνεργασίας των δύο καλιττεχνών και τίποτα άλλο.Έτσι για να έχουν και αυτοί  ένα ντουετάκι της σειράς στο κέντρο που θα εμφανίζονται.Αναμφισβήτητα είναι και οι δύο λαϊκοί τραγουδιστές.Απλά κατα την γνώμη μου ο Μητροπάνος ήταν ένα επίπεδο παραπάνω όσον αφορά την επιλογή των κομματιών.Ακούγοντας το κομμάτι με ενόχλησε που αντί να ανέβει η Πέγκυ Ζήνα στο επίπεδο του Μητροπάνου,έπεσε ο Μητροπάνος στο επίπεδο της Ζήνα.Με λίγα λόγια το συγκεκριμένο τραγούδι,ταιριάζει περισσότερο στο ρεπερτόριο της Ζήνα.Επιλογές είναι αυτές,τι να κάνουμε.Επίσης θα ήθελα να πω πως ουδεμία σχέση δεν έχει αυτό το κομμάτι με το παλαιότερο ντουέτο του Μητροπάνου με την Κανελλίδου στο ''Δίδυμα φεγγάρια''.Πολύ ανώτερο το παλιό από πολλές απόψεις.Καταλαβαίνω τι εννοεί ο kwstasagas,απλά ήθελα να το αναφέρω.


    -----------------
    Πιστέψτε αυτούς που ψάχνουν την αλήθεια.Αμφιβάλετε για εκείνους που τη βρίσκουν.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gikostas στις 06-11-2010 15:01 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gikostas στις 06-11-2010 15:02 ]