ελληνική μουσική
    694 online   ·  210.832 μέλη

    Pentagram, Lucky Funeral, Speedblow στις 18 Απριλίου στο Αν Club

    kwstasagas
    28.11.2010, 23:02

    Τις μπάντες Lucky Funeral και Speedblow δεν τις γνωρίζω. Έτσι, στο ποστ μου θα κάνω μνεία για τους PENTAGRAM !!!!

     

    Kαι για όσους δεν τους γνωρίζετε .... ναι, κι όμως, υπάρχουν από το 1971 !!! Πρόκειται για τους πρωτοπόρους του είδους που αργότερα ονομάσθηκε Doom Metal. Ιδρύθηκαν το 1971 στη Βιρτζίνια των ΗΠΑ από τον τραγουδιστή / περφόρμερ BOBBY LIEBLING, ο οποίος παραμένει μέχρι και σήμερα "ιθύνων νους" της μπάντας !!!!

     

    Εδώ και τόσα χρόνια η μπάντα έχει αλλάξει ένα σωρό μέλη [μόνο ο Μπόμπι παραμένει σταθερός] και, προπαντός, κινείται με συνέπεια στο χώρο του "αντεργκράουντ" !!!! Στα 70ς η δισκογραφική τους δραστηριότητα περιορίζεται σε demos, bootlegs, 7ιντσα δισκάκια, τα οποία εκδόθηκαν σε λιγοστά αντίτυπα και, φυσικά, σήμερα έχουν συλλεκτική αξία !!! Ο ήχος τους θυμίζει, μεν, Black Sabbath και Blue Cheer, πλην, όμως .... ρίχνει για τα καλά το "σπόρο" που θα αποδώσει καρπούς στην επόμενη δεκαετία [π.χ. οι CANDLEMASS έχουν, προφανώς, επηρεασθεί από του ύφος τους] !!! Παρόλα αυτά, δεν κατάφεραν να κάνουν δισκογραφία.

    Τελικά, στα 80ς οι Pentagram [δηλαδή ο Bobby] θα συγκεντρώσει το παλιό υλικό - που τόσα χρόνια εκινείτο "περιθωριακά", σε μικρά κλαμπς κλπ - και .... θα ηχογραφήσει δύο πολύ σπουδαίους δίσκους : Τα Pentagram [1985] και Day Of Reckoning [1987]. Και από τότε ....ο Μπόμπι επιμένει να διατηρεί τη μπάντα μέχρι και τις μέρες μας, ηχογραφώντας και εκδίδοντας δίσκους, συλλογές κλπ, στις οποίες συνυπάρχει το καινούριο με το παλαιότερο υλικό της μπάντας [κάποιες φορές σε επανεκτέλεση] !!!  

    Η δε "φιλοσοφία" της μπάντας [παρόλο που, με κόπο και  υπομονή, απέκτησαν ακροατές] παραμένει σταθερή : "Doom" + πορεία αντεργκράουντ, εκτός "επίσημου" συστήματος μουσικής βιομηχανίας ..... Κι αυτός είναι ο λόγος που ο Μπόμπι είναι ψηλά στην εκτίμησή μου ....

    Αλλά και τα τραγούδια της μπάντας που έχουν υποπέσει στην αντίληψή μου .... πολύ όμορφα, ξεχειλίζουν από "αυθεντικότητα" και ειλικρίνια ....

    Να ένα από τις "πρώτες ημέρες" τους, εκεί στα 70ς, όπου, ακόμη, την "πάλυεαν" με ντέμος, με ακατέργαστες ηχογραφήσεις, με 7ιντσα κλπ κλπ ..... 


    https://www.youtube.com/watch?v=DcORVns5lJYLink

    >

    Για το επόμενο τραγούδι τους, έχει ειπωθεί ότι .... τους το ζήτησαν οι ΚΙSS να τούς το αγοράσουν για να το εντάξουν στο ρεπερτόριό τους και ο Μπόμπι αρνήθηκε .....


    https://www.youtube.com/watch?v=OwwOrtgGUhoLink

    >

    Από τα πλέον αγαπημένα μου και το επόμενο, 7λεπτο "έπος" τους .....


    https://www.youtube.com/watch?v=ja-OyasSJLkLink

    >

     

    Όσοι έχουν δει τον Βοbby επί σκηνής, έχουν να λένε για τη "θεατρικότητά" του και το πάθος του, με τα οποία αποδίδεται η "αντεργκράουντ / παρακμιακός" κόσμος του .... Το αν πράγματι ισχύει τουτο ... θα το μάθουμε στις 18 Απρίλη στο "Αν Κλαμπ"..... Αν εκείνες τις μέρες είμαι στην Αθήνα, αυτή τη "συλλεκτική" συναυλία [οφφτόπικ : τελευταία το επίθετο "συλλεκτικός" χρησιμοποιείται όχι μόνο για δίσκους αλλά.... και για συναυλίες {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}] δεν πρόκειται να τη χάσω ... Σημειωτέον, στη συναυλια αυτή ο B.L. θα έχει μαζί του τον κιθαρίστα Victor Griffin, που έπαιξε στους δίσκους που προανέφερα ....

     

     

     

     

     

      

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 28-11-2010 23:25 ]




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία