ελληνική μουσική
    656 online   ·  210.830 μέλη

    Κίνημα Ανεξάρτητων Πολιτών ιδρύει ο Μίκης Θεοδωράκης

    optiras
    05.12.2010, 08:53

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 05-12-2010 στις 01:24 έγραψε...

    εμένα να μου επιτραπεί να μην έχω καμία εκτίμηση στον εν λόγο κύριο ούτε για το έργο του ουτε για την "αντισταση" του...

    επιφυλάσομαι και για το κάτα πόσο έχει προχωρίσει η γεροντική ανοια...



    Αν επιτρέπεται,γιατί δεν τον έχεις σε εκτίμηση;Όταν λες έργο συμπεριλαμβάνεις και το μουσικό;Αμφισβητείς ότι πήγε φυλακή ή ότι διώχθηκε αυτός και το έργο του επί χούντας;Την προκήρυξη την διάβασες;Με βάση ποια δεδομένα λες αυτό περί γεροντικής άνοιας;Μήπως τα ισοπεδώνουμε όλα;

     


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    jacamar
    05.12.2010, 16:04

    Παράθεση:

    Το μέλος optiras στις 05-12-2010 στις 08:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 05-12-2010 στις 01:24 έγραψε...

    εμένα να μου επιτραπεί να μην έχω καμία εκτίμηση στον εν λόγο κύριο ούτε για το έργο του ουτε για την "αντισταση" του...

    επιφυλάσομαι και για το κάτα πόσο έχει προχωρίσει η γεροντική ανοια...



    Αν επιτρέπεται,γιατί δεν τον έχεις σε εκτίμηση;Όταν λες έργο συμπεριλαμβάνεις και το μουσικό;Αμφισβητείς ότι πήγε φυλακή ή ότι διώχθηκε αυτός και το έργο του επί χούντας;Την προκήρυξη την διάβασες;Με βάση ποια δεδομένα λες αυτό περί γεροντικής άνοιας;Μήπως τα ισοπεδώνουμε όλα;

     



     

     

    Το μουσικό έργο του οποιουδήποτε μπορεί να τεθεί ύπο αμφισβήτηση πιστεύω καθώς είναι υποκειμενικό το τι αρέσει στον καθένα....επίσεις πάντα μου προκαλούσε απορεία πως όλοι αυτοί οι αντιστασιακοί παραγωγικοι καλλιτέχνες μετά την μεταπολίτευση δεν έχουν καθόλου ή μη αξιόλογο παραγωγικό έργο.

    Επιπλέον ο εν λόγω είναι χρόνια βαμμένος κόκκινος, αριστερός μετά τσούπ μεταπήδησε στην Νέα Δημοκρατία δείχνοντας έτσι πόσο φαύλος είναι και πόσο δεν υποστηρίζε τα πιστεύω του προκειμένου να εκλεγεί....

    Επί χούντας εκδιώχθηκαν πολλοί καλλιτέχνες και απλοι πολίτες που δεν απήλαυσαν στην συνέχεια τας διακοπάς τους εις Παρισίους....

    την προκήρυξη την διάβασα, δεν πιστεύω όμως οτι είναι σε θέση ο κύριος Μίκης να την γράψει να προάγει κόμμα να.....να....ειναι εμφανώς καταβεβλημένος λόγο ηλικίας και πολλές φορες ο λογος του παρουσιαζει ασάφια.

    Η άποψη του καθενός αποτελεί κτήμα του, τίνω δε να σέβομαι τις υπόλοιπες απόψεις επι του θέματος και να προβληματίζομαι για την διαφορά μου.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    optiras
    05.12.2010, 18:05

     

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 05-12-2010 στις 16:04 έγραψε...

    πάντα μου προκαλούσε απορεία πως όλοι αυτοί οι αντιστασιακοί παραγωγικοι καλλιτέχνες μετά την μεταπολίτευση δεν έχουν καθόλου ή μη αξιόλογο παραγωγικό έργο.

    Δεν νομίζω ότι αυτή είναι η περίπτωση του Μίκη...

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 05-12-2010 στις 16:04 έγραψε...

    Επιπλέον ο εν λόγω είναι χρόνια βαμμένος κόκκινος, αριστερός μετά τσούπ μεταπήδησε στην Νέα Δημοκρατία δείχνοντας έτσι πόσο φαύλος είναι και πόσο δεν υποστηρίζε τα πιστεύω του προκειμένου να εκλεγεί...

    Σαν αριστερός συμφωνώ και το έχω θέσει πιο πάνω το θέμα.Αυτός όμως δεν είναι λόγος να απαξιώνω το μουσικό του έργο...

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 05-12-2010 στις 16:04 έγραψε...

    Επί χούντας εκδιώχθηκαν πολλοί καλλιτέχνες και απλοι πολίτες που δεν απήλαυσαν στην συνέχεια τας διακοπάς τους εις Παρισίους...

    Ναι...Οι περισσότεροι δεν εξαργύρωσαν την συμμετοχή τους σε αντιδικτατορικές δραστηριότητες...

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 05-12-2010 στις 16:04 έγραψε...

    την προκήρυξη την διάβασα, δεν πιστεύω όμως οτι είναι σε θέση ο κύριος Μίκης να την γράψει να προάγει κόμμα να.....να....ειναι εμφανώς καταβεβλημένος λόγο ηλικίας και πολλές φορες ο λογος του παρουσιαζει ασάφια.

    Την προκήρυξη της κίνησης (και όχι κόμματος) πως την είδες;Αναφέρεσαι ελάχιστα σε αυτή...Όσον αφορά  την ασάφεια,αυτή είναι απόρροια του πολιτικού ξύλινου λόγου(του βγαίνει λίγο το ιδίωμα του Μίκη ενίοτε).Για το ότι είναι πολύ δύσκολο ο Μίκης να τα δώσει όλα σε αυτή την κίνηση και λόγω ηλικίας,αυτό είναι φυσιολογικό...Κάτι που δεν κατάλαβα:κατά την γνώμη σου ο Μίκης καλύπτει κάποιους;

    Παράθεση:

    Η άποψη του καθενός αποτελεί κτήμα του, τίνω δε να σέβομαι τις υπόλοιπες απόψεις επι του θέματος και να προβληματίζομαι για την διαφορά μου.


    "Διαφωνώ με ότι λες, άλλα θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμα σου να το λες!" (Βολτέρος).Δεν αμφισβήτησα το δικαίωμα σου να εκφράζεις γνώμη,την οποία και σέβομαι.Οι ερωτήσεις τέθηκαν απλώς για να καταλάβω την δική σου άποψη:ήσουν λίγο ασαφής στην προπροηγούμενη απάντησή σου...

    Υ.Γ.:θα πω την άποψή μου όταν τελειώσω την ανάγνωση του βιβλίου του Μίκη...Σε μερικά συμφωνώ με το μέλος Hastaroth


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 05-12-2010 18:08 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    optiras
    05.12.2010, 18:29

    Παράθεση:

    Το μέλος jj7 στις 02-12-2010 στις 16:11 έγραψε...

    Παιδιά το παραπάνω που λέει ο Κασιμάτης είναι γεγονός..δηλαδή εφόσον η  ελλάδα δεν τηρήσει την συμφωνία μπορούν να μας κατάσχουν δημόσια και εθνική περιουσία??

     

    Δες λίγο πιο είναι ο Κασιμάτης(το βιογραφικό στο λήμμα δράση δημόσιου λειτουργού εννοώ):


    http://www.kremalis.gr/object.php?obj=9f203e8


    Σύμβουλος του α.παπανδρέου,1981-1988,όταν εκείνος έβαζε τα θεμέλια της τωρινής κατάστασης...Αν έχει και άλλους τέτοιους η σπίθα,την βλέπω να σβήνει μόνη της...

    Κάτι άλλο:δεν κατάφερα να βρω λίστα με τα ονόματα αυτών που σκέφτονται να δραστηριοποιηθούν στην σπίθα.Βρήκε κανένας;


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    jacamar
    05.12.2010, 19:12

    Παράθεση:

    Το μέλος optiras στις 05-12-2010 στις 18:05 έγραψε...

     

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 05-12-2010 στις 16:04 έγραψε...

    πάντα μου προκαλούσε απορεία πως όλοι αυτοί οι αντιστασιακοί παραγωγικοι καλλιτέχνες μετά την μεταπολίτευση δεν έχουν καθόλου ή μη αξιόλογο παραγωγικό έργο.

    Δεν νομίζω ότι αυτή είναι η περίπτωση του Μίκη...

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 05-12-2010 στις 16:04 έγραψε...

    Επιπλέον ο εν λόγω είναι χρόνια βαμμένος κόκκινος, αριστερός μετά τσούπ μεταπήδησε στην Νέα Δημοκρατία δείχνοντας έτσι πόσο φαύλος είναι και πόσο δεν υποστηρίζε τα πιστεύω του προκειμένου να εκλεγεί...

    Σαν αριστερός συμφωνώ και το έχω θέσει πιο πάνω το θέμα.Αυτός όμως δεν είναι λόγος να απαξιώνω το μουσικό του έργο...

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 05-12-2010 στις 16:04 έγραψε...

    Επί χούντας εκδιώχθηκαν πολλοί καλλιτέχνες και απλοι πολίτες που δεν απήλαυσαν στην συνέχεια τας διακοπάς τους εις Παρισίους...

    Ναι...Οι περισσότεροι δεν εξαργύρωσαν την συμμετοχή τους σε αντιδικτατορικές δραστηριότητες...

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 05-12-2010 στις 16:04 έγραψε...

    την προκήρυξη την διάβασα, δεν πιστεύω όμως οτι είναι σε θέση ο κύριος Μίκης να την γράψει να προάγει κόμμα να.....να....ειναι εμφανώς καταβεβλημένος λόγο ηλικίας και πολλές φορες ο λογος του παρουσιαζει ασάφια.

    Την προκήρυξη της κίνησης (και όχι κόμματος) πως την είδες;Αναφέρεσαι ελάχιστα σε αυτή...Όσον αφορά  την ασάφεια,αυτή είναι απόρροια του πολιτικού ξύλινου λόγου(του βγαίνει λίγο το ιδίωμα του Μίκη ενίοτε).Για το ότι είναι πολύ δύσκολο ο Μίκης να τα δώσει όλα σε αυτή την κίνηση και λόγω ηλικίας,αυτό είναι φυσιολογικό...Κάτι που δεν κατάλαβα:κατά την γνώμη σου ο Μίκης καλύπτει κάποιους;

    Παράθεση:

    Η άποψη του καθενός αποτελεί κτήμα του, τίνω δε να σέβομαι τις υπόλοιπες απόψεις επι του θέματος και να προβληματίζομαι για την διαφορά μου.


    "Διαφωνώ με ότι λες, άλλα θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμα σου να το λες!" (Βολτέρος).Δεν αμφισβήτησα το δικαίωμα σου να εκφράζεις γνώμη,την οποία και σέβομαι.Οι ερωτήσεις τέθηκαν απλώς για να καταλάβω την δική σου άποψη:ήσουν λίγο ασαφής στην προπροηγούμενη απάντησή σου...

