ελληνική μουσική
    744 online   ·  210.849 μέλη

    Κίνημα Ανεξάρτητων Πολιτών ιδρύει ο Μίκης Θεοδωράκης

    Japan88gr
    17.11.2010, 01:21

    Ο Μίκης μας δηλώνει γι ακομα μια φορά ΠΑΡΩΝ!

    Μίκης Θεοδωράκης
    Ιδρύει κίνημα ανεξαρτήτων πολιτών

     

    Την ίδρυση κινήματος ανεξάρτητων πολιτών και την ενεργό συμμετοχή τους σε πολιτικά θέματα θα ανακοινώσει ο Μίκης Θεοδωράκης το μεσημέρι(12:00) της Τετάρτης, 1 Δεκεμβρίου, στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης (Πειραιώς 206). 

    Η πρωτοβουλία του συνθέτη ανακοινώθηκε στην σημερινή συνέντευξη τύπου με θέμα τις συναυλίες με έργα Θεοδωράκη , στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών.

    Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=367276&dt=15/11/2010#ixzz15UTCDX00

     

     

    Περιμένουμε με μεγάλη χαρά να δούμε τι έχει στο μυαλό του

    ο Αγέραστος Αγωνιστης μας.

     

     

     


    -----------------
    Και συ λοιπόν στέκεσαι έτσι βουβός με τόσες παραιτήσεις, απο φωνή, απο τροφή, απο άλογο, απο σπίτι, στέκεις απαίσια βουβός σαν πεθαμένος: Ελευθερία ανάπηρη πάλι σου τάζουν.

    Μιχάλης Κατσαρός

    https://www.youtube.com/user/japan88gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Japan88gr στις 17-11-2010 01:22 ]


    o-Zone
    17.11.2010, 12:24

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 17-11-2010 στις 12:09 έγραψε...

    Τι γουστάρει στα 85 του και αυτός τώρα και ιδρύει κινήματα...? {#emotions_dlg.rolleyes}



    Μήπως "γουστάρει" να σε βλέπει (όπως και τα εγγόνια του) ΕΛΕΥΘΕΡΟ στη Πατρίδα για την οποία πολέμησε, εξορίστηκε, φυλακίστηκε και τραγούδησε?

    Μήπως "γουστάρει" να μη ξεπουληθεί η Ελλάδα με διαδικασίες "fast track" στα σκυλιά του πολέμου και τη τρόϊκα?

    Μήπως "γουστάρει" να ανασυντάξει και να εμπνεύσει τις τεράστιες δυνάμεις της αποχής από τις εκλογές και το πολιτικό γίγνεσθαι?

    Μήπως...

    Μήπως...

    Μήπως τελικά είναι από τους ελάχιστους και μας "γουστάρει"?{#emotions_dlg.rolleyes}


    -----------------
    "During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act” --George Orwell

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 17-11-2010 12:25 ]


    Japan88gr
    17.11.2010, 13:15
    Μηπως περα απ τη μεγαλη, νεαρα μας γλωσσα δεν ειμαστε ικανοι για τιπατα? περισσοτερο σαν σαν κινηση καθοδηγησης των νεων το βλεπω παρα σαν κινηση δικης του ματαιοδοξιας.. περιμενουμε σε 2 βδομαδες να δουμε τι ακριβως εννοει.
    mary_omikron
    17.11.2010, 13:49

    Mήπως σοφά πράττει μη βλέποντας κανένα υποψήφιο "σωτήρα" να συνωστίζεται στην ουρά?

    Μήπως είναι "γροθιά στο στομάχι" όσων αράζουν στα καφέ της πλατείας απολαμβάνοντας φιλήδονα τον καθρέφτη τους με πάγο?... (*το δανείστηκα από τον aiolos_m γιατί μου άρεσε υπερβολικά)


    takispag
    17.11.2010, 14:12

    Εγώ το βλέπω υπό το πρίσμα του επιτέλους κάποιος κάνει κάτι(χμ, για να δούμε τι γίνεται...Κάτι γίνεται πάντως...). Το ότι αυτό συμβαίνει από έναν άνθρωπο που δεν έχει να αποδείξει τίποτα και είναι και μιας κάποιας ηλικίας τιμά τον ίδιο, αλλά δεν τιμά όλους αυτούς τους νεότερους που κάθονται αδρανείς.

