ελληνική μουσική
    748 online   ·  210.851 μέλη
    AlienP
    18.02.2005, 09:33
    Σκέφτηκα σε αυτό το θέμα να γράφει καθένας κάποιο καλό νέο που άκουσε, ή κάτι ευχάριστο που του συνέβη γιατί όπως λέει και ο dr. Σκοτ Πεκ παρακάτω υπάρχουν λόγοι για αισιοδοξία και όχι για απελπισία.

    Εγώ θα κάνω την αρχή αναφέροντας πως στη γειτονιά μου υπάρχει μια ομάδα ανθρώπων που εθελοντικά, απλά και αθόρυβα, μαζί με τα δικά τους ψώνια, φροντίζουν να ψωνίσουν τα καθημερινά αναγκαία πράγματα, των ανήμπορων γειτόνων. ¶λλοι είναι φοιτητές, άλλοι άνεργοι γενικά χαμηλού εισοδήματος, μα προσφέρουν κάτι ακριβό σε όσους δεν τα καταφέρνουν να περπατήσουν ως το διπλανό τους μπακαλικάκι για ένα μπουκάλι γάλα.

    Απόσπασμα του κεφαλαίου: "το παράδοξο του Καλού και του Κακού", από το βιβλίο του δρ Σκοτ Πεκ: "πέρα από το δρόμο το λιγότερο ταξιδεμένο", εκδόσεις Κέδρος

    Μια αρνητική αντίληψη της κοινωνίας μπορεί να γίνει ακόμα πιο ζοφερή εξαιτίας της επιρροής των ΜΜΕ. Μέσα από την επικέντρωση τους στο δράμα του Κακού, τα ΜΜΕ διαιωνίζουν μια μη ισορροπημένη αντίληψη της πραγματικότητας. Όταν κλαπεί μια πιστωτική κάρτα γίνεται μια στατιστική και οι τίτλοι των εφημερίδων μας βομβαρδίζουν με αναφορές σε εγκλήματα. Αλλά σπάνια ακούμε στατιστικές για πιστωτικές κάρτες που ξεχάστηκαν κάπου και επιστράφηκαν ήσυχα ήσυχα. Ο γενικός αποκλεισμός των καλών ειδήσεων από τα ΜΜΕ δημιουργεί στο κοινό την εντύπωση ότι το Κακό πραγματικά κυβερνάει τον κόσμο. Αν η έλλειψη νέων είναι καλό νέο, τότε φαίνεται και πως τα καλά νέα είναι έλλειψη νέων. Έτσι, ούτε ακούμε ούτε διαβάζουμε για το Καλό που υπάρχει σε καθημερινή βάση στον κόσμο.

    Είναι εύκολο να απελπιζόμαστε, να σηκώνουμε ψηλά τα χέρια και να πιστεύουμε ότι αφού ο κόσμος είναι τόσο κακός, κανένας και τίποτα δεν μπορεί να τον βελτιώσει. Αλλά, αν θέλουμε να δούμε ρεαλιστικά την κοινωνία μας, θα αναγνωρίσουμε την ισχυρή επίδραση τόσο καλών όσο και κακών δυνάμεων. Ο κόσμος δεν είναι μόνον όμορφος. Ούτε μόνο άσχημος. Έτσι, η πιο σημαντική πρόκληση που αντιμετωπίζουμε είναι να αποκτήσουμε την ικανότητα να δημιουργήσουμε και να διατηρήσουμε μια ισορροπημένη αντίληψη των πραγμάτων. Και από αυτή την οπτική γωνία, υπάρχουν λόγοι για αισιοδοξία και όχι για απελπισία.

    Το να αγωνιζόμαστε για την ολοκλήρωσή μας, μας αναγκάζει να αναγνωρίζουμε διαρκώς και να πολεμούμε τις δυνάμεις του Κακού. Ταυτόχρονα, πρέπει να συνειδητοποιούμε και να ευγνωμονούμε τις δυνάμεις του Καλού.

    stratocaster
    18.02.2005, 16:29
    Γεια!!! Σκεφτόμουν να γράψω τα νέα μου στο θέμα Καλημέρες Καληνύχτες, μα όταν είδα αυτό το καινούργιο και ελπίζω να μην είμαι εκτός θέματος Αλιεν Π. πίστεψα πως πρέπει να γράψω εδώ.

    Το καλύτερο για μένα νέο έπαιξε σήμερα! τα χαράματα απόκτησα το δεύτερο παιδάκι μου ένα κοριτσάκι 3.600kgr που από ότι παραδ'εχονται όλοι μου μοιάζει!

    Η γυναίκα μου κι εγώ είμαστε πολύ νέοι αλλά θέλουμε να μεγαλώσουμε μαζί με τα παιδιά μας!