    Υ.Γ.:θα πω την άποψή μου όταν τελειώσω την ανάγνωση του βιβλίου του Μίκη...Σε μερικά συμφωνώ με το μέλος Hastaroth


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 05-12-2010 18:08 ]



    Μου αρέσει πολύ ο τρόπος αντιπαράθεσης σου αρχικά έχω ναι πω!

    Δεν απαξιώνω ακριβώς το μουσικό του έργο στο επίπεδο της μουσικής, στο επίπεδο της πολιτικης μέσω της μουσικής του διαφωνω...

    Πιστέυω πως ναι δεν είναι μια πράξη εναντίωσης στο πολιτικό σκηνικό απο μεριάς ενος καλλιτέχνη...ίσως και να ειναι υποκεινούμενος πράγματι απο κάποιους σαν μια ωραια ρεκλάμα για μια καινούργια πολιτική δράση.

    Δεν μπορώ να πω πως έχει λανθασμένες θέσεις, δεν αποφεύγει όμως τις πολιτικές φανφάρες ούτε τις ουτοπικές λύσεις. Δεν μπορώ να κρίνω καθαρά όμως την πολιτική του κίνηση γιατι πολιτικά είμαι σε αντίθετο χώρο και θέσεις.

    Να προσθέσω πως η τεχνολογική "αποχη" του κινηματος σίγουρα επειρεάζει αρνητικά, επιπλέον πηγή μεγαλύτερου κακού στο πολιτικό σκηνικό της Ελλαδος θεωρώ οχι της ΗΠΑ αλλα τους μη πατριώτες πολιτικους πρωτευόντως...άλλα αν κάτσω να αναλύσω όλο όσα είπε θέλω πολύ χρόνο και είναι άτοπο σε μουσική ιστιοσελίδα.

    Απλά δεν ξέρω πολύ δεξιά μου φωνάζουν τα λεγόμενα....οχι ακροδεξιά προσοχή.

    Ειναι γενικά πάντως μια αξιόλογη προσπάθεια και εκλείπει η πρωτοβουλία σε αυτή την χώρα στα πολικα δρώμενα

    Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

    ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ !

    αυτος και μόνος του ο επίλογος είναι αρκούντως ελπιδοφόρος πάντως.Απλά ας κρίνουμε τον κ Θεοδωράκη ως πολιτικό και όχι ως μουσικό θα ήταν πιο ορθό.
    υγ τα χιλίαδες ορθογραφικά λαθη μου τα βλέπω μου έχουν βγάλει και μένα το μάτι, επιπλέον η ασάφεια των όσων έγραψα οφειλεται στο ότι γράφω τα πράγματα όπως μου έρχονται στο μυαλό πρωτα!~

    optiras
    05.12.2010, 21:01

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 05-12-2010 στις 19:12 έγραψε...

    Δεν μπορώ να πω πως έχει λανθασμένες θέσεις, δεν αποφεύγει όμως τις πολιτικές φανφάρες ούτε τις ουτοπικές λύσεις.



    Θα συμφωνήσω...Το θέμα το έθεσε στις σωστές του βάσεις ο Hastaroth.Γράφει σε προηγούμενη απάντησή του:

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 03-12-2010 στις 15:25 έγραψε...

    Εφ'όσον ο κ.Θεοδωράκης θέλει να κάνη κάτι,οφείλει να προτείνη λύσεις ρεαλιστικές και εφαρμόσιμες.Γιά τον λόγο αυτό,πρέπει να μελετά την πολιτική πραγματικότητα αντικειμενικά και χωρίς ιδεολογικές παρωπίδες,Ομως η ιδεολογία στην οποία πιστεύει δέν τον αφήνει να το πράξη.

     



    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 05-12-2010 στις 19:12 έγραψε...

    Δεν μπορώ να κρίνω καθαρά όμως την πολιτική του κίνηση γιατι πολιτικά είμαι σε αντίθετο χώρο και θέσεις.



    Διαφωνώ...Αλίμονο αν κάναμε κριτική μόνο σε ανθρώπους του χώρου μας!!!

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 05-12-2010 στις 19:12 έγραψε...

    πηγή μεγαλύτερου κακού στο πολιτικό σκηνικό της Ελλαδος θεωρώ οχι της ΗΠΑ αλλα τους μη πατριώτες πολιτικους πρωτευόντως...



    Και για μένα η μεγαλύτερη πηγή των προβλημάτων της ελλάδας προέρχεται από τους έλληνες πολιτικούς...Οι αμερικανοί πολιτικοί εξυπηρετούν τα συμφέροντα της χώρας τους...Οι έλληνες πολιτικοί γιατί δεν το κάνουν;


    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 05-12-2010 στις 19:12 έγραψε...

    Απλά δεν ξέρω πολύ δεξιά μου φωνάζουν τα λεγόμενα....οχι ακροδεξιά προσοχή.



    Θα τα κατέτασσα στην λεγόμενη "πατριωτική αριστερά" με όλα τα θετικά και τα αρνητικά που φέρει ο όρος...

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 05-12-2010 στις 19:12 έγραψε...

    Ειναι γενικά πάντως μια αξιόλογη προσπάθεια



    Θα δείξει...Αν και οι πρώτες ενδείξεις μάλλον δεν είναι καλές(άποψή μου).Πολλοί σωτήρες πλάκωσαν τελευταία...

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 05-12-2010 στις 19:12 έγραψε...

    Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗ


    ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ !



    Από συνθήματα στην ελλάδα δεν έχουμε ανάγκη...Από ιδέες έχουμε ανάγκη αλλά αυτές σπανίζουν...

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 05-12-2010 στις 19:12 έγραψε...

    ας κρίνουμε τον κ Θεοδωράκη ως πολιτικό και όχι ως μουσικό θα ήταν πιο ορθό.


