ελληνική μουσική
    421 online   ·  210.845 μέλη
    MariannaP
    04.03.2005, 19:24
    Χθες μια καλή φίλη μου χάρισε μια αποκριάτικη μάσκα που έφτιαξε με τα χεράκια της για μένα!
    Δεν την αλλάζω με την καλύτερη μάσκα του κόσμου
    KIT_KAT
    04.03.2005, 19:38
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 04-03-2005 στις 13:00 έγραψε:

    Eπίσης σήμερα ανακάλυψα ίσως TA ΠIO OMOPΦA παιχνίδια που κυκλοφορουν στο δίκτυο. Kάντε ένα κλικ εδώ





    Έχεις δίκιο Xenia!!! Παίζεις ένα απ' αυτά το πρωί κι είναι τόσο γλυκό που... σου φτιάχνει τη μέρα!!
    stratocaster
    06.03.2005, 02:36
    Νιώθω την ανάγκη να ευχαριστήσω δημόσια γιατί είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω, το αξιολάτρευτο μέλος του MH AlienP που μάλλον είναι ένα αγγελούδι επί γης και είμαι πολύ χαρούμενος που έβαλε σε μια δύσκολη στιγμή μας την φαμελιά μου κάτω από τις φτερούγες της! Και σαν από θαύμα η δύσκολη στιγμή πέρασε σε 2 λεπτά... Δεν έχω να πω τίποτα άλλο, ίσως να είμαι και εκτός θέματος και ίσως να φέρνω το γλυκό αυτό κορίτσι σε δύσκολη θέση, μα αφού από δω τη γνώρισα κι αφού χάλασε το weekend της για να μας βοηθήσει, εδώ της αφήνω το ευχαριστώ και την εκτίμησή μου!

    να είσαι καλά αλιενάκι μαγισάκι!
    gate
    06.03.2005, 09:41
    Είναι όπως τα λες ακριβώς stratocaster...!
    Έχω εντυπωσιαστεί με την Πηγούλα (έτσι μ' αρέσει να τη λέω )...
    Μπορεί, για όσους αγαπήσει και εκτιμήσει, να γίνει χαλί....,να κάνει τα πάντα.
    Τέτοια διάθεση και τόση θετική ενέργεια έχει αυτό το κορίτσι που μπορείς να το αντιληφθείς άνετα ακόμα κι αν δεν την έχεις δει ποτέ και δεν έχεις ακούσει τη φωνή της ποτέ...κι έχετε μιλήσει απλώς και μόνο μέσω μηνυμάτων...
    Μου θυμίζει τον αγαπημένο μου Leo Buscaglia κι αυτό μου αρκεί για να την έχω δυνατά μες στην καρδιά μου...

    Πηγούλα σ΄αγαπώ, σ' εκτιμώ, σ' ευχαριστώ που είχες μια ευχή και μια λύση για μένα, όταν σ' τη ζήτησα...αλλά, αν σε δω στο δρόμο, δε θα σε γνωρίσω....
    Πότε θα σε δω επιτέλους από κοντά;
    mirmigaki
    06.03.2005, 11:21
    δεν θα πω τίποτα για εκείνη, γιατί δεν έχω λόγια αντάξιά της!
    Αλλά αφού αυτό το θέμα είναι πηγή καλής ενέργειας θα σου πω gate πως με ιδιαίτερη χαρά η φίλη μας μου είπε πως θα βρεθήτε αύριο το απόγευμα, σε μια εκδήλωση που δυστυχώς εγω δεν θα μπορέσω να έρθω...

    Δεν είναι κάτι κρυφό και νόμιζα πως το ήξερες ήδη!
    hamenos
    06.03.2005, 20:21
    (χαίρομαι που έχετε πάρει μυρωδιά από την αύρα της AlienP)...

    To καλύτερο που μου συναίβει σήμερα ήταν πως ο ξάδερφός μου μου γνώρισε αυτό το τραγούδι με την Τσαλιγοπούλου:
    Ο κόσμος ήτανε μικρός,μεγάλα τα όνειρά του
    Δε χώρεσαν στον ύπνο του,ούτε στην αγκαλιά του.

