ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.830 μέλη

    Η απάτη με το άγιο φως!

    ORFEASMIRSINIS
    02.12.2010, 00:49

      Δείτε πως αυτοαναφλέγονται τα κεριά,όταν τα φιτίλια τους έχουν εμποτισθεί,σε διάλυμα φωσφόρου!


    BAGRATION
    02.12.2010, 13:34

    ....η κατάληξη είναι, οτι ο καθένας από αυτούς φέρνει σαν απόδειξη μια προσωπική του εμπειρία από μια επίσκεψη σε κάποιο Άγιο τόπο. "Δεν μπορείς να μου αμφισβητήσεις αυτά που έζησα και αυτά που είδα με τα μάτια μου"  λέει...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 02-12-2010 13:39 ]


    santourman
    02.12.2010, 20:04

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 02-12-2010 στις 00:49 έγραψε...

    Δείτε πως αυτοαναφλέγονται τα κεριά,όταν τα φιτίλια τους έχουν εμποτισθεί,σε διάλυμα φωσφόρου!

     

    Πολύ όμορφα όλα αυτά αλλά πιστεύω πως θα μπορέσεις να μου απαντήσεις και στα ερωτήματα του κειμένου αυτού.


    gianna-dep
    02.12.2010, 20:30

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 02-12-2010 στις 13:34 έγραψε...

    ....η κατάληξη είναι, οτι ο καθένας από αυτούς φέρνει σαν απόδειξη μια προσωπική του εμπειρία από μια επίσκεψη σε κάποιο Άγιο τόπο. "Δεν μπορείς να μου αμφισβητήσεις αυτά που έζησα και αυτά που είδα με τα μάτια μου"  λέει...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 02-12-2010 13:39 ]



    αναρωτιεμαι εχεις παει στους Αγιους Τοπους ? και θα σου πω το εξης μεχρι το2009 ειχα κατι ξερα κλαδια βασιλικου απο το 2006 του σταυρου που ειχα παει Ιεροσολυμα και μεχρι που τα πεταξε η κορη μου αγνωοντας τι ειναι μυριζαν βασιλικο και οχι μονο σε μενα......


    mary_omikron
    02.12.2010, 21:37

    Παράθεση:

    Το μέλος gianna-dep στις 02-12-2010 στις 20:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 02-12-2010 στις 13:34 έγραψε...

    ....η κατάληξη είναι, οτι ο καθένας από αυτούς φέρνει σαν απόδειξη μια προσωπική του εμπειρία από μια επίσκεψη σε κάποιο Άγιο τόπο. "Δεν μπορείς να μου αμφισβητήσεις αυτά που έζησα και αυτά που είδα με τα μάτια μου"  λέει...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 02-12-2010 13:39 ]



    αναρωτιεμαι εχεις παει στους Αγιους Τοπους ? και θα σου πω το εξης μεχρι το2009 ειχα κατι ξερα κλαδια βασιλικου απο το 2006 του σταυρου που ειχα παει Ιεροσολυμα και μεχρι που τα πεταξε η κορη μου αγνωοντας τι ειναι μυριζαν βασιλικο και οχι μονο σε μενα......



    Ο βασιλικός δεν είναι επιχείρημα καμιάς απόδειξης επειδή μυρίζει, γιατί και στο σπίτι αν ξεχαστεί κανένα μπουκαλάκι μπαχαρικών με βασιλικό και ανοιχθεί μετά από κανα δυό χρόνια, πάλι μυρίζει...

    Τα επιχειρήματα που αναφέρει ο Santourman στο μπλογκ του είναι πιό ισχυρά, αν και πάλι διατηρώ αμφιβολίες και απλά το τοποθετώ στα "ανεξήγητα"...


    BAGRATION
    03.12.2010, 00:31

    Α μάλιστα ξεκίνησαν οι προσωπικές εμπειρίες - μαρτυρίες...