    Νομίζω ότι πρέπει να κρίνουμε τον Μίκη ξεχωριστά σαν μουσικό,σαν πολιτικό,σαν άνθρωπο...Και να μην τα μπερδεύουμε αυτά μεταξύ τους...


    jacamar
    06.12.2010, 00:49

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 03-12-2010 στις 15:25 έγραψε...

    Εφ'όσον ο κ.Θεοδωράκης θέλει να κάνη κάτι,οφείλει να προτείνη λύσεις ρεαλιστικές και εφαρμόσιμες.Γιά τον λόγο αυτό,πρέπει να μελετά την πολιτική πραγματικότητα αντικειμενικά και χωρίς ιδεολογικές παρωπίδες,Ομως η ιδεολογία στην οποία πιστεύει δέν τον αφήνει να το πράξη.

     

    πολύ σωστός εδώ ο Hastaroth αυτό είναι το ζουμί

    Οταν λέω οτι δεν θέλω να κάνω κριτικη επειδή ειναι σε άλλο πολιτικό χώρο εννοώ οτι αν πάρω κομμάτι κομμάτι τα λεγόμενα του και αντιπαραθέσω τις δικές μου θέσεις θα έχω πέσει στο τριπάκι της πολιτικής αντιπαράθεσης.

    Οι έλληνες πολιτικοί είναι φιλοχρήματοι παραδόπιστοι και δεν αγαπούν την χώρα, δεν προάγουν τα συμφέροντα της ειναι απλά φερεφωνα του εκάστοτε ισχυρού. Το εδειξαν με το θέμα της Μακεδονίας, της Κύπρου, της φιλοτουρκικης πολιτικής, της εκτέλεσης της ελληνικης γλώσσας, της μη υπαρξής μας ως ισχυρο κράτος της Ε.Ε. και τώρα μας έκαναν παγκόσμια ρεζίλι με την οικονομικη μας κρίση.




    Πατριωτική αριστερά....εκλειπών όρος στις μέρες μας ε;

    Απο εθνοσωτήρες ειμαστε πολλάκις προδομένοι ως λαός

    αλλα κάθε προσπάθεια για κάτι νέο γεννά πάντα ελπίδα

    δεν μου επιτρέπει η ηλικία μου να θυμάμαι την πολιτική δράση του Μικη απο αυτά που διαβάζω κρίνω

    κυριως με απογοητευει που δεν εκανε το βημα καποιος απο την νεα γενιά καποιος που να μην εχει "καει" πολιτικα.

    και γενικά πιστεύω το λεγόμενο έκαστος στο ειδος του.....


    optiras
    06.12.2010, 08:42

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 06-12-2010 στις 00:49 έγραψε...

    Οι έλληνες πολιτικοί είναι φιλοχρήματοι παραδόπιστοι και δεν αγαπούν την χώρα, δεν προάγουν τα συμφέροντα της ειναι απλά φερεφωνα του εκάστοτε ισχυρού. Το εδειξαν με το θέμα της Μακεδονίας, της Κύπρου, της φιλοτουρκικης πολιτικής, της εκτέλεσης της ελληνικης γλώσσας, της μη υπαρξής μας ως ισχυρο κράτος της Ε.Ε. και τώρα μας έκαναν παγκόσμια ρεζίλι με την οικονομικη μας κρίση.

    Παραφράζοντας τον Μαρξ,θα έλεγα ότι οι έλληνες πολιτικοί δεν έχουν πατρίδα...

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 06-12-2010 στις 00:49 έγραψε...

    αλλα κάθε προσπάθεια για κάτι νέο γεννά πάντα ελπίδα

    κυριως με απογοητευει που δεν εκανε το βημα καποιος απο την νεα γενιά καποιος που να μην εχει "καει" πολιτικα.

    Ναι...Αυτό θα πρέπει να μας προβληματίσει...Ανακυκλώνονται όλο τα ίδια άτομα...

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 06-12-2010 στις 00:49 έγραψε...

    γενικά πιστεύω το λεγόμενο έκαστος στο ειδος του.....

    Αντίθετα,είμαι της άποψης ότι η πολιτική είναι πολύ σοβαρό πράγμα για να την αφήσουμε στους έλληνες(επαγγελματίες-γιατί οι περισσότεροι δεν έκαναν τίποτα άλλο στη ζωή τους)πολιτικούς.Άσε που το επίπεδό τους είναι ερασιτεχνικό...Πληρώνονται όμως σαν...καλοί επαγγελματίες!


    o-Zone
    07.12.2010, 16:04

    «Το κίνημα δεν αποσκοπεί στο να δημιουργηθεί άλλο ένα πολιτικό κόμμα, αλλά ένα κίνημα ζύμωσης ιδεών. Οσον αφορά την οργάνωση, στο προσεχές διάστημα οι πολίτες θα πρέπει να δημιουργήσουν ανεξάρτητες επιτροπές πρωτοβουλίας, με σκοπό την ενημέρωση και ανάπτυξη δράσεων» 
    Μίκης Θεοδωράκης

     

    http://www.spitha-kinima.org/


    o-Zone
    07.12.2010, 16:17

    Λέτε ο Μίκης να καίγεται για ψήφους, για μισθό βουλευτή, για δόξα;

    Υπάρχει άραγε ένας έστω Έλληνας που να μην παρασύρθηκε σε λάθος δρόμους; Υπάρχει έστω ένας που να μην απογοητεύθηκε πλήρως σε όποιο κίνημα, κόμμα κι αν απευθύνθηκε;

    Η απάντηση είναι όχι. Εξαιρούμε φυσικά τα μηδενικά αυτής της χώρας. Εξαιρούμε τους "ακτιβιστές" της σκέψης. Όλοι οι άλλοι , οι ακτιβιστές του πραγματικού κόσμου είναι όλοι απογοητευμένοι.