    MariannaP
    18.02.2005, 16:38
    Αυτό κι αν είναι νέο!!!!!!!
    Πάντα η γέννηση ενός παιδιού φέρνει χαρά και αισιοδοξία...

    Να σας ζήσει!!!!!
    alicia0
    18.02.2005, 16:41
    συγχαρητηρια stratocaster, πραγματηκα αυτο ειναι το πιο ομορφο που μπορει να τυχει σε εναν ανθρωπο (αρκει να ερθει την καταληλη στιγμη,ετσι?)
    να σας ζησει!
    alicia0
    18.02.2005, 18:35
    ''Τοσα στο μυαλο μου γυρνανε, οσα την καρδια μου πνιγουνε σαν καραβια που με πανε στα βαθυα και μ' αφηνουνε...
    Μα ισως καπου ο κοσμος αλλαζει, οπως εγραφε τ' αστερι σου..ειδα τη λαμψη του να χορευει....μεσα στο χερι σου
    Ειδες ποτε μετα απο τη βροχη, πως γραφουν κυκλους πανω απο την πολη τα πουλια, στον ουρανο γυρνανε απ' ακρη σ' ακρη.
    Ξυπναω και γυρω ειναι γιορτη, ρωταω τον εαυτο μου εκει πως κλειστηκε και πιστεψε πως αλλη ελπιδα δεν υπαρχει...''

    αφιερωμενο στην frufru...
    AlienP
    18.02.2005, 22:15
    Υπέροχο νέο να σας ζήσει!!!

    Τώρα που στην αγκαλιά σου θα χεις το γιο και την κόρη σου τη φέντερ τι θα την κάνεις;
    thanasis1987
    18.02.2005, 22:30
    Συγχαρητηρια να σας ζησει!Εμενα παντως το καλο που εγινε μολις πριν απο λιγο ειναι οτι μιλησα με τον αδερφο μου μετα απο 2 εβδομαδες γιατι σπουδαζει στη σκωτια και εχουμε επαφες μονο μεσω διαδικτυου!


    polydoroslouca
    19.02.2005, 00:43
    Quote:

    Το μέλος stratocaster στις 18-02-2005 στις 16:29 έγραψε:

    Γεια!!! Σκεφτόμουν να γράψω τα νέα μου στο θέμα Καλημέρες Καληνύχτες, μα όταν είδα αυτό το καινούργιο και ελπίζω να μην είμαι εκτός θέματος Αλιεν Π. πίστεψα πως πρέπει να γράψω εδώ.

    Το καλύτερο για μένα νέο έπαιξε σήμερα! τα χαράματα απόκτησα το δεύτερο παιδάκι μου ένα κοριτσάκι 3.600kgr που από ότι παραδ'εχονται όλοι μου μοιάζει!

    Η γυναίκα μου κι εγώ είμαστε πολύ νέοι αλλά θέλουμε να μεγαλώσουμε μαζί με τα παιδιά μας!







    Να σας ζησει, μαλλον να σας ζησουν τα παιδακια σας και ευχομαι ο Θεος να σας βοηθα στο δυσκολο εργο του γονιου.
    vouliakis
    19.02.2005, 00:55
    Quote:

    Το μέλος AlienP στις 18-02-2005 στις 22:15 έγραψε:

    Τώρα που στην αγκαλιά σου θα χεις το γιο και την κόρη σου τη φέντερ τι θα την κάνεις;





    Μην ανησυχείς... Ξέρει η Fender, ξέρω κι εγώ (ο γιός μου είναι 11, η κόρη μου 8...) Για απορίες, στείλε μου ΠΜ...


    Να σου ζήσουν
    frufru
    19.02.2005, 15:38
    Quote:

    Το μέλος alicia0 στις 18-02-2005 στις 18:35 έγραψε:

    ''Τοσα στο μυαλο μου γυρνανε, οσα την καρδια μου πνιγουνε σαν καραβια που με πανε στα βαθυα και μ' αφηνουνε...
    Μα ισως καπου ο κοσμος αλλαζει, οπως εγραφε τ' αστερι σου..ειδα τη λαμψη του να χορευει....μεσα στο χερι σου
    Ειδες ποτε μετα απο τη βροχη, πως γραφουν κυκλους πανω απο την πολη τα πουλια, στον ουρανο γυρνανε απ' ακρη σ' ακρη.
    Ξυπναω και γυρω ειναι γιορτη, ρωταω τον εαυτο μου εκει πως κλειστηκε και πιστεψε πως αλλη ελπιδα δεν υπαρχει...''

    αφιερωμενο στην frufru...





    Alicia σ'ευχαριστω πολυ.Πραγματικα για εμενα μια τοσο απλη κινηση απο εναν ανθρωπο που δεν ξερω καλα καλα μπορει να ειναι το Καλο νεο της ημερας.
    ....Αισιοδοξια
    hamenos
    20.02.2005, 12:11
    Αισιοδοξία!!!

