ελληνική μουσική
    698 online   ·  210.832 μέλη

    Στυλ γραφής στα posts και στα σχόλια στο Περιοδικό!

    Orfeus
    22.02.2005, 01:14
    Μα... στο θέμα είμαστε.

    Έγραψα ότι δεν έχω παρατηρήσει άλλο απο τα greeklish και τα κεφαλαία.

    Στο όνομα, θα συμφωνήσω εφ' όσον αυτό θα ισχύσει για όλα τα μέλη χωρίς καμία εξαίρεση!!!


    Music, is your only friend until the ...end!!!!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 22-02-2005 01:15 ]
    jorge
    22.02.2005, 09:25
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 22-02-2005 στις 01:14 έγραψε:

    Στο όνομα, θα συμφωνήσω εφ' όσον αυτό θα ισχύσει για όλα τα μέλη χωρίς καμία εξαίρεση!!!




    Θα ισχύει για όλους όσους δεν έχουν κενό το ονοματεπώνυμό τους.

    Πάμε τώρα στο στυλ γραφής...
    XeniaRodo
    22.02.2005, 12:21
    Έχω δει σε άλλο φόρουμ η παράθεση να παρουσιάζεται με μικρότερα γράμματα και μέσα σε χρωματισό πλαίσιο. Aυτό και εξοικονομεί χώρο και ξεχωρίζει παραθέση με απάντηση. Nομίζω θα ήταν καλό αν γίνεται να το εφαρμόσουμε και εδώ.
    (για παραδειγμα στο φόρουμ του kithara.gr)
    jorge
    22.02.2005, 12:30
    Καλή ιδέα και αυτή...
    DeLaSane
    22.02.2005, 17:07
    Epishs merikes fores oi mpyres einai ypervolika polles.
    KIT_KAT
    22.02.2005, 21:54
    Εγώ (πέρα από τις μπύρες... γρρρρ...) θα πρότεινα να προσέχουμε πιο πολύ την ορθογραφία όσων γράφουμε. Ειδικά μερικά κοινά λάθη όπως για παράδειγμα οι καταλήξεις -αι, -ε, χτυπάνε άσχημα στο μάτι και δίνουν κακή εντύπωση, ενώ με μία δεύτερη ανάγνωση του μηνύματος πριν την αποστολή θα μπορούσαν να αποφευχθούν...
    Orfeus
    23.02.2005, 11:31
    Συμβαίνει κάτι με τα σχόλια στο περιοδικό;
    Γιατί .....εξαφανίζονται;


    jorge
    23.02.2005, 14:03
    Orff εσβησα ένα σχόλιο που είχε μόνο *****. Φαντάστηκα πως ήταν λάθος, γι' αυτό. Αν όχι, ξαναγράψτο.
    MariannaP
    23.02.2005, 18:33
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 22-02-2005 στις 21:54 έγραψε:

    Εγώ (πέρα από τις μπύρες... γρρρρ...) θα πρότεινα να προσέχουμε πιο πολύ την ορθογραφία όσων γράφουμε. Ειδικά μερικά κοινά λάθη όπως για παράδειγμα οι καταλήξεις -αι, -ε, χτυπάνε άσχημα στο μάτι και δίνουν κακή εντύπωση, ενώ με μία δεύτερη ανάγνωση του μηνύματος πριν την αποστολή θα μπορούσαν να αποφευχθούν...





    Δε θα σχολιάσω τις μπύρες, υπάρχει ειδικό topic γι αυτό το σκοπό...
    Για την ορθογραφία συμφωνώ μέχρι ενός σημείου. Καλό είναι να αποφεύγονται λάθη που γίνονται από απροσεξία, αλλά υπάρχουν και κάποιοι που δεν ξέρουν ορθογραφία. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να έχουν και άποψη!
    Jorge γιατί δε βάζεις ένα λεξικό (όπως στο Word) να διορθώνει αυτόματα τα post την ώρα που γράφονται;

    Προσωπικά, πιο πολύ με ενοχλούν τα greeklish όταν χρησιμοποιούνται ενώ μπορούν να αποφευχθούν...

    Και κάτι ακόμα... σιγά μη το άφηνα!!!
    Βλέπω ότι όταν κάνω edit ένα post, το interface επανέρχεται στην παλιά του μορφή!!! Μήπως θα έπρεπε να αλλάξει κι αυτό κάποια στιγμή;;;
    vouliakis
    23.02.2005, 23:40
    Δυαφωνό!!! Μαιροικαίς φωραίς αίχη κε ι (λάθως) ωρθωγραφεία τι γωητεία της...
    KIT_KAT
    24.02.2005, 01:12
    Γοητευτικότατο το μήνυμά σας κε Vouliaki
    revekka
    24.02.2005, 10:50
    εγώ νομίζω πως το θέμα δεν είναι οι μπύρες, αλλά η χρήση των smileys γενικά. δεν μπορούμε να βάλουμε κανόνες γραφής κατα τη γνώμη μου, αλλά ίσως θα ήταν καλύτερα το κείμενο να ήταν περισσότερο απο τα smileys σε κάθε ποστ. να χρησιμοποιούνται δηλαδή για να δώσουν νόημα στο κείμενο και όχι ως κείμενο.
    poz_panthiras
    24.02.2005, 15:44
    Επειδή ο γραπτός λόγος είναι ένας τρόπος έκφρασης, σημαντικότατος κατά τη γνώμη μου, θα έλεγα ότι ίσως να μην είναι σωστό να τον τυποποιήσουμε. Το αν κάποιος γράφει με λατινικούς ή ελληνικούς χαρακτήρες, αν βάζει πολλές φατσούλες, αν κάνει ή όχι ορθογραφικά λάθη είναι μία επιλογή, μία άποψη που για μένα κάτι σημαίνει, κάτι δείχνει γι' αυτό το άτομο. Όπως επίσης το ύφος και το περιεχόμενο των λεγομένων του. Όλα κάτι σημαίνουν... γιατί να τα βάλουμε σε καλούπι? Τι κι αν είμαστε διαφορετικοί? Τι κι αν διαφωνούμε? Μα όλη η ομορφιά δεν κρύβεται στη διαφορετικότητα μας?! Είμαστε εδώ γιατί έχουμε ένα κοινό: τη μουσική ή την τέχνη γενικότερα. Κι ο λόγος τέχνη είναι! Είτε προφορικός είτε γραπτός! Ας εκφραστούμε, λοιπόν, ελεύθερα κι ας μην αρέσουμε... δεν τρέχει και τίποτα!

    DeLaSane
    24.02.2005, 15:51
    Poly swsth h apopsh sou roz_panthira.
    Den nomizw na yparxei ena styl grafhs pou tha aresei se olous. O tropos pou grafoume antikatroptizei ws ena vathmo ton xarakthra mas. Me to na vazoume kanones gi to pws tha grafoume sta post nomizw pws kanoume thn epikoinwnia mas akoma pio aproswph.
    Brokenchord
    27.11.2005, 23:20
    Οσον αναφορά τα greeklish να μπεί μια επιλογή η ενα προγραματάκι για τους φιλους που
    δεν έχουν ελληνικά στο υπολογιστη. Οστε οταν κάποιος γράφει σε greeklish να μετερέπονται σε ελληνικούς χαρακτήρες μετά απο κάποια επιλογή.Να για παράδηγμα όταν πιέζει p να εμφανίζεται π d .... δ g....γ κ.ο.κ. Δεν ξέρω αν κάτι τέτιο μπορεί να γίνει εφυκτό αλλα πάντος εγώ την ιδέα την έριξα...