    Τυχόν εξαιρέσεις αφορούν συνήθως πνευματικούς "στόκους" , εγωϊστές του κερατά ή με απλά λόγια ...ηλίθιους.

    Μόνο οι ηλίθιοι δεν αλλάζουν ποτέ γνώμη. Οι υπόλοιποι αλλάζουν...

    κάθε μέρα καθώς προσθέτουν νέες γνώσεις. Οι ηλίθιοι μόνο τα ξέρουν όλα από την αρχή.

    Ο Μίκης , ότι κι αν έκανε , δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. Κανένας μας δεν έχασε ποτέ τίποτα, εξαιτίας των επιλογών του Μίκη.

    Υπάρχουν άλλοι που κατέστρεψαν την χώρα, που προκάλεσαν τον εμφύλιο, που σκότωσαν μωρά και γέρους και που δεν έφαγαν τόση άσκοπη λάσπη όση έπεσε στον Μίκη.

    Στο όνομα της εθνικής συμφιλίωσης , συγχωρήσαμε και τους πράκτορες του Στάλιν και τους πράκτορες της Δύσης. Συγχωρήσαμε όλους τους αγράμματους που πήραν τα κουμπούρια να μας μάθουν "μαρξισμό" που ούτε ήξεραν τι είναι.

    Κι αν κάτι ξεκαθάρισε για όλους και για τον Μίκη ... είναι ότι ο ιδεολογικός διχασμός των ανθρώπων και κατ' επέκταση της γης ήταν προϊόν σχεδιασμού μέσα από τα ίδια κέντρα.

    Μαριονέτες όλοι σε ένα κουκλοθέατρο ... σκοτεινών σκηνοθετών.

    Κι όποιος δεν θέλει να το παραδεχθεί λόγω εγωισμού και δειλίας , δικό του το πρόβλημα.

    Αντί λοιπόν κάποιοι να κοιταχτούν στον καθρέφτη που ακόμα αναμασούν τις trendy θεωρίες της εποχής του charleston ... και να ζητήσουν συγνώμη από τον εαυτό τους που τον αφιέρωσαν στην πλάνη εις βάρος της προόδου ... έχουν τα μούτρα να κάνουν κριτική φθηνή κι ανέξοδη στον Μίκη Θεοδωράκη.

    Αν τους ρωτήσεις όμως ποιος είναι καλύτερος από τον Μίκη για αρχηγός κινήματος... τότε ο μόνος που τους περνάει από το μυαλό είναι ο εαυτός τους. Δεν τολμούν όμως να το πουν , να μην θεωρηθεί αλαζονεία αλλά παρακαλούν να το συμπεράνουμε δια της εις άτοπον απαγωγής. Ο ένας στραβός, ο άλλος κουτσός ... ποιος μένει τελικά;

    Ο Μίκης λέει αυτά που λέμε όλοι μας κι επιπλέον είναι αναγνωρίσιμος δισεκατομμύρια φορές περισσότερο από οποιονδήποτε. Το αποτέλεσμα; Υπέρ μας!

    Γι' αυτό και έσπευσαν να τον απαξιώσουν τα παπαγαλάκια του Soros. Δεν πρέπει να ακούγονται αντικαθεστωτικές φωνές αξιόλογων ανθρώπων. Τους χαλάει τη σούπα.

    Οι εχθροί μας είναι όλοι αυτοί που είναι διάσημοι, "έγκυροι" κι αναγνωρίσιμοι , που λένε ... ΖΗΤΩ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ. Αυτοί καθησυχάζουν τον κοσμάκη. Αυτοί μας λένε κλέφτες, όχι ο Μίκης.

    Κι αυτοί που βρίζουν τον Μίκη έγιναν σύμμαχοί τους. Μόλις ακούστηκε μία διάσημη φωνή κατά του Μνημονίου ... έβγαλαν τη χολή του και οι ΙΟΙ και κάποιοι εδώ μέσα. Οι άνθρωποι, σε αντίθεση με τα πρόβατα, δεν χρειάζονται τσομπανόσκυλα. Αλληλομαντρώνονται από μόνοι τους λόγω βλακείας.

    Το κίνημα του Μίκη ας είναι ένα από τα χίλια, ας είναι το τελευταίο ... αλλά καλύτερα να υπάρχει από το τίποτα.

    Λέτε ο Μίκης να καίγεται για ψήφους, για μισθό βουλευτή, για δόξα;

    Όσοι τον έκριναν έχουν τέτοιες φιλοδοξίες...αλλά όχι ο Μίκης.

    Όπως ο Μίκης μπορεί να είχε τον δολοφονημένο Λαμπράκη ως σύμβολο αγώνα , έτσι κι αυτός θέλει να γίνει ο ίδιος σύμβολο. Κακό κι αυτό;

    Οι δημιουργίες του Μίκη, ενέπνευσαν ένα σωρό κινήματα. Ποιος είναι αυτός που θα του υποδείξει το πρωτόκολλο δημιουργίας κινημάτων; Με ποια εμπειρία και με ποιο παράστημα;

    Την ώρα που ο κόσμος καίγεται, την ώρα που υπάρχει εμπάργκο στις φωνές κατά του μνημονίου ... η Σάρα και η Μάρα, η ελίτ της τελειότητας θα κρίνει τον Μίκη για το τι είπε πριν 40 ή 30 χρόνια! Κι αν χαμογέλασε στον Ερντογάν και του'πιασε το χέρι!

