ελληνική μουσική
    718 online   ·  210.848 μέλη

    Σκοπεύω να αγοράσω ηλεκτροακουστική κιθάρα.Καμία πρόταση??

    billonas
    05.12.2010, 03:11

    Μέχρι τωρα είχα(και ακόμα έχω) μια ηλετροακουστική κιθαρα fender DG-10CELH NAT.Eίναι της τάξης ,να φανταστείτε, των 350 ευρω.Τώρα όμως ,όντας ώριμος, ήρθε η ώρα να πάρω ενα πιο καλό όργανο...(επιτέλους).Ενδιαφέρομαι και πάλι για μια ηελκτροακουστική κιθάρα, και ειμαι διατεθιμένος να καταβάλω ένα ποσό της τάξης των 900-1000 ευρώ.Καμία πρόταση???

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : billonas στις 05-12-2010 03:13 ]


    Lorelei
    05.12.2010, 03:33

    χμ.. την κιθάρα τη θες για φέτος ή για του χρόνου? γιατί άμα τη θες για του χρόνου κάτι μπορεί να γίνει αλλιώς δε νομίζω να σου απαντήσει κάποιος τόσο γρήγορα... το λέω γιατί υπάρχει ήδη ένα τέτοιο θέμα και κανένας δεν έχει απαντησει  

     


    delta66
    05.12.2010, 12:23

    Καλα παραπονιαρηδες Smile

    Η επιλογη καλης ακουστικης κιθαρας δεν ειναι κατι απλο για να προτεινει καποιος μεσω γραπτων μυνηματων και ιστοσελιδων.

    Θελει επιτοπια ερευνα απο τον ιδιο τον ενδιαφερομενο.

    Επισης να αναφερω οτι αν δεν ειναι σε θεση να καταλαβει καποιος τις διαφορες (στο αυτι του και στο χερι του), τοτε δεν χρειαζεται να παρει και κατι καλυτερο ή ακριβοτερο απ την κιθαρα που ηδη εχει, γιατι δεν θα κερδισει κατι. (το αυτι και οι απιατησεις αλλαζουν με τον καιρο)

    Οι προτασεις που θα γινουν εδω, θα ειναι μονο απο τα γουστα του καθενος

     

    Πριν σου προτεινω καποια κιθαρα, θα ηθελα να ξερω αν εισαι ενημερος για τις διαφορες ακουστικης και ηλεκτροακουστικης κιθαρας.

    Αν δεν εχεις σκοπο να παιξεις ποτε καπου live, και την θελεις για ηχογραφηση ή "για το σπιτι", παρε ακουστικη.

    Οχι πως αν μετανοιωσεις, δεν μετατρεπεται σε ηλεκτροακουστικη στη συνεχεια, με ενα κρυσταλλο κατω απο το bridge και εξωτερικο προενισχυτη.

    (και να εχει μαι μεσαιας ποιοιτητας κιθαρα μαμισιο piezzo, ετσι κι αλλιως θα θελεις καποια στιγμη να βαλεις κατι καλυτερο για να αναβαθμιστει σε μεγαλο βαθμο) Wink

    Η βασικη διαφορα ειναι στο καπακι και στις κοντρες απο κατω απο το καπακι.

    Οι ακουστικες εχουν πιο λεπτο για να παλεται καλυτερα με αποτελεσμα καλυτερο και δυνατοτερο ηχο.

    Οι ηλεκτροακουστικες εχουν πιο χοντρο καπακι για να μην μικροφωνιζει στα live, αν και με κλεισιμο της τρυπας με ειδικο καλυμμα αντιμετωπιζεται το "προβλημα".

     

    Κιθαρες για να τσεκαρεις:

    Σε Dreadnought σχημα (οπου εχει το γραμμα e ειναι "ηλεκτρο", οπου εχει το γραμμα c ειναι "cutaway" (κομμενο σκαφος για σολιστικη) :

    http://www.thomann.de/gr/taylor_210_2010.htm

    http://www.thomann.de/gr/taylor_210e2010.htm

    http://www.thomann.de/gr/taylor_210ce2010.htm

    http://www.thomann.de/gr/martin_guitars_d1.htm

    http://www.thomann.de/gr/martin_guitars_d1e_aero.htm

    Σε grand auditorium σχημα.

    http://www.thomann.de/gr/taylor_214e_2010.htm

     

    Οpως καταλαβες τα γουστα μου ειναι Taylor και oι Martin.

    Πηγαινε να ακουσεις/δοκιμασεις καποιες απο αυτες που θα προταθουν και βλεπουμε.

