ελληνική μουσική
    820 online   ·  210.851 μέλη
    pianopassion
    19.02.2005, 02:51
    Syd Barrett. O protergatis tis psixedelikis mousikis.
    Poia i gnomi sas gia ti mousiki tou?









    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 19-02-2005 03:02 ]
    επισυναπτόμενα: syd barrett.jpg 
    frufru
    19.02.2005, 06:25
    Mα καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Τι να λεμε τωρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Επιτελους !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Φοβερο θεμα στο φορουμ!!!!!!!!

    (Δεν το πιστευω)
    Τι να πουμε? Για την φοβερη του μουσικη ασυμμετρια? Για τον φοβερο ''αρυθμο'' μοναδικο ρυθμο του? Για την μοναδικοτητα του γενικοτερα? Μονο το dominoes να ακουσει καποιος....
    Τι να πω?........Παρε μπυρες!


    GL
    19.02.2005, 12:36
    Παρα πολυ αξιολογη μουσικη μουσικη οντοτητα με τεραστιο ταλεντο,που ομως τα προσωπικα παθη & η αλλοπροσαλλη προσωπικοτητα του τον κατεστρεψαν...δυστυχως για ολους μας...,αλλα ευτυχως για τους floyd.......
    thanasis1987
    19.02.2005, 21:31
    Πολυ καλος σαν μουσικος αλλα πολυ LSD και απομονωση...


    soloffor7
    20.02.2005, 20:41
    shine on you crazy diamond...............
    Orfeus
    20.02.2005, 21:50
    * BARRETT SYD
    1946, England
    Ο Βρετανός τραγουδοποιός και κιθαρίστας Syd Barrett ήταν σπουδαστής στη σχολή καλών τεχνών του Λονδίνου όταν ίδρυσε ένα γκρουπ και το ονόμασε Pink Floyd.
    Έγραψε το “See Emily Play” και το άλμπουμ “Piper At The Gates Of Dawn” για το γκρουπ και οι εμπνευσμένοι στίχοι του ήταν η πεμπτουσία του καλοκαιριού της αγάπης στο Λονδίνο του ‘67.
    Ο Barrett άφησε το γκρουπ τον Απρίλιο του ‘68 εξ αιτίας των προσωπικών προβλημάτων που απέκτησε λόγω της εξάρτησής του από τα ναρκωτικά και αντικαταστάθηκε από τον Dave Gilmour.
    Ο Barrett έκανε δύο προσωπικά άλμπουμ, βοηθούμενος από τα μέλη των Pink Floyd, οι οποίοι του αφιέρωσαν το τραγούδι “Shine On You Crazy Diamond” (αλλά και όλοκληρο το άλμπουμ "Wish You Were Here" -θα έλεγα- στον εκκεντρικό ιδρυτή τους.

    Ακούστε:
    THE MADCAP LAUGHS/BARRETT (Harvest 1974)

    yiannisyiannis
    21.02.2005, 11:36
    Ιδιοφυής μέσα στην παράνοιά του. Δεν είναι τυχαίο που πολλοί ακόμη και σήμερα τρώνε κόλλημα μαζί του. Δεν ξέρω αν ο εθισμός των παραισθησιογόνων ήταν αυτός που απογείωσε ή περιόρισε το ταλέντο του, φαίνεται πάντως τελικά να ξέφυγε. Σήμερα, 59 ετών πια, ζει αποτραβηγμένος από τον κόσμο στο σπίτι του στο Cambridge, όπου ασχολείται με τη ζωγραφική και τη λογοτεχνία.

    Ξεχωρίζω τα LP:
    - Mε τους Pink Floyd, "THE PIPER AT THE GATES OF DAWN" - 1967.
    - Solo, το ομώνυμο διπλό LP "SYD BARRETT" - 1974, το οποίο είναι ουσιαστικά η επανακυκλοφορία δυο προηγούμενων LP σε ένα ("THE MADCAP LAUGHS" – 1970 & "BARRETT" - 1970).