    Αν είναι δυνατόν ... τόση μιζέρια, τόση συμπυκνωμένη βλακεία.

    Τον Μίκη τον εκμεταλλεύτηκαν όλοι. Και η αριστερά, και το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ. Όλοι επωφελήθηκαν από την αγάπη του κόσμου για τον Μίκη για να κερδίσουν ψήφους αλλά κανένας δεν του έδωσε ποτέ θέση εξουσίας. Το σύστημα δεν θα δούλευε εάν υπήρχε έστω κι ένας σαν τον Μίκη που δεν είχε κανέναν τους ανάγκη.

    Και λίγο πολύ θα του φόρτωναν και την πτώχευση της χώρας!

    Αντί να ανησυχείτε που όλοι οι "διάσημοι" κάνουν τις πάπιες ... τα βάλατε με έναν που τόλμησε να πάει κόντρα...λες και πρέπει να αποδείξει κάτι ο Μίκης σε οποιονδήποτε. Λες και έκλεψε την ψήφο , την πελατεία κανενός και προκάλεσε ζημιά στο γνήσιο κίνημα. Λες και υπήρχε κάποιο κίνημα κι ο Μίκης το διέλυσε.

    Ας βγουν λοιπόν οι επικριτές του, ας κάνουν το σωστό κίνημα, ας συγκεντρώσουν αυτοί τα πλήθη κι ας αφήσουν τον Μίκη να χαίρεται παρέα με 2-3 φίλους.

    Ας γίνουν τα κινήματα χιλιάδες ... αρκεί να γίνουν.

    Αλλά ξέρετε πολύ καλά ότι τα κινήματα θέλουν έμπνευση. Κι αν αυτή δεν είναι ένας νεκρός σαν τον Λαμπράκη...πρέπει να είναι κάποιος θρύλος. Κι εδώ μέσα δεν υπάρχει κανένας θρύλος γι' αυτό ο πανικός.

    Με αναλύσεις και κόντρα αναλύσεις ... γράφονται πτυχιακές αλλά όχι ιστορία.

    Η φήμη του Μίκη Θεοδωράκη, μπορεί να τραβήξει την προσοχή στην Ελλάδα που αντιστέκεται ακόμα και των ξένων που τώρα διαβάζουν στον τύπο για κλέφτες Έλληνες κι απατεώνες ενώ ήταν σίγουροι μέχρι τώρα ότι ήμασταν όλοι εγγόνια του Ζορμπά.

     

    http://taxalia.blogspot.com/2010/12/blog-post_9387.html


    optiras
    07.12.2010, 17:30

    Επιτέλους έβαλαν ιστοσελίδα...

    Το κείμενο που παρέθεσες θα το σχολιάσω...Όχι όμως τώρα...Αργότερα...


    Τον κασσιμάτη μην ξεχνάμε...Ψάχνω να δω και ποιοι είναι στο κίνημα...


    Υ.Γ.:προηγήθηκαν:

    -πολιτικό καφενείο,με σαφή κομουνιστική τοποθέτηση, http://politikokafeneio.com/Forum/index.php

    -αριστερό βήμα, http://aristerovima.gr/

    -άρδην,στον χώρο της "πατριωτικής αριστεράς", http://www.ardin.gr/

    -ρεσάλτο,στον χώρο της "πατριωτικής αριστεράς",εδώ δημοσιεύονταν επιστολές του Μίκη,  http://www.resaltomag.gr/

    -μεταπολίτευση 2008, http://metapolitefsi2008.blogspot.com/

    και άλλοι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 07-12-2010 17:33 ]


    Japan88gr
    07.12.2010, 23:07

    Αυτή δεν ειναι επισημη ιστοσελιδα του κινήματος.

     

    Παραθέτω ανακοινωση από το γραφείο του Μίκη Θεοδωράκη:

    ''Έχουν δημιουργηθεί διάφορες ιστοσελίδες με το όνομα "Κίνηση Ανεξάρτητων Πολιτών" ή "Σπίθα" κλπ.

    Καμία από αυτές ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΣΗΜΗ ιστοσελίδα της Κίνησης και καμία από αυτές ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ του Μίκη Θεοδωράκη

    Σε λίγες ημέρες θα "ανοίξει" η ΕΠΙΣΗΜΗ ιστοσελίδα της Κίνησης. Θα ενημεωθούν όλοι οι ενδιαφερόμενοι σχετικά.''

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     


    -----------------
    Και συ λοιπόν στέκεσαι έτσι βουβός με τόσες παραιτήσεις, απο φωνή, απο τροφή, απο άλογο, απο σπίτι, στέκεις απαίσια βουβός σαν πεθαμένος: Ελευθερία ανάπηρη πάλι σου τάζουν.

    Μιχάλης Κατσαρός

    https://www.youtube.com/user/japan88gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Japan88gr στις 07-12-2010 23:08 ]


    optiras
    08.12.2010, 00:43

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 08-12-2010 17:42 ]


    o-Zone
    08.12.2010, 14:09


    Ομοβροντία λάσπης κατά του Μίκη Θεοδωράκη από τις «αυθεντίες» της δεξιάς και της αριστεράς. Τι τους τρομάζει άραγε;

     

    Αλίμονο σε όποιον βγει από το μαντρί. Αλίμονο σε όποιον δεν επαναλαμβάνει τα κλισέ. Αλίμονο σε όποιον δεν συμφωνεί απόλυτα μαζί τους!

    Κάτι αυτόκλητοι εκπρόσωποι των αναρχικών, μαζί με αυτόκλητους εκπροσώπους της πατριωτικής αριστεράς και άλλους ποντικομάχους του διαδικτύου λιθοβολούν στερεοφωνικά τον Μίκη Θεοδωράκη.

