ελληνική μουσική
    510 online   ·  210.844 μέλη

    Έχετε να μου προτείνετε κι άλλα συγκροτήματα του είδους?

    TheDarkSideOfTheMoon
    21.11.2010, 21:14

    Λοιπόν...Τον τελευταίο καιρό έχω κολλήσει με το καινούριο συγκρότημα της Anneke van Giersbergen.Μ΄αρέσει πολύ ο ήχος τους.Μια απλή γλυκιά φωνή με τη συνοδεία -συνήθως- κιθάρας.Έχετε να μου προτείνετε κι άλλα συγκροτήματα ή τραγούδια παρόμοιου ήχου?Έτσι κάπως πιο ακουστική μουσική.


    JennyP
    22.11.2010, 22:35

    Πως σου φαίνεται αυτό?

    Σου προτείνω να αγοράσεις το Female Tribute to Tom Waits. Αποτελείται από 2 cds. Πιστεύω ταιριάζουν σε αυτό που ζητάς.

    Eπίσης το αγγλικό συγκρότημα ilya. Δεν είναι μόνο με κιθάρα αλλά είναι slow μουσική και εξαιρετική.

    Για άκου αυτό...

     


    JennyP
    22.11.2010, 22:47

    Επίσης προτείνω Trevor Chir. Εξαιρετικός...

    ...και Jack Savoretti

    Tα cdς τους δε νομίζω ότι πωλούνται στην Ελλάδα. Τραγούδια του Tchir αγόρασα on line. Του Savoretti... μεγάλη ιστορία.{#emotions_dlg.biggrin}


    aviectus
    23.11.2010, 02:07

    δες αυτο ισως σου αρεσει


    Mad4U
    23.11.2010, 14:00

    Επιτελους καποιος που του αρεσουν οι The Gathering και η Anneke!! Διστυχως ομως δεν ξερω κατι παρομοιο να σου προτεινω...


    DrLove
    23.11.2010, 19:39

     Υπάρχουν πολλά συγκροτήματα τέτοιου είδους, αλλά θα σου προτείνω να ακούσεις ένα συγκρότημα που λέγεται "Mazzy Star".

    Έχουν κυκλοφορήσει 3 albums, τα οποία είναι αξιοπρεπέστατα κατά τη γνώμη μου, και είναι τα εξής:

    1990: She Hangs Brightly

    1993: So Tonight That I Might See

    1996: Among My Swan

     

    Ελπίζω να σου αρέσουν! Καλές ακροάσεις!


    -----------------
    I believe we can change anything, I believe we can rise above it, I believe there's reason for everything, I believe in my dream...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : DrLove στις 23-11-2010 19:42 ]


    TheDarkSideOfTheMoon
    04.12.2010, 22:56

    Mad4U είναι τόσο τέλεια η Anneke!!Και τα τραγούδια με τους The Gathering είναι πολύ όμορφα!

    aviectus ομολογώ πως αυτό που μου πρότεινες δε με συγκλόνησε ιδιαίτερα.

    JennyP το they died for beauty και το green grass δεν είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα,αλλά είναι σούπερ!

    DrLove νομίζω πως κάτι τέτοιο ήθελα!Άκουσα  το Fade Into You και το Flowers in December και μ' άρεσαν πάρα πολύ!

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

    Άλλα συγκροτήματα?


    djmetronomos
    05.12.2010, 14:42

    check out:

    Golden Palominos
    albums "This Is How It Feels" & "Pure"

    αλλά και η τραγουδίστρια τους: Lori Carson (album "Stars", κ.α.)

    Γλυκιά φωνή επίσης έχει η Anja Garbarek, κόρη του Νορβηγού σαξοφωνίστα Jan Garbarek...
    Κάποιες ενορχηστρώσεις στα τραγούδια της θυμίζουν μια πιο ήρεμη εκδοχή της Bjork...


    TheDarkSideOfTheMoon
    18.12.2010, 14:32

    Ενδεχομένως και κάτι ήρεμο και απλό με τη συνοδεία πιάνου?