    Για το τσιγάρο έγιναν κινητοποιήσεις υπέρ και εναντίον από διάφορα γνωστά δημόσια πρόσωπα, να τρέξουν να αγωνιστούν για το δικαίωμα του καπνιστή και το δικαίωμα του μη καπνιστή. Για όσα συμβαίνουν όμως με τη ζωή μας πολύ μούγκα πέφτει ρε παιδί μου. Τουλάχιστον βγαίνει κάποιος και λέει δυο κουβέντες. Και λάθος να είναι αυτό που πάει να κάνει ο Θεοδωράκης τουλάχιστον μου δείχνει ότι υπάρχει και κάποιος που νοιάζεται για τον τόπο και όχι μόνο για την τσέπη του...


    jj7
    17.11.2010, 14:19
    Σε πρώτη φάση τζαπαν νομίζω ότι έχεις βάλει το θέμα σε λάθος σεκτιον του φορουμ (τι δουλειά έχει στο μουσικές συζητήσεις!!)..θα επανέλθω με σχόλιο αφού διαβάσω το άρθρο
    Japan88gr
    17.11.2010, 14:51
    η αναρτηση ειναι στη θεση που της ταιριάζει, αφορά κίνηση ενος Καλλιτέχνη
    yiannisyiannis
    17.11.2010, 15:01

    Μπράβο Μίκη!


    jj7
    17.11.2010, 15:14

    Παράθεση:

    Το μέλος Japan88gr στις 17-11-2010 στις 14:51 έγραψε...

    η αναρτηση ειναι στη θεση που της ταιριάζει, αφορά κίνηση ενος Καλλιτέχνη

    Έχεις δίκιο...το διάβασα το άρθρο..πράγματι συμαντική κίνηση. Βέβαια και στο παραλθόν ο Μίκης, τον οποίου εκ των προτέρων θέλω να ξεκαθαρίσω ότι εκτιμώ και θαυμάζω για την συνεισφορά του στον ελληνικό πολιτισμό και όχι μόνο, έχει κάνει διάφορες δηλώσεις-σχόλια τα οποία κατά την ταπεινή μου γνώμη θυμίζουν φαντάσματα του παρελθόντος από έναν άνθρωπο που είχε ταχτεί από την αρχή με την αριστερά και στην συνέχεια λοξοδρόμησε με την συμπεριφορά και τα έργα του.

    Μην με λιτζάρετε οι υπόλοιποι με αυτά που λέω αλλά εμένα τουλάχιστον αυτή την εντύπωση μου έχει δημιουργήσει ο Μίκης μας..περιμένουμε με αγωνία να δούμε τι θα μας πει (και αυτό δεν το λέω ειρωνικα) μίας και εγώ όπως σας είπα αναγνωρίζω την τεράστια συνεισφορά αυτού του ανθρώπου σε αυτό που λέμε πανανθρώπινη ελυθερία.


    o-Zone
    17.11.2010, 16:24

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 17-11-2010 στις 12:33 έγραψε...

    Μήπως να αφήσει κανέναν νεότερο να κάνει αυτή τη δουλεία και αυτός να μείνει στο παρασκήνιο να δίνει τις πολύτιμες συμβουλές του και να μας εμπνέει με τις ιστορίες του αγώνα του και τις μουσικές του...? Μήπως είναι καιρός να καταλάβει ότι έχει κάνει αρκετά ως τώρα και οτι δεν έχει κατι άλλο να δώσει...? Μήπως όλο αυτό κάπου χωλαίνει...? Μήπως...?



     

    Πιστεύεις ότι είσαι σε θέση να κρίνεις το αν ο ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ "έχει κάνει αρκετά ως τώρα και οτι δεν έχει κατι άλλο να δώσει..."???

    Οποία ύβρις!!!

    Αν θες σαν "νεότερος" να αγωνιστείς για τη πατρίδα σου και τα ιδανικά σου δε νομίζω ότι σε εμποδίζει ο Μίκης...

    Ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν!


    Japan88gr
    17.11.2010, 16:50

    ενω το να πας κυβερνάει τα τελαυταια 50 χρόνια

    παππους, μπαμπάς και εγγονός είναι λογικό..

     

    αν εχεις κάτι να αντιπροτεινεις.. Ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν.. που ειπε

    και ο προηγούμενος..

    απο κριτική,πηξαμε!


    o-Zone
    17.11.2010, 17:42

    Παράθεση:

    Το μέλος Japan88gr στις 17-11-2010 στις 16:50 έγραψε...

    ενω το να πας κυβερνάει τα τελαυταια 50 χρόνια

    παππους, μπαμπάς και εγγονός είναι λογικό..