    Άμα τώρα αρχίσω να λέω ότι οι περισσότερες από αυτές τις εμπειρίες πολύ απλά δεν εξηγούνται (λόγω έλλειψης στοιχείων, λόγω προδιαθέσεων κ.α.) και ότι όταν κάτι δεν μπορεί να εξηγηθεί δεν αποτελεί απαραίτητα ένδειξη για την παρουσία του Θείου...

    ...τότε η επόμενη κουβέντα είναι ότι είμαι κλειστόμυαλος.

    Προσωπικά gianna-dep οι Αγίου Τόποι δεν με τραβάνε καθόλου για επίσκεψη. Ίσα ίσα με απωθούν γιατί η περιοχή αποτέλεσε και αποτελεί την "πυριτιδαποθήκη του πλανήτη".

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 03-12-2010 00:49 ]


    santourman
    04.12.2010, 11:40

    Κι όμως... αυτό το "ανεξήγητο" συμβαίνει ενώπιον όλου του κόσμου, και όχι μόνο σε μερικούς, οπότε δε μιλάμε για προσωπικές εμπειρίες μεμονωμένων ατόμων. Ασφαλώς και είναι ανεξήγητος ο τρόπος που βγαίνει το Αγιο Φως, όμως το ότι βγαίνει μόνο σε ορθόδοξο πρόσωπο (και όχι στον κάθε τυχαίο που μπαίνει στον Πανάγιο Τάφο) και κάθε χρόνο αιώνες τώρα (θα μπορούσε ρε παιδί μου κάποια χρονιά να του καπνίσει και να μη βγει!), ε αυτό δε μπορεί να σημαίνει κάτι;

    ORFEASMIRSINIS : Μάλλον θεωρείς κι εσύ ανεξήγητο το φαινόμενο, αφού δεν παίρνω απάντηση στα ερωτήματα λογικής που θέτω στο blog μου, οπότε εξακολουθείς να θεωρείς "απάτη" το Αγιο Φως; Δεν είναι παραπλανητικός και προσβλητικός λοιπόν ο τίτλος που θέτεις στο τόπικ;


    Hastaroth
    04.12.2010, 12:41

    Το ότι ένα φαινόμενο δέν μπορεί να εξηγηθή δέν σημαίνει απαραίτητα ούτε ότι είναι απάτη,αλλά ούτε ότι είναι κάποιο θαύμα.Σημαίνει απλά ότι μάς διαφεύγει η αιτία που το προκαλεί.

    Αλλωστε γιά πολλούς αιώνες τα διάφορα καιρικά φαινόμενα εθεωρούντο "θεϊκά" μέχρι που η επιστήμη τα ερεύνησε και βρήκε τίς αιτίες τους.

    Παράθεση:

    όμως το ότι βγαίνει μόνο σε ορθόδοξο πρόσωπο (και όχι στον κάθε τυχαίο που μπαίνει στον Πανάγιο Τάφο)

    Ισα-ίσα,το γεγονός αυτό θα μπορούσε να "ενισχύση" τίς όποιες υποψίες κάποιου που ισχυρίζεται ότι το αποκαλούμενο Αγιο Φώς είναι απάτη.Διότι άν π.χ. μπώ εγώ (που δέν είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος) στον Πανάγιο Τάφο και δώ ότι πράγματι εμφανίζεται αυτό το φώς και ανάβουν τα κεριά έτσι από μόνα τους,τότε είναι πιό εύκολο να γίνη αποδεκτό αυτό από τον κόσμο.Ενώ το ότι βγαίνει "μόνο σε ορθόδοξο πρόσωπο" αυτόματα συνεπάγεται την ερώτηση "και ποιός μάς λέει ότι αυτό το ορθόδοξο πρόσωπο δέν κάνει κάποιο κόλπο εκεί μέσα;"


    tallos
    04.12.2010, 13:25

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 03-12-2010 στις 00:31 έγραψε...

    Α μάλιστα ξεκίνησαν οι προσωπικές εμπειρίες - μαρτυρίες...

    Άμα τώρα αρχίσω να λέω ότι οι περισσότερες από αυτές τις εμπειρίες πολύ απλά δεν εξηγούνται (λόγω έλλειψης στοιχείων, λόγω προδιαθέσεων κ.α.) και ότι όταν κάτι δεν μπορεί να εξηγηθεί δεν αποτελεί απαραίτητα ένδειξη για την παρουσία του Θείου...

    ...τότε η επόμενη κουβέντα είναι ότι είμαι κλειστόμυαλος.

    Προσωπικά gianna-dep οι Αγίου Τόποι δεν με τραβάνε καθόλου για επίσκεψη. Ίσα ίσα με απωθούν γιατί η περιοχή αποτέλεσε και αποτελεί την "πυριτιδαποθήκη του πλανήτη".

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 03-12-2010 00:49 ]



    οι πιριτυδαποθηκες  του πλανητη βρισκονται στην αγγλια και την αμερικη,


    punkster
    04.12.2010, 17:33

    Οι μαζικές εμπειρίες εξηγούνται από ψυχο-κοινωνικά φαινόμενα, ή αλλιώς την ψυχολογία της μάζας.

    Τα αποξηραμένα βότανα έχουν την ταση να μυριζουν.... Γι αυτό και άλλωστε οι περισσότεροι διατηρούμε έτσι τα μυρωδικά για να τα χρησιμοποιήσουμε στην μαγειρική. Αναρωτιέμαι τι αλλαγές θα μπορούσαν να έχουν γίνει σε έναν βασιλικό από τους αγίους τόπους έτσι ώστε να διατηρεί τις πτητικές αρωματικές ενώσεις περισσότερο από τον συνηθισμένο βασιλικό του μπαχτσέ...

    Ωραιότατο το βιντεάκι, πολυ χρησιμη η τεχνική της αυτοανάφλεξης, ειδικά άμα έχεις σχεδιάσει ρομαντική βραδιά για το ταίρι: βουτας τα ρεσώ και δεν αγχώνεσαι να τρέχεις με τον αναπτήρα όταν χτυπήσει το κουδούνι!


    Spirous
    05.12.2010, 15:39

    Ας δεχτεί λοιπόν το όποιο ορθόδοξο ιερατείο να γίνει σε ζωντανή τηλεοπτική μετάδοση έρευνα από αλλόθρησκους και άθεους, επιστήμονες και μη, για το τι υπάρχει μέσα στον τάφο, για το έχει επάνω του ο παπάς όταν μπαίνει μέσα, για το τι γίνεται όταν μπει και πως βγαίνει από εκεί μέσα.


    jacamar
    05.12.2010, 19:18

    εμένα σχετικά με το άγιο φώς με προβληματίζει σοβαρά αν εν μέσω κρίσης θα ναυλώσει το κράτος τις ανάλογες πτήσεις για την μεταφορά του και θα γίνει η κλασσικη υποδοχή με τίμες αρχηγού κράτους και το κλασσικο ταξιδάκι πολιτικών στους αγιους τόπους.

    τα έξοδα είναι υπερβολικά για κάτι που στην ελληνική παράδοση δεν προυπήρχε πριν το 80....

     

    τώρα για το πως αναβει ειμαι του δόγματος ότι αναβει με zippo!!!


    Japan88gr
    05.12.2010, 19:57

    κι όμως,το ''άκτιστο φώς'' εμφανίζεται και εκτός τάφου..

     

    ορίστε τα ντοκουμέντα...

     

     

     

     

     


    jacamar
    05.12.2010, 19:59

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 05-12-2010 στις 19:37 έγραψε...

    Το βιντεάκι δίνει μια εξήγηση για το 'φαινόμενο', δεν είναι απαραίτητα η σωστή... Το ότι είναι μούφα είναι πασιφανές... Το πως το κάνουν θα ήθελα πολύ να το μάθω... Βέβαια πιστεύω οτι είναι κάτι τόσο trivial που θα με κάνει να νοιώσω τελείως ηλίθιος απέναντί τους...



    τωρα που το λες σκέφτηκα ότι η πιο τρίβιαλ απάντηση που έχω διαβάσει είναι οτι εν μέσω της λειτουργίας της αναστάσεως μεταφέρουν την ακοίμητο κανδύλα μέσα στον τάφο μετα κάνουν τα γνωστά βάζουν το βουλοκέρι και ο πατριάρχης την επομένη ανάβει απο το ίδη υπάρχον μές τον τάφο καντύλι....

    και φυσικά επι τόοοοοοοοοοοοοοοσα χρόνια εθελοτυφλούν οι πιστοι και βλέπουν περιεργα φαινόμενα....{#emotions_dlg.ban}

    βεβαια το πολύ παράξενο ειναι η ακαια για 33 λεπτά της ώρας κάτι που δεν είμαι σίγουρη αν είναι στις ιδιοτητες της καύσης του φώσφορου...βεβαια υπαρχει και η αυθυποβολή στην μέση...


    jacamar
    05.12.2010, 20:05

    Παράθεση:

    Το μέλος Japan88gr στις 05-12-2010 στις 19:57 έγραψε...

    κι όμως,το ''άκτιστο φώς'' εμφανίζεται και εκτός τάφου..

     

    ορίστε τα ντοκουμέντα...

     

     

     

     

     



     

    οχι οχι αυτο πάει στην μαγειρική συνταγή για @@ φλαμπέ!


    inkve
    07.12.2010, 18:50

    εαν τελειται οντως το θαυμα καθε πασχα στους αγιους τοπους...

    εαν το θεμα της ακαιας των πιστων απο το αγιο φως των ιερολυμων ειναι υπαρκτο..

    γιατι η εκκλησια δεν παραδεχεται και την ακαια των αναστεναρηδων(που γιορταζουν τον αγ.κωνσταντινο) και τους λεει ειδωλολατρες?

    ειναι μια απορια που γεννιεται πολυ ευκολα...

    γιατι αν παραδεχτουμε σαν θαυμα(και την παρουσια του φωτος απο το πουθενα αλλα και την ακαια)τοτε γιατι να μην παραδεχτουμε επισης σαν θαυμα και τους αναστεναρηδες?

     


    tallos
    12.12.2010, 02:20

    θυμαμαι πριν 15 χρονια περιπου στη σαντορινη ανασταση ,οι νησιωτες πετουσαν τονους πυροτεχνηματα και ο παπας θυμωσε και ειπε οτι αν δεν σταματησουν τα πυροτεχνηματα δεν βγαζει το αγιο φως.


    Japan88gr
    12.12.2010, 02:25

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 12-12-2010 στις 02:20 έγραψε...

    θυμαμαι πριν 15 χρονια περιπου στη σαντορινη ανασταση ,οι νησιωτες πετουσαν τονους πυροτεχνηματα και ο παπας θυμωσε και ειπε οτι αν δεν σταματησουν τα πυροτεχνηματα δεν βγαζει το αγιο φως.



     

    του έκλεβαν τη "δόξα" μάλλον {#emotions_dlg.biggrin}


    -----------------
    Και συ λοιπόν στέκεσαι έτσι βουβός με τόσες παραιτήσεις, απο φωνή, απο τροφή, απο άλογο, απο σπίτι, στέκεις απαίσια βουβός σαν πεθαμένος: Ελευθερία ανάπηρη πάλι σου τάζουν. Μιχάλης Κατσαρός https://www.youtube.com/user/japan88gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Japan88gr στις 12-12-2010 02:26 ]


    pepe-le-pew
    16.12.2010, 14:10
    Ας υποθέσουμε ότι είναι όντως θαύμα και όχι απάτη... Μάλλον άχρηστο δεν είναι?? Και τι έγινε δηλαδή αν κάθε χρόνο επί τόσους αιώνες ανάβει μια φωτιά μόνη της?? Άλλα θαύματα χρειαζόμαστε...ας σωζώταν ένα παιδάκι ξέρω'γω κάθε Ανάσταση...