ελληνική μουσική
    500 online   ·  210.843 μέλη

    Αμαραντίδης-Αντίστιξη

    ufoghinos
    30.11.2010, 22:42

    Είμαι σπουδαστής Ωδείου στο δεύτερο έτος αντίστιξης,και θέλω ένα βιβλίο που να περιέχει τη θεωρία της αντίστιξης που διδάσκεται στα ωδεία..Έχω την θεωρία Αρμονίας του Αμαραντίδη και με ικανοποίησε αρκετά μιας και δεν ψάχνω και το πολύ εξεζητημένο όσον αφορά το θεωρητικό μέρος της μουσικής..Θέλω να ρωτήσω αν η Αντίστιξη του Αμαραντίδη θα με καλύψει,αν αξίζει να το αγοράσω,επαναλαμβάνω θέλω κάτι πλήρες αλλά δεν έχω απαίτηση να εμβαθύνει και στις πιο απίθανες λεπτομέρειες.


    Lorelei
    01.12.2010, 01:04

    Από Αμαραντίδη είχα πάρει μόνο τη θεωρία της Αρμονίας που ήταν αρκετά καλό απ' ό,τι θυμάμαι...{#emotions_dlg.oops} Τώρα την Αντίστιξη την είχε πάρει ένας φίλος μου αλλά δεν είχε κάποιο πρόβλημα με το βιβλίο... μια χαρά... Εγώ είχα πάρει την "πραγματολογία αντίστιξης κ φούγκας" του Dubois, αλλά η αλήθεια είναι ότι είχε πολλές λεπτομέρειες και πρέπει να ήταν και λίγο πιο ακριβό... Νομίζω πάντως ότι το βιβλίο του Αμαραντίδη θα σε καλύψει, αλλά ας σου πει καλύτερα και κάποιος που το έχει...  


    ufoghinos
    01.12.2010, 11:40
    ok ευχαριστώ :) παιδιά κάποιος που το έχει μια γνώμη??αμφιβάλλω πολύ αν θα υπάρχει στο κατάστημα στην πόλη μου για να έχω την δυνατότητα να το δω πριν το αγοράσω
    ufoghinos
    02.12.2010, 12:33
    εε κανείς άλλος?? :) κανείς δεν το έχει??
    Lorelei
    04.12.2010, 00:55

    πραγματικά, με τόσες προτάσεις δε θα ξέρεις τι να διαλέξεις {#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.oops}

     


    ufoghinos
    04.12.2010, 14:46
    θα πάω και γω να πάρω αμαραντίδη κι ας μου βγει ότι θέλει :P
    Lorelei
    04.12.2010, 15:12

    Ναι ρε πάρ 'το δεν πειράζει... αν σκεφτείς κιόλας ότι κάποιοι δε χρησιμοποιούν καν βιβλίο στην αντίστιξη

     


    ufoghinos
    04.12.2010, 15:54
    βασικά κι εμένα ο καθηγητής που τον ρώτησα αν υπάρχει κάποιο βιβλίο να πάρω μου είπε ότι δεν χρειάζεται..απλά εγώ το θέλω για μένα
    Lorelei
    04.12.2010, 16:13

    καλά κάνεις!  καλή συνέχεια!{#emotions_dlg.biggrin}


    pianoteacher
    05.12.2010, 23:03

    Την έχω κι εγώ την Αντίστιξη του Αμαραντίδη αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας. Εγώ σου προτείνω ανεπιφύλακτα για την τροπική αντίστιξη να πάρεις το "Αντίστιξη - Ασματική Πολυφωνία" του Knud Jeppesen και για την τονική την "Αντίστιξη" του Kent Kennan.


    tallos
    07.12.2010, 01:40

    ξερετε κανενα βιβλιο για συνθεση;ειναι για ατομο με προχωρημενες γνωσεις στη μουσικη.


    Lorelei
    07.12.2010, 02:06

    δεν το έχω αλλά φαίνεται καλό{#emotions_dlg.oops}

    Αρνολντ Σένμπεργκ "Βασικές Αρχές Μουσικής Σύνθεσης"

    http://www.artissimo.gr/greek/cm_booksx/Arnoldx_Schoenbergx_bookx_Fundamentalsx_ofx_Musicalx_Compositionx.htm

    (λέει οτι δεν αναφέρει δωδεκάφθογγο τρόπο σύνθεσης...Smile)


    oulion
    08.12.2010, 22:03

    "Αντίστιξή" του Κεντ Κεννάν είναι πολύ καλό για 2ο έτος.