     

    αν εχεις κάτι να αντιπροτεινεις.. Ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν.. που ειπε

    και ο προηγούμενος..

    απο κριτική,πηξαμε!



     

    Μα αυτό αγαπητέ Japan, δεν είναι κάν κριτική. Είναι ωμή (για να μη πώ τίποτε βαρύτερο...) και αναιτιολόγητη απόρριψη !

    Όσο για την επίκληση της "κοινή λογικής" ως αντεπιχείρημα, είναι πραγματικά αστεία η τοποθέτηση του φίλου...

    Μα ποιά "κοινή λογική" επιτάσσει την αναγκαστική 'συνταξιοδότητηση' από την ενασχόληση με τη Πολιτική και τις Επιστήμες, χωρίς να λαμβάνει υπόψη τη νοητική και φυσική κατάσταση του υποκειμένου?

    Όσοι λοιπόν αμφισβητείτε το ψυχικό σθένος του Μίκη, βάλτε το κάλα στο μυαλό σας ότι ο Μίκης ΕΙΝΑΙ και ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΩΝ είτε σας αρέσει, είτε όχι. Και όταν πια αναληφθεί στους ουρανούς, να είστε σίγουροι ότι θα είναι ακόμη περισσότερο παρών!

    Καϋμένοι... Ο Μίκης σας φταίει για το χάλι σας!{#emotions_dlg.mad}

     

    ΥΓ. Λυπάμαι περισσότερο που αυτά τα υποστηρίζουν νέοι άνθρωποι και δη μουσικοί...αλλά όπως λένε και στο τόπο μας Japan: "κουκιά έφαγες, κουκιά μαρτυράς"!


    jorge
    17.11.2010, 18:50
    Μα δεν παίρνει τη θέση σου. Γέρος άνθρωπος είναι εξάλλου. Απλά σου πετάει μια ιδέα και σου λέει "αν θέλεις, προχώρησέ το". Και δεν καταλαβαίνω γιατί το να υπάρχει το συγκεκριμένο κίνημα, ακυρώνει πιθανή προσπάθεια από τους νεότερους. Νομίζω χωράνε όχι μία και δύο πρωτοβουλίες, αλλά δεκάδες. Και όποιος τις ενεργοποιεί αξίζει τουλάχιστον ένα μπράβο.
    o-Zone
    17.11.2010, 19:16

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 17-11-2010 στις 18:07 έγραψε...

    Ο ΜΙΚΗΣ είναι υπεράνθρωπος, ο ΜΙΚΗΣ έχει το άγγιγμα του Θεού... Μα τι λέω ο ΜΙΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ο Θεός...

    Ελλείψει επιχειρημάτων έρχεται η διαστρέβλωση, η υπερβολή, η λοιδωρία και η ύβρις...

    Προφανώς, ΕΣΥ το παίζεις θεός όταν αποφασίζεις με το έτσι θέλω, ότι ο Μίκης δε πρέπει να ασχολείται με τα κοινά και ότι "είναι καιρός να καταλάβει ότι έχει κάνει αρκετά ως τώρα και οτι δεν έχει κατι άλλο να δώσει...".

    Ο ΜΙΚΗΣ είναι Άνθρωπος αλλά με το 'α' κεφαλαίο, πράγμα που δυστυχώς δε σε εξισώνει με εκείνον και φυσικά δεν επιτρέπει σε μια μηδαμινή, αυθάδη, αλαζονική και ασήμαντη φωνούλα να εναντιωθεί  ή να συγκριθεί με το μέγεθος του γίγαντα αυτού της Ρωμιοσύνης. Κάποια πράγματα είναι αυτά που είναι και δεν αλλάζουν όσο κι αν δε μας αρέσει...

    Σοβαρευτείτε και δείτε τα πράγματα λίγο αντικειμενικά... Ο καθείς στην εποχή του... Αν περιμένουμε ακόμη από τους ανθρώπους που ήταν στο προσκήνιο δύο και τρείς γενιές πίσω, να αλλάξουν τα πράγματα, ζήτω που καήκαμε... Μήπως να πάρουν πάλι τα λάβαρα και να κατέβουν στους δρόμους...? Έχουμε πολλά να μάθουμε από τους αγώνες αλλά και από τα πρόσωπα του παρελθόντος αλλά η φανατική προσκόλληση επάνω τους είναι μόνον ζημιογόνος... Καιρός για νέα πρόσωπα για νέες μορφές ενεργοποίησης, νέες έννοιες εν γένη...