    Μία μεγάλη ορχήστρα των «τίποτων του τιπότου» που λέει και γνωστός σχεδιαστής, ένας μεγάλος αριθμός μηδενικών ...

    κρίνει ,εγκαλεί και βρίζει τον Μίκη Θεοδωράκη. Γιατί δεν μίλησε τότε, γιατί δεν μίλησε μετά, γιατί έπιασε το χέρι του Ερντογάν και άλλα τέτοια πιο φαιδρά κι από φαιδρά.

    Πολλά μηδενικά εναντίον ενός που είναι κάτι πραγματικά μεγάλο, που είναι κάποιος και που είναι κάποιος για πάρα πολλούς. Κι η λάσπη ρέει με τους τόνους.

    Οι υπάλληλοι του Soros τον είπανε τρελό, γέρο και φασίστα. Ότι άλλοι γράφουν γι' αυτόν ... κι αυτός τα υπογράφει.

    Οι «πατριώτες» του «Λεονάϊντας» και του counter strike τον είπανε προδότη γιατί χαμογέλασε στον Ερντογάν αντί να τον φτύσει γιατί οι Οθωμανοί κατέλαβαν την Πόλη.

    Άλλος για τα λεφτά κι άλλος λόγω βλακείας απαιτούν από τον Μίκη Θεοδωράκη ... υπακοή! Να ζητήσει συγνώμη του ζητούν κάποιοι κι άλλοι θέλουν ... να πεθάνει!

    Τα «τίποτα του τιπότου» , οι ηγέτες του καθιστικού τους που ρίχνονται στη μάχη του πεδίου μεγάλου σαν το mousepad, έβγαλαν την απόφαση και η ποινή είναι «Θάνατος στο Θεοδωράκη»!

    Κι εκεί που νομίζαμε ότι το Internet θα έφερνε τον κόσμο πιο κοντά στη γνώση , δεν προβλέψαμε ότι η βλακεία θα είχε τόσους πολλούς υποδοχείς.

    Τρέμουν οι «τρακόσιοι» μην την πατήσουν πάλι όπως με τον Καρατζαφέρη ... που αλλιώς τα 'λεγε απ' έξω κι αλλιώς τα λέει μέσα στον χορό. Και πριν μιλήσει ο Μίκης Θεοδωράκης, πριν τους διαβάσει δυο σελίδες με σκέψεις που όλοι κάνουν, εντόπισαν συνομωσία και την ξεσκέπασαν στο πιτς φιτίλι !

    Κι εγώ σ' όλους αυτούς θα έλεγα ... σιγά παιδιά, σιγά. Καλή η Σάρα , καλή κι η Μάρα ... αλλά μπήκαμε όλοι στο ίδιο καζάνι χωρίς να μας προσκαλέσουν.

    Ο Μίκης Θεοδωράκης θέλει να κάνει το δικό του κίνημα. Καλά κάνει και είναι δικαίωμά του. Δεν ζήτησε από κανέναν τα λεφτά του, ούτε έβαλε σε κανέναν φόρους. Και μακάρι σαν τον Μίκη όλοι οι διανοούμενοι να έκαναν ο καθένας το δικό του κίνημα, το δικό τους «μαγαζί». Κι ο Ζουράρις, κι ο Σαρρής, κι ο Θύμιος Παπανικολάου, κι όλοι όσοι μπορούν και θέλουν.

    Μπουτάρης, Βερέμης , Δήμου, Μάνος κλπ ... ένα κόμμα-τίποτα 7-8 παππούδων ... πήρε τη Δημαρχία της Θεσσαλονίκης. Το κατάλαβαν άραγε κάποιοι πως συνέβη αυτό; Κατάλαβαν ότι δεν χρειάζεται «Εγχειρίδιο του σωστού Κινήματος» και θεωρητικές παπαριές που είχαν μοναδικό σκοπό να διχάσουν τον κόσμο σε κομμουνιστές και καπιταλιστές, όλοι θύματα του ίδιου θύτη.

    Ο καθένας ας κριθεί για το αποτέλεσμα. Είναι εύκολο να κρίνεις αλλά δύσκολο να φέρεις αποτέλεσμα απτό στον πραγματικό κόσμο. Ο Μίκης έφερε αποτέλεσμα σε επίπεδο πλανήτη και είναι τόσο μεγάλος που ούτε ο θάνατος δεν τον τρομάζει πλέον. Και νέος όταν ήταν απέναντι στη χούντα της Νέας Τάξης ήταν και ως γέρος τώρα πάλι απέναντι στη Νέα Τάξη είναι. Να τον μαλώσουμε που τον χρησιμοποίησαν επί οικουμενικής; Όλους μας είχαν κοροϊδέψει τότε. Να τον μαλώσουμε που χαιρέτησε τον Ερντογάν; Μήπως ο Ερντογαν πάτησε στα Ίμια; Μήπως ο Ερντογάν διέταξε την εισβολή στην Κύπρο; Και παρόλα αυτά μερικοί ξεχνιούνται, νομίζουν ότι η «ανδρεία» των Ελλήνων φοβίζει τρελά τους Τούρκους. Νομίζουν ότι υπάρχει οπλική ισορροπία και οι Τούρκοι φοβούνται τον στρατό μας. Μεταξύ Hollywood και Μακρυγιάννη ... τη χάσαμε την επαφή με την πραγματικότητα.

