ελληνική μουσική
472 online   ·  204.202 μέλη

Κίνημα Ανεξάρτητων Πολιτών ιδρύει ο Μίκης Θεοδωράκης

Hastaroth
Βετεράνος
Chat
03.12.2010, 15:25

Παράθεση:

Το μέλος periigitis στις 03-12-2010 στις 00:34 έγραψε...

Hastaroth, τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά.

Ο Θεοδωράκης στα 85 του είπε ότι είδε πολλές φορές αυτό το λαό να στέκεται όρθιος και ότι η σημερινή του στάση δεν τον αφήνει να κοιμηθεί τα βράδια.

Πίσω απ' όλ' αυτά υπάρχει στην πραγματικότητα κραυγή "Κάντε κάτι. Αντοσταθείτε. Κινδυνεύουμε. Κι αυτό το κάτι ας μην έχει σχέση με όσα πιστεύω ή φαντάζομαι εγώ".

Η όλη προσπάθεια του να πάρει η υπόθεση ένα πιο επίσημο χαρακτήρα έχει να κάνει νομίζω με τον να μην πει ο κόσμος: "Α, άλλος ένας που απλά και ανέξοδα διαμαρτύρεται και διαφωνεί".

Θέλει νομίζω να πιστεύει ότι εκείνο το "Τη Ρωμιοσύνη μην την κλαις/εκει που πάει να σκύψει κλπ" δεν θα διαψευσθεί στις μέρες μας.  

Όσο για την ρεαλπολιτίκ συλλογιστική σας, φοβάμαι, ότι αν την ακολουθούσαν οι παπούδες κι οι πατεράδες μας ούτε το 1821 θα εξεγείρονταν, ούτε στους Ναζί θα αντιστέκονταν. 

Φίλτατε περιηγητή,η συλλογιστική μου δέν έχει καμμιά σχέση με την κατ'ευφημισμόν "ρεαλπολιτίκ" που επικαλείσαι.Είναι αντιθέτως συλλογιστική κάποιου που προσπαθεί και θέλει να βλέπη τα πράγματα όσο πιό αντικειμενικά γίνεται,χωρίς να κυνηγά μάγισσες και λοιπά δαιμόνια.

Εφ'όσον ο κ.Θεοδωράκης θέλει να κάνη κάτι,οφείλει να προτείνη λύσεις ρεαλιστικές και εφαρμόσιμες.Γιά τον λόγο αυτό,πρέπει να μελετά την πολιτική πραγματικότητα αντικειμενικά και χωρίς ιδεολογικές παρωπίδες,Ομως η ιδεολογία στην οποία πιστεύει δέν τον αφήνει να το πράξη.

Μάς λέει,π.χ. πως πρέπει να εκπονηθή ένα νέο εθνικό αμυντικό δόγμα,εκτός τού σχεδιασμού τού ΝΑΤΟ.Ομως δέν μάς λέει άν έχη υπ'όψιν του κάτι συγκεκριμένο.Εχει άραγε;Η μήπως η συλλογιστική του είναι "άς βγή η Ελλάδα από το ΝΑΤΟ και μετά θα δούμε τί θα γίνη";Μά είναι δυνατόν να προτείνη στην όποια πολιτική ηγεσία τής χώρας να ενεργή "βλέποντας και κάνοντας";