    ANDREAZ
    21.02.2005, 17:02
    Χμ...Φοβάμαι μηπως τον έχουμε υπερεκτιμήσει...Κατά την άποψή μου οι υπόλοιποι των Floyd ήταν ασυγκρίτως καλύτεροι.Εχουμε νομίζω μιά ταση να μυθοποιούμε όσους τελικά παλάβωσαν, αυτοκτόνησαν, αποσύρθηκαν κ.ο.κ.
    Χωρίς να θέλω να μειώσω τη συμβολή του , βλέπω πως αν δεν ήταν στη μέση ο Gilmour που έκανε και τη παραγωγή στους προσωπικούς του δίσκους , δε θάχαμε να λέμε και πολλα για το έργο του.Οι δίσκοι στους οποίους συμμετείχε και υπέγραφε ήταν πράγματι επανάσταση για την εποχή τους, αλλα μάλον έχει υποβαθμιστεί η συνεισφορά των υπολοίπων.
    Δε μπορώ να πω πως τρελαίνομαι για τους προσωπικούς του δίσκους ( και φαντάζομαι πως ο Gilmour θα τον έσερνε κυριολεκτικά στο στούντιο), και τον βρίσκω λίγο, σχετικά μ αυτό που έφτιαχνε όταν ήταν όλοι μαζί.Ακόμα και το dominoes δε μου κάνει (sorry frufru)...Τήν ίδια άποψη έχω βέβαια και για τις προσωπικές δουλειές των υπολοίπων.

    Orfeus έγραψες οτι "αφιέρωσαν το τραγούδι “Shine On You Crazy Diamond” (αλλά και όλοκληρο το άλμπουμ "Wish You Were Here" -θα έλεγα- στον εκκεντρικό ιδρυτή τους"). Ετσι πλανίεται χρόνια, αλλά οι υπόλοιποι σε συνεντέυξεις τους λένε πως όχι , δεν αναφέρονταν σ αυτόν αλλα σε κάτι γενικώτερο π. χ "μακάρι νάσασταν όλοι εδω..." κλπ τέτοια ασαφή.

    Τέλος πάντων καλά ναναι ο άνθρωπος που έδωσε το έναυσμα ...
    Και μιας και είπα΄"έναυσμα" ανοίξτε καποιος και κανα τοπικ για τους Floyd...Αντε ρε Orfeus


    Υ.Γ. Αισθάνομαι και λίγο περίεργα να γράφω αυτά για το Βarrett και την ίδια ώρα ν ακούω το "Waving my arms in the air"...Kαλός είναι τελικά ...αλλα όχι τόσο...
    Orfeus
    21.02.2005, 17:17
    Quote:

    Το μέλος ANDREAZ στις 21-02-2005 στις 17:02 έγραψε:

    Orfeus έγραψες οτι "αφιέρωσαν το τραγούδι “Shine On You Crazy Diamond” (αλλά και όλοκληρο το άλμπουμ "Wish You Were Here" -θα έλεγα- στον εκκεντρικό ιδρυτή τους"). Ετσι πλανιέται χρόνια, αλλά οι υπόλοιποι σε συνεντεύξεις τους λένε πως όχι , δεν αναφέρονταν σ' αυτόν αλλά σε κάτι γενικώτερο π. χ "μακάρι νάσασταν όλοι εδω..." κλπ τέτοια ασαφή.






    Δεν πειράζει που είναι "ασαφή" αυτά που λένε οι άλλοι.
    Έτσι δημιουργείται εξ άλλου και ο μύθος.
    Καλό είναι αυτό, γιατί μας κάνουν να ονειρευόμαστε.


    Quote:

    Το μέλος ANDREAZ στις 21-02-2005 στις 17:02 έγραψε:

    Τέλος πάντων καλά ναναι ο άνθρωπος που έδωσε το έναυσμα ...
    Και μιας και είπα΄"έναυσμα" ανοίξτε κάποιος και κανα τόπικ για τους Floyd...
    Αντε ρε Orfeus






    Γιατί δεν το ανοίγεις εσύ Αντρέα;
    Έχω αρκετά θέματα που γράφω και πού να βρω ....χρόνο;




    vouliakis
    21.02.2005, 21:51

    1968



    1971



    1974



    "Syd has now retired and lives as a gardener..."


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 21-02-2005 21:53 ]
    frufru
    22.02.2005, 11:43
    Quote:

    Το μέλος ANDREAZ στις 21-02-2005 στις 17:02 έγραψε:

