ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.833 μέλη

    Το διεθνές βραβείο λογοτεχνίας στην Patti Smith.

    PHILIPPOSSM
    19.11.2010, 23:43

     

    Η Patti Smith έλαβε το διεθνές βραβείο λογοτεχνίας την Τετάρτη για το πρόσφατο βιβλίο της “City Kids”.

    Το βιβλίο έχει αρκετά αυτοβιογραφικά στοιχεία καθώς εξιστορεί την περιπέτεια αγάπης που είχε με τον καλλιτέχνη Robert Mapplethorpe τον καιρό που και οι δύο τους ζούσαν στη Νέα Υόρκη.

    Η Patti Smith παραλαμβάνοντας το βραβείο της δήλωσε με συγκίνηση: “Μην εγκαταλείψετε το βιβλίο. Πρόκειται για ένα από τα πιο σημαντικά πράγματα στον υλιστικό κόσμο που ζούμε”.

    Το διεθνές βραβείο λογοτεχνίας αποτελεί θεσμό που πραγματοποιείται κάθε χρόνο από το 1950 στη Νέα Υόρκη και σκοπό έχει να μεταδώσει στους Αμερικανούς την αγάπη για τη λογοτεχνία.

    rockyourlife.gr


    despinakontogianni
    20.11.2010, 14:24

    Να και κάτι που δεν περίμενα ν' ακούσω! Μπράβο της..


    PHILIPPOSSM
    20.11.2010, 16:20

    Ευτυχώς που υπάρχουν καλλιτέχνες αυτού του "μεγέθους" που μας εκπλήσσουν ευχάριστα χωρίς να προσπαθούν να επανέλθουν στο προσκήνιο κάνοντας συναυλίες στα γεράματα και παίζοντας το "τζόβενα"


    jj7
    23.11.2010, 15:38

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 20-11-2010 στις 16:20 έγραψε...

    Ευτυχώς που υπάρχουν καλλιτέχνες αυτού του "μεγέθους" που μας εκπλήσσουν ευχάριστα χωρίς να προσπαθούν να επανέλθουν στο προσκήνιο κάνοντας συναυλίες στα γεράματα και παίζοντας το "τζόβενα"



     

    Μα η Patti Smith τουλάχιστον πριν 2 χρονια που την είχα δεί εγώ στο τεραβαιμπ έκανε συναυλίες και μάλιστα πολύ καλές....μην βιαζόμαστε να προεξοφλούμε τέτοιου βεληνεκούς μουσικούς...


    PHILIPPOSSM
    23.11.2010, 17:29

    jj7 δεν νομίζω ότι έχεις  καταλάβει το νόημα του σχολίου μου..........

    Έγραψα εγώ ότι δεν είναι καλή στα live της?


    jj7
    23.11.2010, 17:47
    Μάλλον δεν κατάλαβα τότε εγω!!