    Κι ούτε κατάλαβε ποτέ αυτό εδώ τ' αγρίμι
    Μέσα του πώς μεγάλωσε,πόσο καιρό θα μείνει.

    Απ' της ψυχής του τις πληγές τροφή βρίσκει τ' αγρίμι
    Και στης αγάπης τις πηγές εκεί τη δίψα σβήνει.

    Κι αν νιώσει κόσμου άγγιγμα κρύβεται φοβισμένο
    Μέσα στον κόσμο μόνο του,μέσα στ' αγρίμια ξένο.

    Ο κόσμος ήτανε μικρός,μεγάλα τα όνειρά του
    Δε χώρεσαν στον ύπνο του ούτε στην αγκαλιά του.

    Τροφή στ' αγρίμι ο καιρός δίνει κι αυτό θεριεύει
    Έγινε ο άλλος του εαυτός,κανέναν δεν πιστεύει.

    Δεν του 'χει πια καρδιά,όνειρα πια δεν έχει
    Αγρίμι ο ίδιος έγινε,τον κόσμο για ν' αντέχει

    Κι αν νιώσει ανθρώπου άγγιγμα,τραβιέται φοβισμένος
    Μέσα στον κόσμο μοναχός και μες στα αγρίμια ξένος

    gate
    06.03.2005, 23:35
    Quote:

    Το μέλος mirmigaki στις 06-03-2005 στις 11:21 έγραψε:

    δεν θα πω τίποτα για εκείνη, γιατί δεν έχω λόγια αντάξιά της!
    Αλλά αφού αυτό το θέμα είναι πηγή καλής ενέργειας θα σου πω gate πως με ιδιαίτερη χαρά η φίλη μας μου είπε πως θα βρεθήτε αύριο το απόγευμα, σε μια εκδήλωση που δυστυχώς εγω δεν θα μπορέσω να έρθω...

    Δεν είναι κάτι κρυφό και νόμιζα πως το ήξερες ήδη!





    Ακριβώς επειδή μου είχε πει ότι υπάρχει πιθανότητα να έρθει αύριο, γι' αυτό mirmigaki το είπα, για να δω αν θα υπάρξει επιβεβαίωση....
    AlienP
    07.03.2005, 01:05
    καλός άνθρωπος η σχωρεμένη και ωραίος επικήδειος!
    ¶ντε βρε παιδάκια όλοι καλοί είμαστε αλλιώς δε θα χωράγαμε στον παράδεισο αυτό... Να ομορφοπερνάτε!



    επισυναπτόμενα: monday.gif 
    XeniaRodo
    07.03.2005, 11:02
    Nα πω κι άλλο ένα ευχάριστο δικό μου?
    Tο 3ημερο θα είμαι στην πατρίδα μου την Kεφαλονιά που έχω πολύ καιρό να πάω και μου έχει λείψει πολύ.

    Eπιτέλους
    Kotsiraki
    09.03.2005, 01:37
    Ένας από τους πιο καλούς μου φίλους που εδώ και λίγο καιρό υπηρετεί τη μαμά πατρίδα και που έχω σχεδόν 2 μήνες να τον δω, μόλις έμαθε πως το Σαβ/κο θα βρίσκομαι στα μέρη του, κατάφερε να πάρει άδεια και να κάνει 2 ώρες ταξίδι ( + 2) μόνο και μόνο για να με δει για 1 ώρα!!
    hamenos
    11.03.2005, 19:26
    Tralalaaa! Paw Xanthi!!!!!!!!!!!

    AlienP
    13.03.2005, 02:05
    Το απόγευμα έλαβα από το Γαλλικό Ερυθρό Σταυρό τις ακόλουθες συμβουλές και τις μετέφρασα για φίλους. Σκέφτηκα πως για να είναι κανείς καλά θα ήταν χρήσιμο να τις γνωρίζει κι αφού μου αρέσει το καλό να λέγεται, δείτε τις κι εσείς:

    Στους περισσότερους τραυματισμούς ειδικά αν δεν έχουμε γνώσεις πρώτων βοηθειών είναι απαραίτητο να ακινητοποιήσουμε τον χτυπημένο και να κρατήσουμε το κεφάλι του σταθερό. Να τον προφυλάξουμε από τυχόν ακραίες καιρικές συνθήκες. Να του μιλάμε ήρεμα και να μην του μεταφέρουμε πανικό. Και φυσικά να καλέσουμε βοήθεια.