    3 εβδομάδες χωρίς τσιγάρο και ω του θαύματος αρχίζω να μη θυμάμαι πως κάπνιζα...

    φίλτατε stratocaster να σου ζήσει η νεογέννητη και ο γιος! Με την κιθάρα να τους νανουρίζεις! και να τους ξυπνάς γλυκά!

    AlienP ωραίο θέμα αλήθεια!
    Sofia
    20.02.2005, 12:34
    Υπάρχει άραγε καλύτερο από τη γέννηση ενος παιδιού??
    Stratocaster να σας ζήσει!!
    Μπράβο hamene !! Συνέχισε την προσπάθεια!!

    marlene
    21.02.2005, 04:59
    Απόψε μου συνέβη κάτι πραγματικά καλό... Διαπίστωσα ότι έχω ένα καλό φίλο και ας μην τον έχω συναντήσει ποτέ!
    Υπάρχει τελίκά κάτι καλύτερο από το να ξέρεις ότι κάποιος σε νοιάζεται πραγματικά.;;;;




    sofiaroz
    21.02.2005, 16:21
    diapistwsa poso simantiki eimai gia enan filo mou o opoios ustera apo enan tsakwmo pou eihame mou eipe pws eimai to simantikotero proswpo sti zwi tou auti ti stigmi..................... episi, pira ilektriki..................!!!!!!!!!!!!!!!!
    stratocaster
    21.02.2005, 18:47
    σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας! Να έχετε τα καλύτερα!
    MariannaP
    22.02.2005, 19:14
    Εστω ότι το κουτί του υπολογιστή σου βρίσκεται κάτω από το γραφείο σου και επάνω στο γραφείο σου υπάρχει ένα ποτήρι γεμάτο με νερό. Πάνω στο γραφείο σου έστω ότι υπάρχουν επίσης διάφορα βιβλία... Ας υποθέσουμε ακόμη ότι έρχεται κάποιος να πάρει ένα χαρτάκι που βρίσκεταί κάτω από τα βιβλία και συμβαίνει ότι και με το τελευταίο τουβλάκι στο jenga!!!
    Τι κάνεις;;; Κλείνεις τα μάτια πιστεύοντας ότι το νερό βρίσκεται ήδη μέσα στο κουτί και περιμένεις να ακούσεις το μπαμ...
    Παρόλαυτά δεν ακούς τίποτα, ανοίγεις τα μάτια, βλέπεις τον πανικό τον ίδιο στο γραφείο σου... αλλά το νερό στη θέση του!!!

    Εγώ πάντως έκανα το σταυρό μου, ευχαρίστησα τον καλό Θεούλη και ήπια όλο το νερό...
    XeniaRodo
    23.02.2005, 10:29
    Kαι από εμένα οι καλύτερες ευχές για το μωράκι του stratocaster..

    Όντως πολύ ωραίο θέμα αυτό που άνοιξε η AlienP.

    Eπειδή τελευταία περνάω φάση υπαρξιακού προβλιματισμού, κι επειδή ακούω διάφορα που συμβαίνουν γύρω μου, είμαι KAΛA γιατί πρώτα απόλα έχω την υγειά μου, και τη μουσική μου...


    Για οποιαδήποτε extra νέα χαρούμενη είδηση θα επανέλθω.
    kisses
    AlienP
    23.02.2005, 23:48
    Quote:

    Το μέλος sofiaroz στις 21-02-2005 στις 16:21 έγραψε:

    episi, pira ilektriki..................!!!!!!!!!!!!!!!!





    Καλορίζικη η κιθάρα!

    Ένας καλός μου φίλος βρήκε ένα υπέροχο φωτεινό διαμέρισμα με πολύ καλή τιμή, τεράστια βεράντα και τζάκι και μες το κέντρο της Αθήνας να μπορώ να πηγαίνω εύκολα! Και είμαστε πολύ χαρούμενοι γιατί δεν είναι εύκολο να τα έχεις όλα σε ένα...

    λίγα κύματα πιο πέρα από το κακό παφλάζει το καλό... διάλεξε νερά και κολύμπα...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: AlienP on 23-02-2005 23:49 ]
    Sofia
    24.02.2005, 00:38
    Τι υπερόχο που είναι την ημερα των γενεθλίων σου να παίρνεις τόσο όμορφες ευχές από ανθρώπους που δεν έχεις γνωρίσει ποτέ σου..!!
    Σας ευχαριστώ όλους! Να 'στε πάντα καλά!

    Μέσα στα απλά είν' τα ωραία...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Sofia on 24-02-2005 00:55 ]
    frufru
    24.02.2005, 14:18
    Ενας φιλος μου παιρνει επιτελους πτυχιο υστερα απο 10 χρονια φοιτησης και 5 χρονια ταλαιπωριας απο τον ιδιο καθηγητη!