    Αν και η σοβαρότητα φαίνεται να λείπει από σένα και την "επιχειρηματολογία" σου, βλέπω ότι περισσεύουν οι υπερβολές, οι γενικότητες, οι αστειότητες, τα κλισέ και οι ατάκες. Όταν δε διάβασα την ατάκα με τα "λάβαρα" ένιωσα ότι έχω απέναντί μου έναν "επαναστάτη του καναπέ" που μαζί με άλλα facebook-άκια θα μας λυτρώσουν από τη αυστηρή και πολυετή οικονομική λιτότητα της "τρόϊκα", κάνοντας πολλά-πολλά "like"...(facebook sucks!)

    Οπότε, όχι, δε συμφωνώ με την πολιτική δραστηριοποίηση του Μίκη Θεοδωράκη... Είναι σαν να είμαι 50 χρόνων και να με ζει η 100άρα γιαγιά μου... Sucks...

    Αφού δε συμφωνείς με το κίνημα του Μίκη, γιατί σου θυμίζει τη γιαγιά σου τι μπορώ να πώ εγώ...{#emotions_dlg.rolleyes}

     

    Τώρα το τι κάνουν οι νέοι και τι όχι αφήστε τα γεγονότα να το κρίνουν... Αν δε μπορούμε να τα καταφέρουμε μόνοι μας τότε καλύτερα να υποστούμε αυτά που μας αξίζουν...

    Ποιά γεγονότα έχουν συμβεί από νέους και δε τα γνωρίζω? Μήπως μιλάς για "γεγονότα" που ΘΑ συμβούν? Μήπως μιλάς για τα σπασμένα μαγαζιά και τις βιτρίνες το Δεκέμβρη του '08 με αφορμή το φόνο του Αλέξη?

    Το να βάλουμε τον Μίκη και τον κάθε Μίκη να πάρει τη θέση μας είναι άτοπο... Και άδικο για όλους...

    Μα επιτέλους, ποια θέση δική σου διεκδικεί ο Μίκης και που σε αδικεί, φίλε μου?!?!

    Σε προκαλώ να μας διαφωτίσεις για το πως είναι "τα πράγματα αντικειμενικά" και να αναπτύξεις την άποψή σου και τις προτεινόμενες λύσεις  με ρεαλισμό και σαφήνεια. Όχι άλλες αερολογίες παρακαλώ!

    -----------------
    "During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act” --George Orwell

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 17-11-2010 20:53 ]


    o-Zone
    17.11.2010, 19:23

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 17-11-2010 στις 18:50 έγραψε...

    Μα δεν παίρνει τη θέση σου. Γέρος άνθρωπος είναι εξάλλου. Απλά σου πετάει μια ιδέα και σου λέει "αν θέλεις, προχώρησέ το". Και δεν καταλαβαίνω γιατί το να υπάρχει το συγκεκριμένο κίνημα, ακυρώνει πιθανή προσπάθεια από τους νεότερους. Νομίζω χωράνε όχι μία και δύο πρωτοβουλίες, αλλά δεκάδες. Και όποιος τις ενεργοποιεί αξίζει τουλάχιστον ένα μπράβο.

     

    Πέστα χρυσόστομε! {#emotions_dlg.thumbup}


    isioni
    17.11.2010, 21:21

    «Η αρετή σε όσων ανθρώπων τις ψυχές παραμένει ανόθευτη και καθαρή, δεν τους εγκαταλείπει ούτε στα γηρατειά τους.»  < Είπε ο Αριστοτέλης>

    Και ναι θα συμφωνήσω ότι περισσότερο σαν κίνηση καθοδήγησης των νέων είναι, παρά σαν κίνηση δικής του ματαιοδοξίας. Ειδικά από τέτοιου είδους πρόσωπα του παρελθόντος...


    periigitis
    18.11.2010, 10:10

    Όταν έξω αστράφτει και βροντά και συ (το "συ" είναι αόριστο δεν υπονοεί κανέναν συγκεκριμμένα) νομίζεις ότι είναι φλας φωτογραφικών μηχανών και βεγγαλικά, τότε ο πατέρας σου και ο παππούς σου που καταλαβαίνουν ότι δεν πρόκειται για πανηγύρι αλλά για καταιγίδα, κάτι πρέπει να κάνουν για να σε σηκώσουν απ' τον καναπέ.