    Μετά από ένα ατύχημα μην αφαιρέσετε αμέσως την κάσκα από έναν τραυματισμένο μοτοσικλετιστή, υπάρχει πιθανότητα επιβάρυνσης του τραυματισμού του. Καλέστε σε βοήθεια και αφήστε τους ειδικούς να κάνουν τη δουλειά τους. Αν ο τραυματίας παραπονεθεί πως δεν αναπνέει καλά, προσπαθήστε κρατώντας το κεφάλι του ακίνητο να ανοίξετε το κράνος μα όχι να το τραβήξετε.

    Αν εξαρθρωθεί ένα δάκτυλό μας, δεν πρέπει να το φέρουμε σε άμεση επαφή με πάγο. Πρέπει να το τυλίξουμε σε όσο το πιο δυνατόν καθαρό πανί, (αποστειρωμένη γάζα κατά προτίμηση), να το βάλουμε ένα πλαστικό επίθεμα από το φαρμακείο ή χρησιμοποιώντας ένα κομμάτι από πλαστική σακούλα και μετά να το γλιστρήσουμε μέσα σε πάγο.

    Όταν ένα άτομο χάσει την επαφή με το περιβάλλον και πέσει κάτω αναίσθητο δεν πρέπει να το καθίσουμε σε καρέκλα μα να το αφήσουμε ξαπλωμένο κατάχαμα, να ελευθερώσουμε το λαιμό του από φουλάρια, γραβάτες και να ανοίξουμε τυχόν κλειστούς γιακάδες. Απαγορεύεται να του χτυπάμε τα μάγουλα, (όπως μπορεί να έχουμε δει σε ταινίες).
    Όταν συνέλθει, δεν του δίνουμε να πιει ή να φάει τίποτα και φυσικά δεν του χορηγούμε κανένα φάρμακο, εκτός αν, μας πει πως πάσχει από κάποια ασθένεια με συχνές κρίσεις και παίρνει κάποιο χάπι για αυτές, πως ξέρει ότι πάσχει από υπογλυκαιμία, οπότε του δίνουμε να πιπιλήσει μια μικρή ποσότητα ζάχαρης, ή από υπόταση, όπου και του δίνουμε λίγο αλάτι.

    Σε ένα διαμέρισμα που έχει πιάσει φωτιά πρέπει να μείνουμε κοντά στο πάτωμα, μιας και οι τοξικοί καπνοί ανεβαίνουν προς τα πάνω. Επίσης αν η φωτιά δεν έχει φτάσει στο χώρο μας, πρέπει να κλείνουμε τις πόρτες με βρεγμένα υφάσματα, να ανοίγουμε τα παράθυρα και να προφυλάσσουμε τη μύτη και το στόμα μας με ένα νωπό πανί. Μετά από καύσιμο αφήστε να τρέξει κρύο μα όχι παγωμένο νερό πάνω από την τραυματισμένη περιοχή για 5 λεπτά. Αν φοράτε ρούχα στο καμένο σημείο μην επιχειρήσετε να τα βγάλετε, απλά βρέξτε τα κι αυτά, για να σταματήσει το έγκαυμα.


    Σε περίπτωση επαφής του ματιού με χημικό προϊόν πρέπει να αφήσουμε να τρέξει αρκετό νερό βρύσης πάνω στο μάτι και καλύτερα να αποφύγουμε να το σκουπίσουμε τρίβοντας το με πετσέτα. Όταν το έχουμε ξεπλύνει μπορούμε να το ταμπονάρουμε απαλά με καθαρό χαρτομάντιλο. Αν θελήσουμε να το ξεπλύνουμε με αφέψημα χαμομηλιού, είναι απαραίτητο να είναι σε θερμοκρασία δωματίου.

    stratocaster
    13.03.2005, 09:27
    πολύ καλές οι πρώτες βοήθειες Πηγιώ μου! Ευχαριστώ!

    Nausika
    13.03.2005, 19:02
    Καλησπέρα!!!!!!!!!
    Πολυ καλή η ιδέα σου να μας πεις για τις πρώτες βοήθειες, κανείς μας δεν ξέρει πότε μπορεί να χρειαστεί να εφαρμόσει κάτι από όλα αυτά και καλό είναι να μπορούμε να ανταποκριθούμε αν παραστεί ανάγκη.
    Το καλό δικό μου νέο της ημέρας είναι ότι κάποιο γνωστό μου πρόσωπο που χτύπησε άσχημα δεν έπαθε μόνιμη ζημιά απλά θα ταλαιπωρηθεί λιγάκι μέχρι να γιάνει.
    ZeNiA
    16.03.2005, 18:50
    Σήμερα έμαθα ότι πέρασα ένα μάθημα! Με 5, αλλά το πέρασα!
    MariannaP
    16.03.2005, 19:06
    Quote:

    Το μέλος AlienP στις 13-03-2005 στις 02:05 έγραψε:

    Σε ένα διαμέρισμα που έχει πιάσει φωτιά πρέπει να μείνουμε κοντά στο πάτωμα, μιας και οι τοξικοί καπνοί ανεβαίνουν προς τα πάνω. Επίσης αν η φωτιά δεν έχει φτάσει στο χώρο μας, πρέπει να κλείνουμε τις πόρτες με βρεγμένα υφάσματα, να ανοίγουμε τα παράθυρα και να προφυλάσσουμε τη μύτη και το στόμα μας με ένα νωπό πανί.




    Σωστό!!!
    Επίσης, αν για οποιοδήποτε λόγο, πάρει φωτιά το φαγητό στην κατσαρόλα μην ρίξετε νερό, απλά σκεπάστε την καλά με το καπάκι (και φυσικά κλείστε το μάτι της κουζίνας)
    Γενικώς να θυμάστε ότι χωρίς οξυγόνο δεν ζει η φωτιά...
    stratocaster
    17.03.2005, 00:35
    Σαν σήμερα το 1919:

    Γεννιέται ο Αμερικανός μουσικός Nat "King" Cole
    polydoroslouca
    17.03.2005, 02:24
    Quote:

    Το μέλος Aggelina στις 16-03-2005 στις 19:06 έγραψε:

    Quote:


    [i]





    Σωστό!!!
    Επίσης, αν για οποιοδήποτε λόγο, πάρει φωτιά το φαγητό στην κατσαρόλα μην ρίξετε νερό, απλά σκεπάστε την καλά με το καπάκι (και φυσικά κλείστε το μάτι της κουζίνας)
    Γενικώς να θυμάστε ότι χωρίς οξυγόνο δεν ζει η φωτιά...

    [/I]


    Και επισης να θυμαστε οτι μετα το καψιμο του φαγητου να μην
    παραγειλετε 'take away'. Προτιμειστε ψωμακι, ελιες και ντοματα.

    MariannaP
    17.03.2005, 17:51
    Τα σουβλάκια δηλαδή τί έχουν;;;
    Kotsiraki
    21.03.2005, 00:49
    Δεν ξέρω αν όλο αυτό που μου συνέβη σήμερα, μπορεί να χαρακτηριστεί ως "καλό" , "τύχη" ή απλά "ευτυχία"..

    Ξύπνησα υπέροχα, με ένα γλυκύτατο μήνυμα από κάποια ψυχή που μου λείπει αφάνταστα, ακολούθησε μια εκπομπή φανερά αποδεκτή από ανθρώπους τόσο εκτός όσο και εντός του σταθμού και όλη αυτή την κατάσταση ήρθε να την ολοκληρώσει μια βόλτα μακρινή, ένας καφές με μια τρελή παρέα να τραγουδά Αλεξίου ( φεύγωωωω τώρα φεύγωωωω )με ανοιχτά παράθυρα και μια ολόκληρη εθνική στη διάθεσή μας!!

    Τελικά όλο αυτό ίσως να είναι και τα τρία μαζεμένα : ευτυχία και τύχη μαζί να έχει κανείς καλούς φίλους!