     

    ΥΓ να ξερεις οτι η αγορα ακουστικου οργανου εμπεριεχει και ενα ρισκο επιτυχιας στην επιλογη ακομα και αναμεσα σε ιδια μοντελα, γιατι το οργανο πρεπει να παλιωσει μερικα χρονια για να ακουσεις τον πραγματικο ηχο του. Δεν βελτιωνονται ολες το ιδιο καλα οσο παλιωνουν.

     

    -----------------
    ----

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 05-12-2010 12:29 ]


    Lorelei
    05.12.2010, 13:06

    Έι δεν παίζω! Ζηλέυω τώρα !Τέτοια απάντηση σ' εμένα δεν έχουν γράψει όταν ρωτάω κάτι! !!!

    Delta να επισκέπτεσαι πιο συχνά το φόρουμ


    delta66
    06.12.2010, 03:57

    Παράθεση:

    Το μέλος Lorelei στις 05-12-2010 στις 13:06 έγραψε...

    Έι δεν παίζω! Ζηλέυω τώρα !Τέτοια απάντηση σ' εμένα δεν έχουν γράψει όταν ρωτάω κάτι! !!!

    Delta να επισκέπτεσαι πιο συχνά το φόρουμ


     

    Μπαινω συχνα φιλε μου και οσο χρονο ελευθερο εχω τον αφιερωνω να βοηθω απαντωντας σε ερωτηματα για κιθαριστικα θεματα.

    Αν δεν ετυχε να απαντησω σε ερωτημα σου θα ηταν συμπτωση.

    Οπως ειδες, θελω οταν απαντω να το κανω οσο πιο ολοκληρωμενα καλα γινεται και αυτο θελει αρκετο χρονο.

    Smile

     


    Lorelei
    06.12.2010, 04:16

    Ναι το ξέρω, πλάκα έκανα, αφού πριν οχτώ μέρες γράφτηκα στο siteSmile

    Έχω δει τις ασκήσεις πού έχεις βάλει και είναι πολυ ωραίες! Σ' ευχαριστούμε πολύ!


    kelly-S
    18.12.2010, 03:44

    Αγαπητέ φίλε Σπύρο Δέλτα,

    Είχα και γω μια παρόμοια απορία με αυτή του billonas, που εξέφρασα λίγες μέρες αργότερα, καθώς δεν είχα δει τη δημοσίευσή του, ούτε την εξειδικευμένη και κατατοπιστικότατη απάντηση που του έδωσες. Οι κιθάρες που προτείνεις πραγματικά θα ενδιέφεραν και εμένα.Όμως πού μπορεί να πάει κάποιος για να τις δοκιμάσει εδώ στην Αθήνα, αφού για παράδειγμα ο νάκας, δε συμπεριλαμβάνει στη συλλογή του τις Taylor ούτε Martin και προσωπικά δε γνωρίζω άλλα καταστήματα μουσικών οργάνων; Επίσης η grand auditorium Taylor που προτείνεις έχει ακόμη πιο γεμάτο ήχο από τις άλλες λόγω μεγέθους του σκάφους;

    Ευχαριστώ πολύ!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kelly-S στις 18-12-2010 03:54 ]


    kelly-S
    18.12.2010, 03:49

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kelly-S στις 18-12-2010 03:51 ]


    delta66
    18.12.2010, 04:41

    Δεν υπαρχει μονο ο Νακας οπως και δεν υπαρχουν μονο αυτες οι κιθαρες για να δοκιμασεις.

    Νομιζω υπαρχει αρκετη ποικιλια στα μουσικα καταστηματα της Αθηνας και τωρα τελευταια εχουν λογικευτει και οι τιμες τους ετσι ωστε να μην προτιμησεις να στειλεςι τα χρηματα σου εκτος Ελλαδας.

    Εδω υπαρχει ενα χρησιμο τοπικ με διευθυνσεις μουσικων καταστηματων

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=5982

     

    Επισης μπορεις να βρεις τις αντιπροσωπειες απο καθε φιρμα βρισκωντας στο google το Site της.

    πχ για Taylor κοιτας εδω  http://www.taylorguitars.com/

    Πανω πανω θα επιλεξεις > dealers > international και θα βρεις τον αντιπροσωπο της Ελλαδας .

    Το ιδιο μπορεις να κανεις για οποια φιρμα σε ενδιαφερει

     

     

    ΥΓ Οι κιθαρες σε σχημα Grand auditorium "φωναζουν" συνηθως πιο πολυ.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     


    inkve
    19.12.2010, 16:25

    η taylor η martin....

    οργανα με την σημασια της λεξης...

    ισως δωσεις κατι παραπανω αλλα δεν το μετανιωνεις...