    Δεν αντιλαμβανόμαστε τα μεγέθη. Νευρικά τσιουάουα που κάνουν τσαμπουκά σε ντόμπερμαν ... με όπλο το ποντίκι. Και δεν ξέρει κανείς αν πρέπει να γελάει ή να κλάψει με τους «αλάθητους» που γέμισε το internet. Καθηγητές επανάστασης και θεωρητικοί των κινημάτων, σε μία παραζάλη, μοναχικής κομμουνιστικο-ρομαντικό-πατριωτικής έξαψης που δεν έχουν τα κότσια να παραδεχτούν ότι πήραν τη ζωή τους λάθος, όπως όλοι άλλωστε, βρίζουν τον Μίκη Θεοδωράκη . Του Μίκη που μόνος του έζησε 1000 φορές τις δόξες και τις ζωές όσων τον κριτικάρουν. Άλλωστε με προπαγάνδα μεγάλωσαν, στην προπαγάνδα πίστεψαν κι ακόμα δεν κατάλαβαν ότι όλα έγιναν επίτηδες.

    Μπουρδολόγοι με πλούσιο λεξιλόγιο, περήφανοι αριστεροί που τα ρολόγια τους έμειναν κάτι δεκαετίες πίσω. Και η εμμονή σε κάτι που δεν λειτουργεί είναι καλό πιστοποιητικό βλακείας. Πολύ περισσότερο στις μέρες μας που φάνηκε πως όλα είχαν σχεδιαστεί από τους ίδιους «εκλεκτούς» με στόχο τα λεφτά μας.

    Ο Μίκης χόρτασε τα πάντα. Κι από αγάπη, κι από αναγνώριση, κι από δόξες και τιμές, κι από χρήματα κι από κυνηγητό. Τα έκανε όλα και το κυριότερο έβαλε την Ελλάδα στο κάδρο του πλανήτη και κυρίως στις καρδιές όλου του κόσμου. Ξεφορτώθηκε από πάνω του τον Λένιν, τον Μαρξ κι άλλους «εκλεκτούς» θεωρητικούς του διχασμού και θέλει να ενώσει. Κι όταν μιλάς για ένωση στο διάολο και οι αριστεροί , στο διάολο κι οι δεξιοί.

    Κι εκεί είναι που πανικοβάλλονται όσοι ήθελαν πίσω από ντεμοντέ κλισέ και χρώματα να βρουν μία θέση στην πολιτική.

    Θέλει να χρησιμοποιήσει την εικόνα του, το όνομά του και να περάσει στην αιωνιότητα ως ο ιδρυτής ενός κινήματος αντίστασης. Να πούμε ότι είναι νάρκισσος; Κι αν είναι ... μήπως δεν έχει λόγο; Τα τίποτα είναι νάρκισσοι, όλοι μας είμαστε νάρκισσοι , ο Μίκης που είναι κάτι ... να μην είναι;

    Ο πρωθυπουργός μίας χώρας που ξεφτιλίστηκε διεθνώς κι έγινε συνώνυμο της χρεοκοπίας είναι νάρκισσος... ο Μίκης να μην είναι ; Ακόμα κι αν έκανε λάθη στη ζωή του αυτά δεν έβλαψαν ποτέ κανέναν. Του χρωστάμε ως χώρα και δεν μας χρωστάει τίποτα. Με τι να το δελεάσουν άραγε οι πολιτικοί; Με το μισθό του βουλευτή, με τη δόξα; Με τι να τον εντυπωσιάσουν και να τον κάνουν να υπακούσει;

    Αλλά η λάσπη είναι φθηνή κι εκ του ασφαλούς όλοι έγιναν κριτές κι αλάθητοι. Και πίσω από την κριτική ... κρυφές φιλοδοξίες κι επίδοξοι ηγέτες της πατριωτικής αριστεράς που έμειναν πίσω στην ουρά. Και μόνο που το σκέφτηκαν ότι με εκατό γραμμές επίθεσης και λάσπη θα βγάλουν από τη μέση έναν Θεοδωράκη είναι κι αυτό απόδειξη νόσου βαριάς και χρόνιας.

    Αλλά αυτά για τον Μίκη είναι θλιβερές ασήμαντες λεπτομέρειες. Και ξύλο έφαγε και δεν έκανε πίσω , τώρα τι να φοβηθεί; Τον κάθε κουραμπιέ που έγινε διεθνολόγος, τουρκολόγος. Μακεδονομάχος, βυζαντινολόγος με πτυχίο στο copy-paste φράσεων και ιδεών μιας άλλης εποχής;

    Ο Μίκης θα κριθεί και θα κριθούνε όλοι. Αν πόνεσε κάποιους που νομίζουν ότι τους έφαγε στη στροφή και φοβούνται μην τους πάρει την πελατεία της πατριωτικής αριστεράς ... ας βάλουν νερό στο κρασί τους. Ας κάνουν το δικό τους κίνημα που θα βγει στους δρόμους κι όχι στην ADSL , και τότε ας τον κρίνουν. Με λογοκρισία της λογικής και αβάντα των υποκειμένων που αποκαλούν τον Μίκη Θεοδωράκη... «Μικυ Μάουζ» ... ας χαίρονται την μοναξιά και τη γελοιότητά τους μέσα από εύκολες και δωρεάν αλληλοφρονήσεις σε σκοτεινές γωνιές του διαδικτύου.

    Μακάρι σαν τον Μίκη να ήτανε χιλιάδες ... κι όλοι μαζί σε μια κοινή πορεία , απέναντι σε όσους μας πουλούν και το μέλλον μας διαλύουν. Κι αν τελικά δεν βγει κι αυτή η συνταγή πάμε παρακάτω. Δεν ψάχνουμε σωτήρα... η έμπνευση μας λείπει. Κι αν είναι αργά ... το μέλλον θα μας δείξει.

    Σίμος Σ.

     

    http://taxalia.blogspot.com/2010/12/blog-post_6950.html