ελληνική μουσική
    681 online   ·  210.851 μέλη

    Έλλη Πασπαλά - Raining Pleasure στη Θεσσαλονίκη

    Sofia
    19.02.2005, 19:58
    ΕΛΛΗ ΠΑΣΠΑΛΑ και οι RAINING PLEASURE στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

    Ένα ξεχωριστό αφιέρωμα στο ΜΑΝΟ ΧΑΤΖΙΔΑΚΙ με την ενορχήστρωση του DAVID LYNCH

    στο club - theater PRINCIPAL 18, 19, 25 & 26 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2005

    «Κύριοι σκοτώστε την μνήμη. Ξεκινήστε από την αρχή. Μονάχα έτσι μπορούμε να ελπίζουμε σε μια θαρραλέα ένταξή μας στους χρόνους τους μελλοντικούς ενός κόσμου, που θα γελάει κάποτε μαζί μας, γιατί μας συγκινούσαν ιδιαίτερα οι νεκροί, οι μουσικές και τ’ άστρα»
    Μάνος Χατζιδάκις – Κυριακή 20 Μαΐου 1979 από τα Σχόλια του Τρίτου.

    Δεκαοκτώ χρόνια μετά από τη συνεργασία της με τον Μάνο Χατζιδάκι, η Έλλη Πασπαλά σε συνεργασία με τον David Lynch δημιουργεί ένα μοναδικό αφιέρωμα στο μεγάλο συνθέτη.

    Η αγάπη της για το έργο αλλά και για τον ίδιο τον Μάνο Χατζιδάκι, όπως και η μεγάλη χαρά που νοιώθει ερμηνεύοντας τα τραγούδια του είναι η αιτία και η αφορμή που οδήγησαν την Έλλη Πασπαλά να καταθέσει τη δική της άποψη για τα τραγούδια του μέσα από αυτές τις μουσικές παραστάσεις.

    «Ήθελα να ακουστούν, εκτός από τη δική μου άποψη, απόψεις ανθρώπων που αγαπάνε τον Χατζιδάκι, τον ξέρουν καλλιτεχνικά αλλά δεν τον γνώρισαν από κοντά, δεν συνεργάστηκαν μαζί του …».

    Η επιλογή του David Lynch για τις ενορχηστρώσεις είναι ήδη μια ανατροπή. «…Προσπαθώ να ακολουθήσω την άποψη του Μάνου περί ελευθερίας που έπαιζε πολύ μεγάλο ρόλο γι' αυτόν όχι μόνο στη ζωή αλλά και στη τέχνη, ελευθερία που συμπορεύεται βεβαίως με την γνώση, την αφοσίωση και την πειθαρχία …» λέει η Έλλη Πασπαλά.

    Η επιλογή αυτή μάς οδηγεί στην προσμονή μιας διαφορετικής και ενδιαφέρουσας ματιάς στο έργο του μεγάλου συνθέτη, ειδικά με την προσθήκη των Raining Pleasure. Πρόκειται άλλωστε για ένα σύγχρονο ποπ ελληνικό γκρουπ, το οποίο επέβαλε εκ νέου τον αγγλικό στίχο με μεγάλη επιτυχία και που, σύμφωνα με την Έλλη, «η εικόνα τους μοιάζει λίγο με αυτών που πιστεύω ότι είχε ο Μάνος στα τέλη της 10ετίας του ’60 στην Αμερική».

    Το πρόγραμμα αποτελείται από μια επιλογή από τους κύκλους τραγουδιών του Μάνου Χατζιδάκι, περισσότερο ή λιγότερο γνωστών όπως «οι Μπαλάντες της οδού Αθηνάς», «ο κήπος του Αλλάχ», «τα Λιανοτράγουδα», η «Σκοτεινή Μητέρα», ο «Μεγάλος Ερωτικός».

    Οι Raining Pleasure θα παρουσιάσουν τη δική τους εκδοχή στο διάσημο άλμπουμ Reflections που ο μεγάλος έλληνας συνθέτης είχε ηχογραφήσει το 1970 με τους New York Ensemble.

    Τον David Lynch πλαισιώνουν οι μουσικοί :
    Τάκης Φαραζής πιάνο, ακορντεόν
    Κυριάκος Ταπάκης μαντολίνο, μπουζούκι, λαούτο, κιθάρα
    Διονύσης Βερβιτσιώτης βιολί
    Γιώργος Καλούδης τσέλο
    Γιώργος Γεωργιάδης κοντραμπάσο
    Στέφανος Λογοθέτης τύμπανα
    Παραστάσεις: Παρασκευή 18 & Σάββατο 19 Φεβρουαρίου 2005
    Παρασκευή 25 & Σάββατο 26 Φεβρουαρίου 2005

    Εισιτήριο: 15€ είσοδος με ποτό στο μπαρ,
    30€ ελάχιστη κατανάλωση στο τραπέζι

    GL
    19.02.2005, 20:07
    Μπραβο ρε σοφια πολυ καλη ανακοινωση αυτη...οσοι πιστοι προσελθετε...
    Sofia
    19.02.2005, 20:11
    ¶σε Γιώργο, εχω σκάσει απ'το κακό μου που δεν μπορώ να είμαι εκεί..!

    Όσοι πάτε, περιμένω να μου πείτε εντυπώσεις!!
    GL
    19.02.2005, 20:16
    Δεν πειραζει σοφακι θα βρεθουν κι αλλες ευκαιριες..τετοια αφιερωματα δεν ειναι μονο για μια φορα...
    Ουτε εγω θα παω & ψιλοσκαω που χανω τετοιες ευκαιριες...
    Sofia
    25.02.2005, 16:58
    Πήγε κανείς την προηγούμενη εβδομάδα? Σκοπεύει να πάει κανείς σήμερα ή αύριο??