Μάς λέει πως η χώρα πρέπει να πάψη να αγοράζη αμυντικό εξοπλισμό από τίς χώρες τής Δύσης και να στραφή πρός την Ρωσία και την Κίνα.Πέραν τού ότι μάς προτείνει τις δύο εκείνες χώρες που το πολιτικό τους σύστημα είναι σύμφωνο με την ιδεολογία του-δηλαδή τον κομμουνισμό-χωρίς να αναφέρεται σε καμμιά άλλη (π.χ την Βραζιλία,που παράγει και αυτή εξοπλιστικά συστήματα),δείχνει νά αγνοή ο κ.Θεοδωράκης ότι αφ'ένός η προμήθεια εξοπλιστικών συστημάτων δέν είναι τόσο απλό πράγμα σάν να πηγαίνης στή Στουρνάρα να πάρης υπολογιστή,αλλά εξαρτάται από πάρα πολλές παραμέτρους και αφ'ετέρου ότι η τεχνολογία τών δύο χωρών που προτείνει είναι λιγώτερο ανεπτυγμένη από την τεχνολογία τών Δυτικών χωρών,με αποτέλεσμα τα όποια συστήματα αγοράση η Ελλάδα από αυτές θα είναι λιγώτερο αποτελεσματικά έναντι αυτών που θα έχη η Τουρκία.Αυτό θέλει ο κ.Θεοδωράκης;

Οταν κάποιος θέλη να μπή "μπροστάρης" σε μιά κίνηση αντίστασης,δέν αρκεί να κραυγάζη "κάντε κάτι".Πρέπει και να έχη κάτι ρεαλιστικό να προτείνη και κυρίως πρέπει να ξέρη τί είναι αυτό που αντιμάχεται.Καλός ο ενθουσιασμός,αλλά μήν ξεχνάμε πως και ο Δόν Κιχώτης με ενθουσιασμό εξεστράτευε εναντίον τών ανεμομύλων......

Pentatonikos
Φθασμένος
Chat
03.12.2010, 16:49

Παράθεση:

Το μέλος Hastaroth στις 03-12-2010 στις 15:25 έγραψε...

αφ'ετέρου ότι η τεχνολογία τών δύο χωρών που προτείνει είναι λιγώτερο ανεπτυγμένη από την τεχνολογία τών Δυτικών χωρών,με αποτέλεσμα τα όποια συστήματα αγοράση η Ελλάδα από αυτές θα είναι λιγώτερο αποτελεσματικά έναντι αυτών που θα έχη η Τουρκία.Αυτό θέλει ο κ.Θεοδωράκης;

Συγνώμη αλλά ειδικότερα γι αυτό διαφωνώ... Τα οπλικά συστήματα της Ρωσίας ήταν ανέκαθεν πολύ πιο προηγμένα απο τα αντίστοιχα των Αμερικάνων... Όσο για τους Κινέζους νομίζω οτί είναι πολύ πιο 'γάτες' απ' όσο δείχνουν...

optiras
Φθασμένος
Chat
03.12.2010, 16:56

Παράθεση:

Το μέλος Hastaroth στις 03-12-2010 στις 15:25 έγραψε...

Μάς λέει πως η χώρα πρέπει να πάψη να αγοράζη αμυντικό εξοπλισμό από τίς χώρες τής Δύσης και να στραφή πρός την Ρωσία και την Κίνα.Πέραν τού ότι μάς προτείνει τις δύο εκείνες χώρες που το πολιτικό τους σύστημα είναι σύμφωνο με την ιδεολογία του-δηλαδή τον κομμουνισμό-χωρίς να αναφέρεται σε καμμιά άλλη (π.χ την Βραζιλία,που παράγει και αυτή εξοπλιστικά συστήματα),δείχνει νά αγνοή ο κ.Θεοδωράκης ότι αφ'ένός η προμήθεια εξοπλιστικών συστημάτων δέν είναι τόσο απλό πράγμα σάν να πηγαίνης στή Στουρνάρα να πάρης υπολογιστή,αλλά εξαρτάται από πάρα πολλές παραμέτρους και αφ'ετέρου ότι η τεχνολογία τών δύο χωρών που προτείνει είναι λιγώτερο ανεπτυγμένη από την τεχνολογία τών Δυτικών χωρών,με αποτέλεσμα τα όποια συστήματα αγοράση η Ελλάδα από αυτές θα είναι λιγώτερο αποτελεσματικά έναντι αυτών που θα έχη η Τουρκία.

Μερικές παρατηρήσεις:

Η ρωσία έπαψε να είναι κομουνιστικό καθεστώς από την εποχή της κατάρευσης της εσσδ...Η ρωσία έχει πολύ καλή τεχνολογία μόνο στον στρατιωτικό τομέα(σε κάποιους τομείς ανώτερη και από αυτή της δύσης).Η κίνα είναι ακόμα πολύ πίσω στην τεχνολογία και ιδιαίτερα την στρατιωτική....Και η βραζιλία είναι πολύ πίσω στην στρατιωτική τεχνολογία...

Υ.Γ.:έχει βρει κανείς την ομιλία Θεοδωράκη ολόκληρη;

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 03-12-2010 17:23 ]

optiras
Φθασμένος
Chat
03.12.2010, 18:46

Το βιβλίο του Μίκη με την ομιλία:

http://stendoras.blogspot.com/2010/12/blog-post.html

Παρατήρηση:

η κίνηση ανεξάρτητων πολιτών σπίθα δεν τα πάει καλά με την τεχνολογία.Ακόμα και σήμερα δεν βρήκα ιστοσελίδα,μπλογκ,φόρουμ κτλ της κίνησης...(Καλά όλοι παππούδες είναι στην κίνηση;Κανα νιάτο που να ξέρει από ίντερνετ δεν υπάρχει; )

Επίσης δεν μου άρεσε ότι για να μάθω τις θέσεις της κίνησης πρέπει να πληρώσω αγοράζοντας το βιβλίο...Μετά αν τσατιστώ και καθίσω να απομαγνητοφωνήσω την συνέντευξη αυτό θα είναι κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας;Ρε μυστήρια πράγματα σε αυτή την χώρα!

jacamar
Σολίστ
Chat
05.12.2010, 01:24

εμένα να μου επιτραπεί να μην έχω καμία εκτίμηση στον εν λόγο κύριο ούτε για το έργο του ουτε για την "αντισταση" του...

επιφυλάσομαι και για το κάτα πόσο έχει προχωρίσει η γεροντική ανοια...

Lorelei
Συγχορδία Μινόρε
Chat
05.12.2010, 02:06

Παράθεση:

Το μέλος jacamar στις 05-12-2010 στις 01:24 έγραψε...

Pentatonikos
Φθασμένος
Chat
05.12.2010, 03:29

Παράθεση:

εμένα να μου επιτραπεί να μην έχω καμία εκτίμηση στον εν λόγο κύριο ούτε για το έργο του ουτε για την "αντισταση" του...

Ετοιμάσου για πετροπόλεμο... {#emotions_dlg.rolleyes}

Lorelei
Συγχορδία Μινόρε
Chat
05.12.2010, 03:59

τελικά πιο πολύ έχουμε ασχοληθεί με το κόμμα του παρά με τη μουσική του

(ωχ, ετοιμάζεται post αρνητικής-δε-θυμάμαι-τι?)

optiras
Φθασμένος
Chat
05.12.2010, 08:39

Παράθεση:

Το μέλος Lorelei στις 05-12-2010 στις 03:59 έγραψε...

τελικά πιο πολύ έχουμε ασχοληθεί με το κόμμα του παρά με τη μουσική του

Λογικό δεν είναι;Αυτό δεν είναι το θέμα σε αυτό το τόπικ;

Υ.Γ.:κίνημα...Όχι κόμμα...Αν και προσωπικά πιο πολύ σαν think tank το κόβω...

Στην σαββατιάτικη ελευθεροτυπία βρήκα αφιέρωμα:

http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=230108

optiras
Φθασμένος
Chat
05.12.2010, 08:53

Παράθεση:

Αν επιτρέπεται,γιατί δεν τον έχεις σε εκτίμηση;Όταν λες έργο συμπεριλαμβάνεις και το μουσικό;Αμφισβητείς ότι πήγε φυλακή ή ότι διώχθηκε αυτός και το έργο του επί χούντας;Την προκήρυξη την διάβασες;Με βάση ποια δεδομένα λες αυτό περί γεροντικής άνοιας;Μήπως τα ισοπεδώνουμε όλα;

Post αρνητικής αξιολόγησης
jacamar
Σολίστ
Chat
05.12.2010, 16:04

Παράθεση:

Το μέλος optiras στις 05-12-2010 στις 08:53 έγραψε...

Παράθεση:

Αν επιτρέπεται,γιατί δεν τον έχεις σε εκτίμηση;Όταν λες έργο συμπεριλαμβάνεις και το μουσικό;Αμφισβητείς ότι πήγε φυλακή ή ότι διώχθηκε αυτός και το έργο του επί χούντας;Την προκήρυξη την διάβασες;Με βάση ποια δεδομένα λες αυτό περί γεροντικής άνοιας;Μήπως τα ισοπεδώνουμε όλα;

Το μουσικό έργο του οποιουδήποτε μπορεί να τεθεί ύπο αμφισβήτηση πιστεύω καθώς είναι υποκειμενικό το τι αρέσει στον καθένα....επίσεις πάντα μου προκαλούσε απορεία πως όλοι αυτοί οι αντιστασιακοί παραγωγικοι καλλιτέχνες μετά την μεταπολίτευση δεν έχουν καθόλου ή μη αξιόλογο παραγωγικό έργο.

Επιπλέον ο εν λόγω είναι χρόνια βαμμένος κόκκινος, αριστερός μετά τσούπ μεταπήδησε στην Νέα Δημοκρατία δείχνοντας έτσι πόσο φαύλος είναι και πόσο δεν υποστηρίζε τα πιστεύω του προκειμένου να εκλεγεί....

Επί χούντας εκδιώχθηκαν πολλοί καλλιτέχνες και απλοι πολίτες που δεν απήλαυσαν στην συνέχεια τας διακοπάς τους εις Παρισίους....

την προκήρυξη την διάβασα, δεν πιστεύω όμως οτι είναι σε θέση ο κύριος Μίκης να την γράψει να προάγει κόμμα να.....να....ειναι εμφανώς καταβεβλημένος λόγο ηλικίας και πολλές φορες ο λογος του παρουσιαζει ασάφια.

Η άποψη του καθενός αποτελεί κτήμα του, τίνω δε να σέβομαι τις υπόλοιπες απόψεις επι του θέματος και να προβληματίζομαι για την διαφορά μου.

optiras
Φθασμένος
Chat
05.12.2010, 18:05

Παράθεση:

Το μέλος jacamar στις 05-12-2010 στις 16:04 έγραψε...

πάντα μου προκαλούσε απορεία πως όλοι αυτοί οι αντιστασιακοί παραγωγικοι καλλιτέχνες μετά την μεταπολίτευση δεν έχουν καθόλου ή μη αξιόλογο παραγωγικό έργο.

Δεν νομίζω ότι αυτή είναι η περίπτωση του Μίκη...

Παράθεση:

Επιπλέον ο εν λόγω είναι χρόνια βαμμένος κόκκινος, αριστερός μετά τσούπ μεταπήδησε στην Νέα Δημοκρατία δείχνοντας έτσι πόσο φαύλος είναι και πόσο δεν υποστηρίζε τα πιστεύω του προκειμένου να εκλεγεί...

Σαν αριστερός συμφωνώ και το έχω θέσει πιο πάνω το θέμα.Αυτός όμως δεν είναι λόγος να απαξιώνω το μουσικό του έργο...

Παράθεση:

Επί χούντας εκδιώχθηκαν πολλοί καλλιτέχνες και απλοι πολίτες που δεν απήλαυσαν στην συνέχεια τας διακοπάς τους εις Παρισίους...

Ναι...Οι περισσότεροι δεν εξαργύρωσαν την συμμετοχή τους σε αντιδικτατορικές δραστηριότητες...

Παράθεση:

την προκήρυξη την διάβασα, δεν πιστεύω όμως οτι είναι σε θέση ο κύριος Μίκης να την γράψει να προάγει κόμμα να.....να....ειναι εμφανώς καταβεβλημένος λόγο ηλικίας και πολλές φορες ο λογος του παρουσιαζει ασάφια.

Την προκήρυξη της κίνησης (και όχι κόμματος) πως την είδες;Αναφέρεσαι ελάχιστα σε αυτή...Όσον αφορά  την ασάφεια,αυτή είναι απόρροια του πολιτικού ξύλινου λόγου(του βγαίνει λίγο το ιδίωμα του Μίκη ενίοτε).Για το ότι είναι πολύ δύσκολο ο Μίκης να τα δώσει όλα σε αυτή την κίνηση και λόγω ηλικίας,αυτό είναι φυσιολογικό...Κάτι που δεν κατάλαβα:κατά την γνώμη σου ο Μίκης καλύπτει κάποιους;

Παράθεση:

Η άποψη του καθενός αποτελεί κτήμα του, τίνω δε να σέβομαι τις υπόλοιπες απόψεις επι του θέματος και να προβληματίζομαι για την διαφορά μου.

"Διαφωνώ με ότι λες, άλλα θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμα σου να το λες!" (Βολτέρος).Δεν αμφισβήτησα το δικαίωμα σου να εκφράζεις γνώμη,την οποία και σέβομαι.Οι ερωτήσεις τέθηκαν απλώς για να καταλάβω την δική σου άποψη:ήσουν λίγο ασαφής στην προπροηγούμενη απάντησή σου...

Υ.Γ.:θα πω την άποψή μου όταν τελειώσω την ανάγνωση του βιβλίου του Μίκη...Σε μερικά συμφωνώ με το μέλος Hastaroth

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 05-12-2010 18:08 ]

optiras
Φθασμένος
Chat
05.12.2010, 18:29

Παράθεση:

Το μέλος jj7 στις 02-12-2010 στις 16:11 έγραψε...

Παιδιά το παραπάνω που λέει ο Κασιμάτης είναι γεγονός..δηλαδή εφόσον η  ελλάδα δεν τηρήσει την συμφωνία μπορούν να μας κατάσχουν δημόσια και εθνική περιουσία??

Δες λίγο πιο είναι ο Κασιμάτης(το βιογραφικό στο λήμμα δράση δημόσιου λειτουργού εννοώ):

http://www.kremalis.gr/object.php?obj=9f203e8

Σύμβουλος του α.παπανδρέου,1981-1988,όταν εκείνος έβαζε τα θεμέλια της τωρινής κατάστασης...Αν έχει και άλλους τέτοιους η σπίθα,την βλέπω να σβήνει μόνη της...

Κάτι άλλο:δεν κατάφερα να βρω λίστα με τα ονόματα αυτών που σκέφτονται να δραστηριοποιηθούν στην σπίθα.Βρήκε κανένας;

jacamar
Σολίστ
Chat
05.12.2010, 19:12

Παράθεση:

Το μέλος optiras στις 05-12-2010 στις 18:05 έγραψε...

Παράθεση:

πάντα μου προκαλούσε απορεία πως όλοι αυτοί οι αντιστασιακοί παραγωγικοι καλλιτέχνες μετά την μεταπολίτευση δεν έχουν καθόλου ή μη αξιόλογο παραγωγικό έργο.

Δεν νομίζω ότι αυτή είναι η περίπτωση του Μίκη...

Παράθεση:

Επιπλέον ο εν λόγω είναι χρόνια βαμμένος κόκκινος, αριστερός μετά τσούπ μεταπήδησε στην Νέα Δημοκρατία δείχνοντας έτσι πόσο φαύλος είναι και πόσο δεν υποστηρίζε τα πιστεύω του προκειμένου να εκλεγεί...

Σαν αριστερός συμφωνώ και το έχω θέσει πιο πάνω το θέμα.Αυτός όμως δεν είναι λόγος να απαξιώνω το μουσικό του έργο...

Παράθεση:

Επί χούντας εκδιώχθηκαν πολλοί καλλιτέχνες και απλοι πολίτες που δεν απήλαυσαν στην συνέχεια τας διακοπάς τους εις Παρισίους...