    Ναι είναι λυπηρό να χρειάζεται ο Μίκης να παίρνει τέτοιες πρωτοβουλίες στα 86. Ναι είναι λυπηρό να μπαίνει μπροστά στην διαδήλωση ο Μανόλης Γλέζος στα 90 του και να "τρώει" τα χημικά σπρέυ των ΜΑΤ! Λυπηρό όμως για μας, όχι για εκείνους.

    pentatonikos μιλάς για τον Μίκη σα να έχει κιόλας πεθάνει κι αυτό βασικά το λάθος σου. Είναι άδικο όχι μόνο για τον Μίκη αλλά για οποιονδήποτε άνθρωπο. Είναι ρατσισμός! 

    Όπως είχε πει ο Γιάννης Σκαρίμπας "μπανάλ είναι μόνο οι πεθαμένοι"! 


    gikostas
    18.11.2010, 15:08

    Είναι λυπηρό,αλλά μάλλον είναι ο μόνος που έχει καταλάβει τι ακριβώς συμβαίνει αλλά και τι πρόκειται να συμβεί.Ισως γιατί του θυμίζουν κάτι όλα αυτά.Κάτι που εμείς δεν μπορούμε να κατάλάβουμε ακόμη.Θα περίμενα αυτή η στάση να εκφραζόνταν μέσα από νεότερους καλλιτεχνες,αλλά μάλλον ούτε αυτοί είναι σε θέση να πάρουν τα ρίσκα και ίσως ούτε αυτοί να γνωρίζουν πως να χειριστούν τέτοιου είδους καταστάσεις.Πάντως αντί να κριτικάρουμε αρνητικά,καλό θα ήταν να επαινούμε τέτοιου είδους πράξεις.Μιας και δεν έχουμε να αντιπροτείνουμε κάτι.Μακάρι να βγεί κάτι καλό απ'αυτό.15 με 20 χρονάκια νεότερος να ήτανε,θα αλλάζανε πολλά πράγματα.Ας μείνουμε ενωμένοι,γιατί έρχονται δυσκολότερες μέρες.


    PsycheLovesDragonflies
    19.11.2010, 05:05

    Τον τόπο μας, εκτός των άλλων, πλήττει η προγονοπληξία, οι φανατικές πεποιθήσεις και ο συντηρητισμός. Αν προσθέσουμε σε όλα τούτα την προσωπολατρία, δημιουργούμε ένα σπέσιαλ κοκτέιλ, προς κατάποση και πέψη.

    Διαβάζοντας προσεχτικά τη συζήτηση που προηγήθηκε, στις ενστάσεις σχετικά με την κίνηση, δε συνάντησα αρνητικό σχολιασμό για το πρόσωπο του Μίκη Θεοδωράκη καθ' αυτό και τη γενικότερη προσφορά του στα πατρώα και μη εδάφη. Φαίνεται ότι κάτι μου διαφεύγει, εξ' ου και δεν αντιλήφθηκα το λόγο των λεκτικών επιθέσεων προς τους «αποκλίνοντες». Ιδού η προσωπική μου σχετική εκτίμηση.

    Ο Μίκης Θεοδωράκης δώρισε πολλά στην ελληνική κοινωνία, και το πράττει ακόμη με τη διαχρονική αξία των έργων του. Δε βλέπω να διαφωνεί κανείς με αυτό. Πρόκειται μάλλον για μια κοινώς παραδεκτή αλήθεια. Εφ' όσον ισχύει το παραπάνω, ο Μίκης Θεοδωράκης το τελευταίο που έχει ανάγκη είναι ένα πλήθος υποστηρικτών να πλέκουν εγκώμια και να τοποθετούν δαφνοστέφανα στο βωμό του ονόματός του. Η πραγματικότητα μπορεί να μην έχει στόμα, αλλά μιλάει.