    ο νακας πουλαει προσαναμματα για το τζακι...

     

     

     


    delta66
    19.12.2010, 16:39

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 19-12-2010 στις 16:25 έγραψε...

    η taylor η martin....

    οργανα με την σημασια της λεξης...

    ισως δωσεις κατι παραπανω αλλα δεν το μετανιωνεις...

    ο νακας πουλαει προσαναμματα για το τζακι...

    Καλο ειναι να μην αναφερομαστε ετσι για καταστηματα.

    Θα αρχισει ενας αχρηστος φαυλος κυκλος συζητησεων.

     

     

     

     

     

     

     


    kelly-S
    21.12.2010, 16:01
    ευχαριστω φιλε σπυρο για την απαντηση σου!!
    AntonisXM
    21.12.2010, 17:43

    kelly-S & billonas εάν είστε σίγουροι ότι θέλετε ηλεκτροακουστική κιθάρα, θα σας πρότεινα να δοκιμάσετε την "Yamaha APX 900".

    http://usa.yamaha.com/products/musical-instruments/guitars-basses/el-ac-guitars/apx/apx900/?mode=model


    https://www.youtube.com/watch?v=e-qp7I1ZI4ALink

    >

     

    Βέβαια το σκάφος της σειράς APX, σε συνδυασμό με το ότι είναι ηλεκτροακουστικό όργανο, κάνουν τη συγκεκριμένη κιθάρα να υπολείπεται σε unplugged ήχο απέναντι σε μία καθαρά ακουστική κιθάρα ανάλογης αξίας.

    Ωστόσο νομίζω πως είναι μία πολύ τίμια & προσεγμένη κιθάρα για τα χρήματα που ζητάει.

     

    ____________

     

    delta66 με αφορμή το συγκεκριμένο topic, έχει τύχει να δοκιμάσεις κάποιο μοντέλο της εταιρίας "Larrivee"?

    Συγκεκριμένα τι άποψη έχεις για το μοντέλο D-10 (http://www.larrivee.com/instruments/acoustics/10/D10.php) συγκριτικά με τη δική σου custom Taylor 810?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

     

     


    delta66
    22.12.2010, 02:05

    Πολυ καλη κιθαρα.

    Τι να λεμε?

    Σε αυτα τα επιπεδα οι διαφορες ειναι μικρες οταν ειναι παρομοιας κατασκευης οι κιθαρες (τα βασικα, μπρατσο Mahogany, ταστιερα Ebony, καπακι Sitka Spruce, πλαινα Rosewood)

    Καθε καλη κιθαρα εχει μικρα χαρισματακια που τραβαει τον καθε κιθαριστα.

    ΥΓ εκανες κατασκοπια τι ακουστικη εχω? {#emotions_dlg.biggrin}


    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 22-12-2010 02:16 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 22-12-2010 02:17 ]


    AntonisXM
    22.12.2010, 09:04

    Έχεις δίκιο. Ήταν υπερβολική η ερώτηση μου. Αλίμονο αν δεν ήταν καλή η συγκεκριμένη κιθάρα.

    Η αλήθεια όμως είναι ότι δεν με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο μοντέλο. Ουσιαστικά θέλω να μάθω την άποψη σου για τις κιθάρες "Larrivee".

    Δηλαδή αν μία τόσο ακριβή κιθάρα (όπως π.χ. το μοντέλο D-10) ανταποκρινόταν πλήρως στις απαιτήσεις σου, θα την αγόραζες ή θα σε απέτρεπε το γεγονός ότι είναι της εταιρείας "Larrivee"?

     

    Υ.Γ. Το πρώτο πράγμα που έκανα, ήταν να μάθω την ακουστική σου κιθάρα!

     

     

     

     

     

     

    -----------------
    Να'τος ο άλλος..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AntonisXM στις 22-12-2010 09:11 ]


    inkve
    22.12.2010, 09:28

    Παράθεση:

    Το μέλος kelly-S στις 18-12-2010 στις 03:44 έγραψε...

    Αγαπητέ φίλε Σπύρο Δέλτα,

    Είχα και γω μια παρόμοια απορία με αυτή του billonas, που εξέφρασα λίγες μέρες αργότερα, καθώς δεν είχα δει τη δημοσίευσή του, ούτε την εξειδικευμένη και κατατοπιστικότατη απάντηση που του έδωσες. Οι κιθάρες που προτείνεις πραγματικά θα ενδιέφεραν και εμένα.Όμως πού μπορεί να πάει κάποιος για να τις δοκιμάσει εδώ στην Αθήνα, αφού για παράδειγμα ο νάκας, δε συμπεριλαμβάνει στη συλλογή του τις Taylor ούτε Martin και προσωπικά δε γνωρίζω άλλα καταστήματα μουσικών οργάνων; Επίσης η grand auditorium Taylor που προτείνεις έχει ακόμη πιο γεμάτο ήχο από τις άλλες λόγω μεγέθους του σκάφους;

    Ευχαριστώ πολύ!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kelly-S στις 18-12-2010 03:54 ]



    taylor θα βρεις στο μουσικο καταστημα ΖΟΖΕΦ στην οδο ζωσιμαδων στον πειραια (ειναι ο αντιπροσωπος)

    martin μπορεις να βρεις ειτε στον ΚΑΓΜΑΚΗ οδο εμμ.μπενακη στα εξαρχεια...ειτε στον ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟ χαμηλα στην οδο σολωνος...καμια φορα στο GUITAR STORE επισης στα εξαρχεια(δεν θυμαμαι οδο αυτη την στιγμη)...δεν ειναι και 100% σιγουρο οτι θα βρεις martin  ομως κατα καιρους φερνουν καποιο οργανο

    το σχημα και το μεγεθος του σκαφους οντως εχει διαφορα στον ηχο...η grand auditorium που ρωτας δεν εχει καποια μεγαλη διαφορα σε διαστασεις φαντασου ομως οτι γενικα εχει καποια πριμα παραπανω και οι νοτες οταν παιξεις μια μελωδια η καποιο σολο ξεχωριζουν περισσοτερο...αν δηλαδη με την ακουστικη σου γουσταρεις πιο πολυ να κρατας συγχορδια και ρυθμο(το λενε και strumming)τοτε η grand auditorium ναι μεν θα ανταποκρινεται αλλα για το συγκεκριμενο παιξιμο θα εχεις 100% αποτελεσμα με καποια dreadnouht η καποια jumbo


    delta66
    22.12.2010, 14:11

    Παράθεση:

    Το μέλος AntonisXM στις 22-12-2010 στις 09:04 έγραψε...

    Έχεις δίκιο. Ήταν υπερβολική η ερώτηση μου. Αλίμονο αν δεν ήταν καλή η συγκεκριμένη κιθάρα.

    Η αλήθεια όμως είναι ότι δεν με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο μοντέλο. Ουσιαστικά θέλω να μάθω την άποψη σου για τις κιθάρες "Larrivee".

    Δηλαδή αν μία τόσο ακριβή κιθάρα (όπως π.χ. το μοντέλο D-10) ανταποκρινόταν πλήρως στις απαιτήσεις σου, θα την αγόραζες ή θα σε απέτρεπε το γεγονός ότι είναι της εταιρείας "Larrivee"?

     

    Υ.Γ. Το πρώτο πράγμα που έκανα, ήταν να μάθω την ακουστική σου κιθάρα!

    Ναι, θα την αγοραζα. Οπως και εκανα και με την taylor.

    Οταν την αγορασα εχτιζε ακομα τη φημη της στην ελλαδα, και η τιμη της 810, το 1998, ηταν πανω 850.000 δρχ (περιπου οσο και σημερα, μονο που τοτε τα χρηματα αυτα ειχαν πολυ μεγαλυτερη αγοραστικη αξια).

    Καψιμο. Smile

     

     

     

     

     


    kelly-S
    30.12.2010, 21:52
    ευχαριστώ πολύ φίλε αντώνηΧΜ και inkve!! Σήμερα το πρωί μετά από λίγο ψάξιμο ανακάλυψα τα μαγαζιά που μου προτείνεις inkve πριν δω την απάντησή σου!! Ευχαριστώ όμως anyway!! Το μόνο σίγουρο είναι πως πολύ σύντομα θα τα επισκεφτώ!! Και εφόσον οι ηλεκτρακουστικές κιθάρες και μάλιστα με cutaway μειονεκτούν σε θέμα ήχου, αν δε χρησιμοποιηθεί ενισχυτής, μάλλον αποκλείονται τελικά από την αναζήτησή μου.
    musicworld1
    06.03.2012, 23:10
    παιδια μια ερωτηση να κανω...επειδη εγινε αναφορα και στις Taylor..θέλω να παρω ακουστική ή ηλεκτρακουστικη δεν εχω αποφασισει ακομα.απλα επειδη θα διαθέσω απο 300-500 ευρο και δε νομιζω σε αυτο το ευρος τιμων να βρω μια Taylor (γιατι για τετοιου ειδους ηχο ενδιαφερομαι) θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζεται καποια μαρκα που να εχει παρομοιο ηχο και να παιζει σε αυτες τις τιμες.ευχαριστω!