    Χμ...Φοβάμαι μηπως τον έχουμε υπερεκτιμήσει...Κατά την άποψή μου οι υπόλοιποι των Floyd ήταν ασυγκρίτως καλύτεροι.Εχουμε νομίζω μιά ταση να μυθοποιούμε όσους τελικά παλάβωσαν, αυτοκτόνησαν, αποσύρθηκαν κ.ο.κ.
    Χωρίς να θέλω να μειώσω τη συμβολή του , βλέπω πως αν δεν ήταν στη μέση ο Gilmour που έκανε και τη παραγωγή στους προσωπικούς του δίσκους , δε θάχαμε να λέμε και πολλα για το έργο του.Οι δίσκοι στους οποίους συμμετείχε και υπέγραφε ήταν πράγματι επανάσταση για την εποχή τους, αλλα μάλον έχει υποβαθμιστεί η συνεισφορά των υπολοίπων.
    Δε μπορώ να πω πως τρελαίνομαι για τους προσωπικούς του δίσκους ( και φαντάζομαι πως ο Gilmour θα τον έσερνε κυριολεκτικά στο στούντιο), και τον βρίσκω λίγο, σχετικά μ αυτό που έφτιαχνε όταν ήταν όλοι μαζί.Ακόμα και το dominoes δε μου κάνει (sorry frufru)...Τήν ίδια άποψη έχω βέβαια και για τις προσωπικές δουλειές των υπολοίπων.

    Orfeus έγραψες οτι "αφιέρωσαν το τραγούδι “Shine On You Crazy Diamond” (αλλά και όλοκληρο το άλμπουμ "Wish You Were Here" -θα έλεγα- στον εκκεντρικό ιδρυτή τους"). Ετσι πλανίεται χρόνια, αλλά οι υπόλοιποι σε συνεντέυξεις τους λένε πως όχι , δεν αναφέρονταν σ αυτόν αλλα σε κάτι γενικώτερο π. χ "μακάρι νάσασταν όλοι εδω..." κλπ τέτοια ασαφή.

    Τέλος πάντων καλά ναναι ο άνθρωπος που έδωσε το έναυσμα ...
    Και μιας και είπα΄"έναυσμα" ανοίξτε καποιος και κανα τοπικ για τους Floyd...Αντε ρε Orfeus


    Υ.Γ. Αισθάνομαι και λίγο περίεργα να γράφω αυτά για το Βarrett και την ίδια ώρα ν ακούω το "Waving my arms in the air"...Kαλός είναι τελικά ...αλλα όχι τόσο...





    Παντως πιστευω πως ο λογος που ο Barrett συνηθως δεν ταιριαζει σε πολλα αυτια ειναι ακριβως αυτο...Δλδ οτι ειναι αταιριαστος ...
    Οι Floyd ειναι πιο ευκολο να αρεσουν σε περισσοτερους(κι εμενα μου αρεσουν αλλωστε πολυ ασχημα) αλλα οπως και να το κανουμε ειναι λιγο πιο ....''mainstream'' ας πουμε.
    Και φυσικα ενταξει ο Barrett δεν ειναι για ολες τις ωρες αλλα ορισμενες φασεις σου μπορει να τις απογειωνει.
    nP
    22.02.2005, 16:24
    Σχετικα με την συγκριση Barrett-Pink Floyd. Η βασικη διαφορα της δουλειας του Barrett με αυτη των Pink Floyd ειναι οτι η 1η προεκυψε απο εναν ανθρωπο, ενω η 2η απο συνεργασια 4αρων. Ειναι σαν να συγκρινεις ενα μαραθωνοδρομο με μια ομαδα ποδοσφαιρου. Τελοσπαντων, εχω παρακολουθησει πολλους μουσικους σε σολο και μη καριερα και υπαρχει μεγαλη διαφορα. Καμια σχεση.

    Οσο για τον Barrett, μπορω να πω οτι μου αρεσει, πραγμα το οποιο δεν εχει κανενα νοημα, αφου ειναι υποκειμενικο.
    ANDREAZ
    22.02.2005, 19:12
    Quote:

    Το μέλος frufru στις 22-02-2005 στις 11:43 έγραψε:
    [Οι Floyd ειναι πιο ευκολο να αρεσουν σε περισσοτερους(κι εμενα μου αρεσουν αλλωστε πολυ ασχημα) αλλα οπως και να το κανουμε ειναι λιγο πιο ....''mainstream'' ας πουμε.
    [/I]




    Αντίθετα σε μένα φανtάζει πιό mainstream o Barrett στους προσωπικούς του δίσκους.Σε σύγκριση πάντα με τους δισκους των Floyd που και ο ίδιος συμμετείχε.Αυτό εννοούσα παραπάνω.Εκεί που αγοράζοντας τον προσωπικό του δίσκο περίμενα ν ακούσω ακόμα πιό "ακραία " μουσικά θέματα , πιο ψυχεδέλεια , πιό ανατροπή, βρίσκομαι ξαφνικά αντιμέτωπος με κάτι που όπως είπα μου φάνηκε λιγο, για την ιδέα που είχα γι αυτόν.Εχω μείνει με την εντύπωση πως τελικά αντί να παρασύρει του υπόλοιπους , απλώς πετούσε την ιδέα κι αναλάμβαναν το πηδάλιο οι άλλοι.Δε σημαίνει ότι έτσι γινόταν, απλως αυτη την εντύπωση μου δίνει ...Και φυσικά δε σημαίνει ότι τον απορρίπτω μ όσα λεω, απλώς πιστεύω πως υπερεκτιμήθηκε λόγω της μετέπειτα παραφροσύνης του, παρά για την καθ αυτού μουσική συμβολή του....Δεν είναι και κακό αυτό βεβαια...