Ναι...Οι περισσότεροι δεν εξαργύρωσαν την συμμετοχή τους σε αντιδικτατορικές δραστηριότητες...

Παράθεση:

Την προκήρυξη της κίνησης (και όχι κόμματος) πως την είδες;Αναφέρεσαι ελάχιστα σε αυτή...Όσον αφορά  την ασάφεια,αυτή είναι απόρροια του πολιτικού ξύλινου λόγου(του βγαίνει λίγο το ιδίωμα του Μίκη ενίοτε).Για το ότι είναι πολύ δύσκολο ο Μίκης να τα δώσει όλα σε αυτή την κίνηση και λόγω ηλικίας,αυτό είναι φυσιολογικό...Κάτι που δεν κατάλαβα:κατά την γνώμη σου ο Μίκης καλύπτει κάποιους;

Παράθεση:

"Διαφωνώ με ότι λες, άλλα θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμα σου να το λες!" (Βολτέρος).Δεν αμφισβήτησα το δικαίωμα σου να εκφράζεις γνώμη,την οποία και σέβομαι.Οι ερωτήσεις τέθηκαν απλώς για να καταλάβω την δική σου άποψη:ήσουν λίγο ασαφής στην προπροηγούμενη απάντησή σου...

Υ.Γ.:θα πω την άποψή μου όταν τελειώσω την ανάγνωση του βιβλίου του Μίκη...Σε μερικά συμφωνώ με το μέλος Hastaroth

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 05-12-2010 18:08 ]

Μου αρέσει πολύ ο τρόπος αντιπαράθεσης σου αρχικά έχω ναι πω!

Δεν απαξιώνω ακριβώς το μουσικό του έργο στο επίπεδο της μουσικής, στο επίπεδο της πολιτικης μέσω της μουσικής του διαφωνω...

Πιστέυω πως ναι δεν είναι μια πράξη εναντίωσης στο πολιτικό σκηνικό απο μεριάς ενος καλλιτέχνη...ίσως και να ειναι υποκεινούμενος πράγματι απο κάποιους σαν μια ωραια ρεκλάμα για μια καινούργια πολιτική δράση.

Δεν μπορώ να πω πως έχει λανθασμένες θέσεις, δεν αποφεύγει όμως τις πολιτικές φανφάρες ούτε τις ουτοπικές λύσεις. Δεν μπορώ να κρίνω καθαρά όμως την πολιτική του κίνηση γιατι πολιτικά είμαι σε αντίθετο χώρο και θέσεις.

Να προσθέσω πως η τεχνολογική "αποχη" του κινηματος σίγουρα επειρεάζει αρνητικά, επιπλέον πηγή μεγαλύτερου κακού στο πολιτικό σκηνικό της Ελλαδος θεωρώ οχι της ΗΠΑ αλλα τους μη πατριώτες πολιτικους πρωτευόντως...άλλα αν κάτσω να αναλύσω όλο όσα είπε θέλω πολύ χρόνο και είναι άτοπο σε μουσική ιστιοσελίδα.

Απλά δεν ξέρω πολύ δεξιά μου φωνάζουν τα λεγόμενα....οχι ακροδεξιά προσοχή.

Ειναι γενικά πάντως μια αξιόλογη προσπάθεια και εκλείπει η πρωτοβουλία σε αυτή την χώρα στα πολικα δρώμενα

Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ !

αυτος και μόνος του ο επίλογος είναι αρκούντως ελπιδοφόρος πάντως.Απλά ας κρίνουμε τον κ Θεοδωράκη ως πολιτικό και όχι ως μουσικό θα ήταν πιο ορθό.
υγ τα χιλίαδες ορθογραφικά λαθη μου τα βλέπω μου έχουν βγάλει και μένα το μάτι, επιπλέον η ασάφεια των όσων έγραψα οφειλεται στο ότι γράφω τα πράγματα όπως μου έρχονται στο μυαλό πρωτα!~