    Είναι η πιο ακατάλληλη ώρα για τυφλό ζήλο και μεγαλοποιήσεις. Ας είμαστε αμερόληπτοι και αντικειμενικοί, ας βάλουμε την «υπερτροφική» μας λογική σε λειτουργία. Το ζήτημα είναι το εξής: αφ' ενός, ο τόπος αυτός έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο αποθηρίωσης και εκφυλισμού, που ένας άνθρωπος πρωταγωνιστής των περασμένων καιρών, σε ιδαιτέρως ώριμη ηλικία, αναλαμβάνει χρέη νεοτέρων, σε μια προσπάθεια -εικάζω- κινητοποίησης ή/και καθοδήγησης των τελευταίων. Αφ' ετέρου, η σύγχρονη γενιά μοιάζει βραδυκίνητη και οκνηρή, μια γενιά χωρίς ψυχή, όπως συχνά αποκαλείται, που «επαναστατεί» με την εικονική συμμετοχή της σε ομάδες διαδικτυακών χώρων συζητήσεων. Είναι μια γενιά ακινητοποιημένη που κινείται και δρα πίσω από την οθόνη του υπολογιστή, επικρίνοντας και ευφυολογώντας, καθήμενη στο αναπαυτικό διαμέρισμα που πλήρωσε ο μπαμπάς. Για την αφύπνιση του κοιμώμενου λαού, μια ανεξάρτητη κίνηση πολιτών κρίνεται απαραίτητη. Απαραίτητο κρίνεται, εντούτοις/επίσης, να γίνει αυτή από αίμα ζεστό και φρέσκο (Είναι κρίμα, το ξέρω, αλλά το ελιξίριο της μακροζωίας και της πνευματικής ακμαιότητας δεν εφευρέθηκε ακόμη. Τις κατηγορίες στους χημικούς, παρακαλώ.).

    Ναι. Είναι κοινωνικός ρατσισμός να απορρίπτεις έναν άνθρωπο 85 ετών λόγω της ηλικίας του, θεωρώντας τον ανίκανο να αποδειχθεί επαρκής και να συνεισφέρει ουσιαστικά με στόχο την αλλαγή. Όπως επίσης, κοινωνικός ρατσισμός είναι, να κατακρίνεις, να χλευάζεις και να απορρίπτεις έναν άνθρωπο 20 ετών, επειδή δε γεννήθηκε εν καιρώ πολέμου, επειδή δε θυσιάστηκε, δεν υπέφερε, δε βασανίστηκε ψυχή τε και σώματι για τις μελλοντικές γενιές, επειδή είχε την τύχη -ή την ατυχία- να ζήσει και να αναπτυχθεί στον αιώνα της πληροφορίας και της «ανατροπής του καναπέ», θεωρώντας πως αυτό και μόνο τον καθιστά άφρονα, χωρίς πολιτική συνείδηση, λιγότερο Ρωμιό από τους παλαιότερους. 

    Δεν πίνουν όλοι οι νέοι φραπόγαλο και βωμολοχούν για τις ατυχίες τους στο προ. Δεν είναι όλοι οι νέοι παιδιά του Φέημ Στόρυ, του Τοπ Μόντελ και του οργουελικού εφιάλτη, ούτε συνωστίζονται όλοι στις συνοικιακές καφετέριες για να απολαύσουν τον επόμενο αγώνα του Μπάοκ. Οι υπόλοιποι είναι αποτραβηγμένοι, γιατί τους παίρνουν τη φωνή. Ή, γιατί, αν φωνάξουν, κανείς δε θα ακούσει, θα προτιμηθεί ξανά ένα πρόσωπο του τότε, ως μέντορας και ως σωτήρας και ως γνώστης των πάντων. Ελλείψει εμπειρίας, ελλείψει εξορίας, ελλείψει ένδειας, ελλείψει ετών, κανένας από τους νέους που επιθυμούν και προσπαθούν να δράσουν, δεν ακούγεται.  

    Δεν ξέρω ποιος δύναται να φέρει τη σωτηρία. Επιδοκιμάζω όσους το επιδιώκουν. Μέσα μου, πάντως, θεωρώ ότι το πουλημένο μέλλον πρέπει να το αναλάβουν αυτοί που θα το ζήσουν.

    Επικροτώ το εγχείρημα, χαμογελώ -διστακτικά, βέβαια, δεν το αρνούμαι, υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο διάψευσης- και ελπίζω πως αυτός ο καταραμένος ο Γκάτσος θα διαψευσθεί, κάποια στιγμή (το δικό μου χαρακτήρα, βλέπετε, αγγίζει πιο πολύ η ρομαντική ονειροπόληση του Χατζιδάκι). Φτάνει με τις βαρυσήμαντες δηλώσεις. Μακάρι αυτή η κίνηση να βάλει ένα λίθο στο κτίριο της ελπίδας. Γιατί ζούμε σε καιρούς, που ακόμη κι αυτή μας επισκέπτεται σπάνια.


    Thanasis-Gioglou
    19.11.2010, 07:59

    Το έχω ξαναγράψει...Αν στη χώρα αυτή ζούσαν άλλοι δέκα Θεοδωράκηδες, δεν θα είχαμε φτάσει σ'αυτό το κατάντημα...