    Υ.Γ. Μη με κάνετε να νοιώθω ένοχος ...μιά ένσταση μικρούλα έκανα...
    gazza21
    23.02.2005, 10:50
    ....αν δεν κάνω λάθος Γιώργο (orfeus), o Barrett και o Gilmour συνυπήρξανε κάποια στιγμή στους floyd, νομίζω πως ο Gilmour πηγε αρχικά για να αντικαταστήσει τον Barrett κιθαριστικά στις συναυλίες, αφού λόγω της κατάστασης στην οποία βρισκόταν δεν μπορούσε να παίξει....


    elzaatar
    23.02.2005, 13:14
    Σημαντικός μουσικός και χωρις αυτόν ίσως να μην υπήρχαν οι Floyd. Αυτό δεν σημαίνει ότι και οι υπόλοιποι δεν ήταν σημαντικοί μουσικοί. Όπως ξέρω και γω ο Barret με τον Gilmour συνυπήρξαν για ένα διάστημα με τον 2ο σαν αντικαταστάτη του 1ου , που σερνόταν. Μετά τον έκλεισαν μέσα (τρελοκομείο ;) κλπ
    Σίγουρα δεν είναι για όλες τις ώρες η μουσική του. Ακριβέστερα είναι για πολύ για λίγες ώρες η μουσική του.


    pianopassion
    27.02.2005, 02:09
    Η δική μου αίσθηση για τον Syd είναι πως πέρασε στη μουσική της εποχής ένα νέο αυτοσχεδιασμό με ακουστικά πειράματα δημιουργώντας τραγούδια που εμένα προσωπικά μου αρέσουν πολύ. Ειδικά το Interstellar Overdrive νομίζω πως έδειξε στο συγκρότημα το μουσικό μονοπάτι που θα ακολουθήσει και σε άλλες συνθέσεις που συγκαταλέγονται στο θρυλικό Live At Pompei. Ωφέλησε λοιπόν η σύντομη παρουσία του τους Floyd. Δυστηχώς όμως για τον ίδιο η οραματική φαντασία του κατέληξε τραγικά σε σχιζοφρένεια.
    earthpain
    12.05.2006, 14:43

    Μην ακουω τετοια.. Οι Floyd τη μετα Barrett εποχη ηταν απειρως καλυτεροι!! Και αν εμενε μαζι τους δε θα εβγαζαν τις αλμπουμαρες που εβγαλαν αλλα μαστουρικες μαλ***ες οπως το Madcap Laughs!!! Δε μπορουμε να εκθειαζουμε καποιον επειδη ξεκινησε ενα γκρουπ που εγινε τεραστιο μετα τη φυγη του ή επειδη εβγαλε την καλων τεχνων ή επειδη ειναι μποεμ κι ουτε επειδη μαστουρωνε και επιανε την κιθαρα του και επαιζε ο,τι του κατεβαινε να το λεμε υπεροχο, δυσαρμονικα αρμονικο και αλλα τετοια κουλα!!!! Ας σοβαρευτουμε λιγο... Αν το Madcap Laughs ειναι αλμπουμαρα τοτε τα Meddle, Wish You Were Here, Animals, Dark Side Of The Moon και The Wall τι ειναι?

    Μετα νευρων...
    Orfeus
    12.05.2006, 15:08
    Προς gazza21 & ANDREAZ
    (αλλά και σε όποιον άλλον ενδιαφέρεται)

    Για τους Pink Floyd υπάρχει ένα αφιέρωμα

    Εδώ!!!



    Everybody must give something back, for something they get.....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 12-05-2006 15:08 ]
    12plus
    12.07.2006, 23:20
    SYD 's dead, undead, undead, undead, έφυγε ο τρισμέγιστος... Τις τελευταίες μέρες άκουγα μανιωδώς Terrapin σαν να το ήξερα...
    nefos
    12.07.2006, 23:23



    @ Υπάρχει topic για τον θάνατό του εδώ